Schotse wetenschappers hebben computertjes ontwikkeld die niet groter zijn dan de kop van een lucifer. Door duizenden van deze apparaatjes, specks geheten, op patiënten te 'sprayen' kunnen medici razendsnel verschillende tests met betrekking tot de gezondheid uitvoeren.
De specks vormen tezamen een draadloos netwerk dat als een normale computer geprogrammeerd kan worden. Door de apparaatjes direct op een persoon te 'spuiten' kunnen tegelijkertijd meerdere metingen op het lichaam worden uitgevoerd, zoals bloeddrukmetingen, signalering van spierbewegingen en het opnemen van de hartslag. De uitvinders, afkomstig van diverse Schotse universiteiten, noemen de techniek 'speckled computing' en beloven komende vrijdag op het Edinburgh International Science Festival meer over de techniek bekend te maken en prototypes te laten zien.
Professor Damal Arvind, hoofd van het 'speckle team', voorziet een gouden toekomst voor de technologie: 'Dit is een nieuw soort computer: apparaten die dingen kunnen detecteren en data die ze van andere apparaten ontvangen kunnen verwerken. Ze hebben daarvoor een radioverbinding, zodat ze kunnen netwerken. Er zit ook een batterij in, ze zijn geheel zelfvoorzienend.' Volgens Arvind kunnen alledaagse objecten ook worden voorzien van een laagje 'speckspray', waardoor bijvoorbeeld nieuwe soorten speelgoed of detectie-apparaten ontwikkeld kunnen worden. Ook in de games- en de kunstwereld zouden toepassingen te vinden zijn.