'Nova Launcher krijgt ingebouwde AI, gaat meer data vragen en komt met abo'

Android-launcher Nova Launcher krijgt volgens de code van een komende versie een ingebouwde AI-assistent. Ook gaat de launcher meer data vragen van gebruikers en komt er een nieuw, maandelijks te betalen abonnement.

Nova AI is een chatbot die in de launcher zelf zit, meldt Android Authority. Die zit in de zoekbalk en in het scherm links van het homescreen. Om te functioneren heeft de launcher veel meer data nodig dan de software nu verzamelt, waaronder toegang tot appgebruik, contacten en de agenda. Er komen gezien de code wel toggles in de app om te controleren waar de software wel en geen toegang toe heeft.

Daarnaast vermeldt de code de komst van Nova Plus, een abonnement dat maandelijk of jaarlijks te betalen is en losstaat van het al langer bestaande Prime. Prime is een eenmalige betaling voor Nova Launcher. Nova Plus maakt snellere AI-antwoorden en hogere gebruikslimieten mogelijk.

De wijzigingen zitten in v8.6.8, een bètaversie van de app. Nova Launcher is sinds begin dit jaar in handen van Instabridge. Nova Launcher maakt het mogelijk om het homescherm van Android aan te passen. De launcher laat Android-gebruikers de lay-out en functionaliteit van het besturingssysteem naar eigen voorkeur instellen. Tweakers publiceerde een artikel over alternatieven voor de populaire launcher.

Nova Launcher AI, bron: Android Authority/Blank 9485Nova Launcher AI, bron: Android Authority/Blank 9485Nova Launcher AI, bron: Android Authority/Blank 9485

Door Arnoud Wokke

Redacteur Tweakers

21-04-2026 • 10:10

96

Submitter: KipKroket

Reacties (96)

Sorteer op:

Weergave:

Afgehaakt na de overname en sindsdien op Lawnchair. Voor privacy moet je sowieso niet bij Nova zijn,12 trackers 8)7
Daarom ook nooit automatisch updaten inschakelen. De oude versie werkt nog prima en deelt tegenwoordig, al een paar jaar, geen één bitje meer. Kan overigens ook niet; firewall.
Opnieuw zou ik het uiteraard helaas ook niet meer gebruiken. In F-Droid staat o.a. 'Launcher' heel basic, precies goed. Die applicatie blijft sowieso offline, zoals het eigenlijk hoort.
Aan de andere kant, "nooit automatisch updaten" is misschien wel een van de slechtere adviezen die je op computergebied kunt geven. Automatische updates bieden naast (nutteloze) features ook vaak security-gerelateerde fixes.

En als het nieuws van de afgelopen weken ons iets geleerd heeft is het wel dat we security heel serieus moeten nemen.
Vanaf welke versie is nogal launcher data gaan delen eigenlijk? Wil even dubbelchecken of ik al te ver ben qua updates :)
Volgens deze link op Reddit is 7.0.57 de laatste versie zonder overdadige telemetrie.

Je kunt een APK sideloaden en dan, als je automatische updates aan hebt staan, in Play store aangeven dat deze app niet automatisch geüpdate mag worden
Exit Nova Launcher.

Enter Easy Launcher via F-droid (lang leve).

https://f-droid.org/packages/app.easy.launcher/
Kan deze ook die iconen combineren?
did is gelijk de killer voor de app.

Ik gebruikte NOVA Launcher denk ik nu meer dan 10 jaar of langer heb ik het gevoel.

En deed altijd wat het moest, maar als het nog meer data gaat vragen, en achter een ABO terwijl er gewoon een betaalde versie is? Dan ben je bij mij aan het onjuiste adres.

erg jammer, moet een andere gaan zoeken.
Tip: Octopi Launcher

Zelfde look & feel als Nova, en dan geen AI meuk erin.

[Reactie gewijzigd door QuarK op 21 april 2026 10:21]

Ondersteunt deze dynamische icoontjes, dus als de wallpaper verandert, wordt dan de kleur aangepast van de icons (mits je een iconpack gebruikt, die dit ondersteunt)
Ik raad Fossify Launcher aan. Een nieuwe FOSS launcher die erg op Nova lijkt. Hij heeft wel kleine FPS dips bij draggen en voelt een klein beetje langzamer maar ik ben erg kieskeurig en ik vind het te verdragen.

Is ook op F-Droid te verkrijgen (of de Droidify, de betere interface voor F-Droid)
Fossify Launcher is er nog niet qua feature set. Alsook zijn de updates heeeel traag of zelfs niet meer?
Pull requests worden niet bekeken en issues worden ook niet echt opgelost.

Ik heb ook gesetteld bij Octopi!
Top, ik ga die proberen.
Tip: Octopi Launcher

Zelfde look & feel als Nova, en dan geen AI meuk erin.
Ik gebruik nu ook Octopi inderdaad
Kijk dan eens naar Octopi Launcher. Echt een aanrader en goede vervanging van Nova.
CC: @QuarK

Wel jammer dat het dan weer niet open-source is. Ik wil iets wat customisable is én open-source. Lawnchair wellicht. Daarvan is de stable al jaren oud, maar de bèta is vrij recent (3 dagen geleden), maar ik gebruik geen bèta's voor alledaagse software.

[Reactie gewijzigd door Anonymoussaurus op 21 april 2026 10:28]

Lawnchair 15 beta 3 van 18/04/2026 staat gewoon in de Play Store hoor.
Oke, het heeft een "Early Access" label... Maar werkt gewoon? Zie niet waarom je 't geen kans zou geven.
Oke, het heeft een "Early Access" label... Maar werkt gewoon? Zie niet waarom je 't geen kans zou geven.
Omdat een launcher geen optionele applicatie is. Het MOET gewoon stabiel werken. NU.

Met "Beta", "Early Access" etc. geeft de ontwikkelaar aan dat je niet blind op die versie kan vertrouwen dat het 24/7 onder elke omstandigheid werkt.

Verwacht in het slechtste geval dat je terug moet naar Nova om je telefoon te gebruiken totdat het gefixt wordt.

De alternatieve launchers (Lawnchair, Fossify Launcher,...) die hier worden aangekaart, hebben geen recente stabiele release binnen 2 jaar gehad. Dus die zijn geen realistische optie voor alledaags gebruik. Helaas.
Inderdaad lawnchair denk ik dan, gebruik het al jaren en erg tevreden , lijkt redelijk op stock pixel launcher met net wat meer costumization opties en open source!

Het soms nadeel van opensource is dat ze vaak een permanent beta channel hebben en de stables natuurlijk redelijk schaars zijn.

https://play.google.com/store/apps/details?id=app.lawnchair.play

[Reactie gewijzigd door PerAspera op 21 april 2026 12:09]

Wil je open source, in F-droid heb je simple keyboard. Deze gebruik ik zelf.
Ik zoek niet naar een keyboard, maar naar een launcher. Heb uiteraard F-Droid al doorzocht maar zijn allemaal of te minimalistisch, of is het net niet. Betwijfel überhaupt of ik impacted ben door de changes van Nova, aangezien ik toch lifetime prime heb.

[Reactie gewijzigd door Anonymoussaurus op 21 april 2026 10:34]

Ah ja, ik haalde de 2 even door elkaar.
Thnx voor de tip! Ik ben gisteravond maar eens overgestapt
Door de ads die in de launcher naar voren kwamen heb ik deze eerder al verwijderd en vervangen door de Microsoft launcher

Ik heb deze gekozen vanwege z'n vele customization opties (zoals nova heeft). o.a. grid size op homescreen was voor mij erg belangrijk en de meeste launcher hebben hier beperkingen in. Ook heeft het een fijne integratie met mijn werk-outlook account en de google now newsfeed is ook nog steeds te bereiken via het google icoon op de search widget (had ik altijd als mijn linker homescreen).
Nooit geweten van het bestaan. ik was weg gestapt van Nova door de verkoop en de verwerkersovereenkomst (of soort van ontbreken er van) en de verkoop van je data aan derden.
Nu de Microsoft Launcher geïnstalleerd. voor de nova functie wel even de optie Dok aanpassen en het werkt als een trein!
Enige nadeel daarvan is dan weer de telemetry die daar in zit, de Microsoft launcher maakt elke paar minuten contact met de Microsoft servers zelfs als je alles uitzet, dus voor privacy moet je daar niet wezen qua functionaliteit staat het wel goed bekend.
Zelf zit ik nog op een oude versie van Nova zonder network access (GrapheneOS) maar wellicht dat het ook hier tijd wordt voor wat anders.
Het lastige vind ik dat ze bijna allemaal wel nadelen hebben of anders niet de functionaliteit die ik zoek met de oude app button, horizontale app drawer, het verwijderen van alle zoek functies en het verbergen van ongewilde apps.

[Reactie gewijzigd door xenn99 op 21 april 2026 14:10]

Maar dit worden toch 'extra opties' die je niet per se moet gebruiken? Ik haal uit het artikel niet je het per se moet gebruiken, en dat het dus per se maar die extra privileges moet ontvangen?

Het wordt wat anders als je straks 30x per dag eraan wordt herinnerd dat je die ongevraagde functies niet hebt :)
Alsof koppig doen de wereld verandert
Je hoeft de data niet te geven. Je kunt hem nog steeds gebruiken zonder AI en zonder die data te leveren. Ik heb ook die pagina links van je homescreen uitstaan, dus verwacht ook niet dat het veel nut gaat hebben.

Maar voor wie het wil, is dit toch prima? Je klaagt toch ook niet dat Tweakers een bepaalde feature heeft die je niet gebruikt? Ik zit amper op V&A, maar vind het prima dat die er zit. Anderen hebben weer niks met het forum of de best buy guides. Prima, zit niemand in de weg die gewoon wat tech-nieuws wil zien. Zo ook met deze launcher.

Dat ze de data kunnen vragen, wil niet zeggen dat ze het nodig hebben. Net als met apps waar de camera gebruikt kan worden, maar die permissie hoef je niet te verlenen als je het niet wilt. Of wellicht eenmalig om iets te doen. Betekent niet dat ze dan altijd kunnen afluisteren.
Ik ben overgestapt op Lawnchair. Die hebben sinds kort ook de mogelijkheid om een nova backup te importeren, al werkte het bij mij niet super. Let wel op dat de Play store build de legacy versie is en je de pre-releases op github moet volgen.
Hier ook een lwanchair gebruiker, werkt perfect! Heel tevreden mee. En gewoon lekker opnieuw beginnen met een schone lei, dan weet je ook hoe lawnchair werkt en wat je er allemaal mee kunt doen.
Lawnchair blijft toch mijn favoriet. Vooral de looks en veel en de aanpasbaarheid. Weet alleen niet om welke reden ze hem niet beschikbaar stellen via F-droid.
Ik heb gisteren hetzelfde gedaan. Nova Launcher backup geïmporteerd in Lawnchair. Niet perfect maar toch vrij goed.
Nu is Nova Launcher wel duidelijk beter qua functionaliteit, ik kan met Lawnchair ook wel leven...
Wow. dat zocht ik. Launcher die backup van Nova kan inlezen!!

FF proberen.
De grid en app icons incl folders werden bij bij correct geïmporteerd.
Widgets is hit & miss: de widget van Gmail en Zoho Mail waren correct, die van Outlook en (Phone Quick Dial) waren verdwenen.
Jammer dat veel van de genoemde launchers enigszins recente versies alleen via GitHub aanbieden. Dat betekent het installeren van apps van onbekende bronnen, wat op telefoons zoals de mijne met een werkprofiel (terecht) niet wordt geaccepteerd door apparaatbeheer. Nova was dan ook ideaal.
Ik zit momenteel met lawnchair wel op de meest recente versie via de Playstore. Ik zit wel in het early access kanaal, via de Playstore.
Goed om te weten dat dit wel een optie is. Heb hem gebookmarkt voor als Nova onverhoopt (maar niet onverwacht) ook bij Prime klanten de AI slop met bijbehorende dataverzameling, ads en abo's erdoorheen duwt en deze niet voldoende uitgeschakeld kunnen worden.

[Reactie gewijzigd door mac1987 op 21 april 2026 11:30]

Gebruik nu ook Lawnchair, erg prettig om mee te werken. Heb Nova Launcher gelijk Ge-deinstalleerd daar ik echt geen A slop op mijn telefoon wil hebben. 10 jaar geleden ongeveer heb ik de Prime versie van Nova launcher gekocht en toen ik las dat ze verkocht waren aan een ander bedrijf ben ik gelijk gaan zoeken naar een alternatief, Lawnchair is blijven hangen. Het feit dat ik alles kan uitschakelen op mijn hoofdscherm is een must. Ik gebruik circle launcher als shortcut voor mijn meest gebruikte apps met een onzichtbaar icoontje op een plek die ik makkelijk kan vinden (bijvoorbeeld over een oog, bloem of ander markant detail van mijn wallpaper). Ik wil alleen mijn wallpaper zien en niet een heel scala aan icoontjes, dat voelt zo rommelig aan. Nova Launcher deed dat voor mij, maar die A slop kan ik echt niet dulden op mijn phone dus uninstall naar /dev/nul met een negative reactie in de playstore om te laten weten dat ik niet content ben met de weg die ze zijn ingeslagen (daar zijn ze inmiddels gezakt naar 2.9 door hun gerommel). Lawnchair is een goede tweede voor mij.
De import werkte bij mij ook niet helemaal, maar in de 4 uur dat ik hem heb draaien ipv. Nova launcher bevalt mij goed

De komende weken kijk ik aan, maar ik heb het idee dat ik Nova Launcher niet ga missen.
Widgets + mappen, het doet wat het moet doen.

Moet nog wel uitzoeken hoe ik "het middelste scherm als hoofdscherm" kan selecteren (op Reddit staat er dat dat niet kan) en ik krijg de meldingsstippen niet aan de praat ("App heeft geen toegang gekregen")

Edit 15:28:
De meldingsstippen krijg ik wel aan het praat wanneer ik de versie uit Play Store haal.
Helaas importeert die niet goed de Lawnchair instelling die ik uit github-Lawnchair-app.
Ik skip de meldingsstippen maar voor nu :)

[Reactie gewijzigd door ezra070 op 21 april 2026 15:30]

Wat ik nog wel echt mis bij Lawnchair is het niet kunnen aanpassen van de map pictogrammen, ik vind het raster echt heel lelijk en vooral erg druk. Ik gebruik bij Nova altijd het app stapel pictogram.

Ook het niet alfabetisch kunnen sorteren van mappen mis ik, maar die functie heeft bijna geen enkele launcher die ik recent heb getest.
Ik ben sinds de overname van Instabridge overgestapt op KISS Launcher, merk gelijk dat ik een stuk minder gebruik maak van mijn telefoon omdat de meeste tijdrovende apps niet meer in zicht zijn. Echt een aanrader voor mede-tweakers die minder tijd op hun telefoon willen doorbrengen.
Om diezelfde reden gebruik ik al jaren Niagara Launcher. Een paar favorieten en voor de rest enkel een alfabetische lijst. Simpel en rustig.
op 't moment dat de overname door Instabridge kwam meteen m'n auto-updater uitgezet om te voorkomen dat al die tracking meuk binnenkwam.. maar dan blijf je toch altijd met 't gevoel zitten dat de boel niet meer bijgehouden wordt (jammer na al die jaren tevreden nova launcher te gebruiken), en dat het product waar je wel tevreden over was echt end of life zit.

Meer tracking en (waarschijnlijk?) dan ook tracking binnen je AI searches... wat een doodsteek voor het originele product.

Ik ben ook naar Niagara gewisseld, het is 20 minuten wennen, maar 'should have swapped earlier'. Wat een verademing in sereniteit :D

[Reactie gewijzigd door dyrc op 21 april 2026 11:18]

Inderdaad een prachtige launcher, maar ik draai nu een tijdje Escape Launcher dat me nét iets beter bevalt.
Cool, heeft wat Zune-vibes :-) Straks eens proberen.
Snapt nou werkelijk geen enkele ontwikkelaar dat bijna niemand op al die AI functies zit te wachten? Nova Launcher was juist 1 van de kale maar complete Launchers zonder gezeur en gedoe, en deed wat het moest doen. En nu gaan ze er AI in stoppen waar zeker weten de doelgroep niet op zit te wachten? Dit is gewoon een doodsteek voor ze.
Zo’n beslissing komt meestal niet van de ontwikkelaar ;)
Dit is ook precies de reden dat ze werden gezien als een geschikte kandidaat voor overname. Gebruikers denken 'eindelijk een app zonder poespas'. Investeerders denken 'onbenut potentieel om gebruikers uit te melken'.
Volgens mij zijn er anders legio mensen die met AI willen werken op hun smartphone, dus waarom niet vanuit de launcher?

Verder lijkt het allemaal optioneel, dus hoe slecht is het dan werkelijk?
Ben inmiddels toch wel enorm gewend aan Nova launcher <zucht>. Mijn wensenlijstje
- hiden van apps
- drawer customization - grid size, transparancy, horizontal scroll
- tabs
- makkelijk icoontjes aanpassen
- gestures

Maar eens gaan zoeken naar een launcher die dat allemaal kan (dus Nova Launcher onder een andere naam).
En anders maar gewoon niet meer updaten :)
Lawnchair komt een heel eind in de goede richting. Geloof dat alleen de tabs (in het app menu) niet ondersteund worden.
Probeer eens de smart launcher gratis versie?

Horizontal scrolling wel enkel tussen de tabs in je drawer, niet in de volledige lijst, maar de rest is allemaal beschikbaar (voor sommige dingen moet je wel de pro kopen, bvb double-finger gestures, andere dan de default tabs in je drawer,...)
Vergelijkbaar wenselijstje, heb op mijn werktelefoon nu Octopi Launcher staan op proef. Komt erg dichtbij, op de horizontale scroll van de drawer na.

Ziet er naar uit dat mijn privetoestel dit weekend gaat volgen.
Yup, Smart Launcher kwam voor mij het dichtsbij in de buurt, EN wordt nog actief ontwikkeld.

Je kunt ook de Nova Backup inlezen, kwam ik helaas achter na een lange rebuild 😜
Is het ze nou gelukt om alles wat mis is met moderne software in één keer toe te voegen? Dat moet een wereld record in enshittification zijn. Alleen nog wat bugs introduceren en de patches voor die bugs pas na maanden uitbrengen en je hebt echt het toppunt bereikt. :+
Vergeet niet updates die via vibecoden zijn ontwikkeld, maar verder niet echt zijn getest.
Precies waar iedereen op zit te wachten.
dingen worden altijd beter als ze overgenomen worden :+

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.