Op verzoek van de Nederlandse overheid heeft Mozilla besloten om bepaalde certificaten die door de gehackte ssl-leverancier DigiNotar zijn uitgegeven, toch te vertrouwen. Daardoor kan de identiteit van DigiD toch worden gegarandeerd.
Dinsdag meldde Tweakers.net dat Mozilla van plan was om alle certificaten die door DigiNotar waren uitgegeven, niet meer te vertrouwen. Ook veel certificaten die namens de Nederlandse overheid zijn uitgegeven, zouden daardoor worden getroffen: DigiNotar is een van de zes bedrijven die een zogenoemde subroot-autoriteit van de ssl-autoriteit 'Staat der Nederlanden' zijn. Daarmee ging Mozilla verder dan andere browsermakers, die alleen het vertrouwen in eigen root-certificaat van DigiNotar opzegden.
Door de beslissing van Mozilla zou ook de identiteit van de DigiD-servers niet meer kunnen worden gecontroleerd in Firefox; Nederlanders zouden in die browser niet meer gegarandeerd veilig op DigiD kunnen inloggen, evenals in Thunderbird en Firefox Mobile. Daar is Mozilla echter op teruggekomen, zo blijkt uit een post van een Mozilla-medewerker op de bugtracker van Firefox. In de jongste versie van Firefox, die afgelopen nacht is vrijgegeven, worden alleen certificaten van de root-autoriteit DigiNotar niet meer vertrouwd; die onder de vlag van de overheid - de zogenoemde PKIoverheid-ssl - wel.
Er is de overheid veel aan gelegen dat deze certificaten vertrouwd blijven: veel overheidsdiensten gebruiken deze certificaten: niet alleen DigiD, maar ook de Belastingdienst en de DUO. Een blokkade door browsermakers zou betekenen dat de overheid op zoek moest gaan naar andere leveranciers van ssl-certificaten, wat tijd en geld zou kosten.
De medewerker, Gervase Markham, schrijft dat de redenen voor die beslissing 'binnenkort' bekend zullen worden gemaakt. In de broncode van de update Firefox is in ieder geval een van die redenen al te vinden: de Nederlandse overheid heeft Mozilla verzocht om een uitzondering te maken voor certificaten van de Nederlandse overheid, zo blijkt uit een comment in de broncode. Alle certificaten die door een autoriteit met de naam 'DigiNotar' zijn uitgegeven, worden geblokkeerd, behalve als deze autoriteit een subroot van de Staat der Nederlanden is.

Het Beverwijkse bedrijf DigiNotar kwam maandag in het nieuws toen bekend werd dat een certificaat van het bedrijf waarschijnlijk in Iran is gebruikt om op gebruikers van Google te spioneren door een man in the middle-aanval. Het certificaat, dat voor alle subdomeinen van Google.com geldig was, had nooit mogen worden uitgegeven. Dinsdag bleek dat hackers het certificaat hebben gegenereerd. Bij de hack, die anderhalve maand geleden plaatsvond, zijn ook andere, valse certificaten gegenereerd. Aanvankelijk dacht DigiNotar alle certificaten te hebben ingetrokken, maar dat bleek niet zo te zijn.
Of er ook nog andere valse certificaten van DigiNotar in omloop zijn, is onduidelijk. "We kunnen niet uitsluiten dat er andere valse certificaten in omloop zijn", zei Jan Valcke, coo van DigiNotar-moederbedrijf Vasco Security, dinsdag al tegen Tweakers.net.
Volgens de overheidsorganisatie GovCert is er 'geen reden om aan te nemen' dat de hack gevolgen heeft voor certificaten die voor de overheid worden uitgegeven. Eerder al gaf de overheid aan nog het volle vertrouwen in DigiNotar te hebben. Dat is opmerkelijk: niet alleen merkte het bedrijf pas na anderhalve maand dat er nog frauduleuze certificaten in omloop waren, ook is een onderzoek van beveiligingsbedrijf Fox-IT naar de beveiliging van DigiNotar nog in volle gang.
Update, 10:46: Woordvoerder Nathalie Doesberg van de overheidsorganisatie Govcert.nl bevestigt dat er contact is geweest tussen de Nederlandse overheid, DigiNotar en Mozilla, maar dat het vertrouwen van de certificaten een 'eigen afweging' van Mozilla is.
[Reactie gewijzigd door Keiichi op woensdag 31 augustus 2011 09:38]
De if-lus gaat gewoon de regel eronder gewoon verder...Nee, want het wordt gevolgd door een ' en' met waarschijnlijk de echte check is.
Hoop ik
[Reactie gewijzigd door Otherside1982 op woensdag 31 augustus 2011 09:31]
Test sites for the previous patch:
https://diginotar.nl (chains to DigiNotar root CA through its EV intermediary, should be blocked)
https://zga-tag.zorggroep-almere.nl (chains to Entrust root, should be blocked)
https://zoek.officielebekendmakingen.nl (chains to Dutch government root, should NOT be blocked)
Dat betekent dat bepaalde (semi-)overheidsinstanties er toch last van kunnen ondervinden. De zorggroep Almere wordt bijvoorbeeld geblokkeerd.Add a comment that clarifies, the dutch exception only relates to intermediates,
which were issued by by this toplevel (Nederlanden) CA.
[Reactie gewijzigd door Eagle Creek op woensdag 31 augustus 2011 13:25]
Als dat laatste klopt, dan heeft deze "quick-fix" van Firefox invloed op meer dan alleen de overheidscertificaten.Really? An exception is made by request of the dutch government?
Damn, the Iranian government should have just requested a few exceptions too, then this whole circus wouldn't have happened.
Joking aside, the current state of affairs is that DigiNotar doesn't even know the impact of the hack yet, even though it took place over a month ago. They won't guarantee anything and only talk in terms of "no indication so far" and "probably not affected". A company like that is clearly incapable of operating a root CA, and any certificate issued by them is contaminated.
DigiNotar is currently very busy moving affected customers (non governmental) to the "PKI Overheid" root, which I think is very peculiar, since "PKI Overheid" is meant for governmental sites only, and given the current status of "probably not compromised". Source
[Reactie gewijzigd door AndrewF op woensdag 31 augustus 2011 13:38]
En dus "Wij van WC eend...", dat is ook niet te vertrouwen natuurlijk.M.a.w. de enige manier waarop het kan is door die CA zelf te maken en 'm vervolgens zelf te trusten.
[Reactie gewijzigd door CptChaos op woensdag 31 augustus 2011 16:25]
[Reactie gewijzigd door TeMo op woensdag 31 augustus 2011 09:21]
[Reactie gewijzigd door ik_ben_bas op woensdag 31 augustus 2011 09:39]
[Reactie gewijzigd door Eagle Creek op woensdag 31 augustus 2011 13:29]
Bedenk je wel, dat je dan alleen het certificaat hebt. Het certificaat moet ook uitgerold worden op de diverse (web)servers die gebruik maken van het DigiNota certificaat.ik snap eerlijk gezegd ook niet wat het probleem is, om te schakelen... 2weken doorloop tijd is ook maar gewoon 80 manuur... ergo 1 dag werk als je 10 man op de zaak zet... de minister van... even langs sturen op het hoofdkantoor van verisign en je hebt binnen een paar uur een ander cert (als je maar betaald)...
wat mij betreft dient de goedkeuring alleen maar zo lang te zijn als de tijd die nodig is om te switchen van cert.
[Reactie gewijzigd door psyBSD op woensdag 31 augustus 2011 12:11]
[Reactie gewijzigd door TeMo op woensdag 31 augustus 2011 09:41]
de rootca heeft de chain of trust van 1 van de sub ondernemers ingetrokken, hiermee breek je dus de chain van die sub ondernemer.DigiNotar is een van de zes bedrijven die een zogenoemde subroot-autoriteit van de ssl-autoriteit 'Staat der Nederlanden' zijn
[Reactie gewijzigd door Cheatah op woensdag 31 augustus 2011 11:03]
Dat is dus exact het probleem! Het valselijk gegenereerde *.google certificaat had niet gemaakt moeten kunnen worden. Dit hoort (zeker als je bekijkt hoe lang het duurt voordat je je legitieme certificaat hebt na aanvraag) ALTIJD gescheiden te gebeuren. We kunnen er vanuit gaan dat degenen die het valse google certificaat genereerde ditzelfde had kunnen doen met de DigiD certificaten.Als ze aan kunnen tonen dat de PKIoverheid certificaten doore een gescheiden systeem worden uitgegeven en dat dat systeem niet is gehackt, dan is de keuze van Mozilla wél prima te verklaren.
Dat snapt iedereen. Punt is dat dat certificaat is gesigned door "DigiNotar Root CA" en niet door "DigiNotar PKIoverheid CA Overheid en Bedrijven". Het is dus 100% zeker dat "DigiNotar Root CA" is misbruikt.Dat is dus exact het probleem! Het valselijk gegenereerde *.google certificaat had niet gemaakt moeten kunnen worden.
Nee, dat kun je dus niet. Als het compleet gescheiden systemen zijn dan is dat bij wijze van spreken net zo onwaarschijnlijk als dat ze ook toegang zouden hebben tot een andere CA.We kunnen er vanuit gaan dat degenen die het valse google certificaat genereerde ditzelfde had kunnen doen met de DigiD certificaten.
[Reactie gewijzigd door ChaoZero op woensdag 31 augustus 2011 11:49]
Govcert en Mozilla vinden van niet, blijkbaar. Het zou raar zijn als ze die patch hebben gewijzigd als ze geen goede reden hadden om dat te doen. Vergeet niet dat Mozilla er helemaal niet mee zou zitten om verder te gaan, en dat het is aan de Nederlandse overheid om te bewijzen dat PKIoverheid nog veilig is. Het is erg aanneemlijk doch niet bevestigd dat Mozilla daar veel specifiekere informatie over heeft gekregen."DigiNotar PKIoverheid CA Overheid en Bedrijven" is een gescheiden systeem - Pure speculatie!
Dat is een aanname van jou, en dit wordt weerlegd door de statements van Govcert. Anders zou Mozilla natuurlijk niet die uitzondering inbouwen.Mijns inziens waren de mogelijkheden die de hackers kregen m.b.t. "DigiNotar PKIoverheid CA Overheid en Bedrijven" dezelfde als die zij verkregen op "DigiNotar Root CA".
Daar kun je dus niet vanuit gaan. Zoals ik de informatie van govcert.nl interpreteer, samen met de voorschriften voor PKIo CSP's zoals te vinden op logius.nl, is het proces voor het maken van PKIo certificaten anders en zijn de systemen fysiek gescheiden.[...]
We kunnen er vanuit gaan dat degenen die het valse google certificaat genereerde ditzelfde had kunnen doen met de DigiD certificaten.
[Reactie gewijzigd door psyBSD op woensdag 31 augustus 2011 12:09]
Wat volledig haaks lijkt te staan op wat DigiNotar aan haar klanten nu aanbiedt: namelijk het opnieuw uitgeven van het certificaat maar dan onder de PKIoverheid root. Dit is bedoeld voor overheidszaken waarmee ze nu volledig mee breken. Ze voegen daarbij wel toe dat dit wel onder de voorwaarden van deze PKIoverheid gaat. Hopelijk is dat voldoende om te zorgen dat deze root CA niet ineens voor niet-overheidszaken gebruikt kan worden. Als dat wel het geval is dan wordt door het gekloot van 1 partij ineens de overzichtelijkheid van je hele structuur over de heg gegooid. Dat geeft wel stof tot nadenken.Er is de mogelijkheid dat diginotar niet zelf mag signen met het certificaat, dit is wat de heer Fransman steeds lijkt te roepen.
Dit lijkt me grond om PKIoverheid te revoken.Wat volledig haaks lijkt te staan op wat DigiNotar aan haar klanten nu aanbiedt: namelijk het opnieuw uitgeven van het certificaat maar dan onder de PKIoverheid root.
Nee, DigiNotar ondertekent zelf.Er is de mogelijkheid dat diginotar niet zelf mag signen met het certificaat, dit is wat de heer Fransman steeds lijkt te roepen.
Als de staat enkel het screenen heeft uitbesteed aan 6 partijen, maar zelf het signeren doet met 1 van deze 6 sub-certificaten, dan is de betrouwbaarheid van deze certificaten niet (direct) in het geding.
Het feit dat mozilla een uitzondering maakt voor het sub-certificaat van PKIOverheid lijkt hierop te wijzen.
Dat wel.Edit:
Of de staat der heeft toegezegd zelf het certificaat te revoken wanneer blijkt dat er ook problemen zijn met het PKIOverheid certificaat.
Bijna goed. Klopt deels. De subroot Diginotar, onderdeel van root Staat der Nederlanden, is niet geblokkeerd. Diginotar Root CA is wel geheel geblokkeerd.Das niet waar de ssl root Staat der Nederlanden is de beheerder van deze SSL certificaten, de staat der Nederlanden heeft 6 Sub suppliers van deze
[...]
de rootca heeft de chain of trust van 1 van de sub ondernemers ingetrokken, hiermee breek je dus de chain van die sub ondernemer.
De chain ziet er als volgt uit
SSL Authoriteit Staat der Nederlanden
-DigiNotar
-- Uitgegeven Certificaten aan willekeurige bedrijven/instanties
-2de Sub
-- Uitgegeven Certificaten aan willekeurige bedrijven/instanties
-3de Sub
Wat er nu is gebeurt is niet dat de Staat Der Nederlanden is terug getrokken maar van de Sub partij DigiNotar, kortom de certificaten die uitgegeven zijn door andere sub resellers zullen gewoon valid blijven.
[Reactie gewijzigd door Xubby op woensdag 31 augustus 2011 13:14]
Alle CA's worden vertrouwd omdat ze zeggen te vertrouwen te zijn.Ik verwacht een objectieve beoordeling van de betrouwbaarheid van een CA, in plaats van een browser die CA's vertrouwt omdat ze zeggen dat ze te vertrouwen zijn.
Het is niet alsof browsers dat doen, die vertrouwen de meeste root CA's gewoon en daar gaat niet perse een objectieve beoordeling aan vooraf.Ik verwacht een objectieve beoordeling van de betrouwbaarheid van een CA, in plaats van een browser die CA's vertrouwt omdat ze zeggen dat ze te vertrouwen zijn.
Nee. Bedenk wel dat Nederland een van de weinige overheden is met een CA die vertrouwd wordt door browsers. In mijn OSX systeem tel ik er in totaal drie.Zouden ze ook voor andere overheden uitzonderingen maken? Ik weet nog wel een regime dat nu zonder geldig Google-certificaat zit.
Dat vertrouwen hebben sommigen niet meer in Digitar:Het grootste probleem met SSL is het vertrouwen die we hebben gesteld in die instanties. Dat is het zwakke punt van de hele beveiliging.
[Reactie gewijzigd door Xubby op woensdag 31 augustus 2011 12:24]
Dank je, ik lees namelijk zelf geen Engels.Ofwel een anoniem persoon verbaast zich er over dat de officiele certificaten leverancier van de NL overheid zo'n vals certificaat kan uitgeven. De procedure dient heel strict te zijn. Hij is nieuwsgierig hoe Digitar zich uit gaat proberen te redden.
Dat doen ze ook, ze vertrouwen de root CA 'Staat der Nederlanden' expliciet. Immers, diginotar fake certificaten (gegenereerd door de hackers) kunnen nooit ondertekend zijn door de 'staat der Nederlanden' Root CA, maar alleen door Diginotar Root CA zelf.Er is een chain of trust, en de browsers hebben een verantwoordelijkheid in die chain. Ik denk dat ze objectief moeten oordelen of een CA te vertrouwen is.
[Reactie gewijzigd door flossed op woensdag 31 augustus 2011 11:14]
Op zoek?Een blokkade door browsermakers zou betekenen dat de overheid op zoek moest gaan naar andere leveranciers van ssl-certificaten, wat tijd en geld zou kosten.
Hoeveel moeite zou het nou zijn om de subroot van Diginotar WEL in te trekken en de getroffen sites (DigiD, DUO etc.) te voorzien van een SSL certificaat van een van de vijf overgebleven partijen? En hoe oneindig veel meer vertrouwen zou dit uitstralen?[..]DigiNotar is een van de zes bedrijven die een zogenoemde subroot-autoriteit van de ssl-autoriteit 'Staat der Nederlanden' zijn.
[Reactie gewijzigd door netman op woensdag 31 augustus 2011 10:14]
Op dit item kan niet meer gereageerd worden.
Populair: Android Tablets Samsung Websites en communities Mobiele telefoons Google Sony Microsoft Games Politiek en recht
© 1998 - 2013 Tweakers.net B.V. Contact Over Tweakers Jouw privacy Algemene voorwaarden Cookies
Tweakers wordt uitgegeven door De Persgroep en wordt gehost door True