Eerste bèta van Android 17 met aanpassingen voor schermgroottes is uit

Google heeft de eerste bètaversie van Android 17 uitgebracht. Die versie verandert onder andere de manier waarop apps met verschillende schermgroottes omgaan. Ook zijn de media- en camera-apps aangepast, al zijn veel van die veranderingen niet zichtbaar voor gebruikers. De bèta is de eerste build in het nieuwe Canary-releasechannel.

Android 17Google schrijft dat het de eerste bètabuild van Android 17 heeft uitgebracht, nadat het die eerder deze week nog uitstelde. Het is de eerste keer dat er geen Developer Preview, maar een bèta in een Canary-releasechannel uitkomt van een Android-versie. Google verving de Developer Previews vorig jaar. Met die wijziging kunnen ontwikkelaars en gebruikers die een test aandurven het besturingssysteem over-the-air bijwerken, in plaats van dat ze een verse installatie moeten doen. In de praktijk betekent dat dat gebruikers die een Android 16-bèta draaien ook eenvoudig kunnen upgraden naar een Android 17-bèta.

De bèta van Android 17 is de eerste publiek bruikbare versie van het nieuwe besturingssysteem. In de preview is met name de manier waarop apps omgaan met verschillende schermgroottes aangepast. Zo kunnen ontwikkelaars sommige api-attributes zoals schermoriëntatie niet meer negeren op schermen boven een bepaalde grootte, bijvoorbeeld foldables, tablets en laptops. Ontwikkelaars hebben dan minder keuze in hoe hun apps er op die apparaten uitzien. "Gebruikers verwachten dat hun apps overal werken en dat de UI de volledige ruimte benut", zegt Google. Ontwikkelaars kunnen nu nog bepalen dat apps op grote apparaten bijvoorbeeld niet kunnen draaien of het hele scherm kunnen vullen, maar straks niet meer.

Verder zijn ook aanpassingen voor de camera- en media-apps doorgevoerd. Veel daarvan zijn niet direct voor gebruikers zichtbaar; zo kunnen ontwikkelaars meer metadata van meerdere cameralenzen meegeven in hun foto's en kunnen camera's makkelijker wisselen tussen verschillende modi. Verder heeft Google een api-attribuut voor cleartext verwijderd zodat cleartextdata minder snel is toegestaan, is er ondersteuning voor de Versatile Video Coding-codec toegevoegd en kunnen ontwikkelaars beter audio op de achtergrond laten afspelen.

Door Tijs Hofmans

Nieuwscoördinator

15-02-2026 • 11:11

40

Submitter: ttl1982

Reacties (38)

Sorteer op:

Weergave:

Waar blijft de beloofde fatsoenlijke desktop modus voor mijn Google Pixel 9a. Google had beloofd dit al uit te rollen bij Android 16.
Het zit er ook al in, alleen verborgen onder de developer options. Die optie heet "Functies voor desktopervaring aanzetten" of "Enable desktop experience features". (Net gekeken op mijn P9PF)
Hidden developer options is niet hetzelfde als een uitgerolde functie voor Android.
Ik heb de functie niet op mijn Z Flip6 en lijkt het nog niet klaar om uit de oven te komen.
Google's desktopomgeving komt waarschijnlijk niet naar Samsung omdat ze hun eigen hebben.

Je Flip 6 heeft gewoon Dex, dat is al een prima functionerende desktopomgeving. Samsung heeft al minstens vijf jaar waar Google nog mee bezig is.
Sinds 2017 heeft Samsung het al…
Dat is waar, maar de eerste Dex vereiste proprietary kabels/docks dus die vind ik niet echt equivalent.

Windows had dit twee jaar voor Dex en Motorola had in 2011 al zo'n interface, het concept is niks nieuws. Het feit dat het plug&play werkt met een normale dock vind ik de belangrijkste factor als het gaat om een equivalent van wat Google aan het doen is.
ik heb een Samsung S8 (eerste generatie DeX) en die werkt met 3rd party kabels/docks, echter gelimiteerd tot 1920x1080. Met de juiste dock kan je hoger (bijv. tot 2560x1440).

Bij nieuwere Samsung toestellen zit die resolutie beperking er niet meer op (of iig te omzeilen met GoodLock).

[Reactie gewijzigd door De Vliegmieren op 15 februari 2026 18:26]

vanaf OneUI 8 wordt de onderliggende desktop mode van Android gebruikt als basis voor DeX.

Dat is ook de reden dat er vanalles dat tot dan toe perfect werkte in DeX opeens niet meer werkte/ontbrak. Hopelijk gaat OneUI 8.5 een boel van die punten aanpakken.
Is niet beschikbaar op een flip 6 die geupgrade is naar android 16 en heeft dus niet gewoon dex.
Deze desktop versie die ik wel heb geprobeerd verre van ideaal maar was ook niet officieel uitgerold.

Edit: verduidelijking

[Reactie gewijzigd door Letters op 16 februari 2026 00:07]

5 jaar? Ik moest ook even zoeken hoor, want ik wist nog dat ik hier ooit een speciale dock voor had gekocht.

Sinds de S8, die in 2017 uitkwam, timmert Samsung aan de Desktop eXperience (DeX).
Samsung heeft al jaar en dag Dex.
Dit is voor android 16 uit kwam. Zoals ik zeg developer hidden functies zijn niet uitgerold en geven 0 garantie dat ze werken.

Daarbovenop was deze versie... niet ideaal.

[Reactie gewijzigd door Letters op 16 februari 2026 12:11]

Even lezen, is geen hidden developer feature. Gewoon je telefoon verbinden met een extern scherm en gaan met die banaan. De external desktop UI zat er al vanaf het begin in. Met de 16-update is de Dex geüpdatet naar New Dex, maar Classic Dex zat er al vanaf het begin in.

Of wil je op dat minischerm van je flip een desktop-UI bedienen? Succes ermee.

Alle Samsung apparaten (al sinds de S7) kunnen de external desktopmodus draaien. Dex op het scherm van het apparaat is weggelegd voor schermen gelijk of groter dan 10,1 inch. Maar op een 10,1-inch scherm is het al te klein naar mijn mening. Hoe zie je dat voor je op je Z Flip?

Wat jij nu zegt is: "Ik wil iets, omdat ik dat wil, ook al is het gigantisch onpraktisch". Koop een USB-C dock en connect je telefoon aan een extern scherm en HID apparaten, en gassen maar.

[Reactie gewijzigd door TechSupreme op 17 februari 2026 01:48]

Geloof me nou maar dat artiekel is uit 2024 en heeft nooit gewerkt zonder developer options aan te zetten. Staat ook gewoon het artikel dat het een developer optie is.
Ik heb het geprobeerd toen dit artikel uitkwam en deze functie zit er niet meer in na upgrade android 16.

Ik reageer niets voor niets. En het internet heeft niet altijd gelijkt.
Geloof mij nou, ik heb al die apparaten in mijn handen gehad. Het werkt gewoon, de New Dex mode activeren is een hack maar Classic DeX werkt standaard. Tenzij jij iets anders hebt gedaan.
Was er ook niet iets in A16 dat er de mogelijkheid was om Linux te booten in desktop modus? Dit leek mij enorm interessant, helaas kan ik er weinig over vinden.
Een volledige linux desktop modus niet, wel kan je een echte linux terminal openen. Developer opties > Linux-ontwikkelomgeving.

[Reactie gewijzigd door Sniperlogit op 15 februari 2026 12:29]

Misschien denk je aan een bèta die Samsung een tijd terug deed, waarin je in plaats van Dex een Ubuntu-desktop kon opstarten. Daar zijn ze mee gestopt.

Android zelf bevat een ontwikkelaarsterminal (die ook een GUI-functie heeft, maar niet zo native als bijvoorbeeld WSL) die een volledige virtual machine draait, maar dat is meer een proof of concept dan een functie voor eindgebruikers. Wel heel handig als je dingen wilt doen die Termux niet kan.
er is Linux Terminal beschikbaar vanaf Android 15 op Google Pixel.

Van wat ik gelezen heb is het een Debian desktop VM die binnen het Android Virtualization Framework (AVF) wordt opgestart.

Helaas (nog?) niet beschikbaar op Samsung Galaxy devices, onder andere omdat Knox en de benodigde hypervisor toegang blijlbaar niet goed samengaat, en Qualcomm die geen AVF ondersteunt (ze pushten hun eigen hypervisor voor Android).
Je had in ChromeOS de optie om een Chroot op te zetten via Crostini. Dat gebruikte dan de ChromeOS Linux kernel, maar draaide er verder een andere distro bovenop.

Android heeft dat naar mijn weten nooit officieel gehad of aangekondigd gehad. Kan er wel naast zitten.

Overigens is ChromeOS straks gerebased op Android en Android's kernel en userland e.d., dus het zou wel mogelijk kunnen dat ze van plan zijn een soort Crostini 2.0 te bouwen.
Op mijn Pixel 7a werkt de desktop omgeving niet. Developer options aan, en de benodigde functies aangezet. Jammer!
De Pixel 7 heeft helaas niet de juiste hardware ondersteuning hiervoor (DisplayPort Alt Mode)

Toen ik hoorde dat het naar Pixel kwam had ik het ook meteen geprobeerd maar helaas dit gaat nooit werken op de Pixel 7
Ha, wist ik niet. Net eens aan gezet, maar geen beeld op mijn scherm helaas...
Mijn Pixel 9 Pro heeft hem onder de eldersgenoemde ontwikkelaarsinstelling. Zodra ik hem op mijn HP Dock aansluit via USB-C komt er een pop-up en zie ik het scherm activeren. Dingen als ethernet, toetsenbord, en muis doen het natuurlijk ook (al deed dat het al op Android lang voordat Google aan een desktopmodus begonnen was, natuurlijk).

Helaas kan hij niet overweg met mijn ultrawide scherm, Google heeft dus nog wat werk aan de winkel. Heb je een "normaal" scherm dan zou het al waarschijnlijk naar wens werken.

Niet elke app doet het er even goed onder, maar goed, die apps zijn dan ook niet ontwikkeld voor een desktopomgeving.
Ik heb het gevoel dat Android de afgelopen jaren een steeds agressievere houding richting ontwikkelaars heeft aangenomen, met een duidelijke “our way or the highway” mentaliteit
Misschien. Maar in dit geval vind ik de eis dat apps fatsoenlijk kunnen omgaan met verschillende schermgrootte eigenlijk alleen maar goed.
Dat is de enige manier om een uniforme en kwalitatieve ervaring te bieden
Ik kan moeilijk geloven, inmiddels Android 17… ik herinner Android 2.2. Wat gaat de tijd snel zeg
Ah, voor mij Android 3 - 4. Ik weet dat nog zo goed, want ik had toen nog (net) geen Android toestel en vond het altijd zo vet wanneer ik mensen zag die er wel een hadden. Tijd gaat inderdaad snel. Ik ben benieuwd wat Android 17+ nog meer in petto hebben.
Het is de eerste keer dat er geen Developer Preview, maar een bèta in een Canary-releasechannel uitkomt van een Android-versie. Google verving de Developer Previews vorig jaar. Met die wijziging kunnen ontwikkelaars en gebruikers die een test aandurven het besturingssysteem over-the-air bijwerken, in plaats van dat ze een verse installatie moeten doen. In de praktijk betekent dat dat gebruikers die een Android 16-bèta draaien ook eenvoudig kunnen upgraden naar een Android 17-bèta
Dat zou voor veel early adopters een verademing zijn, want nu zijn ze nog vaak afhankelijk van third-party rom-bouwers en nu het OS dus schijnbaar onafhankelijk te upgraden valt. Hopelijk worden nog mooi alle bestaande settings/apps/launchers overgenomen en je hebt dezelfde flexibiliteit die je op je desktop gewend bent.
Elke versie heeft minder en minder vernieuwing. Android is min of meer uitontwikkeld lijkt wel. (al is de UI nar mijn meing flink achteruit gegaan sinds ze hebben besloten IOS na te apen). Het verschil tussen Android 2.3 en 4.4 is bv enorm. Maar tussen versie 12 en 17? Meh. Een Android versie per 3 jaar lijkt me zat.

[Reactie gewijzigd door capykoffie op 17 februari 2026 12:21]

Dat is toch ook logisch? Pak een ander OS zoals Windows, dat is toch ook allemaal niet schokkend meer? UI wijzigingen om met design trends mee te gaan en het meeste speelt in de achtergrond (waar de meeste gebruikers niks van merken).

Gezien de schaal van Android en iOS zou je ook een onwijze backlash krijgen als je nu besluit "even" wat anders te gaan proberen.
haha ik moest aan DBZ Android 17 denken.. wat krijgen we nou 😅
Ik was dus niet de enige! XD
Wacht maar tot Android 18 haar intrede doet :+
Ik kan niet wachten om Android 17 te hebben op mijn Xiaomi Fold 4.

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn