ASUS weerspreekt eerdere uitspraken: Nvidia stopt toch niet met RTX 5070 Ti

ASUS komt terug op een eerdere verklaring dat het stopt met de productie en verkoop van RTX 5070 Ti-kaarten. Daarmee lijkt het verhaal dat Nvidia ook stopt met die kaarten niet te kloppen.

ASUS schrijft in een publieke reactie dat het verhaal over het stopzetten van de GeForce 5000-modellen niet klopt. "Verschillende media hebben incomplete informatie van een ASUS-pr-medewerker gekregen over deze producten", zegt het bedrijf.

Eerder deze week zei ASUS tegen Hardware Unboxed dat Nvidia geen RTX 5070 Ti-gpu's meer verstrekte. Daaruit leek het erop dat Nvidia mogelijk was gestopt met de productie van die videokaart. Het zou dan gaan om de 16GB-variant; de 8GB-versie zou wel blijven bestaan.

ASUS weerspreekt dat bericht nu volledig. "De GeForce RTX 5070 Ti en de GeForce RTX 5060 Ti 16GB zijn niet stopgezet en hebben niet de end-of-lifestatus bereikt", zegt het bedrijf. "ASUS heeft geen plannen om te stoppen met de verkoop van deze modellen." Wel wijst ASUS erop dat de beschikbaarheid van de videokaarten momenteel lastig kan zijn, maar dat komt met name door problemen met de levering van geheugen.

ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5070 Ti 16GB GDDR7

Door Tijs Hofmans

Nieuwscoördinator

16-01-2026 • 13:00

41

Submitter: HugoBoss1985

Reacties (41)

Sorteer op:

Weergave:

Dit zaakje stinkt. Hardware Unboxed en andere tech-media zuigen dit soort berichten echt niet uit hun duim; die hebben directe lijntjes met board partners. Dat ASUS nu, na alle wereldwijde ophef, ineens terugkrabbelt met het slappe excuus van "incomplete informatie van een PR-medewerker", klinkt als klassieke corporate panic-mode.

Het lijkt er sterk op dat Nvidia en partners de woede van de community hebben onderschat (of de sales van andere kaarten zagen stagneren) en nu in allerijl het brandje proberen te blussen door het verhaal te spinnen. "Het was maar een misverstand!" tuurlijk.

En let vooral op de adder onder het gras in dit statement:
Wel wijst ASUS erop dat de beschikbaarheid van de videokaarten momenteel lastig kan zijn, maar dat komt met name door problemen met de levering van geheugen.
Hier staat in feite gewoon: "We stoppen er niet officieel mee op papier, maar in de praktijk ga je hem nergens kunnen kopen."

Het resultaat voor de consument blijft dus exact hetzelfde: de 5070 Ti wordt onverkrijgbaar gemaakt (een 'soft kill') door die zogenaamde geheugentekorten. Zo dwingen ze je alsnog naar de duurdere modellen, alleen durven ze het labeltje 'End of Life' er nu niet meer openlijk op te plakken vanwege de PR-backlash. Trap er niet in.
Geen idee waarom je met een "0" wordt beoordeeld, want ik denk dat je het aardig weet te verwoorden. Natuurlijk gaat Nvidia (veel) minder componenten voor de RTX (16GB) kaarten leveren. Ze kunnen de schaarse middelen namelijk véél lucratiever inzetten.
Afwachten in welke mate het alsnog een de facto EOL zal zijn. Als Nvidia zegt "wij maken voortaan maar 200 5070 Tis per maand voor de hele wereld" maken ze er in theorie nog steeds, maar in de praktijk is dat een EOL, want dat is nog niet eens een zesde van wat Mindfactory per maand verkoopt aan die GPUs, en waarschijnlijk is zelfs die 1240 nog geen procent van wat Nvidia verkoopt per maand wereldwijd...
Dat is natuurlijk kolder. De overhead om een SKU te hebben is zo hoog dat 200 stuks compleet verliesgevend is, en 20000 ook.
Als er al een "soft stop" is, dan is dat een prijsverhoging die richting de 5080 prijs gaat. Sowieso zullen ze nog gemaakt worden voor klanten met langlopende orders.
Ze zullen er niet letterlijk 200 per maand maken maar ze kunnen wel een voorraad hebben die ze maar heel langzaam uitleveren. Dat hun board partners dan niet uit de kosten komen daar zit Nvidia totaal niet mee.
Houd er ook rekening mee dat ze niet '5070 Ti's' maken, Nvidia maakt GB203's, die daarna, afhankelijk van binning gebruikt worden als RTX5090 Mobile, RTX 5080, RTX 5080 Mobile, RTX 5070Ti, eventueel nog komende super varianten en enkele zakelijke modellen afhankelijk van de performance karakteristieken van de individuele chips uit de wafers en de hoeveelheid dies met defecten waardoor ze cutdowns moeten worden.

Verder heeft 'achterhouden' van gebinde chips die ze al gefabbed hebben, maar nog niet verkocht aan partners voor Nvidia ook niet heel veel zin. Dat zullen ze dus niet zomaar doen.

Wat eerder een logische verklaring is, is dat simpelweg andere Sku's 'voorrang' zullen krijgen door de geheugen schaarste. En dat zullen dan voornamelijk vermoed ik de Sku's zijn die minder ram gebruiken in het lagere segment voor volume bij de OEM's / partners (5060's e.d.) en Sku's met meer marge (Mobile chips, 5080 e.d.)

En als ik dan kijk naar het rijtje kaarten waarin Nvidia de GB203 die's gebruikt, denk ik dat het vrij logisch is als de 5070 Ti op een laag pitje komt, zelfs als het ze wat marktaandeel zou kosten in het huidige middensegment t.a.v. AMD (als deze de RX9070 XT wel in voorraad kan houden voor redelijke prijzen). Immers lijkt de 5070 Ti de GB203 kaart te zijn met de laagste marges.

Enkel als Nvidia echt geen marktaandeel wil verliezen in de xx70 klasse GPU's zou ik verwachten dat de RTX 5070 Ti prioriteit blijft houden, daar het rechtstreeks concurreert met AMD's 9070 XT, een van de kaarten waarmee AMD een gooi kan doen naar marktaandeel als het de prijzen rond MSRP kan weten te houden.

[Reactie gewijzigd door Dennism op 16 januari 2026 15:02]

Goed punt met de GB203. Nu is het wel goed denkbaar dat de binning verbeterd is en de verhouding 5070Ti/5080 daarom daalt.
Zeker, doordat het proces normaal gesproken blijft verbeteren zal de yield beter worden en zal je normaliter steeds minder dies krijgen die van nature een 5070 Ti moeten worden. Uiteraard kan je dan nog altijd 5070 Ti's maken door van goede chips een cutdown te maken, iets wat je bij grote vraag naar zo'n Sku wel eens ziet gebeuren (Ook Intel en AMD hebben dit wel eens gedaan, cpu's die kon 'unlocken' met plakband of potlood streepjes).

Maar als je al te weinig geheugen kan vinden op de markt om aan de vraag te voldoen zal dat 'downgraden' van goede chips niet logisch zijn, tenzij je de andere Sku's niet verkocht krijgt en dat lijkt niet het geval.
Boos mailtje gekregen van Nvidia ....
Inderdaad precies wat ik ook gelijk denk, tik op de vingers gekregen van Nvidia dat als ze straks niet achteraan in de rij willen staan als er wel weer meer aanbod is dat ze de poppenkast mee moeten spelen en net doen of er niks aan de hand is...
Als er geen stock is hoeven ze geen EOL status te hebben. Makkelijk opgelost toch.
Het zou dan gaan om de 16GB-variant; de 8GB-versie zou wel blijven bestaan.
Er is geen 8GB model van de 5070 series. Wel een 12GB model
Wel wijst ASUS erop dat de beschikbaarheid van de videokaarten momenteel lastig kan zijn, maar dat komt met name door problemen met de levering van geheugen.
Momenteel ?!? De geheugenproblemen komen door een tekort aan capaciteit / te grote vraag. Dit blijft vermoedelijk aanhouden tot 2028.
In theorie brengt Nvidia iedere 2 jaar een nieuwe generatie uit.
De 60 series zou in 2027 moeten komen.
Oftewel in 2028 als de geheugenproblemen zijn opgelost, is de 5070Ti uitgefaseerd in opvolging van (vermoedelijk) de 6070.
Dus.... momenteel? Nee, zeg maar: permanent. :)
Er is geen 8GB model van de 5070 series. Wel een 12GB model
Klopt, dat zou gaan om de 5060Ti 16GB die óók end-of-life zou zijn.
dus wat dit in feite is is :

nvidia is gestopt met meeleveren vram met gpu chips.
-> dit betekend dat bordpartners dit nu zelf moeten inkopen in de huidige veel te dure markt.
-> bordpartners die daar geen contracten voor hadden, want die waren gewend dat je een setje vram meegeleverd kreeg met nvidea met elke kaart die als grotere speler natuurlijk veel beter voor vram contracten kon onderhandelen.
-> dus is vram nu de beperkende factor hoeveel gpu kaarten een producent kan produceren en verkopen.
(uitgaande dat het aantal gpu chips dat ze nog kunnen inkopen wel ongelimiteerd is)
->
en dus maken ze liever twee kaarten met 8gb vram waar ze op beide kaarten hun marge op pakken van 100-200 euro.. dan een met 16gb vram.kaart waar ze die marge maar een keer hebben.

als ik zo inschat heel grof..
nvidea verkoopt 5090 chip voor 1400 euro (die ze maar 400 euro kost te maken)
nvidea verkoopt 5080 chip voor 700 euro (die ze maar 300 euro kost te maken)
nvidea verkoopt 5070ti chip voor 550 euro (die ze maar 200 euro kost te maken)
nvidea verkoopt 5070 chip voor 300 euro (die ze maar 125 euro kost te maken)
nvidea verkoopt 5060ti chip voor 250 euro (die ze maar 100 euro kost te maken)
nvidea verkoopt 5060 chip voor 125 euro (die ze maar 50 euro kost te maken)
voorheen kwam dit MET de juiste hoeveelheid vram, nu dus zonder.
-
laat asus voor de assemblage van een gpu (pcb, resestors koeling, verpakking, ontwerp) 50 euro kwijt zijn

dan maakte in het verleden asus aan winst :

->500 euro op een 5090(die ons tot voor kort 2400 euro koste + een marge voor de winkel)
->250 euro op een 5080 (die ons 1200 euro kost+ een marge voor de winkel)
->150 euro op een 5070ti (die ons 900 euro kost+ een marge voor de winkel)
-> 125 euro op een 5070 (die ons 600 euro kost+ een marge voor de winkel)
-> 100 euro op een 5060ti (die ons 500 euro kost+ een marge voor de winkel)
-> 75 euro op een 5060 (die ons 300 euro kost+ een marge voor de winkel)

dus nu moet asus op de vrije markt vram gaan inkopen.. tegen de idiote prijzen van vandaag de dag zeg 100 euro per 8gb
maar tel daar een 20% winstmarge en 21% btw bij optelt word dat +150 euro voor de prijs die je als consument betaald
-> dus zou een 8gb kaart op die ramprijs alleen +150 euro worden
-> een 12gb kaart +225 euro
-> een 16gb kaart +300 euro

dus zou op dat ram alleen al de prijs van de
5090 -> naar 3000 euro
5080 -> naar 1500 euro
5070ti -> naar 1200 euro
5070 -> naar 825 euro
5060ti(16GB) -> naar 800 euro
5060ti(8GB) -> naar 650 euro
5060(16GB) -> naar 600 euro
5060(8GB) -> naar 450 euro

MAAR ze kunnen er nu niet meer genoeg maken om aan de vraag te voldoen.
dus een kaart met 16gb vram moet nu net zoveel marge maken als twee kaarten van 8gb vram om het voor ze waard te zijn
->
een 5090 maakt ze 125 euro per 8GB winst
een 5080 maakt ze 125 euro per 8GB winst
een 5070ti maakt ze 75 euro per 8GB winst
een 5070 maakt ze 83.3 euro per 8GB winst
een 5060ti(8GB) maakt ze 100 euro per 8GB winst
een 5060ti(16GB) maakt ze 50 euro per 8GB winst
een 5060 (8GB) maakt ze 75 euro per 8GB winst
een 5060 (16GB) maakt ze 37.5 euro per 8GB winst
==>
ze schrappen dus de minst winstgevende modellen..

maar laten we zeggen dat ze die prijs gewoon doorrekenen.
en dus dubbele winstmarge pakken op modellen met meer vram ter compensatie.
(dus chipprijs gpu + productieprijs + 225 euro per 8Gb vram x 1.21 (btw)

dan worden de prijzen :
5060(8GB) : 400 euro (ex btw) 484 (inc btw)
5060(16GB) : 625 euro (ex btw) 756,25 inc btw
5060ti(8GB) : 525 euro (ex btw) 635,25 inc btw
5060ti(16GB) : 750 euro (ex btw) 907,50 inc btw
5070(12GB) : 687,5 euro (ex btw) 831,88 inc btw
5070ti(16GB) : 1050 euro (ex btw) 1270,5 inc btw
5080(16GB) : 1200 euro (ex btw) 1452 inc btw
5090(32GB) : 2350 euro (ex btw) 2843,5 inc btw

nu dan wie zal tegen deze meer reele prijzen nog een 5070ti, of de 16gb modellen van de 5060/5060ti kopen? de vraag zal dan niet zo hoog zijn.

[Reactie gewijzigd door DutchGamer1982 op 16 januari 2026 14:25]

Ze stoppen niet met produceren.... maar ze gaan wel zodanig minder produceren waardoor de prijzen alsnog flink zullen stijgen.

En ze ontkenden ook niet het gerucht dat de productie van de 5060 Ti 16GB en 5070 Ti zou worden teruggeschroefd ten gunste van de 5080.

[Reactie gewijzigd door Talhanl3 op 16 januari 2026 13:28]

Het werd hier al eerder aangehaald; dit bericht van Asus is puur schone schijn. In de praktijk gaan natuurlijk amper tot geen 5060 ti en 5070 ti 16gb kaarten meer geproduceerd worden. Alle ballen op de nog veel duurdere 5080 (met dus ook 16gb).

Je ziet het de afgelopen weken overigens al terug in de beschikbaarheid en prijzen van de kaarten. Als ze er al zijn, dan zijn de prijzen fors hoger dan twee maanden geleden.
Dit komt allemaal over als markt manipulatie zo. Prijzen van de graka's schieten ineens omhoog en mensen in de paniek nog snel een 5070ti kopen voordat ze weg zijn? Mooi man die monopolies...
Zowel Asus als Nvidia staan bij mij al jaren op de zwarte lijst. (vanwege klantonvriendelijkheid,liegen en slechte service)

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn