Sony: 'toekomstige console' krijgt AMD-gpu met betere raytracing en upscaling

Sony en AMD lichten in een video verschillende gpu-technieken toe voor 'een toekomstige console'. Deze moeten onder meer de prestaties van raytracing- en upscalingtechnieken verbeteren.

In een YouTube-video praten PlayStations lead system architect Mark Cerny en Jack Huynh, het hoofd van AMD's Computing and Graphics-divisie, over de technieken waar beide bedrijven aan werken voor een toekomstige console. Zo krijgt de volgende generatie RDNA-gpu-architectuur van AMD aparte raytracingcores, genaamd Radiant Cores, zodat de 'normale' shadercores niet langer gebruikt hoeven te worden voor deze rendertechnieken. Volgens Huynh verbetert dat de prestaties van raytracing en maakt dit ook pathtracing mogelijk.

Verder kan de komende AMD-architectuur meerdere compute-units met elkaar laten 'samenwerken' om een machinelearninggerelateerde taak in zijn volledigheid uit te voeren, terwijl op de huidige PlayStation-consoles de taken opgedeeld moeten worden in 'stukjes', die verdeeld worden over de CU's. De nieuwe CU-clusters worden Neural Arrays genoemd en moeten ervoor zorgen dat upscalingtechnieken als PSSR efficiënter werken en betere resultaten opleveren.

Tot slot wordt er een nieuwe compressietechniek besproken die dient als opvolger van delta colour compression, die vanaf de PS4 Pro wordt gebruikt voor het comprimeren van bepaalde grafische data, zoals textures. De zogenoemde Universal Compression-techniek moet daarentegen naast textures ook automatisch zoveel mogelijk andere data die naar de gpu wordt gestuurd, comprimeren om zo de geheugenbandbreedte te maximaliseren. Daardoor moet de gpu minder vermogen verbruiken en assets met meer details en hogere framerates kunnen leveren.

Cerny en Huynh zeggen wel dat de technieken zich nog in een zeer vroeg stadium bevinden en momenteel alleen bestaan in simulaties. Volgens de lead system architect komen deze technieken 'over een paar jaar' beschikbaar in een toekomstige console. Hoewel de naam niet wordt genoemd, is het waarschijnlijk dat het gaat om de PlayStation 6. Volgens eerdere geruchten krijgt deze console een AMD-apu op basis van de gfx13-architectuur. Hardwareleaker KeplerL2 claimt dat de PS6 gepland staat voor een release in 2027.

Door Kevin Krikhaar

Redacteur

10-10-2025 • 08:51

86

Submitter: Sonicfreak

Reacties (86)

Sorteer op:

Weergave:

Ben ik de enige die het gevoel heeft dat de PS5 nog maar "net" uit is en dat de hardware nog helemaal niet ten volle wordt benut? Het is een geweldige console, maar hadden ze een SSD in een PS4 Pro gestoken, zou het verschil met de PS5 visueel niet zo enorm groot geweest zijn. Van mij mogen ze gerust nog vele jaren wachten met de PS6 en richting 2029 gaan zelfs en ondertussen de developers nog tijd geven om de huidige generatie écht te benutten.
Het hoge aantal cross-gen titels geeft mensen nogal een verkeerd beeld. Late-gen PS4-spellen hadden best aardige resoluties, maar zaten meestal op 30fps. De PS5 maakt daar 60fps van. Het visuele verschil (resolutie, graphics) is echter minimaal. Gezien het tegenwoordig ~5 jaar duurt om een spel te maken, is het niet gek dat de ontwikkeling begint met de hardware van de PS4 in gedachten. De PS5-versie is vervolgens een betere variant van dat spel. Nu heb ik het vooral over de first-party titels van Sony, tijdens de eerste paar jaren van de PS5.

Je moet vooral kijken naar wat een console zoals de PS4 niet kan t.o.v. PS5. Denk aan A Plague Tale: Requiem, met honderdduizenden ratten. Enorm zwaar voor de CPU. Zelfs de Series X versie had in eerste instantie geen 60fps modus. Gaat niet lukken op een PS4 of Xbox One. Astro Bot, met al die physics simulations en het gebruik van veel PS5 controller features? Ga je niet krijgen op PS4. Die instant world-hopping scenarios in Ratchet & Clank? Gaat niet lukken met een harde schijf. Het beste voorbeeld is wellicht GTA 6 en alle ray-tracing die je nu al in de trailers ziet. Zo'n spel kan onmogelijk draaien op een console uit 2013.

En ja, ook in de toekomst zullen we PS6-spellen zien die gewoon onmogelijk op een PS5 kunnen draaien. Wat voor vorm die spellen zullen aannemen is nu nog een groot vraagteken. Dat weten we pas over 5-10 jaar.

[Reactie gewijzigd door IlIlIllII op 10 oktober 2025 10:41]

in Ghost of yotei schrok ik een beetje van de snelle laadtijd. ik ging voor het eerst snel reizen via de map en ik klik op de Reizen knop en binnen 1 sec was ik daar en kon ik verder.
Ik schrok er niet van, maar machtig mooi is het wel :D
Toch is er onderwater ook veel hetzelfde gebleven. Rond 2017 - 2018 ging iedere engine over naar de render graph / frame graph architectuur, want dat was optimaal voor de Xbox One. En in 2025 blijft het optimaal voor de modernste GPUs.

Dit is de eerste 3D generatie dat we dezelfde renderers zijn blijven gebruiken. En dat zie ik niet veranderen voor de PS6.
Ontwikkelaars van cross-platform AAA(A)-spellen optimaliseren niet meer. Zie de recente UE5-spellen die uit zijn gekomen. Stuk voor stuk hebben ze moeite met acceptabele framerates te behalen op redelijke resoluties.

Exclusives verkopen geen consoles meer, buiten Nintendo om. Om het eigen ecosysteem nog wat voor te laten stellen zal Sony doen wat ieder bedrijf doet wanneer keuzes gemaakt moeten worden over softwareoptimalisatie: "gewoon" meer hardware ertegenaan gooien.
Je hebt een overschot aan gelijk en bij cross-platform kan ik nog wel begrijpen, maar zelfs bij de spellen die uit de PlayStation Studios komen, heb ik niet het gevoel dat ze echt van een nieuwe generatie zijn. Ik heb speciaal Ghost of Tsushima nog eens gespeeld om te vergelijken met Ghost of Yotei en het voelt niet aan dat het verschil énorm groot is. Je ziet dat het mooier is, maar als de PS5 dan toch zoveel krachtiger is dan de PS4, dan lijkt het me dat de PS5 nog wel wat marge heeft.
Maar wat is er dan "mooier"? Een ander art design kan ook mooier zijn maar daar heb je niet per se krachtiger hardware voor nodig...
inderdaad....
als een character design al op de Ps4 er gewoon ECHT uitziet als realiteit beelden wat moet er dan nog mooier worden op een Ps5 ?


Zelfde met the Division 2, er komt Division 3 aan, maar ik verwacht niet dat deze er mooier uit gaat zien dan de voorganger want The division 2 ziet er al echt wel prima uit, ik verwacht meer dynamische wereld.
Dynamische wereld kan je ook flink wat rekenkracht op stuk slaan ;)

Maar hoewel karaktermodellen er vaak al prima uitzien ben ik het niet met je eens dat het er echt realistisch uitziet. Vaak toch nog wat 'doodse' gezichten, net te plastic huid en houterige animatie waardoor we niet uit de 'uncanney valley' raken. Maar dat hebben bioscoopfilms die op een renderfarm berekend worden ook dus ik ga er niet vanuit dat game consoles daar op korte termijn mee af gaan rekenen.
Misschien dat - heel paradoxaal - AI filmgeneratoren kunnen helpen de beelden net een beetje menselijkheid mee te geven...
Ik heb zeker wel mijn ps5 gekocht vanwege bepaalde exclusives en dat zal ik ook wel blijven doen denk ik.

Games als God of war en horizon zero dawn zijn games die ik graag op dag 1 wil spelen.
GTA 6. Helemaal nu xbox aan het infuus ligt.
De PS4-pro heeft nog steeds een hele zwakke cpu. Jaguar cores uit 2013. Dat gaat wel problemen geven in sommige (simulatie)games.
Err, vergeet niet dat Cyberpunk niet vooruit te branden is op de PS4 maar nog wel speelbaar is op de PS5. Er is zeker meerwaarde van de nieuwe generatie consoles. Verder is het nu standaard dat er een 60fps optie is terwijl op last gen 30fps de standaard was, en niet altijd werd gehaald. Ook zijn de interne resoluties waarin iets gerenderd wordt hoger en is er mogelijkheid tot ray-tracing.
Is dit niet elke generatie een beetje zo? Ik had dat met de PS4 wel heel erg ook namelijk, pas aan het einde zag je echt games die voor mijn gevoel volledig van de kracht van de console gebruik maakte. Het is naar mijn mening ook echt heel jammer dat er nog zo lang cross-gen games zijn uitgebracht. Aan de andere kant hoop ik dat we voorlopig nog vele jaren van verbeterende games mogen gaan genieten!
Nou dat is niet helemaal correct die generatie is veel sneller op stoom gekomen. Kijk bijv. een Star Wars Battlefront, een grafisch echt prachtige game die zelfs vandaag de dag (op PC dan met max max settings) bloed mooi is om te zien. Die kwam uit in 2015, 2 jaar in de PS4 generatie.

En zo zijn er nog tal van voorbeelden van games die echt next gen waren. 3 jaar in de generatie kwam Uncharted 4 welke al helemaal een grafisch wondertje is. En dan kom je uiteindelijk in het eind van de generatie uit bij kunstwerkjes als een Last of Us 2, Spider Man etc.

Ga je nog verder terug dan wordt de stap alleen maar groter, PS2 vs PS1 is dag en nacht verschil, en zelfde geld voor de ps3 generatie. Dat was echt vanaf dag 1 een compleet nieuwe ervaring.

[Reactie gewijzigd door MenN op 10 oktober 2025 13:31]

Een belangrijk element in deze ontwikkeling is dat "open world" z'n intrede heeft gedaan.

De grafische huzarenstukjes van iedere generatie zijn beperkt in scope en blinken uit in detail. Dit is in conflict met een open wereld, die het juist van z'n scope moet hebben waarbij er simpelweg minder (financieel-, render-) budget overblijft voor detail en variatie.

In de overgang van PS3 naar PS4 en PS4 naar PS5 zag je dus niet alleen betere graphics, maar vooral ook een grotere scope. En voor cross gen games dus vooral een verhoging van de resolutie en framerate en eventueel in-game settings als de hoeveelheid voertuigen en personen in open world games.

Games als The Order 1886 of Ryse: Son of Rome, zijn benchmarks en eigenlijk speelbare tech-demo's. Daar is simpelweg te weinig vraag naar van de markt dus ze worden zelden gemaakt. Zie ook de Senua serie. Dus is men inderdaad aangewezen op de games die jij noemt, wat allemaal wat langer duurt, want men had ook nog late-gen games uit te brengen en op te poetsen.
Ik heb dat gevoel ook, sterker nog, ik heb eerder het idee dat hoe verder we in deze generatie komen hoe minder de PS5 games die uitkomen gebruik maken van de hardware. Bijna alle games kiezen voor luie/simpele quality/performance presets die simpelweg neerkomen op RT aan/uit en 4K upscaling aan/uit, en dan 30fps voor base model en 60fps voor Pro. Ik heb nooit het idee dat games het onderste uit de kan proberen te halen eigenlijk.
Je moet de PS4 vergelijken met PS5. De 4pro is een flink geupdate systeem om 4k ook met de 4 speelbaar te maken.

De 6 komt pas eind 2027 uit (meestal rond kerst), dus dat is nog ruim 2 jaar. Voor de 5 zullen nog jaren games uitkomen, voor de 6 echt een userbase heeft om vol op in te zetten.

De PS5 wordt inmiddels echt al optimaal gebruikt qua hardware. Normaal duurt dit plafond bereiken 2 jaren met de modernere consoles. Sony verliest domweg marktaandeel aan Steam en MS als zij met een t.ov. van de concurrentie, met technisch verouderde machine zitten.
komt door de corona jaren slecht leverbaar was daar duurd het gevoel dat ie er nog maar net is

nvidia brengt om 2 jaar nieuwe Gpu,s uit

Playstation volgt een normale cycles uit 2027 7 jaar oud technolgie gaat zo snel

word tijd Ben benieuwd Na de PS 6
Je gevoel strookt niet helemaal met de realiteit. Mijn 7 jaar oude!(!) 9900k met een midrange 9060xt is rapper dan mijn ps5. Moderne cpu's zijn een factor 2 sneller. Qua gpu zie je nu dat de ps5 te zwaar leunt op fsr2, wat er ook nog eens slecht uitziet.

Optimalisatie lijkt me weinig efficient omdat je aan het optimaliseren bent voor een vorige generatie hardware qua performance en techniek. Optimalisatie voor o.a. UE5 zal vooral gedaan worden met moderne hardware in het achterhoofd.
Laat ze eerst maar eens fatsoenlijke games voor de PlayStation 5 uitbrengen. Ik heb die console bij release gekocht en eerlijk is eerlijk, ik heb in m'n Switch 2 al meer uren zitten dan in al die tijd dat ik de PS5 in bezit heb. Daarnaast zien de PS5 games er gewoon nog hartstikke prima uit. Als ze zorgen dat die toekomstige console backwards compatible is, dan ga ik wellicht nog wel tot aanschaf over maar anders sla ik een keer een generatie over. Games als Silksong laten zien dat graphics echt ondergeschikt zijn aan al die grafische pracht en praal.
Ik moest even een lijstje erbij houden maar kom ook wel een beetje tot de conclusie dat het qua games nogal mager is. Het zijn voornamelijk veel multi-platform titels en weinig Sony first party titels die exclusief zijn uitgekomen op de PS5. Daar had ik na 5 jaar eigenlijk wel meer verwacht.

Ik ben zelf vrij recent overgestapt van een PS5 naar een high end game PC en moet eerlijkheidshalve zeggen dat ik eigenlijk qua ervaring niet zoveel verandering merk. Wellicht dat mijn PC (RTX5080) op 4K meer FPS kan produceren op net wat hogere settings maar, voor mijn gevoel maakt dat het verschil niet.
Het grootste verschil zit hem dan in de prijs. Want zo'n high-end PC kost een veelvoud van wat een PS5 kost en blijkbaar dus met minimale winst (op gaming vlak).
Vervolgens kosten de games op PC vaak stukken minder, vooral na enige tijd. Wat ik op de console stores zie staan voor games vind ik ronduit schandalig bij tijden. En hoewel dit argument voor een hoop mensen steeds minder opgaat had ik als ik een console had ik alsnog een PC willen hebben voor werk en andere dingen.
Alleen is het wel zo dat je naast de digitale store (voor nu) games op disc kan kopen voor een aanzienlijk lagere prijs, en in tegenstelling tot PC games deze ook weer door kunt verkopen, mocht de prijs van de games echt het issue zijn.

Daarbovenop komt ook nog dat die games vervolgens niet goed geoptimaliseerd worden op PC, wellicht omdat de hardware daar meer varieert. Ik vind persoonlijk eigenlijk dat PC juist minder aantrekkelijk is op dit moment, al lijkt techniek op dit gebied überhaupt te stagneren, op consoles ook.
Kan wel zijn dat console games veel duurder zijn (zijn ze ook, prijzen zijn belachelijk) maar als ik een console koop van 400 i.p.v. een pc van 2500, dan kan ik aardig wat games kopen
PS5 games gaan 6 maanden na release ook voor een fractie van de prijs weg.
Nou, er is voor consoles nog altijd een 2e hands markt welke op PC compleet verdwenen is. Je kunt prima games voor je console vinden voor zeer schappelijke prijzen op bijv. Marktplaats.
Ik heb sinds enkele maanden een game PC voor erbij en de games die ik speel kan ik allemaal met een controller spelen maar wel in een grafisch hogere kwaliteit. Voortaan weer een PC ipv de consoles
Ook voor onder de 500euro de pc aangeschaft?
Volgens mij hebben ze altijd 2 first party releases per jaar aangegeven en hebben ze dat ook tot nu toe gedaan...
De rek van de grafische vernieuwingen die we zagen bij PlayStation 1-4 is er wel uit lijkt het zo. Ik heb bij heel weinig games echt een wow gevoel gehad bij de PS5.

Er zijn een aantal (first party) games die echt grafisch mooi en ook nog leuk zijn, maar heel veel is toch matig of gewoon okay.

Het helpt ook niet mee dat games tegenwoordig in 5+ jaar gemaakt worden i.p.v. een kortere tijd. Dan krijg je dus dat je maar één spel per generatie kan uitbrengen. Plus een enorme hoeveelheid games worden door incompetente Studios gemaakt die werken met het idee dat het normaal is om dlss upscaling te gebruiken om 60+ fps te halen.

[Reactie gewijzigd door DanielsWrath op 10 oktober 2025 10:38]

Inderdaad, de PS5 was een upgrade van de PS4, eerder een pro 2 dan echt een nieuwe generatie consoles. Zie je ook aan de hoveelheid titels die op beide platforms uitkomen. De controller en feedback is wel nice overigens.
Een spel maken voor de PS5 kost dan ook veel meer tijd en geld. Ze zijn van ruim 2 jaar naar 5 jaar ontwikkeltijd gegaan. De kosten liggen daardoor ook veel hoger. Als je tijdens de PS4 periode gestart ben maak je mogelijk ook niet optimaal gebruik van de nieuwe hardware. En dan neem ook minder graag risico.
Het probleem is de wet van de afnemende meeropbrengst: je kan wel 2x zoveel pixels renderen maar vanaf een bepaald peil is dat niet echt opvallend meer. Of er nou 1000 of 2000 poppetjes op je scherm staan in een massale veldslagscene ga je ook niet meer merken.
Het wordt ook steeds duurder om games te maken met zoveel detail en dat terwijl het feitelijk niets bijdraagt aan de gameplay. Een 8K versie van Super Mario bros met dezelfde controls is gewoon meer van hetzelfde.
Alleen willen veel mensen (misschien terecht) ook dat de games op de huidige generatie consoles er ook beter uitzien dan op de vorige generaties.
Je ziet dat producers kiezen voor een andere aanpak en sfeer en grafisch detail boven framerate plaatsen. Dat ziet er natuurlijk beter uit en is goedkoper te maken wat beide nodig is om niet failliet te gaan. Dat is niet incompetent, maar gevolg van de stijgende prijs en consumentenverwachting.
Zowel Xbox als PS hebben feitelijk een verloren generatie achter de rug. Prima consoles, maar ze hadden eigenlijk een jaar uitgesteld moeten worden en flink krachtiger mogen zijn om de belofte echt waar te maken.

Nu xbox meer richting uitgever verschuift, is het even de vraag wat Xbox als hardware gaat doen. Geruchten zijn dat ze aan een hybride PC oplossing willen werken, die ik met een korrel zout neem, maar als je voor de prijs van een stevige GPU een hybride oplossing kunt bieden dan zie ik daar wel potentie in, ook voor PC gamers. Hoewel losse componenten voorlopig nog wel een ding zijn, zie ik over een jaar of tien, vijftien, zowel AMD als nVidia (zeker na hun geflirt met intel) gewoon SOC's uitbrengen als een totaaloplossing. Als zelfbouwer vind ik dat ergens wel flink jammer, maar als dat uiteindelijk betekent dat ik een kleine renderfarm in hetzelfde framewerk als nu in een enkel systeem kan bouwen dan is dat wel interessant natuurlijk.
Ik deel je mening deels.
Zelf speel ik op de PS5 en heb de PS4pro doorgegeven aan een familielid.
Natuurlijik zie je verschillen maar het wauw effect ontbreekt. Wat voor mij wel echt een grote win is, is dat de laad en opstarttijden van de PS5 veel beter zijn, waardoor het een stuk gemakkelijker en leuker is om mee te gamen.
Ik vind dat best wel tegenstrijdig gezien de situatie van de Switch 2 vergelijkbaar is met die van de release van de PS5 en ook gezien er voor specifiek de Switch 2 weinig beschikbaar is of in de weinig spoedig in de pijplijn lijkt te zitten. Net als bij de PS5 zie je veel upgrades van bestaande Switch games vooral.

Ik zelf zou graag ook iets meer pure PS5 games zien, maar het is inderdaad zo dat de ontwikkeltijden nu even lang kunnen zijn als de levensduur van een console generatie. Toch ben ik erg blij met mijn PS5 omdat het toch veel dingen net even wat beter draait dan op mn vorige PS4 pro, alles net wat snappier is plus het feit dat de SSD nu standaard is de laadtijden veel korter zijn en als je soms een situatie heb dat je wat vaker moet herladen is dit heel erg fijn.

Silksong is juist grafisch gezien een goed uitziende game, maar dat komt door de artstyle. Het feit dat er qua rekenkracht weinig voor nodig is, is logisch, het is immers 2D.

Natuurlijk is gameplay erg belangrijk, maar ik zie graag ook die grafische pracht en praal. Dat hoef elkaar helemaal niet uit te sluiten.

Dat is niet perse in elke game noodzakelijk, maar ik kan hier erg van genieten. Echter denk ik dat soms the prioriteiten verkeerd liggen in de gaming wereld. Voorbeeldje, ik ben toevallig nu bezig AC: Odyssey en de spelwereld is enorm. Volgens mij hadden ze beter de helft van de wereld moeten maken en om vervolgens de kwaliteit op andere plekken op te schroeven.

Het is een balanceer stuk waar je de tijd in steekt bij het maken van games en daar is ook ruimte voor veeleisende pracht en praal, zolang de andere belangrijke aspecten daar niet onder lijden.
Dit is gewoon een kwestie van smaak. bij mij liep de switch 1 al stof te happen dus de 2 nooit gekocht. Verder speel ik juist heel veel games op de ps5. Ik speel liever een ghost of Yotei dan een hollow night game en zo ieder zijn ding. Er was al eens eerder een discussie hier op tweakers over hoeveel goeie games er eigenlijk zijn voor de ps5 en toen ik een lijst liet zien waren er toch wel wat mensen verbaasd hoeveel het er eigenlijk zijn.
Heb, sinds ik een 3000 euro pc in elkaar heb geflanst, de PS5 niet meer aangeraakt om te gamen.
Ik kan me niet voorstellen dat de ps6 niet backwards compatible zou worden... Ik zie dat niet veranderen tenzij er een nieuwe techniek dominant zou worden waarmee ze veel betere prestaties (voor de prijs) neer kunnen zetten maar waarmee backwards compatibility moeilijk zou zijn... Als je namelijk niet backwards compatible bent dan is dat een breekpunt voor veel spelers in de zin van het is een punt waar ze makkelijk naar een ander ecosysteem over kunnen stappen. Blijf je wel compatible dan zullen veel mensen die al een PS5 hadden ook de 6 weer kopen want daar hebben ze al veel games voor terwijl ze op een ander platform weer opnieuw zouden moeten beginnen. De concurrentie lijkt wel wat minder nu Xbox harakiri lijkt te plegen, maar alsnog zal Sony de drempel zo laag mogelijk willen houden en voorkomen dat mensen net zo lief naar een pc of Nintendo console gaan.

Wat betreft de games, ja dat is echt gewoon smaak. Ik heb de Switch 2 juist weer verkocht want het is gewoon niet mijn ding en Nintendo games spreken me niet zo aan. Goed ik heb ook geen PlayStation, ben meer pc gamer, maar er is veel overlap tussen pc en PlayStation.
Het vervelende voor Sony is dat geen van dit alles exclusief voor hun zal zijn. Dit zal gewoon onderdeel zijn van de volgende RNDA architectuur, en dus ook beschikbaar in toekomstige PC GPUs, APUs, of zelfs de console van de concurent (Microsoft)
De kans is best aanwezig dat Xbox niet eens meer met een echte console komt.
Correct, het gerucht gaat dat het meer een Windows PC in console doos gaat worden. De geruchten gaan ook dat deze krachtigere hardware gaat krijgen dan de PS6... Time will tell...
Inderdaad, mogelijk een echte steamdeck/switch2 concurrent ipv ps6 concurrent.
Voor Sony misschien, maar voor ontwikkelaars en gamers zie ik dat juist als een positief ding, omdat het generieke hardware is hoeft er geen extra tijd gestoken te worden in optimalisatie specifiek voor hun architectuur, iets wat je nu bv bij Switch (deels door zwakkere hardware) gebeurd met diverse vertragingen in releases.

Ik ben juist blij dat huidige generatie (4-5/pro en one/x/series) grotendeels dezelfde hardware genieten, crossplay is nog nooit zo breed ingezet voor games die nu uitkomen, dat het geen 'kamp kiezen' meer is bij de meeste games maar gewoon met z'n allen dezelfde games kunnen spelen die we leuk vinden. Natuurlijk heb je nog het aspect van exclusives, maar daar ben ik persoonlijk al jaren tegen.
Ze kunnen prima de vfx-gfx een stukje pushen hardware, maar op een gegeven moment is het het niet heel veel meer waard denk ik.

we gaan over een tijdje switchen naar meer gameplay focus, meer strategie, meer teamplay. Die graphics zitten op een gegeven moment wel oke.

of zeg ik nu iets heel verkeerds?
Ik hoop het, maar een cynische mening is dat raytracing en upscaling beide technieken zijn om oppervlakkig mooie games te maken, maar dat ze de kantjes ervanaf kunnen lopen mbt optimalisatie en dergelijke van games. Ik las dat bijvoorbeeld die Indiana Jones game alleen maar dynamische / ray tracing belichting heeft, wat misschien makkelijker is omdat ze de ingebakken belichting kunnen overslaan maar het is echt niet goed voor performance. Tenzij de hardware het gaat bijbenen.

Geef mij maar minder mooie games.
Er is een enorme versnelling mogelijk in de ontwikkeltijden als je gebruik kan maken van raytracing voor "global illumination" ipv light maps.
Je hebt dan geen uren meer nodig om lightmaps te "compileren" iedere keer dan je een aanpassing maakt aan een level.
In beperktere maten is dit ook zo voor andere technieken die worden gebruikt die weg kunnen vallen als je een "echt" licht en reflectie model hebt. (denk aan bijvoorbeeld cube maps voor reflecties)
Je zegt iets wat imo compleet ongerelateerd is. Hoe het grafisch eruit ziet betekend niet dat de gameplay beter of slechter is. En sommige spellen maakt het geen drol uit hoe het grafisch eruit ziet, bij andere is het toch echt een essentieel onderdeel van je in de virtuele wereld wanen. En eigenlijk zie ik vooral dat systeemeisen hoger worden zonder dat het grafisch nou zoveel erop vooruit gaat.
betere raytracing en upscaling
Daar gaan we weer: upscaling. Ik heb er echt een hekel aan. Zorg dat games op 60fps draaien met native resolutie. Dat geeft het beste speelgenot - voor mij althans, ik heb het gevoel dat veel mensen dit vinden.
Waar trek je dan de grens, als ik vragen mag? Heb je ook een hekel aan LOD (level of detail) systemen? Shadow cascades? Entity en geometry culling? Cube map reflections? Allemaal trucjes die developers gebruiken om te zorgen dat spellen enigszins kunnen draaien.

Ik speel nu bewust even de advocaat van de duivel. Upscaling is de toekomst, dus logisch dat daar op wordt ingezet. Waarom native 4K renderen als een DLSS 4 upscale vanuit 1440p (of 1800p, ik noem maar wat) nagenoeg dezelfde beeldkwaliteit oplevert met betere performance? Nee, daar zijn we nog niet, maar dat is wel het uiteindelijke doel. Het probleem op consoles is vooral dat developers te veel leunen op upscaling en de techniek misbruiken. Het misbruiken van technieken is er altijd al geweest, ook vóór de komst van upscaling. We kunnen geen 60fps aantikken? Laten we de resolutie van shadow maps en screen space reflections halveren. Het probleem zit 'm te allen tijde in de manier waarop de techniek wordt gebruikt door de developer. Niet de techniek an sich. Of het nu gaat om upscaling, rasterized technieken of ray-tracing... je hebt bij alles voorbeelden van goed en slecht gebruik.

Upscaling is niet meer weg te denken in moderne spellen. Het is een ontzettend efficiënte oplossing in de juiste handen. Fijn dat Sony en AMD meer moeite steken in de kwaliteit van FSR / PSSR.

[Reactie gewijzigd door IlIlIllII op 10 oktober 2025 10:09]

Dat vind ik wel een mooie vergelijking. Bedankt voor het delen van die insteek.

Zelf heb ik een hekel aan de huidige upscaling technieken vanwege de artefacts van de temporal benadering. Vooral de blur en ghosting die het vaak met zich meebrengt. Dat, en het feit dat zoveel ontwikkelaars het als een shortcut gebruiken in plaats van degelijke optimalisaties door te voeren.

Dat is dan ook waar voor mij het verschil zit met LODs, cube map reflections en de andere technieken die je als voorbeeld noemt. Die vormen gerichte optimalisaties in plaats van een catch-all oplossing en worden dan ook meestal doelgericht ingezet. Net wat je al noemt, de manier waarop de techniek gebruikt wordt door de developer. Door de algemeenheid van upscaling is het veel makkelijker om het te misbruiken.
Graag gedaan!

Ik zou het probleem niet 100% op upscaling gooien, maar deels op ''resolutie'' in het algemeen. Dat is inderdaad een catch-all oplossing die in vrijwel alle aspecten betere performance oplevert (tenzij de CPU de bottleneck is, maar dat is bij de meeste spellen niet het geval).

Ik benoem specifiek resolutie, omdat het verlagen of ''reconstrueren'' van resolutie (om betere performance te krijgen) al veel eerder werd gedaan, voordat het moderne upscaling van nu bestond. Al vanaf 2015 begon je dynamic resolution scaling te zien in spellen. De GPU kan de render load niet bijhouden en de framerate dreigt onder de 30fps of 60fps te komen? Hoppekee, omlaag die resolutie. Op PS4 Pro heb je ''checkerboard rendering'' en Modern Warfare (2019) gebruikt ''temporal reconstruction''. Om maar een paar voorbeelden te noemen.

5+ jaar geleden had je nog geen upscaling van ''hoge kwaliteit'' op consoles (niet dat FSR 2 of 3 geweldig is, maar vroeger bestond dit überhaupt niet - you get the point), dus de resoluties moesten nog redelijk hoog zijn. Tegenwoordig kan het allemaal een stuk lager, en zeker omdat FSR en DLSS openbare oplossingen zijn wordt daar helaas misbruik van gemaakt. Het helpt ook niet mee dat populaire engines zoals Unreal Engine 5 nogal slecht schalen op het gebied van resolutie.

[Reactie gewijzigd door IlIlIllII op 10 oktober 2025 14:10]

Het probleem is dat TVs tegenwoordig bijna allemaal op 4K draaien, en dat is twee keer zoveel pixels als 1440p. Native resolutie voor console games is gewoon verspilling van GPU power die elders veel beter ingezet kan worden.

Sowieso is het al sinds de HD TV dat console games niet op native resolutie draaien. Je TV de upscaling laten doen van 720p naar 1080 (of zelfs 480p van de Wii) was een stuk slechter dan de huidige oplossingen.

[Reactie gewijzigd door Wolfos op 10 oktober 2025 09:53]

Ik ben benieuwd naar die nieuwe compressie. Ok, het zou minder RAM capaciteit/gebruik tot gevolg moeten hebben, maar stijgt het CPU gebruik dan niet enorm?
De compressie wordt niet op de CPU gedaan maar op de GPU. Het wordt nu gebruikt voor frame-buffers (niet voor textures zoals tweakers zegt, voor textures wordt al een andere compressiemethode gebruikt) en wordt straks dus voor meer dingen gebruikt. VRAM gebruik gaat hiermee niet omlaag, dit is omdat de compressie lossless moet zijn, hierdoor kan het voorkomen dat niet alle delen van de buffer gecomprimeerd kunnen worden. Maar de random access moet ook O(1) zijn. De combinatie van beide zorgt dat je voor de buffers toch de wordt-case VRAM moet reserveren.

De rede dat deze compressie wordt toegepast is omdat bandbreedte een grote bottleneck is op de gpu, de bottleneck is zo groot dat het loont om extra rekenkracht te spenderen aan het steeds compimeren en decomprimeren van de data.
Dedicated cores voor RT/PT is mooi, maar vraag me af of dedicated cores voor upscaling in console apus niet mooier is? Sony lult al sinds de ps4 pro over 4k mogelijkheden, maar momenteel komt de ps5 pro al te kort op dat vlak waarbij games op 4k upscaled er nog steeds bagger uitzien... Gooi daar nog wat RT overheen en het beeld ziet er tov native rendering op pc gaar uit waar je soms een "fata morgana" effect ziet op objecten...
Het is jarenlang een discussie geweest of ray tracing cores wel echt de juiste oplossing was (ten opzichte van die die-area gebruiken voor meer compute), maar als AMD daar nu ook voor kiest dan lijkt die discussie ten einde. Gezien de meeste high-end games inmiddels ray tracing gebruiken zullen die ook meestal wel benut worden door games die de hele GPU nodig hebben.

Voor de rest, weinig verrassing. Game technologie gaat zo hard niet meer. Het is vooral het perfectioneren van de huidige technieken waar behoefte aan is. Een GPU die gewoon keurig RTGI doet op 1440p, en dan opschalen naar 4k zonder ghosting lost een hoop op waar we nu last van hebben.
Leuk gesprek, op papier klinkt het altijd allemaal leuk, maar ben vooral benieuwd hoe dit in de praktijk gaat uitzien. Heb er wel vertrouwen in dat de Playstation 6 het goed doet, Mark Cerny heeft in het mijn ogen als lead system architect goed werk geleverd.
Mooi nieuws dat er eindelijk eens überhaupt nieuws komt over de nieuwe generatie dan zal MS ergens dit jaar of begin volgend jaar ook wel met nieuws komen en dan begint de informatie langzaam maar zeker op gang te komen en ik begrijp ook niet waarom Sony en MS zo geheimzinnig doen over hun volgende generatie.

De consoles zullen van AMD zijn met de nieuwste RDNA technologie wat aangepast wordt voor de juiste prestatie en prijsverhouding van omstreeks de 500€ en 700€ want er zullen wel weer twee consoles komen en misschien komen Sony en MS beide wel met één console en één PC handheld als een brug tussen thuis en onderweg spelen en een brug tussen console en PC.

De details van specificaties en de toepassing van die specs dat is een geheim maar voor de rest mag van mij de nieuwe generatie wel eens getoond worden en wat het inhoud voor deze generatie maar het is mooi dat PS6 aparte cores gebruikt voor rendering want met sommige PS5 Pro spellen lijkt daar iets mis te gaan door PSSR de Pro is aangepast met een mix van hardware en software van 2017 tot 2025.

Platformen zoals PS worden soms wel 3 jaar voordat hardware en software op de markt komt al bediend met de nieuwste technologie dus het gaat niet om technologie van 2020 tot 2025 net als de PS6 technologie als de console uitkomt in 2027 dan is technologie al van omstreeks 2024 en in de laatste 3 jaar voor de lancering worden de laatste details toegevoegd en geoptimaliseerd en er zal veel in AI geïnvesteerd worden.

Ben benieuwd naar het design van de PS6 en hopelijk wordt het een saai en vierkant design want hier staat een 30th anniversary edition PS5 slim omdat ik dacht dat het de beste manier was om PS spellen te spelen met zo weing mogelijk verlies met verkoop want deze wordt gebruikt tot dat PS6 Slim en Pro modellen komen maar het PS5 design staat gewoon niet bij de rest van mijn apparatuur en ja de XB series X is saai maar het staat wel bij mijn apparatuur.


Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn