Logitech MX900-muis aan nader onderzoek onderworpen

Recentelijk kwam Logitech met een Bluetooth-variant op de populaire MX700-muis: de MX900. ExtremeTech voelde het beestje aan de tand. Buiten Bluetooth-compatibiliteit is er ten opzichte van de MX700 niks veranderd. Wel brengt dit met zich mee dat het bereik van de muis is opgeschroefd naar een krappe tien meter. De cradle, die communiceert met de muis en zorg draagt voor het opladen van de accu's, dient tevens als Bluetooth-hub voor communicatie met andere Bluetooth-apparaten. De reviewer concludeert dan ook dat de MX900 ten opzichte van de MX700 alleen een betere keuze is als je de Bluetooth-functionaliteit nodig hebt:

If you envision yourself taking advantage of Bluetooth networking by purchasing a compatible cell phone, printer, or headset--then the MX900 is a good place to start. But if you're looking for a great mouse that is just a mouse, save yourself some scratch and go with the MX700. When compared with the Microsoft IntelliMouse, the MX900 sports a few more features. Will you use them? Possibly. You all know my stance on additional buttons, but you'll have to make up your own mind whether some extra shortcuts are worth the extra dollars
Logitech MX900 Bluetooth

Door David Menting

Nieuwsposter

30-10-2003 • 12:33

52

Bron: ExtremeTech

Reacties (52)

52
52
28
9
3
13
Wijzig sortering
Anoniem: 61352 30 oktober 2003 12:38
Is het niet dat bluetooth ook meer bandbreede heeft?
Wat eigenlijk op zich weer gunstiger is voor gamers betere lantency (reactie :P), iig minder vertraging als de huidige wirewless muizen / keyboards
Het heeft wat meer bandbreedte ja, maar zeker voor een muis maakt bandbreedte helemaal niks uit. Het is inderdaad zo dat de MX900 veel minder last heeft van vertragingen, zelfs zo weinig dat je het vrijwel nooit zal merken, maar eigenlijk heeft de MX700 dat ook.

Het enige grote voordeel van de MX900 is dus dat je je muis veel verder van het basisstation nog steeds kan gebruiken. De MX700 kon je namelijk maar zo'n 2 á 3 meter vanaf het basisstation houden en dan verloor je al snel contact, met de MX900 is dat bereik dus een stuk groter.

Of dat een meerprijs van €35 waard is betwijfel ik, als je meer dan 3 meter van je monitor af gaat zitten zie je niks meer. Maar het is misschien leuk als je een multimedia PC hebt die aangesloten is op je TV en je vanaf je bank de TV/PC wilt aansturen :)
En of dit de meerprijs van EUR35 waard is! Het basisstation is een volwaardige BleuTooth ontvanger. Als je die dus al niet had op je computer, kun je dat ding dus ook gebruiken om te syncen met je PDA. Heel mooi gevonden van logitech :)
Hoe weet je nu weet dat een MSI BT key meer bereik heeft?
Ik gok er op dat ze wel al dit soort basis profielen er in zetten. In een Nokia 7650? zijn er iig minder profielen te gebruiken dan een T68i. En nu even kijken wanneer die dingen op de markt zijn gekomen ... dat is dus al effe terug. Waarom zouden al die profielen niet aanwezig zijn als de BT chips er al langer beschikbaar zijn?
Je kunt hem wel gebruiken om je PDA mee te syncen, maar ik zou uitkijken wat je er verder mee wil doen-- ik ben bang dat lang niet alle bluetooth profielen ondersteund worden (bijvoorbeeld netwerk en dial-up), hoewel dat moeilijk uit te vinden is met de compatibility tabellen van Logitech!
Best kans dat je dus alsnog beter bijv. een MSI BT key kunt gebruiken (die heeft ook meer bereik).

/edit: deze bluetooth receiver draait gewoon de algemeen gebruikte Widcomm stack. Die ondersteunt heel erg veel profielen dus dat is geen probleem.

@Visionmaster: in de Logitech Bluetooth Faq staat dat alle Logitech devices "class II" zijn, dat is 10 meter bereik. De MSI keys zijn class I, dat is maximaal 100 meter. Dat heeft 2 voordelen: met 2 MSI keys kun je een aardig LAN opzetten (10 meter zou daar te weinig voor zijn), bovendien blijken ook class II devices beter bereik te hebben i.c.m. een class I device (maar natuurlijk geen 100 meter)
Doorvoersnelheid hoger = ja, reactietijd korter = nee

Zit nog steeds dezelfde 800 psi lasertje in (correct me if I'm wrong) dus de muis zelf zal niet sneller of duidelijker zijn plaats kunnen bepalen. De bandbreedte kan dus wel groter zijn maar wordt toch niet gebruikt.
Ook de latency van fm vs. bluetooth is niet veel anders volgens mij.

Zoals de tester al zei, hij werkt nagenoeg hetzelfde als de mx700 versie alleen iets grotere afstand en je hebt een blauw tandjes hub :D

-edit-

En zoals gewoonlijk weer eens veel te traag :( dat wordt weer -10 dubbelpost > :)
De USB poort heeft een maximale snelheid 125 MHz. De Logitech MX700 muis met Fast RF technologie behaalt ongeveer 120 MHz, over een bandbreedte van 27 MHz. De bandbreedte kun je verhogen, maar die USB limiet blijft natuurlijk. Dus lagere latency kun je vergeten, maar is ook absoluut niet nodig.

Bluetooth heeft trouwens een bandbreedte van 83,5 MHz. Ik denk dat de enige echt voordelen van deze muis (t.o.v. de MX700) zijn: dat de cradle fungeert als BlueTooth-hub en dat het bereik van de muis groter is. Hoewel dat laatste ook maar minimaal is. :)
bandbreedte en latency staan compleet los van elkaar. Bijv. een jumbojet vol met dvd's die van A naar B vliegt, heeft een enorme bandbreedte, maar een enorme latency ;)
Wat ik me hiermee afvraag, is het nou al mogelijk om zo'n muis gewoon tijdens de installatie van windows te gebruiken, of moet je dan toch nog een andere hebben omdat er geen BT proggies laden tijdens het installen? Kan je uberhaupt die muis installen zonder dat je een andere muis ingeplugged hebt en kan je hem in safe modus gebruiken?
windows installen met die muis zal niet gaan lukken, misschien bij de nieuwere versies die geen extra BT drivers nodig hebben, maar dan nog denk ik dat een apparaat als dit eigen drivers nodig heeft.

Je kan natuurlijk ook gewoon windows met je toetsenbord installen, die paar dingen die je moet invullen zijn ook goed de doen door een paar keer op "tab" te rossen. Hetzelfde geld voor de driver, als die niet al gewoon gelijk werkt door de cd erin te proppen en een paar keer op enter te drukken.
waarschijnlijk zet het basisstation de bluetooth signalen om naar USB en zal windowssetup de muis gewoon zien als USB muis.
Dat zou inderdaad kunnen, ik lees hieronder ook dat het wel kan, dus ze zullen het wel zo hebben opgelost, dat betekend dus ook dat je misschien wel zelf kan kiezen welke BT drivers je wilt gebruiken, omdat dit losstaat van de muisfunctionaliteit
De muis communiceert met de pc via USB, de muis communiceert met de hub via bluetooth.
Ik zie je probleem niet, als je OS USB indersteunt zal de muis gewoon werken hoor. |:(
Anoniem: 80280 30 oktober 2003 12:41
De reviewer concludeert dan ook dat de MX900 ten opzichte van de MX700 alleen een betere keuze is als je de Bluetooth-functionaliteit nodig hebt
Niet alleen dan zou ik zeggen, het lijkt ook een handige manier om met Bluetooth te beginnen...
Het prijsverschil is volgens Pricewatch ongeveer 25 € met de MX 700. 25 € is een redelijke prijs om Bluetooth aan je pc toe te voegen. ook al heb je't niet onmiddellijk nodig
Ik koop nooit zaken voor morgen. Want morgen zijn ze goedkoper, of overbodig geworden, uitgefaseerd of voorbijgestreefd.

Liever NU plezier aan een goedkoper product waar ik méér aan heb dan aan een dure gadget die mooi glittert. (Boenwas + glitters (HEMA) + Logitech MX mouse = Vrouwen vallen voor je voeten neer!)
25€ is inderdaad niet duur voor een volwaardige Bluetooth-ontvanger. Maar als je het nog niet nodig hebt en je bent niet onmiddellijk van plan om een toestel met bluetooth te kopen, dan vind ik 25€ nog steeds te duur. Niet vergeten dat de prijzen van echt alle hardware snel zakken, of de kwaliteit toeneemt. Dus om nu al meer uit te geven voor in de verre toekomst ... ik zou het niet direct doen.
Het wachten is eigenlijk op PDA's met bluetooth die het HID profile ondersteunen (Human Interface Device). Dan zou je namelijk deze muis en keyboard voor je PDA kunnen gebruiken! :*)

Het verbaast me niets dat bijv. een Palm dat profile nog niet ondersteunt - deze Logitech is na de Microsoft immers pas het tweede keyboard dat bluetooth gebruikt - maar het zou me ook niets verbazen als die ondersteuning er binnenkort wel komt!
Is de muis eigenlijk ook te gebruiken met een andere bluetooth-adapter? Dit zou bijvoorbeeld handig kunnen zijn voor laptopgebruikers (icm met een laptop die ingebouwd reeds bluetooth heeft)
Als logitech de muisondersteuning standaard heeft gemaakt (als die er al is) en je werkende drivers met muisondersteuning voor je andere adapter kan vinden misschien, maar ik denk het niet...
Anoniem: 80550 @Metten30 oktober 2003 18:39
Kan met de Bluetooth muis van MS wel, iig op bepaalde laptops. Deze zal het waarschijnlijk ook wel doen.
Precies, mijn MS Bluetooth mouse doet het prima op mijn Dell Latitude X300 notebook.

Maar hier snap ik niets van. Het grote voordeel van mijn BT mouse is dat ik geen dongle of cradle meer nodig heb. Gewoon clean een laptop en een muis die samen werken zonder draadjes of andere losse troep.

Deze muis heeft echter blijkbaar een cradle nodig. Daar gaat je cleane oplossing! OK, je kunt meer doen met die cradle dan alleen muizen, maar het ding is groot lelijk en onhandig vergeleken met losse dongles die het ook prima doen.

Volgens mij slaat Logitech de plank dus goed mis. Naarmate er meer notebooks met ingebouwde BT op de markt en in de tassen komen zullen zij (en de gebruikers) dat hopelijk ook inzien.

De enige goede reden om een (dure) BT muis te kopen lijkt me op dit moment omdat er al een BT module in je PC zit...

(maar goed, ik heb misschien niet genoeg fantasie)
hoe wou je je accu van je muis dan opladen zonder cradle?
die bluetooth is als ze het slim doen onafhankelijk van de cradle, en anders hoogstens een andere driver verder.

persoonlijk zou ik geen draadloze muis willen zonder cradle, anders zit je weer met oplaadbare penlites te zeulen.
Bandbreedte is er voldoende bij deze muis, ook gewoon radio-controlled. De snelheid ligt hem in de optische sensor die met 800dpi helemaal voorligt qwa techniek. Deze muis zal dan ook gewoon hetzelfde reageren dan de MX700 al deed.
Anoniem: 92320 30 oktober 2003 14:08
Het enige wat ik me afvraag:
"Welke techniek heeft er een snellere reactie cq. doorvoersnelheid: Bluetooth (MX900) of RF (MX700)
Volgens mij liggen ze op dat gebied gelijk, echter heeft de Bluetooth dus een grotere bereik.
Bluetooth is RF hoor, ze hebben niet een nieuw soort golven uitgevonden ofzo :) RF kan verschillende frequenties hebben, bij bluetooth liggen de frequenties vast (anders kan het geen standaard zijn).

Dus de bluetooth hub is gewoon een RF ontvanger die enkel de in de bluetooth standaard vastgelegde frequenties ontvangt.
Dankzij de MX900 kunt u uw pc gemakkelijk in een Bluetooth-controlecentrum transformeren. Communiceer direct met behulp van uw Bluetooth-headset, of wissel gemakkelijk gegevens uit tussen uw pc en uw Bluetooth-PDA, mobiele Bluetooth-telefoon en Bluetooth-printer. Dankzij de kracht van Bluetooth kunt u dit allemaal zonder snoeren doen.
Anoniem: 72339 @awh8431 oktober 2003 11:24
Werk jij bij Logitech Nederland toevallig? ;)
Anoniem: 96061 30 oktober 2003 15:54
De muis is ook buiten Windows te gebruiken, dit is terug te vinden op de website.

De MX700 gaat hier ongeveer 3 dagen mee voordat ie moet laden. Hier staat dan wel dagelijks de computer een uurtje of 8-12 aan ...
mijn mx700 werkt ook op 6 meter nog perfect, neit verder geprobeerd, zo groot is de kamer neit
Anoniem: 67811 31 oktober 2003 11:19
en wat als je met twee pc's naast elkaar een BT-muis (enof keyboard) gebruikt.
Weet elke pc, dan altijd met welke muis/klavier/.. ze moet communiceren?
De techniek van bluetoots vereist nog steeds dat je devices aanmeldt. Dus volgens mij geen probleem.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.