'Dell ontslaat werknemers bij EMC- en hardwaredivisies in China'

Dell ontslaat naar verluidt een deel van het personeel in China. Dell zou deze week gesprekken voeren met de getroffen werknemers. Zij zouden 10 oktober hun laatste werkdag hebben. Tot die tijd kunnen zij solliciteren op interne vacatures.

Het is niet bekend hoeveel mensen hun baan kwijtraken, schrijft de South China Morning Post. De ontslagen zouden vooral betrekking hebben op de EMC- en Client Solutions Group-afdelingen in Shanghai en Xiamen. De EMC-divisie levert onder meer opslagsystemen, servers en netwerkproducten aan zakelijke klanten. De Client Solutions Group levert hardware als laptops, desktops en monitoren aan zowel consumenten als bedrijven.

Een van de getroffen medewerkers zegt tegenover de South China Morning Post dat dit de derde ontslagronde in de afgelopen maanden is. Op 15 augustus zouden werknemers ontslagen zijn en op 12 september zouden meerdere werknemers ook hun baan kwijtraken. Het is niet bekend hoeveel werknemers Dell in totaal heeft ontslagen.

Dell is de laatste jaren bezig met een flinke inkrimping van zijn personeelsbestand. Het bedrijf maakte in maart in zijn jaarrapport bekend dat het op 31 januari 2025 108.000 werknemers in dienst had, een daling van tien procent op jaarbasis. In het jaar ervoor was het personeelsbestand al met vijf procent gekrompen.

Door Imre Himmelbauer

Redacteur

10-09-2025 • 20:43

52

Submitter: TheProst

Reacties (52)

Sorteer op:

Weergave:

Ben zo blij dat ik in NL woon. Ik weet niet hoe de ontslag procedures in China zijn, maar hier in NL krijg je vaak nog een zakje geld mee en daarnaast kijkt UWV ook mee naar de rechtmatigheid de ontslagronde.
de rechten van werknemers zijn in theorie best redelijk beschermd in China, de uitvoering van “de relevante wetten” verschilt wel flink. Er veel zijn regels, en veel geitenpaadjes, erg afhankelijk van de situatie. https://www.chinalegalexperts.com/news/workers-rights-in-china

Ik heb geen idee hoe Dell hun zaken in China hebben opgezet maar ik vermoed dat in dit geval de Chinese werknemers een sterke positie hebben tegen het Amerikaanse Dell.
Nee de regelgeving omtrend omslag is in China heel duidelijk en muv voor buitenlanders in Shanghai wordt daar niet mee gerommeld. China stelt de belangen voor werknemers hoog.

Mensen die worden ontslagen kunnen rekenen op een n+1 vergoeding waarbij n het aantal jaar in dienst is. Je hebt hier zelfs recht op wanneer je contract verloopt. Zeker buitenlandse bedrijven gaan hier netjes mee om omdat je personeel in China heel snel belt met de lokale labor office.

Een ontslag ronde als deze moet verplicht via de de Labour office, zij kunnen zelfs mee zeggen tegen massa ontslagen. Het is dan ook niet ongewoon dat buitenlandse bedrijven meer dan de n+1 betalen.
Blijkbaar was het N+3 voor deze ontslagen en N+2 als je minder dan 7 maanden in dienst was.

Landelijk standaard is N+0, maar regios/steden kunnen andere (hogere eisen) stellen. En ook daar moeten met goede reden komen, en moeten die ook langs een "union" voor ontslagen op economische gronden.

Arbeidsrecht in China is verrassend goed. Bedrijf waar mijn vrouw voor werkt hebben een kantoor in China en zij is druk bezig geweest met de wettelijke zaken daar inclusief arbeidscontracten. Zij klaagde dat men daar in China betere arbeidsrechten heeft dan zij hier :'(
Tsja, het is en blijft natuurlijk wel een arbeiders-/communistische staat.
Zoals al genoemd is dat zakje geld al heel klein gemaakt... en vergeet niet dat je geen extra pensioen meer opbouwt tot je een nieuwe werkgever hebt gevonden.... valt vies tegen hier tegenwoordig.
Ja de vorige generatie heeft goed voor zichzelf gezorgd. Eindpensioen, VUT, 3 jaar ww, betere ontslag bescherming, royale ontslagvergoeding, te goedkope pensioen en ziektekosten premie, veel aftrekposten, premie A, etc.
Nu moet alles veel minder om te compenseren.

[Reactie gewijzigd door Rogers op 10 september 2025 23:01]

Doen we toch echt zelf door vrij rechts liberaal beleid in het kabinet te zetten: die zitten er voor de werkgever. De tijd dat arbeiderspartijen nog in de regering zaten zitten al even achter ons.
Dat is ook die vorige generatie die daar voor stemt, is het grootste blok.
Maar het is niet alsof we nog arbeiderspartijen hebben, die maken zich nu druk om andere dingen.

[Reactie gewijzigd door Rogers op 11 september 2025 11:52]

Dat zijn overheidsuitgaven dat heeft niets te maken met de regelgeving op secundaire arbeidsvoorwaarden. Daarbij is dit een thema wat een jaar of wat speelt terwijl het afzwakken van de rechten van arbeiders al wat langer aan de gang is.
Wonen is een basisbehoefte en die is nu al niet meer te betalen voor velen.
Klimaat gekte is geen basisbehoefte (en dan bedoel ik het rommelen in de marge wat dat stikstofbeleid is, ipv bijv. echte vervuiling aanpakken door bedrijven).
Ik ben toch echt benieuw hoe lang some mensen denken dat ze in een woestijn zonder drinkbaar water overleven. zeker wanneer het regelmatig 40 of 50 zal zijn, in een heel groot gebied van de aarde. Maar lange termijn denken is blijkbaar lastig.
Je hebt je goed bang laten maken zo te zien.
Als je eens moeite zou doen om de rapporten echt te lezen. En door te hebben dat bijvoorbeeld de overzichten van ipcc alleen dingen mee nemen die ze met hele hoge waarschijnlijkheid weten. ... Echt de kans op een veel ernstiger verloop is behoorlijk groot maar is niet goed wetenschappelijk te bewijzen.. en wordt daarom niet meegenomen.
Dat is het al jaren niet meer. En daarnaast zal het UWV het allemaal proberen om je zo weer aan een baan te krijgen.
Schriftelijk 30 dagen van tevoren op hoogte stellen. Ontslagvergoeding is doorgaan verplicht als ze je ontslaan zonder oorzaak. Ook kunnen mensen in China aan een uitkering komen, maar hoe dat precies zit heb ik mij niet in verdiept.
Niet zo streng als hier (oprot-premie), maar wel opzegtermijn en bij gedwongen ontslag (geen financiele reden) krijg je ook een zeer kleine geldzak mee. Als je direct de laan gaat wordt gestuurd zonder goede reden krijg je meteen amerikaanse taferelen. Ipv de rechter, mag je langs de Chinese UWV, die zijn niet bepaald mals. Die zeggen eerst foei (labour arbitration and medition commitee), en daarna als het heel erg is komt de razzia langs.

Daar zijn arbeidswetten bijna op 10 A4-tje. Niet een vuistdik hier in Nederland.
Ben zo blij dat ik in NL woon. Ik weet niet hoe de ontslag procedures in China zijn, maar hier in NL krijg je vaak nog een zakje geld mee en daarnaast kijkt UWV ook mee naar de rechtmatigheid de ontslagronde.
Dat zakje was vroeger 1 maand per jaar, tegenwoordig nog maar 1/3 maand per jaar. Dus dat zakje is nog maar erg weinig...
En nog een flinke hap naar de belastingdienst. 8-)
Die 1/3 maand per jaar is het wettelijk minimum en zegt dus niks over de werkelijke ontslagvergoeding die je krijgt. Die kan nog steeds uitkomen op 1 maand per jaar of meer.
Dream on. Sinds de ontslagvergoeding overgaan is naar de welbekende transitievergoeding hebben praktisch alle bedrijven hun sociale plannen drastisch naar beneden bijgeteld. Bedrijven die standaard nog een maand of meer salaris per gewerkt jaar betalen, ik ken ze niet.
Betere advocaat nemen?
Die gaat niks voor je betekenen als het in je voorwaarden staat. Betere werkgever zoeken in de eerste plaats is handiger.
Met je eens. Maar wil sowieso wat anders gaan doen. Ben klaar met de huidige ICT wereld.
Ligt nogal aan de organisatie en wat voor ontslag het is. Grotere reorganisatie in combinatie met ene sociaal plan gaat een betere advocaat niet heel veel helpen, gaat het om een individuele casus dan wellicht wel.

Kijk naar het sociaal plan van legio organisaties en het is geen vetpot.
Helaas, een advocaat kan alleen iets voor je doen als je onterecht ontslagen bent, dus niet conform de regels. Maar werk je bij een bedrijf dat om economische redenen zijn personeelsbestand met tien procent inkrimpt, dan kan ook een advocaat er niets meer voor je uitslepen dan dat er in het sociaal plan staat. Dat uiteraard wel moet voldoen aan de wettelijke transitie vergoeding.
Behalve dat het nog in de naam staat van de CCP is er verder nog maar weinig over van communisme in China.
Met opslagsystemen zal ook het rinse repeat meespelen dat steeds meer de wat ooit ingewikkelder taken prima door AI bots kunnen worden gedaan (of gepland).

In een technisch uitvoerende functie weet je dat je over 5 jaar waarschijnlijk geheid wat anders zult doen en moeizaam verworven certificaten hooguit nuttig zijn om je werkkamer mee te behangen.
We zullen het zien. Maar ik vind vijf jaar echt heel optimistisch. Sinds de wereld kennis maakte met de LLM revolutie van OpenAI vind ik de grote doorbraken eerlijk gezegd een beetje uitblijven.

Dus aannemen dat technische IT functies over vijf jaar overbodig zijn, het is me nogal wat. Dan mogen er binnenkort wel hele grote verrassingen op de markt komen.
Ik zeg niet dat technici als groep overbodig worden maar dat hun taakinhoud vanwege mogelijkheden en eisen, beslist anders wordt.

Ik kan mij niet voorstellen dat wat nu in feite vaak een technisch uitvoerend kunstje is dat over 5 jaar nog die waarde zal hebben. Zelfs zonder AI/LLM mogelijkheden worden bepaalde technische "vaardigheden" al gedegradeerd naar vraagbaak internet of goedkoop elders opdracht geven.

Een inhoudelijk specialist op een bepaald terrein/vlak - zeg netwerk, web, routers, programmeren, opslag, voip etc.etc. - moet er niet vanuit gaan dat die op grond van hedendaagse kennis, een beetje tot zijn pensioen kan cruisen. Periodiek bij/her/omscholen is voor de meeste werknemers sws vaak al een onontkoombaar gegeven.
De technicus daarin zal anderen (moeten) leren om zijn werk goedkoper te doen en de rest van z'n carrière onder toenemende druk van AI, vaker gedwongen te worden zichzelf opnieuw te herzien (totdat die dat niet meer wil of beter, in tempo kan bijbenen).

Met AI zal de vaardigheid van inhoudelijk weten verlegd worden naar dat conceptueel kunnen duiden.
Menig medior en zeker uitvoerend senior (IT) technicus zal het daar moeilijker mee gaan krijgen.
Ook omdat iemands slacktijd waarin die (mentaal evaluerend) tot rust kan komen, minder wordt en technici daarmee vaker intenser belast worden met een toegewezen AI (deel)taak. Leuk om veel te kunnen doen maar dodelijk vermoeiend dat maar zien vol te houden.

De benodigde LLM is in nog geen paar jaar, op een bruikbaar conversatieniveau gekomen dat die nog maar moeilijk is te onderscheiden van mensen die zelf werkzaam zijn op een bepaald terrein.
Wat nog even blijft (en momenteel snel oplost) is de betrouwbaarheid van AI-antwoorden die inherent razendsnel "kennis" verwerft (van ook een individuele gebruiker).
Sorry toevallig 2 weken geleden nog eens een wat getest (een hele week notabene) met meerdere dingen zoals clause, chatgpt etc. Mijn conclusie: als je er geen zak van kent of noties van hebt, kan je er iets mee maken dat met haken en ogen aan elkaar hangt. Voorbeeld: een formulier maken met javascript zodat je dit als webcomponent kunt gebruiken. Dacht leuk laten we Svelte eens proberen, ken ik niet/nooit mee gewerkt, kan ik misschien wat van bijleren. Na een dagje constant dingen moeten bijsturen, zeg ik: ok voeg voor elke input dat een id ook dezelfde name toe ... Heel de layout en stukken van die form helemaal gewist. Het ging over een pietluttige 1000 lijnen code. Ok dus zeg dat hij telkens een backup moet maken ... 3 iteraties verder ... al vergeten. Zeg je dat nog eens ... komt de AI telkens de vraag stellen mag ik een backup maken ... Ja, zeg je : je hoeft die vraag niet meer te stellen, maak automatisch een backup, gewoonweg de vraag elke keer blijven stellen. Als ik zeg het hoeft niet, dan hoeft het toch niet, hoe moeilijk kan dat nu zijn.

Autocomplete op een lijntje zit er al dikwijls naast, een functie invullen is dikwijls verre van correct. Na een weekje klooien had ik niks dat bruikbaar was en dit is dan maar een stukje van de puzzel. Resultaat: ik heb het zelf geschreven en meer kennis op gedaan van de docs dan van het AI geassisteerd programmeren

Ik programmeer sinds 99 professioneel, maar eigenlijk al sinds begin jaren 90 thuis. Heb al heel wat gezien en gedaan en heb een eigen software bedrijf en geef ook nog een cursus python (vanaf 0 tot volledige (web)applicaties bouwen/architectuur/security etc) . Mijn studenten hebben vorig jaar ook wel copilot gebruikt. In het begin "veel" volgens sommige, maar naarmate ze op het einde kwamen zagen ze zelf in dat het niet echt nuttig was en hebben ze dit dus quasi allemaal gewoon uitgezet. Dit zijn dan mensen die dan weinig kennis hebben. En ik snap best hoe dat komt: voor programmeren is de leerschool github. Veel code op github "trekt op geen bal" en daar gaan we dan met moeite mediocre code bijzetten en daar terug van leren. Ik heb zelfs het gevoel dat het slechter geworden is. Dan mag je ook "cutting edge" dingen vergeten. Waar het wel handig voor kan zijn en waar je wat tijd mee kan winnen is ipv alt-tab -> browser -> google zoeken en dan klikken en lezen, je dit in je IDE/editor kan doen. Ik ken ook niet elke functie van elke taal/framework dat ik gebruik. Maar dan nog moet je kunnen verstaan wat er is


Waar ik wel het nut van inzie is bijvoorbeeld teksten vertalen etc. Kijk ik spreek wel Frans (lang genoeg in Brussel gewerkt dat tweetalig is namelijk Frans en Frans) maar schrijven is een ramp. Daar kan dat wel mee helpen om de syntax te verbeteren, is het nu accent zus of zo, dubbele dit of dat. Maar vertalingen als het wat technischer aan het worden is: is niet 100% correct. Van het Engels naar het Frans is al wat beter, maar van het Nederlands naar het Frans is het dikwijls maar een poging. Als je iets laat vertalen door een "native speaker", dan zijn er toch best wel wat verschillen. Heb de test al meerdere gedaan trouwens met native speakers die ook de materie kennen. Er zijn toch best wel wat nuance verschillen.Als een tekst vertaald is door AI en het is wat technischer vind ik dat je dit wel ziet. Is dat nu minder professioneel: hangt af van de situatie in mijn ogen. Maar er is een verschil tussen een tekstje tussen collega's of een officieël en/of wettelijk document waar een nuance verschil van groot belang kan zijn. En die nuances zie ik dus nog niet snel opgelost worden. En dan is er uiteraard nog West Vlaams om te vertalen !
Compleet mee eens. En qua blijven ontwikkelen is dat ook niet bij te benen. AI 'leert' sneller dan een mens van 52. En heb geen zin om kantooropvulling te zijn omdat ik ergens werk. Dus ik ga in ieder geval wat anders doen. Het is mooi geweest.
Ik ben het met je eens, en de rapporten die ik lees onderschrijven dat wel. Het inzetten van AI/LLM's op een effectieve manier, dat blijkt nog knap lastig. Het is niet dat ik tegen AI ben, maar de hosanna stemming herken ik niet helemaal.
Met opslagsystemen zal ook het rinse repeat meespelen dat steeds meer de wat ooit ingewikkelder taken prima door AI bots kunnen worden gedaan (of gepland).
Ik denk dat juist in de opslag business betrouwbaarheid een absolute must is en er weinig ruimte is voor ontwerpen op basis van 'vibes'. Daarnaast is het geen 'rinse repeat' - soms moeten op bijzonder creatieve manier bottlenecks worden weggenomen om concurrerend te blijven.

Een jaarplanning voor wanneer AI 'goed genoeg' is kan je ook niet afgeven. Ik wacht nog steeds op een zelfrijdende auto die we in 2017 zeker zouden hebben volgende bepaalde personen...
De Client Solutions Group levert hardware als laptops, desktops en monitoren aan zowel consumenten als bedrijven.
Tja niet lullig bedoeld maar na een presentatie van Dell van vorig jaar bij ons op werk snap ik dat wel :X

Presentatie zelf was niet best maar ook niet slecht maar de producten die ze hadden waren we het unaniem over eens. Laptops die er oudbollig uitzagen, zwaar en log aanvoelde en oogde. Alsof we met deze upgrade een paar generaties terug in de tijd zouden gaan :X

Ik was altijd wel gecharmeerd van de Vostro lijn maar vergeleken met de laptops/convertibles van een aantal andere grote merken die ze kwamen showen was ‘underwhelming’ on het netjes te houden.

Overigens persoonlijk wel al jaren een zwak voor hun monitoren van hun in het hogere segment :9
De lagere laptops zijn minder, maar de XPS (heet nu Premium) lijn is alom geprezen. Ik gebruik er 1 al 3 jaar en vergeleken met de HP business laptops is het veel beter. De HPs missen altijd 1 ding: of een slecht beeldscherm, of een zwakke processor, of te weinig geheugen, of een slechte trackpad, of een slechte behuizing. Echter zijn die professionele XPS/Premium laptops niet echt te betalen voor de gewone man, terwijl grotere bedrijven ze wel krijgen met hele grote kortingen.

Vostro is low-end, die zou ik voor werk dan nooit aanbevelen.
Misschien zijn ze beter geworden, maar ik kreeg een paar jaar terug bericht van werk dat het niet meer toegestaan was XPS laptops te bestellen vanwege tegenvallende kwaliteit. De Dell on-site servicemonteur had zo'n beetje permanent een werkplek in gebruik. Vaak kostte het ook meerdere 'reparaties' om problemen op te lossen.
De XPS lijn is er niet beter op geworden de afgelopen 3 of 4 jaar.

Voor de Latitude serie destijds hadden we ook een servicemonteur die er elke week was voor meerdere reparaties. Die zijn wel een stuk beter geworden
Die Lattitudes zijn ook minder geworden. Tegenwoordig veel fragiel plastic terwijl je vroeger gewoon een onverwoestbare tank kreeg.
Oh en bij HP heb 1 ding altijd, matige koeling. Al is dat voor de verschillende XPS en Latitude iteraties in de zelfde behuizing ook zo geweest. Ik ben absoluut geen Apple fan, MacOS blijf ik een draak vinden maar ik heb oprecht nog nooit de ventilatoren horen draaien, en de behuizing word hooguit hand warm.
Goed punt, na 3 jaar maakt de fan van mijn 9510 wel overuren. Moet ik eens vervangen.
Ik heb zo’n ex-collega die ook Vostro als low-budget alternatief voorstelde.

Wat een goedkope AliExpres-plastic kwaliteit zijn die toestellen! Je neemt dat vast en de hele case buigt al een beetje mee. Eentje werd al na een jaar als veredelde thin client gesneuveld, de andere zit in de kast voor als er ergens een extra toestel nodig is en de recups zijn niet genoeg.

Neen, de overheersing van plastic cases in de range van Dell blijft voor mij wel één van hun minpunten.
Je moet eens naar de Latitude lijn kijken dan en niet de Vostro.
Volgens mij is Vostro juist meer voor de consument bedoeld.
Vostro is ook de goedkopere consumenten lijn. Niet de meest geweldige kwaliteit.
Latitude 7000 en 9000 series zijn mooi spul
Hier in NL gaan er ook een hoop mensen uit. Managers die in AI functies worden geschoven, sales moet werken met een AI tool. Veel verandering afgelopen jaren en verloop is groot.
Dit inderdaad. Ik zie enorm veel AI-gerelateerde vacatures en stages. En ik ken nog steeds het voorbeeld van een design-bedrijf uit Den Haag die hun gehele bedrijf omgegooit had naar een AI-adviesbureau.
Dat verloop is precies het doel. Veel bedrijven hebben goedkoop kunnen lenen en zien nu de rente stijgt de kosten flink oplopen. Loonkosten zijn de makkelijkste manier om te korten, zeker als mensen zelf opstappen. Heeft allemaal weinig met AI te maken.


Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn