Software-update: LosslessCut 3.42.0

LosslessCut logo (75 pix)Versie 3.42.0 van LosslessCut is uitgekomen, als opvolger van versie 3.39.0. LosslessCut is een cross-platform en opensourceprogramma waarmee stukken uit video's kunnen worden geknipt. Dit doet het zonder dat de video's worden gedecodeerd en weer gecodeerd, dus het werkt snel en zonder verlies van kwaliteit. Het is ideaal om minder interessante delen uit geschoten beelden van actioncamera's of drones te verwijderen. Ook is het mogelijk om jpg-afbeeldingen van scenes van de video te maken. De changelog voor deze uitgave ziet er als volgt uit:

Changes in version 3.42.0:
  • NOTE! Project file (.llc) is now always stored next to source file (regardless of working directory set)
  • J, K, L Change playback speed exponentially (#840)
  • Allow drag-drop edl formats: csv, pbf, edl(mplayer), cue and xml (xmeml)
  • Upgrade ffmpeg to 4.4.1
  • Remember window size
  • Improve PBF parsing
  • Adjust handling of FCP/DaVinci Resolve timeline XML file content (#839)
  • Allow showing timecode as frame counts #878
  • Export frame numbers csv #878
  • Attempt to fix portable app config loading #645
  • Make it easier to understand if in simple mode #958
  • Auto convert TREC format #975
  • Make hand icons point up towards timeline #625
  • Make current time more visible #625
  • Go to timecode function (right click) #625
  • More stable segment colors #625
  • Remove item from batch list (right click) #89
  • Add remux video and enc audio option for "convert to supported format"
  • Improve convert to supported format dialog (smarter)
  • Show percent when zoomed in #888
  • Add setting for auto convert to supported format #414
  • Improve waveform and keyframes: allow up to 1000 keyframes in buffer before recycling #563 & buffer the last 100 rendered waveform segments #260
  • Run "power on self test" on startup
  • Improve trash source file logic to detect if ffmpeg is nonfunctional early
  • Translations
  • Bugfixes

LosslessCut 3.38.0 screenshot (620 pix)

Versienummer 3.42.0
Releasestatus Final
Besturingssystemen Windows 7, Linux, macOS, Windows 8, Windows 10, Windows 11
Website LosslessCut
Download https://github.com/mifi/lossless-cut/releases/tag/v3.42.0
Bestandsgrootte 93,30MB
Licentietype GPL

Door Bart van Klaveren

Downloads en Best Buy Guide

16-01-2022 • 12:36

24

Bron: LosslessCut

Reacties (24)

24
24
16
2
0
8
Wijzig sortering
Hoe werkt dat dan? Wordt dan de index van het bestand aangepast, om het eruit gesneden stuk te negeren? Zou handig zijn als dit ook bij audio (WAV) werkt.
Wat het groef weg doet is je video knippen op zogenaamde I-frames. Dat zijn frames die een volledig plaatje bevatten. Daarop volgt altijd een aantal P en B frames. Deze gebruiken info uit vorige en volgende frames om een volledig beeld te maken. Dit is een methode om het beeld te comprimeren.

Als je dus knipt op I-frames, hoef je niet opnieuw te comprimeren en heb je geen (extra) verlies. “Lossless” dus. (Al is dat relatief)
Ter aanvulling, tegenwoordig (sinds h.264) is een I-frame niet automatisch een 'knipbaar' frame (keyframe in vakjargon), dat is specifiek een IDR-frame. In h.264 en nieuwer kan een P frame namelijk nog steeds naar oudere I-frames verwijzen (meestal tot hooguit 4, de reference frame count), waardoor een knip op het laatste I-frame alsnog beeldfouten geeft (het oudere I-frame is dan weggevallen). En omgekeerd kunnen B-frames naar meerdere toekomstige I-frames verwijzen, dus knippen op het eerstvolgende I-frame geeft mogelijk hetzelfde probleem.

Een IDR-frame geeft echter wel die garantie, wat dan ten koste gaat van de efficientie (een P en B frame kunnen niet voorbij het IDR frame verwijzen en moeten dus zelf meer beelddata bevatten) maar maakt de stream wel beter 'knipbaar'. Web-streaming gebruikt doorgaans een vaste IDR-frame interval van bijvoorbeeld 2, 5 of 10 seconden, wat mede de reden is dat die vaak een stuk mindere kwaliteit hebben dan feature encodings (zeg een filmrip van Bluray), zelfs al is de bitrate in principe voldoende.

[Reactie gewijzigd door The Third Man op 22 juli 2024 13:57]

ligt sterk aan het profile volgens mij. binnen h264 heb je ook heel simpele compressie methodieken voor mindere hardware
Denk dat dat toch een kwestie van klok/klepel betreft: http://blog.mediacoderhq.com/h264-profiles-and-levels/ , er kan inderdaad veel beperkt worden, maar multiple reference frames is toepasbaar in alle profiles. Weliwaar heb je geen B-frames in Baseline, maar dat lost het probleem niet op dat je nog steeds meerdere reference frames vanuit een P-frame kan hebben. Een edit op een willekeurig I-frame riskeert dan alsnog het blokkerig beginnen van de video. Of wat je vaker ziet, met een soort 'spook' dat opeens verdwijnt.

[Reactie gewijzigd door The Third Man op 22 juli 2024 13:57]

Zonder in details te treden ga ik er van uit dat deze tool voor je 'nieuwe' film een index aanmaakt voor die delen die je wilt gebruiken.

Als bij het wegschrijven van de film naar een nieuw bestand het formaat niet (te veel) veranderd worden afhankelijk van de mogelijkheid van het formaat de hoofd data stroom zo overgezet. Alleen rond de knippunten zullen stukjes opnieuw moeten worden beterekend, dat is best wel snel.

En voor audio: Bedenkt dat de meeste audio formaten die we op computers gebruiken ook bij filmpjes worden gebruikt. Probeer deze tool eens met alleen maar audio. De kans is aanwezig dat dit werkt. Maar je mist dan de handvaten van de plaatjes.
Als er alleen een index aangepast wordt, betekent dat dan dat het bestand even groot blijft omdat de data van de complete originele video erin blijft?
Nee, er worden beelden verwijderd waardoor het bestand kleiner wordt. De index wordt daarop aangepast.
Ik heb in het verleden alleen maar analoog ge-edit, met video. Tegenwoordig doe ik alleen maar audio-editing icm met mijn DAW en DJ software. Ik ga dit zeker eens proberen!
Zou dit stukje software ook kunnen helpen om de clips van een BlackVue Dashcam makkelijker achter elkaar te zetten?

Voor wie niet weet wat de "irritatie" is: BlackVue Dashcams hebben een overlap van ongeveer 3 seconden tussen elke clip (ongeveer de laatste 3 seconde van clip 1 zijn dezelfde als de eerste ~ 3 sec van clip 2)
Als je dan een shot van 20 mins gemaakt hebt, ben je ongeveer 2x20 clips aan het checken -- Nogal tijdrovend
Makkelijk, in de zin van via command line of via een Gui....
Volgens mij kun je met ffmpeg zaken aan elkaar knopen.

Ffmpeg lossless, heet dat concat demuxer

https://stackoverflow.com...wo-mp4-files-using-ffmpeg

[Reactie gewijzigd door gepebril op 22 juli 2024 13:57]

Weet dat je met MKVToolNix ook wel zoiets kan. Volgens mij werkt dat ook met de meeste bestandsformaten. Je kan er dan met een GUI vrij makkelijk filmpjes achter elkaar plakken.
Ik vind het een beetje vreemd dat mensen vaak kwaliteitsverlies op de koop toe nemen terwijl er zat software is waarmee je video kunt knippen zonder kwaliteitsverlies. ''without re-encoding'' noemen ze dat. Zelf heb ik via Usenet SolveigMM wat erg eenvoudig is in gebruik. Mij lijkt dat je voor heel precies snijden bij duurdere software terechtkomt.
O, mooi, ik ken weinig andere lossless/without re-encoding naast loslessCut.

Heel precies snijden (= op de frame nauwkeurig) lijkt me niet lossless te kunnen (theoretisch onmogelijk)? Zie de andere reacties onder dit artikel.

Edit: verduidelijking van de zin

[Reactie gewijzigd door Hoboist op 22 juli 2024 13:57]

Met heel precies bedoel ik op de fractie van een seconde.
Op de fractie van een seconde = op de frame nauwkeurig? Ik denk dat dat niet mogelijk is zonder een heel klein beetje verlies van kwaliteit?

[Reactie gewijzigd door Hoboist op 22 juli 2024 13:57]

In de professionele wereld kunnen ze waarschijnlijk achteraf zo'n gesneden stukje bewerken als het minder uitziet zeker als ze genoeg tijd en geld hebben. Zelfs als ze ernaar streven om in blokken te snijden er zullen altijd wel scenes zijn waar dat niet werkt en ze meer precies moeten snijden..

Op dit amateur forum wordt gesteld dat je met blokken frames te maken hebt, dat er software is voor losse frames maar dat er dan re-encoding is dus verslechtering zoals je zegt.
https://forum.videohelp.c...h-High-Precision-Accuracy
''If you are cutting a source encoded with x264, then it's going have GOP (Group of Pictures) and so there are a block of frames (150-300 frames usually) that can't be cut without errors. So you have to cut at the ending of one GOP and the start of a new one. Videoredo will do what you want for H.264 by re-encoding a select number of frames and not have to worry about GOPs, but it does not work well with anything unless it's in a .TS or .M2TS.''
Inderdaad, maar
In de professionele wereld
gebruiken ze misschien ongecomprimeerde data als ze heel precies moeten snijden? Ik denk dat professionals hun film pas 'lossy' comprimeren nádat ze hun film hebben bewerkt.
dit staat op quora:
''How are 35mm films edited?
This is accomplished by use of a film scanner specifically designed to transport film and capture a digital frame-by-frame sequence of each film image. This digital sequence is then organized into the desired container (codec) such as ProRes compatible with editing in such editing programs as Final Cut and Premier.''
ah duidelijk. Dank je!
SolveigMM Video Splitter is inderdaad (ook) een mooie tool zit nog net wat geavanceerder in elkaar dan loslessCut. SolveigMM is alleen op subscription basis te koop, dan is de keuze voor een hoop mensen al snel gemaakt naar gratis software zoals LoslessCut.
Vroeger was in ieder geval AVI snijder voor niks, zo ben ik eraan gekomen. Nu lijkt AVI trimmer+( AVI en MKV snijder SolveigMM) voor niks. Er zijn allerlei snijders. Als je het voor niks wilt hebben zou ik alle met zonder re- encoding optie free Video software downloaden en uitproberen.

[Reactie gewijzigd door 8mile13 op 22 juli 2024 13:57]

Dit is mijn favoriete editor voor het knippen in videos. Bij het maken van screencasts etc is het kinderspel om mislukte stukken of highlights eruit te pikken. Het is snel en zonder loss van encoding. Als je het met iMovie probeert verlies je altijd de mooie compressie voor schermen wat resulteert in tragere edits én grotere files.

Weet iemand nog wat moois om op een dergelijke simpele manier ook de audio te bewerken met wat presets?

[Reactie gewijzigd door Spockz op 22 juli 2024 13:57]

Ik gebruik zelf Avidemux om alleen gedeeltes (vanaf I-frames) te kopieren die ik relevant vind. Mocht ik alsnog frame-nauwkeurig alleen die gedeeltes nodig hebben dan zal ik de overgebleven gedeeltes opnieuw moeten processen. Wat ook handig is is dat Avidemux andere beeldbewerkingen kan uitvoeren.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.