Apple maakt softwareherstel op oude iPhones en iPads weer mogelijk - update

Apple maakt het weer mogelijk om het besturingssysteem terug te zetten op diverse iPhones en iPads die tussen 2010 en 2013 verschenen. Eerder konden gebruikers van onder meer de iPhone 4s en iPhone 5c geen oude software installeren.

Apple ondertekende niet langer de basebandsoftware van het modem van die modellen en dat treft naast iPhones ook iPads met 3G en 4G, meldt Macrumors. Het ging om installaties via over-the-airupdates en herstellen van software via een desktop met iTunes of Finder op macOS.

De iOS-versies zijn veelal 9.3.5 en 10.3.3, zo blijkt uit een lijst van MacRumors. Door de maatregel konden gebruikers de software op de telefoons en tablets niet langer herstellen. Het oudste model is de CDMA-versie van de iPhone 4 uit 2010. Van de producten die in Nederland en België verschenen, is de iPhone 4S de oudste. Die komt uit 2011.

Inmiddels kunnen gebruikers op alle getroffen telefoons weer software herstellen, schrijft MacRumors. Dat is onder meer nodig bij een downgrade of als de software om de een of andere reden niet langer functioneert. Gebruikers konden de telefoon via het instellingenmenu nog wel terugzetten naar de fabrieksinstellingen.

Update, vrijdag 08.15 uur MacRumors meldt dat Apple de maatregelen heeft teruggedraaid. Het artikel is daarop aangepast.

iPhone 5c
iPhone 5c uit 2013
Apparaat Ota-installaties IPSW-installaties
iPhone 4S iOS 6.1.3, iOS 8.4.1 iOS 9.3.5, iOS 9.3.6
iPhone 5 iOS 8.4.1 iOS 10.3.3, iOS 10.3.4
iPhone 5c iOS 10.3.3
iPad 2 (Wi-Fi + 3G) iOS 6.1.3, iOS 8.4.1 iOS 9.3.5, iOS 9.3.6
iPad (3e generatie, Wi-Fi + Cellular) iOS 8.4.1 iOS 9.3.5, iOS 9.3.6
iPad (4e generatie, (Wi-Fi + Cellular) iOS 8.4.1 iOS 10.3.3, iOS 10.3.4
iPad mini (Wi-Fi + Cellular) iOS 8.4.1 iOS 9.3.5, iOS 9.3.6

Door Arnoud Wokke

Redacteur Tweakers

09-07-2026 • 20:19

35

Submitter: protected22

Reacties (35)

Sorteer op:

Weergave:

Vast ergens een certificaat verlopen. Kan me niet voorstellen dat dit bewust is, ze hosten ook nog updates voor de eerste Mac OS X versies.
Ik lees net op MacRumors dat het probleem is verholpen:

https://www.macrumors.com/2026/07/09/apple-pulls-ability-to-restore-iphone-5c-and-more/

Update 12:00 pm: Apple has fixed the baseband signing issue for the iPhone 5c on iOS 10.3.3 and iOS 10.3.4, and presumably other devices and iOS versions will follow.

Update 12:24 pm: Baseband signing for all devices has now been restored.”
@arnoudwokke tijd voor een update van het artikel, dit was blijkbaar niet met opzet
Precies dit! Dan zouden oude apparaten op nog oudere software al eerder uitgefaseerd zijn en dan hadden we daar al over gehoord!

[Reactie gewijzigd door chrome moral op 9 juli 2026 21:07]

Ik ziek MacOS X voor een iMac 28" 11,3 nieuwe disk geplaatst maar de iso van High Sierra die ik kon binden brak af met Error 0

Vraag: Is er een andere bron voor oude iso's van MacOS X van Snow Leopard tot High Sierra?
Het is mij niet helemaal duidelijk wat dit betekent. Belemmert dit ook de herstel naar fabrieksinstellingen (doorgeven van telefoon aan iemand) of staat dat los van software herstel?
Auteurarnoudwokke Redacteur Tweakers @Burns9 juli 2026 20:35
Goede opmerking, ik heb dat even toegevoegd :)
Het is mij niet helemaal duidelijk wat dit betekent. Belemmert dit ook de herstel naar fabrieksinstellingen (doorgeven van telefoon aan iemand) of staat dat los van software herstel?
Fabrieksinstellingen herstellen via het toestel kan wel, dit gaat om het volledig opnieuw installeren van de “rom” op het toestel.
Staat in het artikel:
Het terugzetten van de telefoon naar fabrieksinstellingen vanuit het instellingenmenu blijft mogelijk.
Ja, nadat de auteur dit heeft toegevoegd n.a.v. deze comment ;)
Jammer dan, kunnen de mensen die evt. nog deze fossiele telefoons gebruiken een nieuwe kopen ;)

En ik ben verder erg pro 'gebruiken van oudere hardware', maar op een gegeven moment is het wel klaar. Een iPhone 4 daar kun je helemaal niks meer mee, dus waarom zou Apple dat nog moeten onderhouden?
Precies. Stilstand is achteruitgang.
Je kan er mee bellen en sms'en. Voor sommige doeleinden is dat goed genoeg.
Nee dat kan niet, het ding kan niet op 4g minstens.

2G, 3G zijn zo goed als uit de lucht bij alle providers.
Je kind op de wifi joetoep of netflix laten kijken?
Dat kan al lang niet meer via deze telefoons, apps worden al lang niet meer ondersteund(En browser ook niet meer bijgewerkt).
Werkt hier prima hoor. M'n vrouw gebruikt een 4S als alternatief nummer voor haar werk (zodat ze haar echte nummer niet op de website hoeft te zetten), puur om telefonisch bereikbaar te zijn. Er staan (bewust) geen apps op en is alleen bedoeld om op gebeld te worden. Ze heeft geen data en het ding hangt ook niet aan de wifi. 5 sterren volle bak bereik op een Lebara sim.

Maar eigenlijk nu ik er over nadenk moet dat ding een keer vervangen worden. Niet vanwege iets wat iemand anders hier heeft gezegd, maar puur omdat het een iPhone is. We zijn hier al sinds vorig jaar aan het ont-Amerikaniseren, en heb m'n eigen iPhone al voor een /e/OS telefoon vervangen. Ze zit zelf nog wel op een iPhone vanwege bepaalde redenen, maar die simpele werktelefoon moet eigenlijk ook eens van de Amerikaanse software af. Maar dan moet ik op zoek naar een goedkoop prul wat geen Google draait (of waar ik /e/OS op kan flashen). Dat kost tijd, geld en moeite, dus wellicht blijft die 4S hier liggen totdat 3G echt weg is ;)
Inderdaad gebruiken als 'domme' telefoon. Die dingen zullen nog populair worden als chatcontrol wordt geïmplementeerd. Die app zal vast niet werken op die oude toestellen. En als er geen officiële 3G meer is zijn er vast wel genoeg radioamateurs die zoiets in de lucht weten te houden.
Zendamateurs mogen alleen op bepaalde toegestane banden zenden, niet zomaar overal. Een individu met een 3G zendmast is gewoon een piraat en kan binnen no-time een onvriendelijk bezoekje van de RDI verwachten. Plus dat de gebruikte banden opnieuw zullen worden ingezet voor 5G en er dus geen ruimte meer is voor 3G masten.

En chatcontrol gaat heus niet via een losse app werken. Dan kun je er simpelweg vanaf komen door die app niet te installeren (of te verwijderen als ie voorgeïnstalleerd staat). Dat zal gewoon via de berichtendienst zelf lopen. De manier om van chatcontrol af te komen is gewoon geen centrale chatdiensten meer gebruiken (whatsapp, snapchat, tiktok, telegram, ja zelfs signal). Alles met one-company-to-rule-them-all is vatbaar voor spionage. Ik zie eerder iets als matrix (decentraal) een enorme groei nemen.
Dat klopt maar het 2G en 3G netwerk wordt afgebouwd, het verschilt per provider van de grote 3 wat er nog werkt.
Lebara is KPN of te wel 2G werkt nog, en dit wordt op 1 december 2027 uitgeschakeld.

Daarom zij ik zo goed als uit de lucht, ik zij niet dat ze helemaal uit de lucht waren.
Nou, dan hebben we nog anderhalf jaar. Dan zie ik tegen die tijd wel wat de goedkoopste non-Google non-Apple optie is om dat oude ding te vervangen ;)
Facetime, via WiFi, maar geen idee of dat er toen al opzat...
DIkke kans dat als er al Facetime op zat, dat de versie van toen niet meer compatible is met de huidige en je alleen kunt praten met andere oude iPhones (tenzij de service zelf je weert).
Luxe afstandsbediening, media player, game apparaat, lesmateriaal, genoeg te bedenken.

Ik gebruik een oude iPad om muziek te besturen, home assistant, info weer etc etc.

Oude spullen zijn ook nog bruikbaar, TV, VCR, radio, speakers, boeken. Beetje prutsen is leuk en als iets naar wens functioneert (die VCR eerlijk gezegd niet maar mooi loopwerk) hoef ik niets te veranderen.

De bedrijven hebben de komst van internet als basisvoorziening misbruikt voor eigen doeleinden, voorheen kwam je als klant met problemen bij de fabrikant maar dat is nu tweerichtingsverkeer wat de koopvoorwaarden schaadt op termijn en iedereen zich nauwelijks serieus lijkt te realiseren en stilletjes langs de wet is geslopen.

De fabrikant zou geen controle mogen hebben over uitfaseren van andermans eigendom. Ik vraag geen support of verlengde security maar zelf de verantwoordelijkheid over het apparaat omdat ik degene ben die er wat mee doet en ik dat apparaat gekocht heb.

Dat grijze gebied mag wel eens gereguleerd worden, hoeft niet open-source, maar wel alle versies installeerbaar omdat b.v. de iPad 2 moeizaam bruikbaar is met laatste versie wat fabrikant softwarematig verouderen toestaat op deze manier.

Dat dichttimmeren onder het mom van security en feitelijk leasen van producten onder het mom van verkoop mag wel eens stoppen. Zet er maar een THT en TGT datum op om mensen duidelijk te maken wat voor bizarre situatie het is om een apparaat als bederfelijk goed te beschouwen.

Nogmaals, ik vraag geen onderhoud van Apple of andere fabrikant maar wel toegang tot het apparaat en de mogelijkheid mijn code op mijn apparaat zetten zonder tussenkomst fabrikant of software leverancier zou voor mijn part in de grondwet verankerd moeten worden.

De innovatie is er nauwelijks meer dus op milieu valt nu de winst te behalen maar de producenten zullen security als angst naar voren schuiven (wat er als warme broodjes bij Apple gebruikers ingaat) om hun eigen verdienmodel te bewaren.
Wat ik nergens terug zie: but why?
5 hele gigabytes op een CDN die nu gebruikt kunnnen worden voor milieubewuste dingen..

Goeie deal toch?
Heb zelf nog een 5c in mijn bureaulade liggen.

Na de reset kan ik het toestel niet meer activeren, is al jaren dat ik met dit probleem zit.
Zullen veel mensen hier last van hebben? De 4s heeft alleen 2g en 3g ondersteuning....
misschein komt er wel een leuke retro release van android voor dan nu ;)
Even een fact check. Als dit waar is dan kan ik niet een video vinden waarin men de oudste iPhone activeert in 2026 denk ik. Tot over 1 minuut dandit is echter is Rusland of Oekraïne en iOS 3.nog iets


Ik had dus gelijk: Update 12:00 pm: Apple has fixed the baseband signing issue for the iPhone 5c on iOS 10.3.3 and iOS 10.3.4, and presumably other devices and iOS versions will follow.

Update 12:24 pm: Baseband signing for all devices has now been restored.

[Reactie gewijzigd door chrome moral op 9 juli 2026 23:21]

De gebruikers van zo'n oude kunnen naar een iPhone 7 upgraden.
Mooi dat ze het opgelost hebben al wil ik er wel een kanttekening bij plaatsen voor mensen die nog zo'n oud toestel gebruiken..

Veel apps werken niet meer (volledig) en zou ook echt mijn vragen stellen bij de veiligheid als ze wel werken zoals internetbankier apps...

Als je nog zo'n oude iPhone gebruikt zou ik het echt gebruiken als een dumb phone...

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn