Chrome voor Android krijgt functie om pagina's te previewen

De Chrome-browser op Android krijgt een nieuwe functie waarmee een pagina eerst bekeken kan worden voordat de pagina opent in een nieuw tabblad. De previewfunctie is sinds woensdag beschikbaar voor versie 89 van Chrome voor Android.

Preview Chrome AndroidDe previewfunctie verscheen twee jaar geleden al, maar Google had meer tijd nodig die goed werkend te krijgen voor een release. De functie is woensdagavond uitgerold voor alle gebruikers van de laatste versie van Chrome voor Android.

Wanneer een gebruiker Chrome op Android gebruikt, kan de pagina worden gepreviewd door lang op een link te drukken. Er verschijnt dan het gebruikelijke menu om de link te openen of te kopiëren. Tussen 'openen op incognitotabblad' en 'linkadres kopiëren' staat nu 'pagina bekijken', waarmee je een preview krijgt van de pagina.

De functie zorgt ervoor dat er niet direct een nieuw tabblad wordt geopend of dat je de huidige pagina verlaat. Je kunt in de preview kiezen om de pagina vervolgens alsnog in een tabblad te openen of te sluiten.

Door Robert Zomers

Redacteur

11-03-2021 • 11:53

30

Reacties (30)

Sorteer op:

Weergave:

Ik weet dat Safari dit op IOS ook heeft, maar wat is het dagelijkse nut van deze functie? Een veeg van links naar rechts over het scherm (back) sluit ook het zojuist geopende tabblad op android.

Deze actie vereist eerst wachten op de longpress, dan pas kan je de preview zien, dat kost meer tijd dat simpelweg het nieuwe tabblad openen en weer sluiten..

Of komt de preview uit een cache van Google?
De preview op iOS geeft meer mogelijkheden dan alleen het openen van de pagina. Je doet een long-press op de link en je ziet dan de preview met daaronder de mogelijkheden om: te openen, openen in nieuwe tab, link te downloaden, url te kopieren, toevoegen aan je 'reading list', of sharen.
Je doet een long-press op de link en je ziet dan de preview met daaronder de mogelijkheden om: te openen, openen in nieuwe tab, link te downloaden, url te kopieren, toevoegen aan je 'reading list', of sharen.
Ik kan niet anders herinneren dat die opties altijd al aanwezig waren op Android, enige nieuwe is dus de "Pagina bekijken" en reading list ken ik ook niet, de rest is basic Android
Het punt van de preview hier is dat je dus precies ziet wat je shared/download, etc.

Reading List is een soort 'todo list' voor pagina's die je later nog wilt lezen.
Ik meen mij te herinneren dat je op Android niet een tabblad kan sluiten door simpelweg 'terug' te vegen, zoals dit op iOS wel gebeurt.. Dat maakt de preview functie wat interessanter.
Dit is tegenwoordig wel mogelijk. Door een swipe vanaf de linkerkant te geven.

Ik denk dat ik de preview nauwelijks zal gebruiken. Een tik is sneller dan een link langer in te drukken en vervolgens te kiezen voor preview. Het is vooralsnog sneller om de pagina te openen in een nieuw tabblad en na gebruik weer te sluiten.
Dat kan als een tabblad vanuit een andere pagina is geopend. Maar volgens mij niet meer wanneer je een keer tussen tabbladen switched.
Je kunt gewoon een tabblad sluiten door op de terug-knop te drukken, dat is al zo sinds...ik denk sinds Android 1. Dus een nieuw tab openen lijkt mij makkelijker dan helemaal een preview openen en dan weer door een extra menu te moeten.
In Safari is het nut o.a. dat je daarmee AMP links kan omzeilen. Zal vast niet de hoofdfeature zijn, maar wel een mooie bijkomstigheid. Dat zal Chrome waarschijnlijk niet gaan krijgen.
Ik had liever gehad dat een longpress de preview opent zodat je even kon zien waar het naar toe gaat en of dat echt nuttig is. Dan kun je daar de incognito en link copy onder zetten als knop.
Ik zie het nut totaal niet waarom dit handig zou zijn. Dan kost het je nog meer tijd en handelingen toch?
Maar is dat dan een preview inclusief cookiewall/paywall/whatever? Zoek dan nog wel even het nut ervan, als het verder de hele site rendert intern, dan heb je er ook weinig aan bij 'twijfelachtige' (bit.ly etc) links.
Mijn werkgever vindt het leuk om werknemers soms phishing-mailtjes te sturen om te zien of we op dubieuze links klikken. Op mijn PC controleer ik altijd eerst de URL voordat ik een link opent. Helaas is op iOS het bekijken van de link hetzelfde als het openen van de preview, dus ben ik volgens mijn werkgever in een phishing-poging getrapt.
Ik vind het bar irritant dat Google Chrome, maar ook Microsoft Edge, op Android geen Extensies ondersteunen.
Installeer Kiwi browser, die ondersteunen het wel en is gewoon chrome.

[Reactie gewijzigd door wifikabelhuren op 26 juli 2024 09:00]

Sure, maar ik vind het tot de basisfunctionaliteit van een Chromium browser behoren.
Absoluut! Waarom zou je verschil hebben in een desktop browser of in een mobiele browser
Ja maar het faciliteert adblockers... ik denk toch vooral dat ze die niet willen
Edge heeft een ingebouwde adblocker in de mobiele versie, dus dat zal niet de rede zijn voor het niet ondersteunen van extensies in Edge.
Edge is dan ook niet van Google, die de grote sommen advertentie-opbrengsten binnen harkt.
Maar wel een Chromium browser. Google kan ook prima extensies beschikbaar maken in de mobiele versie van Chrome, en adblockers niet toestaan.
En Mozilla heeft besloten dat het een goed idee was om de add-on functionaliteit op de Android-versie van Firefox sterk te limiteren ... het enige waar het nog goed voor was zo'n beetje. Ik gebruik zelf nog IceCatMobile omdat hier alle extensies nog op werken.
Firefox is bezig steeds meer extensies toe te laten, en ik meen dat je met de nieuwste nightly al alle (mobiele) extensies kunt draaien.

In Kiwi (openbron-browser gebaseerd op Chromium) voor Android kun je alle Chrome-extensies draaien. Werkt voor mij echt goed.
Het is belangrijk dat extensies in hun eigen process draaien om ze veilig te kunnen ondersteunen, op dezelfde manier dat verschillende websites dat doen. Dit is nou eenmaal erg kostbaar (en onbetrouwbaar!) op mobiele apparaten, en zal voor het gros van de gebruikers tot een slechte ervaring leiden—houd in gedachten dat de gemiddelde telefoon op mondiaal niveau een heel stuk minder glimt dan wat je in Nederland terug ziet ;).

Dat geeft drie opties: ondersteun ze voor gebruikers met high-end telefoons, ondersteun ze met aangepaste functionaliteit zodat aparte processen niet nodig zijn, of ondersteun ze volledig niet.

De eerste optie is eigenlijk niet te doen. Een minderheid van gebruikers zou gedeeltelijke functionaliteit krijgen, waar de overige meerderheid alleen maar nóg minder tevreden wordt. De tweede optie is iets waar aan gewerkt wordt (bijvoorbeeld de declarativeNetRequest API), maar voor veel mogelijkheden niet voldoende is. De derde optie, om extensies niet te ondersteunen, is minder erg dan het klinkt: veel van de functionaliteit die mensen via extensies willen toevoegen zijn ook op andere manieren te verkrijgen, bijvoorbeeld door een ad blocker op de telefoon te installeren.

Er zijn voldoende mensen binnen de Chrome en Edge teams die ondersteuning voor extensies ook graag op Android terug willen zien, dus zeg nooit nooit. Zelfs vóór de originele release van Chrome voor Android hebben we hier experimenten mee gedaan, maar in de tijd van Gingerbread was het helemaal ondenkbaar!
Er is er eigenlijk maar één die ik echt nodig heb: I don't care about cookies. Adblock etc gaat via mijn Pi.

Maar dank je voor je reactie! Ik heb de ballen verstand van mobiele browsers. Ik was blij met Firefox want die deed het vroeger gewoon en vlot. En ik was/ben onaangenaam verrast dat Google Chrome en Microsoft Edge het dus simpelweg vertikken. Vroeger had je die obscure 'internet' browser op de Android en ik was toch blij toen ik Chrome zag. Dat viel wat tegen.
Geloof me, dat vonden we zelf ook! In bepaalde versies vóór de eerste publieke beta van Chrome voor Android zat ondersteuning voor bepaalde extensies, alsmede ondersteuning voor Adobe Flash. Dat hebben we op het laatste moment uit het product gesloopt omdat het gewoon niet haalbaar was.
Eerste optie is prima te doen. Als mensen extensies willen gebruiken kun je ze gewoon een waarschuwing geven dat deze hun telefoon langzamer kunnen maken. Desnoods kun je een lange lijst van telefoons maken die snel genoeg zijn en op andere telefoons extensies uitzetten tenzij mensen een moeilijke browser-flag aanzetten.

In Kiwi kun je al lang alle gewone Chrome extensies gebruiken. Dat heeft 1 man in zijn vrije tijd mogelijk gemaakt. Het werkt uitstekend, ook op mijn telefoon van €270 van twee jaar oud. Dus je maakt mij niet wijs dat het grootste softwarebedrijf ter wereld dit na een decennium nog niet had kunnen regelen, als het dit had gewild.

Nee, het is duidelijk onwil eventueel gecombineerd met desinteresse.
Dit, en de regressie van Firefox op het gebied van extensies spreekt me ook erg weinig aan. Aangezien geen enkele andere Chromium-gebaseerde browser hier de nodige ondersteuning voor heeft toegevoegd zal er wel een behoorlijk groot verschil tussen de twee platformen zijn waardoor extensies niet werken.

Ik wil mijn Firefox-extensies weer gewoon terug zonder collections of developer modi, ik snap niet dat Mozilla hun browser omgegooid heeft als ze wisten dat het zo lang zou duren voor simpele extensies het weer doen.
In Kiwi kun je alle gewone Chrome-extensies draaien, werkt goed.
Dat ze maar een optie maken die het mogelijk maakt om je open tabbladen bij afsluiten te wissen. Nu wordt die historie steeds opgebouwd tot 99 pagina's en dan komt dat oneinig tekentje naar voren.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.