Oracle stopt met Java-plug-in voor browsers

Oracle stopt met de Java-plug-in voor browsers. Oracle schrijft de plug-in al af in versie 9 van de Java Development Kit en hij gaat verdwijnen bij komende Java SE-releases. Het bedrijf raadt aan Java-applets te vervangen door Java Web Start.

Java Web Start heeft geen plug-in nodig en heeft daarom in de toekomst de voorkeur, vermeldt Oracle. Onder meer Google en Mozilla hebben de Java-plug-in al weggehaald uit hun browsers. Oracle noemt de verminderde ondersteuning voor browser-plug-ins als voornaamste reden om het verdere gebruik van de Java-plug-in af te raden en de ontwikkeling te staken. Browsers zijn er mede mee gestopt omdat de plug-in vaak lekken vertoonde en daardoor toegang gaf tot pc's van gebruikers.

De Java-plug-in bestaat al jaren en vereist een aparte installatie. Sun en later Oracle stonden erom bekend allerlei software mee te leveren met Java, zoals OpenOffice en de Ask-toolbar. Het gebruik van de Java-plug-in nam al enige tijd af. Oracle heeft een whitepaper gepubliceerd om webontwikkelaars te helpen migreren.

Door Arnoud Wokke

Redacteur Tweakers

28-01-2016 • 15:45

85

Reacties (85)

85
84
57
2
0
5
Wijzig sortering
Ze hadden niet echt keus om dit te doen, omdat alle groter browsers de standaard manier om dit soort plugins te maken niet meer aan bieden of in het geval van mobiele browsers nooit aangeboden hebben.

Het verbaasd me wel enorm dat ze java webstart nu aanbevelen als het alternatief. Dat werkt op zich best goed. Maar Oracle geeft er al jaren nauwelijks aandacht aan, in java 5 is er veel aan gedaan (misschien de eerste release ervan), nog een klein beetje bij java 6 maar daarna niets.

Inhoudelijk is Java Web Start te vergelijken met de functionaliteit die een appstore tegenwoordig biedt. Je klikt op een link op een website, vervolgens start Java Web Start en wordt de applicatie gedownload, je kunt een icoontje krijgen op je desktop, hij wordt automatisch geupdate en je draait hem lokaal. Als je het met iedere andere linux of windows applicatie vergelijkt is java waarschijnlijk veiliger dan een native desktop applicatie (door de extra laag van de Java Virtual Machine), maar zo veilig als een website zal het niet worden. Want de beveiliging waar bij Applets (dus de browser plugin) problemen mee waren, is vergelijkbaar met de beveiliging in Web Start. Het mooie aan webstart is dat het werkt op alle platforms waar Java Web Start voor is (dus in ieder geval alle grote desktop OS).
Technisch hadden wellicht de keus de nieuwe plugin technolog (pnapi?) te kiezen. Maar vooral het tijdspad doet zeer. Een jaar om applicaties om te bouwen die wellicht jaren geen/nauwelijk onderhoud nodig hadden doet erg zeer.

Zeker als het ingekochte applicaties betreft.
Als Java developer zeg ik: ein-de-lijk. Wat een smet op een anderzijds prima development platform zeg. En dat zie je terug in meerdere vormen;

- de java software updates op tweakers waar men constant weer begint te griepen over browsers en veiligheid zonder te begrijpen wat de update of het concept "java" nu eigenlijk beslaat. Waarschijnlijk mogen we daar nu door een periode heen gaan waar update meldingen gepaard gaan met "huh? daar was Oracle toch mee opgehouden?".

- op stackoverflow of fora waar je regelmatig mensen tegenkomt die Java willen leren maar applets niet aan de praat krijgen. Echt, koop een boek uit deze eeuw.

Dit had rustig bij de introductie van Java 8 al mogen gebeuren wat mij betreft.
Dit klinkt wellicht als goed nieuws, maar voor veel chemici is dit een groot probleem. Belangrijke websites waarmee op structuurformules gezocht kan worden voor synthese-voorschriften en dergelijke werken allemaal met Java-applets...
Dan is dit een mooie stok achter de deur voor die websitebouwers om eindelijk eens te migreren naar moderne technologie...
Geef mij dan een alternatief dat een kaartlezer met PKI infrastructuur binnen een browser laat werken?
Zowel wij (coorperate banking als de Belgische eID) zitten met dit probleem. De markt wilt ActiveX en JAVA eruit maar komen niet met een degelijk alternatief (en AUB niet beginnen met een opensource projectje browser extensie dat al 3 jaar stil ligt, want daar kan je geen SLA's of een business op bouwen of baseren).

Vraag werd al aan een aantal reuzen gesteld (zoals Microsoft) en ze stonden met hun mond vol tanden.
Het is gewoon onmogelijk een onveilige omgeving als een webbrowser hiervoor geschikt te maken lijkt me, dus het idee is gewoon onverstandig. Zolang je bankpas niet aan je computer verbonden is kan die niet geskimd worden, zodra je het verbindt is het wachten tot het gekraakt wordt.

Microsoft et all begrijpen dat kennelijk beter dan de banken en de overheid.
Om over bankieren via een webbrowser maar te zwijgen, wie doet zijn geldzaken nou via een browser, dat is natuurlijk super onveilig en vragen om problemen. Tijd om dat hele internetbankieren uit te faseren voor veilige alternatieven.

Ik snap je punt wel, maar in de praktijk zal hier toch iets pragmatischer mee om worden gegaan. Een browser die op een één of andere manier gebruik kan maken van PKI is nog altijd minder onveilig dan een browser zonder en ook gebruiksvriendelijker dan helemaal geen webtoegang.
https://www.bizfusion.nl/...n-using-an-USB-Cable.post

De browser is inderdaad ook onveilig, daarom voer je hem alleen cryptografische hashes en nooit 'plaintext' data van je bankkaart via USB.
USB verbinding met bankkaart niet op een systeem zonder (echte!) microkernel, want de video / printerdriver bijv hebben meestal gewoon root / admin rechten op je USB verbinding. Op Windows kon je om die reden vroeger inbreken via de parallelle poort.
Ik denk dat het overgrote deel van de bevolking zijn geldzaken via een webbrowser doet. Je betaalt zelf zeker ook nooit met iDeal of Paypal?
Anoniem: 116604 @A Noniem29 januari 2016 08:27
Om over bankieren via een webbrowser maar te zwijgen, wie doet zijn geldzaken nou via een browser, dat is natuurlijk super onveilig en vragen om problemen. Tijd om dat hele internetbankieren uit te faseren voor veilige alternatieven.
Wat is dit voor onzin? Gaarne onderbouwing (waaronder vergelijking met reeds vervangen opties als handmatig ingevoerde acceptgiro's en cash en altijd naar de bank zelf moeten) en ook noemen van een paar van die zogenaamd 'veilige' alternatieven.
dat was sarcastisch bedoeld denk ik ;)
lol dit was wel overduidelijk sarcastisch
Jij bent niet helemaal lekker zeker.
Internet bankieren is helemaal niet onveilig.
Het is maar hoe je ermee omgaat.
Goede beveiliging is vaak voldoende.
Internet bankieren mag en zal nooit meer verdwijnen.
Je hele redenatie is echt totale onzin.
Voor eID is er volgens mij een Chrome plugin van e-contract.be. Maar het klopt wat je zegt, er zijn verder geen alternatieven en dat is heel jammer dat je toch nog die Java applet moet gebruiken.
Je kunt misschien geen business bouwen op open source extensies, maar of het verstandig is om aan technologie vast te houden waarvan al enkele jaren aangekondigd is dat de ondersteuning zal verdwijnen.. Dan zul je toch naar alternatieven moeten kijken. Het zal niet precies hetzelfde zijn, maar ABN Amro heeft zelf browser plugins ontwikkeld voor het apparaatje dat ze voor identificatie gebruiken.
Anoniem: 175233 @vharten28 januari 2016 19:07
Welke moderne technologie mag er zijn die de functionaliteit van Java webapps vervangt?
HTML + javascript plus eventueel een webservice?
Geloof me, daar kunnen we heel lang op wachten.
Dat konden we ook toen IE6 uitgefaseerd werd. En toen was er opeens binnen een paar weken wel een oplossing.

En structuurformules klinken mij als prima use-case voor WebGL ;)
Zou goed kunnen dat dat een goeie use-case is voor WebGL, maar ik ben geen programmeur, ik ben een chemicus die gebruik maakt van de zoekmachines. Ik ga ook geen algoritmes voor Google schrijven :P
Als die websites onderhouden worden (en als ik het goed begrijp zelfs betaalde diensten zijn) zullen de mensen achter die websites dat echt wel in orde maken op het moment dat ze echt niet anders kunnen.
Die gaan gewnoon eisen dat je windows xp met java 6 gebruikt, iets nieuwers ondersteunen ze niet.

Genoeg oude rotzooi dat zo blijft bestaan. Vervangen kost geld en zolang je kunt teruggrijpen op oude software waarmee het wel werkt...
Hah, dan zijn het ook geen bedrijven die economisch gezond zijn aangezien ze dan echt klanten gaan verliezen.
Je kan misschien tussentijds een VM opzetten met daarop een browser en java-versie die je nooit update?
Zo heb ik er al verschillende met diverse Java versies om al die oude SAN-switches (van grote merken !) ed. nog te kunnen configureren/bekijken (al kan het uiteindelijk ook wel via CLI).
Dan ken je academici niet, dat zijn de laatste die een overstap maken. :+
Haha precies, da's een beetje problematisch in dit geval :P De grote structuurzoekmachines (reaxys en SciFinder) gebruiken allebei enkel nog Java applets (die nog verouderd zijn ook...).
Als ik het goed begrijp is Reaxys een betaalde dienst van Elsevier, dus niet open source?
Non-Java CAS Structure Editor

A non-Java structure editor is available. Meeting the basic browser and
operating systems requirements outlined above, and having JavaScript and cookies enabled are sufficient to use this editor. A Java plug-in is not required.
The Non-Java structure editor allows SciFinder users experiencing problems with Java to draw structures for substance and reaction searches. The available features are equivalent to those in the Java version.
Is dat geen oplossing?

[Reactie gewijzigd door kidde op 23 juli 2024 08:03]

Yep helemaal mee eens. Ik heb mijn baas al ingelicht :)
Dat ze gaan stoppen met de ontwikkelling van de plugin, wil niet zeggen dat de bestaande plugin verdwijnt. Deze is dus nog steeds te gebruiken, alleen zal deze niet meer geupgrade worden.

Ook is natuurlijk de vraag of "Java Web Start" gebruikt kan worden om die Java-applets te laden en te gebruiken.
Dat ze gaan stoppen met de ontwikkelling van de plugin, wil niet zeggen dat de bestaande plugin verdwijnt. Deze is dus nog steeds te gebruiken, alleen zal deze niet meer geupgrade worden.
Kwestie van wachten op de eerstvolgende issue met de plugin die Google en Mozilla voldoende excuus geeft om de bestaande plugin op de permantente block-list te gooien.
Het lijkt niet heel moeilijk te zijn om een applet te aan te bieden via Java Webstart. De whitepaper uit het artikel verwijst naar deze link.

Zo staat er bijvoorbeeld:
Java Web Start technology has built-in support for applets. It is possible to run your applet directly with Java Web Start technology without any re-compilation of the applet.
Klinkt nog steeds als goed nieuws.
Dat een kleine groep mensen hierdoor (tijdelijk) in de problemen komt , daar kan ik me niet druk over maken :P
Als je het zelf niet gebruikt, waarom is het dan goed nieuws ? Het is voor vele helemaal niet zo goed nieuws. En wat je hier van kenners hoort is er geen goed alternatief.
Er zijn prima alternatieven, maar vaak betekend dit dat dit ontwikkel tijd gaat kosten.

Ik bedoel het HOEFT niet in een browser...
Java heeft gedeeltelijk een slechte naam, en dat komt door de aanhoudende beveiligingsproblemen van die plugin. Plugin weg is een goede keuze dus.
Wat deze 'kenners' zeggen is dan onzin.
Met html5 en javascript en allerlei backend koppelingen is de sky the limit en heb je die java troep echt niet nodig.
Dat is steeds minder. Jmol is al lange tijd beschikbaar als JavaScript en er zijn verschillende 2D viewers/editors in JavaScript. Veel Open Source, niet altijd. Zie bv ChemDoodle en JSME...

Wel spijtig, want het is wel zo dat niet al die websites de middelen hebben hun paginas te updaten...

[Reactie gewijzigd door nlinzweden op 23 juli 2024 08:03]

Dat bedoel ik niet; er zijn wel in-browser editors beschikbaar, maar de synthese-zoekmachines als Reaxys en SciFinder gebruiken ze niet.
Tja... en dat zijn nu net betaalde diensten... (waarvan je dus mag verwachten dat ze maintained zijn)

[Reactie gewijzigd door nlinzweden op 23 juli 2024 08:03]

Wel spijtig, want het is wel zo dat niet al van de websites niet de middelen hebben te updaten...
This sentence just broke my brain.
Je hebt gelijk! ff wat aan gedaan...
Dit betekend alleen maar dat die applets eindelijk eens in deze eeuw worden getrokken en herbouwd worden tot de huidige definitie van webapplicaties (geen plugins/downloads nodig)
Tjah, Browser plugins liggen al langer onder vuur. Waar Flash door bijna geen enkele browser meer ondersteund wordt, neemt de kritiek ook op de Java plugin toe.
Ik denk dat het een slimme zet is van Oracle om de ontwikkelling van de Java plugin te stoppen en in plaats daarvan een dedicated (sandboxed) Java Web Start door te ontwikkelen.

Browsers veiliger, Java veiliger, eindgebruiker gelukkig.
Bijna geen enkele browser? Volgens mij ondersteund elke browser nog gewoon flash (behalve mobile browsers)...
Welke browsers ondersteunen flash dan niet meer?
Zowel Edge als IE als Firefox ondersteunen hier nog gewoon flash...
Chrome gebruik ik niet dus kan ik niet controleren.

[Reactie gewijzigd door scartissue op 23 juli 2024 08:03]

Javascript is feitelijk ook een plugin, een runtime environment in de browser.
Voor wanneer staat Java 9 dan eigenlijk gepland?
Ik vind verschillende bronnen die september 2016 opgeven maar op http://www.java9countdown.xyz/ staat maart 2017 vermeld...

Edit: Door vertragingen met project Jigsaw is de release date opgeschoven naar 2017 http://blog.takipi.com/ji...va-9-launch-date-to-2017/
Project Jigsaw’s goal is to make Java modular and break the JRE to interoperable components. Once it’s finished, it would allow creating a scaled down runtime Jar (rt.jar) customised to the components a project actually needs.

[Reactie gewijzigd door binair op 23 juli 2024 08:03]

Inderdaad een goede stap om te zetten. Wel heeft deze wijziging (wellicht nog meer dan bij Flash) impact voor de migratie. Veel Enterprise applicaties die ik ken gebruiken een Java plugin om iets te presenteren en dat soort pakketten zijn niet zomaar overgezet. Denk aan SAP, Oracle, etc. Laat staan dat de organisaties zelf naar de nieuwste release van zo'n pakket migreren...

[Reactie gewijzigd door mailis op 23 juli 2024 08:03]

Tsja, misschien hadden ze dat van tevoren moeten bedenken in plaats van een toen al problematische technologie te kiezen. Het is niet alsof het nieuws is dat een Java Applet gebruiken niet de beste design keuze is. Alternatieven zijn er ook altijd wel geweest, dus ook daar was geen smoes voor mogelijk...
Er is echt een tijd geweest dat je met JavaScript nog amper wat kon en Flash alleen maar heel eenvoudige animaties kon tonen.

Met Java applets kon je mogelijkheden in je website beschikbaar maken die op een andere manier niet mogelijk waren.
Anoniem: 457607 @edwinjm28 januari 2016 23:41
Dat is zeker waar, maar ik loop al 20 jaar mee op het web, en daarvan is toch al zo'n 15 jaar bekend dat Java applets niet future-proof zijn.
Er is meer dan JavaScript, Flash, Java Applets en ActiveX he... zoals bijvoorbeeld clientside software. Java Web Start is ook niet super nieuw ofzo, en anders kan je gewoon een jar downloaden en hem lokaal draaien. En als dat niet kan, dan maak je een multiplatform .bin en dan gebruik je dat.
Dus jij wil een achteruitgang van progressie tov software uit de bankensector e.d. door het enkel als clientsoftware beschikbaar te maken?
Hoeveel klachten zijn er niet dat de smartphone applicaties op niet al te veel trokken en de performance als stront door een trechter ging.

Alsnog is het makkelijker van iets multiplatform te maken door het volledig door je browser af te laten handelen.
Ach, zolang het maar niet net de bank is die jij gebruikt zeker? :p
Dat wordt leuk, want Java is net een van de enige manieren om vanuit een browser met een smartcard reader te communiceren. In België wordt dat enorm gebruikt voor alle applicaties die onze eID gebruiken.
Dan moeten ze een keer met de tijd mee gaan, anders krijg je net van die situaties als op een Parijse luchthaven waar een heel systeem plat lag door een Windows 3.11 PC...
Juist! Ze moeten met hun tijd meegaan en.... wacht ik zie geen (deftige) alternatieven in je post.
Lijkt me een goede stap, de plugin geeft Java een (onterecht) slechte naam. Net als Flash is dit ook niet echt meer van deze tijd. Het zal dus ook wel het een en ander met PR te maken hebben gok ik zo, de Java plugin staat nou eenmaal niet bekend als een heel fijn iets...

[Reactie gewijzigd door elhopo op 23 juli 2024 08:03]

Naja, als je plug-in door de twee meest gebruikte webbrowsers niet meer ondersteunt wordt moet je wel.
Voor de duidelijkheid, dit gaat dus niet om Java als taal of de bijbehorende omgeving. Dit gaat puur om Java voor desktop apps en browser applets.

Java om Android apps mee te schrijven verdwijnt niet. Net zo min als dat de banken/financiele sector/enterprise wereld de komende decennia van Java gaat afstappen. Zeker de financiële wereld hangt van Java aan elkaar. En Java zal nog wel een tijdje een van de grootste talen blijven om server-side applicaties mee te bouwen.

Edit: VHware heeft gelijk.

[Reactie gewijzigd door Maurits van Baerle op 23 juli 2024 08:03]

Uhm, desktop-apps die de JavaRE nodig hebben blijven gewoon werken. Dit gaat specifiek alleen om de Java browserplugin voor java-applets in de browser. Alle andere functionaliteit blijft wel werken.
Ik snap het wel hoor, maar dit gaat ons een hoop extra werk opleveren. Nog genoeg hardware (switches, SAN, etc) met verouderde firmware die nog afhankelijk is van Java. En niet van alle apparaten is nieuwere firmware beschikbaar. Helaas is dat nu al een lastig probleem, maar als ik het goed begrijp wordt dat probleem dus nog groter.
Het gaat hier alleen om de java browser plugin. De runtimes en de taal itself blijven gewoon bestaan. Een switch heeft hier dus niets mee te maken gelukkig.

Als je bedoelt dat interfaces van dergelijke apparaten nog met java applets draaien zou ik zeggen dat het tijd kan zijn voor een netwerk upgrade.

[Reactie gewijzigd door ArjanSchouten op 23 juli 2024 08:03]

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.