De ACM heeft de resultaten van een wereldwijd onderzoek naar het versturen van spam door affiliatenetwerken gepubliceerd. De waakhond concludeert dat er veel goed gaat, maar dat er verbeterpunten zijn zoals het vragen om toestemming voor commerciële communicatie.
De ACM schrijft dat uit het onderzoek bleek dat 'er een gebrek is aan juiste toestemming van consumenten'. In verschillende landen, waaronder Nederland, moeten consumenten namelijk eerst toestemming geven voordat bedrijven commerciële communicatie mogen toesturen. De toezichthouder heeft de beknopte resultaten van het onderzoek, dat het zelf aanduidt als een sweep, online gezet. De ACM waarschuwt dat als er niet aan eisen zoals toestemming is voldaan er al snel sprake is van spam, wat niet is toegestaan. De organisatie kondigt geen specifieke handhavingsactie aan, maar zegt verschillende netwerken te hebben aangesproken.
Uit het onderzoek kwamen nog andere tekortkomingen naar voren, die volgens de toezichthouder om verbetering vragen. Zo is er een gebrek aan zelfregulering binnen de 'affiliate marketing industrie'. De netwerken zouden volgens de ACM algemene voorwaarden moeten hanteren waarin duidelijk naar voren komt wat wel en niet is toegestaan als het gaat om ongevraagde communicatie. Een derde punt is dat via de netwerken verzonden e-mails vaak misleidende advertenties bevatten van partijen die vervolgens snel van identiteit wisselen.
De ACM legt uit dat affiliatenetwerken als tussenpersoon fungeren voor adverteerders die marketingmateriaal willen versturen en publishers die de betreffende e-mails vervolgens daadwerkelijk verzenden aan hun adresbestand. In het verleden heeft de toezichthouder handhavend opgetreden tegen affiliatenetwerken. In 2014 werd bijvoorbeeld een boete van 810.000 euro opgelegd aan het bedrijf Daisycon voor het versturen van twee miljard spamberichten. Het is mogelijk om spam bij de toezichthouder te melden.