Hoofdcategorieën
Device Settings

Een blik op de iRex Digital Reader 1000s

Door Dimitri Reijerman, donderdag 5 maart 2009 11:00, views: 85.888

Conclusie

De 1000-serie van iRex is een fraai stukje techniek, maar kent ook nog de nodige scherpe randjes. Over het beeldscherm niets dan lof: teksten zien er haarscherp uit en zijn in vrijwel alle lichtcondities prima te lezen zonder dat de ogen moe worden. Met behulp van de stylus is het apparaat bovendien prima te bedienen, en ook de interface steekt goed in elkaar.

Een groot minpunt is echter de traagheid van de 1000S, waardoor minder geduldige types beter de huidige generatie e-readers van iRex kunnen overslaan. Ook toonde het apparaat een aantal crashes, waarna met de stylus de resetknop moest worden ingedrukt. Mogelijk dat toekomstige firmwareversies de stabiliteit kunnen vergroten.

Een ander kritiekpunt is het gebrek aan draadloze connectiviteit: iets dat anno 2009 eigenlijk niet meer zou mogen voorkomen. Dit gemis wordt vooral duidelijk bij het binnenhalen van kranten via Pressreader: het proces is te omslachtig en te traag.

Wie met deze minpunten kan leven, koopt voor een bedrag vanaf 650 euro een apparaat met hypermoderne displaytechniek in een strak jasje. De vooruitgang die iRex en andere bedrijven met hun e-readers tentoonspreiden, laat zien dat elektronische inkt op de langere termijn wel degelijk een serieus alternatief voor papier kan gaan worden. Tot die tijd zal, alle beloftes ten spijt, de jaarlijkse houtkap echter niet afnemen.

Plus:

  • teksten zien er haarscherp uit
  • scherm ook bij mindere lichtcondities goed leesbaar
  • interface duidelijk en goed te bedienen

Min:

  • opstarten en inlezen gaat traag
  • draadloze connectiviteit ontbreekt
  • accu is niet vervangbaar

T'rug naar huus


Inhoudsopgave

Advertentie

Reacties

«  1  2  3  4  »

Een concept zoals de Amazon Kindle zou interresant zijn om ook in europa te brengen. Daarbij krijg je bij de e-reader gratis internet toegang tot enkele sites, waaronder Amazon zelf om boeken te bestellen en Wikipedia.

En hij is ook zeer scherp geprijsd op 350 dollar.

http://en.wikipedia.org/wiki/Amazon_Kindle

leuk, maar het display it totaal niet vergelijkbaar met elkaar, en laat dat nu net het essentiele onderdeel zijn.

Behalve de grootte is het display gewoon hetzelfde, beide gebruiken een E-Ink vizplex display. De DR1000S een 10.4" met 1280x1024 pixels, de Kindle een 800x600 scherm van 6".

Het is vooral de toepassing die verschilt: de Kindle is vooral geschikt voor reflowable formaten, de DR1000S is vanwege z'n grootte beter bruikbaar voor PDF.

En aangezien op het moederbord van de nieuwe Kindle een SIM-kaart vormige uitsparing is aangetroffen, lijkt het erop dat Amazon ook plannen heeft voor een Europese release. :)

Het is maar wat je scherp geprijst noemt. Eer die dingen een keer in Europa zijn beland kun je de dollar teken wel met een Euro teken vervangen en voor iets meer dan dat heb je mijn Samsung NC10 ook binnen. Goed, het is een totaal ander product en goed een Kindle zal ongetwijfeld fijner lezen voor grote stukken maar voor de meer prijs zou ik toch echt liever een netbook hebben.

Ik zie best het nut in van dit soort apparaatjes maar voor wat ze kunnen vind ik ze nog steeds belachelijk overpriced. Maar kan aan mij liggen.

Wat ik mij bij dit soort readers altijd afvraag is of je voor het bedrag er van niet net zo goed een laptop kan kopen, zeker met de tablet pc netbooks die er nu aan komen. Met zo'n apparaat kan je vele malen meer en zal de snelheid ook geen probleem zijn.

Tsja, da's het nadeel van nieuwe technologie - het is duur. Maar ik kan me zo voorstellen dat over 5 - 10 jaar dit soort dingen (bijna) in de boedelbak liggen, met prijzen <¤100. Tenminste, dat mag ik hopen - ik zou graag zo'n ding willen hebben, maar 650 euri is me toch veel te veel. Dan koop ik liever een goedkope netbook oid.

[Reactie gewijzigd door YopY op donderdag 5 maart 2009 11:15]


de leesbaarheid lijkt me heel wat beter dan een laptop..

het lijkt net of ze hier een krant tussen hebben gevouwen toen ze de foto's maakte... denk dat dit echt heel prettig leest..

Het leest inderdaad prettig, de vergelijking met een krant die je maakt is een goede. Zo ziet het er namelijk ongeveer uit. Het 'papier' is een stuk minder wit dan normaal A4-papier, het contrast is ook een stuk lager.

Dit betekent dat je vooral als je bij kunstlicht leest, wat meer licht nodig hebt dan bij lezen van normaal wit papier. Daarbij moet je wat meer rekening houden met reflecties.
Het scherm is voorzien van een antireflectieve laag, maar ondanks dat moet je bij kunstlicht wat meer moeite doen om je lamp zo te zetten dat je geen last hebt van storende spiegelingen. Bij daglicht is het nauwelijks een probleem.

Ik heb meerdere laptops, een X41 tablet, een Nokia n810 en het eerste model iLiad en er is voor lezen maar 1 goed apparaat: de iLiad. Reden: het scherm! Werkelijk zo scherp al papier. Bijkomend (zeer belangrijk) pluspunt: meerdere dagen op de accu (i.p.v. meerdere uurtjes).

Voor de zakelijke markt inderdaad. De ebook fanaten verkennen al een tijdlang veel meer flexibele formaten, waarbij vooral het epub formaat aan populariteit wint.
PDF is log, traag en totaal niet flexibel, terwijl je met andere formaten probleemloos tekst kan laten reflowen en fonts + lettergrootte kan aanpassen aan jouw noden.
Deze reader lijkt echt specifiek voor PDF gemaakt te zijn, wat ook zijn enorme grootte en traagheid verklaart.

Tja, ik mis het nut van dit soort devices. Verder wel leuke review om eens te lezen.

Ik denk trouwens niet dat 400 Mhz de vertragende factor is trouwens. Ik heb een SPV gehad op 400 Mhz en die trok grote PDF bestanden zonder moeite open.

dan heb je nog nooit e-paper gezien , totaal niet te vergelijken met LCD schermen.
een nettop gaat ook geen week mee op een batterij.

De DR1000S gaat helaas ook geen week mee op een accu. Met de oude firmware (1.0x) kon je een uur of 5 of 6 halen. In de laatste versie (1.5) is een standby modus toegevoegd. Na enkele minuten (instelbaar) gaat het apparaat automatisch over op standby. Als je dan weer wat doet, bijvoorbeeld een pagina omslaan, moet het wel eerst weer wakker worden, wat gepaard gaat met een merkbare vertraging.

Ook bij gebruik van de standby-stand ga je bij normaal gebruik de geclaimde 24 uur lang niet halen, een uur of 8 tot 10 is realistischer. Daarnaast heeft deze stand een vervelende bug geintroduceerd: soms werkt de wacom digitizer niet meer nadat het apparaat is ontwaakt.

Tja, ik mis het nut van dit soort devices. Verder wel leuke review om eens te lezen.
Ach, voor op reis lijkt zo'n ding me ideaal om het nodige leeswerk mee te nemen. Alleen niet voor deze prijs natuurlijk,

Tja, ik mis het nut van dit soort devices.
Nooit 3 kilo aan boeken mee moeten leuren op de brugklas? Daar is dit ideaal voor; lesboeken. Erg duur in papieren vorm en elk jaar een nieuwe druk met minimale wijzigingen.

Kan dat niet op je laptop ook? :)

Dit is voor bij je laptop, en vervangt een boek. Om heel eerlijk te zijn, persoonlijk kijk ik liever op een papiertje of een boek als ik wat tikwerk moet doen, dan de hele tijd te moeten alt-tabben.

Ieder jaar een nieuwe druk is vooral om de tweedehands markt in lesboeken te frustreren, al die onderwijzers die ook een boekje hebben geschreven leven daarvan.
Ik denk dat je heel lang kan wachten voordat ze die boeken elektronisch beschikbaar stellen. (of ze moeten een ander financierings model vinden)

Tja, als je een onderzoeker bent is dit gewoon ideaal. Ik heb 200 MB aan pdf'jes van wetenschappelijke schriften (papers) a 1MB per stuk. Het is niet veel, maar probeer eens 200 artikelen georganiseerd te houden. En dit is enkel van de laatste 2 jaar.
Ik heb hier collegas met werkelijk stapels en stapels schriften.

Dan heb ik het nog niet over wetenschappelijke boeken, die normaal al 3 kilo per stuk zijn. Ik heb er een kast vol van en ik heb ze nooit waar ik ze wil lezen, omdat ze zo loei zwaar zijn.

voor 300 tot 400 euro zou ik het misschien kopen, 650,- is wat aan de zware kant.

Dit is denk ik inderdaad een van de meest geschikte toepassingen van het apparaat, die boeken en artikelen zijn meestal ook niet verkrijgbaar in een reflowbaar formaat, waardoor een groot scherm noodzakelijk is.

Een klein nadeel waar ik tegenaan ben gelopen: het is vaak erg belangrijk om meerdere artikelen of boeken naast elkaar te kunnen bekijken, om resultaten te vergelijken bijvoorbeeld. Hoewel je meerdere documenten kunt openen, is het switchen ertussen vrij omslachtig, en een split-view is ook niet mogelijk. Een oplossing is dan een van de documenten toch te printen, of een tweede reader....

En mooi hulp middel om een berg met documenten hanteerbaar te doorzoeken is copernic desktop search. Zal niet op iRex draaien maar het is erg praktisch om snel je pdf'jes dmv kernwoord te sorteren. Ik gebruik het dagelijks om ruim een 1GB aan pdf's te doorzoeken.
Ontopic: Als hier de scherpe kantjes af zijn en het stoot en slag vast wordt zal het wel eens een goede werkorder vervanger kunnen worden voor een werkplaats/garage.
Het kan dan toegang geven tot oude werkopdrachten zonder dat ze beschadigen/vervuilen of relevante werkinstructies en het geeft toch de mogelijkheid aantekeningen te maken. (mmh een soort digitaal patiëntendossier dus)

Ik denk dat dit tegenvalt. Ik heb een Sony Reader (beetje zoals de iRex maar dan kleiner, 6") en je merkt zeker wel dat het bladeren traag gaat. Ongeveer een seconde om te wisselen van pagina. Als ik zelf bezig ben met papers/journals te lezen tijdens onderzoek doe ik veel aan bladeren & de zoekfunctie gebruiken bij een PDF, dat moet je met deze refreshrates niet proberen.

Dit soort dingen zijn (in deze staat) prima om rustig een boek of een krant van te lezen, of om een verslag pagina voor pagina van te lezen. Zeker niet om snel dingen na te slaan zoals je veel tijdens onderzoek doet (althans, de mensen die ik ken bladeren meestal nogal hevig).

Ik begrijp niet waarom herhaaldelijk beweerd wordt dat het scherm 'bijna een-op-een een A4' kan laten zien. Het scherm is 10.2 inch = 25.9cm. Kortom, exact een A5, ofwel: een half A4. Waar ik geen enkel probleem mee heb, want een A4 is tamelijk groot om mee te nemen. En vind maar eens een roman op A4-formaat, dat wordt moeilijk want het leest helemaal niet lekker, de regels worden veel te lang. Met de afmetingen is dus niks mis, alleen met die zin.

[Reactie gewijzigd door torp op donderdag 5 maart 2009 12:12]


Je kunt de tekst tot de randen van het scherm laten doorlopen, de kantlijnen buiten beeld laten vallen. Op die manier zijn de meeste voor A4 formaat opgemaakte PDF documenten goed leesbaar, ook wetenschappelijke papers, in 2 kolommen. Dergelijke documenten zijn vaak lastig te reflowen, vanwege plaatjes, wiskundige vergelijkingen en het formaat waarin ze beschikbaar zijn: PS of PDF (De reflow-functie in Adobe Reader levert in de meeste gevallen onleesbare resultaten op). Als de tekst echt te klein wordt .kun je het scherm naar landscape draaien, dan haal je wel vrijwel de volle grootte van A4 (maar je moet natuurlijk scrollen voor de onderste helft van de pagina). De claim dat het A4 formaat is klopt dus technisch gezien niet, maar in de praktijk is het wel als zodandig bruikbaar.

Voor het lezen van fictie en andere literatuur op 'leesformaat' (veel tekst, relatief weinig afhankelijk van layout) is het apparaat misschien wat te groot, inclusief rand ongeveer A4 formaat (iets breder maar ook iets korter).

[Reactie gewijzigd door luite op donderdag 5 maart 2009 12:19]


Ik heb helemaal geen moeite met het ontbreken van de draadloze optie, maar ik snap wel dat het voor de krantenlezers onder ons inderdaad een minpunt is.
Maar ook voor de zakelijk markt schiet het niet op. Bluetooth / wifi zijn dan toch echt wel uitkomsten. Ik hoef niet per se het internet op te kunnen, maar moet wel snel en efficient mn bestanden kunnen openen en overzetten.

Het trage openen van bestanden is echter wel een minpunt, zeker voor zakelijk gebruik.
Het voordeel van minder papier mee nemen valt een beetje weg als je je papiertjes met een paar tellen in je hand hebt maar een half uur op je puter moet wachten. Daarom trek ik ook vaak de laptop niet open en neem hem vaak niet eens meer mee.

Ook een niet vervangbare accu is een minpunt bij een gebruikstijd van "slechts" 24 uur.
Ideaal als je veel onderweg bent, maar net als met mijn fototoestel zou ik een extra accu dan wel als pluspunt zien, je hebt veel vaker niet dan wel toegang tot een wandkontactdoos als je hem nodig hebt.

Ook de prijs is een beetje veel van het goede. Zeker in combinatie met de traagheid en de accufunctie en het ontbreken van draadloos overzetten van bestanden.

Verbeter die punten en ik zou hem willen hebben. Maar eerder voor 2 a 3 honderd dan voor 6. Daar bespaar ik niks mee, dat kost alleen maar.

Kan Apple niet gewoon een vernieuwende& gepolishte reader uitbrengen in het straatje van de iPhone? Voor het duurdere segment dan, wellicht de 30- intellectueel 8-)

Nee.
Steve Jobs: “It doesn’t matter how good or bad the product is, the fact is that people don’t read anymore,” he said. “Forty percent of the people in the U.S. read one book or less last year. The whole conception is flawed at the top because people don’t read anymore.”

Tja ligt eraan wat je doelgroep is he...

Als je al ziet hoeveel analfabeten er zijn in Nederland.... Maar volgens mij doet het boek het beter dan de CD (zelfs ouderwetse platenzaken hebben tegenwoordig vaak een paar boeken).

Het is denk ik zo dat juist de doelgroep die wel leest meer te besteden heeft dan die 40% die niet leest. Zeker zakelijk gezien.

Een minuut opstarttijd ?
Dat is wel erg sloom.

Ach, daar zijn die standby en hibernate modi voor.

Voeg nog enkele minpunten toe aan het lijstje:

- Groot e-ink scherm. Huidige generatie is nog op basis van glas substraat wat heel wat gebarste schermen als resultaat heeft.
- Support iRex
- Firmwares die het beta stempel nog niet zouden mogen hebben.
- Maar een dag op een accu. De huidige 6 inch readers doen gemiddeld een maand met een accu lading.
- Dubieuze architectuur.. Net zoals de oorspronkelijke iLiad die bijv geen hibernate en suspend ondersteunde. De eerste firmware voor de 1000S ondersteunde dit ook niet.
- Prijs

Alternatieven zijn er op 10 inch formaat nog niet, maar wacht een half jaartje en we mogen de plasticlogic reader als het meezit verwelkomen.

[Reactie gewijzigd door mvoosten op donderdag 5 maart 2009 11:57]


De plastic logic reader is uitgesteld tot 2010. Het streven is begin 2010, maar het zal mij benieuwen of het ze zal lukken.

Ik vermoed dat iRex heeft geprobeerd de DR1000S voor de introductie van de Plastic Logic reader op de markt te krijgen, en dat dat een van de redenen is dat de software (en wellicht hardware) nog erg onaf aanvoelt.

Ja, de support van iRex is inderdaad dramatisch slecht, maar helaas zijn ze de enige fabrikant met een ePaper oplossing die echt lekker leest. De Amazon Kindle en Sony eBook reader bieden met 600 x 800 pixels voor mij zelfs voor het lezen van pocket books net wat te weinig resolutie en schermoppervlak en helaas is de nieuwe generatie van beide readers op dat punt geen steek vooruit gegaan.

Ik heb de eerste iRex iLiad met 768 x 1024 resolutie en ruwweg A5 formaat leesbaar oppervlak en die is ideaal om in bed te lezen, ik gebruik hem dagelijks. Inderdaad is het contrast wel wat minder dan gewoon papier door de lichtgrijze achtergrond, zodat je de kamer wat helderder moet verlichten. Daar staat tegenover dat het contrast in tegenstelling tot bij een pda of laptop werkelijk uitstekend is bij daglicht: met de iLiad kan je een boek lezen in de zon op een terrasje in een zuidelijk vakantieland en met laptops e.d. gaat dat je niet lukken!

Ik moet wel zeggen dat ik niet (meer) van plan ben om de 1000S te kopen, hoewel mijn iLiad uit 2006 flink versleten begint te raken. Redenen:
- Uit deze review blijkt dat battery life alleen maar korter is geworden ondanks dat ze beloofd hadden dat dat juist zou verbeteren.
- Tiptoetsen ipv voelbare knoppen vind ik geen vooruitgang.
- Het niet meer kunnen opladen vanaf een stopcontact vind ik een nadeel, minder handig op vakantie. Er zijn wel 12V -> usb en 220V -> usb laders te koop, maar voor die prijs had dat er gewoon bij mogen zitten.
- Nog steeds geen vervangbare batterij.
- Het nieuwe scherm is net wat te groot om lekker in bed te lezen en door het grote formaat nog kwetsbaarder. Het formaat wen je wel aan en is inderdaad handiger voor kranten, maar de kwetsbaarheid in combinatie met de slechte support van iRex vind ik een show stopper
- Op het filmpje zie ik dat de 1000S aanzienlijk trager is dan de eerste iLiad (en die was al niet al te snel). Opstarttijd vind ik niet zo'n probleem, maar de tijd om een bladzij om te slaan lijkt ook een stuk toegenomen ten opzichte van mijn exemplaar.

Mijn conclusie: ik hou het maar bij mijn oude iLiad, tot die echt zodanig versleten is dat hij helemaal niet meer bruikbaar is en kijk daarna wat er dan op de markt is.

Kijk trouwens eens naar deze iPDF poppler update. (als je veel pdfs leest erg handig)

Ik hou 't voorlopig wel bij tinyreader op m'n oude ipaqje. MAar een 3.5" scherm maar opstarttijd is veel beter en het leest heel redelijk.

Je geeft het al aan: Het leest redelijk

ePaper leest uitstekend Daar kan je op je gemak uren mee lezen
«  1  2  3  4  »

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.

VNU Media logo Hosted by True

© 1998 - 2012 Tweakers.net B.V. - Alle rechten voorbehouden - Contact - Jouw privacy - Algemene Voorwaarden

Uitgever van:

Website van het jaar 2011