In deze video legt Wout je uit welke standaarden er allemaal bestaan om met smarthomeproducten te communiceren. Hij gaat alle voor- en nadelen af van Zigbee, Z-Wave, wifi, Matter, Thread en Homekit en geeft advies over welke combinatie je het beste kunt gebruiken.
00:00 - Zigbee, Z-Wave, Thread, Matter…hoe begin ik aan een smarthome?
00:20 - Smarthome hobby
00:38 - Draadloos vs bedraad kiezen
01:20 - Ster netwerk vs mesh netwerk
02:00 - Zigbee meshnetwerk
02:58 - Voor- en nadelen Zigbee
04:16 - Voor- en nadelen Zwave
05:18 - Wifi: ster netwerk beperkingen
06:41 - Thread: nieuwe standaard uitleg
08:08 - Matter: toekomst van smarthome
10:04 - Beste aanpak en advies
Zigbee, Z-Wave, Thread, Matter…welke smarthomestandaard is de beste?
Reacties (133)
Zelf heb ik namelijk alle standaarden in deze video in gebruik en ik kan de combinatie van standaarden ook iedereen aanraden die een serieuze smart home ervaring wil bouwen. Alweer meer dan 10 jaar geleden ben ik begonnen met mijn smart home op basis van 433MHz. Destijds met eigen gebouwde software en een KlikAanKlikUit TPC-300 USB zender. Dat was een enorm leuk en magisch hobbyproject
Daarna ben ik een aantal jaar later begonnen met Domoticz en een Z-Wave.me controller. Ik heb (nog steeds) in mijn netwerk 2 slimme stekkers, 1 dimmer en 10 radiatorknoppen zitten. In de jaren ben ik gewisseld van OpenZWave naar Z-WaveJS en dat was ook de enige keer dat ik mijn netwerk opnieuw heb opgebouwd. Verder draait dit netwerk als een huis. Maar het allergrootste nadeel van Z-Wave zijn de kosten. Apparatuur is ten opzichte van andere standaarden prijzig.
Naast mijn Z-Wave netwerk heb ik ook al ruim zeven jaar een Zigbee netwerk. Ik ben begonnen met een IKEA TRADFRI hub, daarna een Conbee II en al een paar jaar een Sonoff ZBDongle-P. De TRADFRI hub was enorm beperkt, maar een enorm makkelijke instap. De Conbee II leek erg mooi, maar was helaas niet zo stabiel. Ik heb meerdere malen een complete netwerkcrash ondergaan. Daarom ben ik een paar jaar geleden gemigreerd naar de Sonoff dongle. Deze draait op basis van Zigbee2MQTT nu al een aantal jaar als een huis. Inmiddels heb ik bijna 100 Zigbee apparaten van allerlei fabrikanten. En dat is ook gelijk een enorm voordeel. Producten zijn goedkoop en goed verkrijgbaar en met de uitstekende Zigbee2MQTT documentatie ook makkelijk te controleren op compatibiliteit.
Wifi apparaten heb ik ook. Sommige met (een ongewenste) cloud afhankelijkheid, maar ook een boel lokaal. Met software zoals Tasmota of ESPHome is het soms verrassend eenvoudig om apparaten te hacken. Bijvoorbeeld LSC Connect spul van de Action. De slimme stekkers met stroommeting zijn met een TTL flasher van een paar euro binnen 15 minuten om te bouwen naar lokale devices. Waarbij de 'Poolse Tweakers' een enorm mooie teardown database onderhouden. Of oudere Kruidvat Smart lampen die met Tuya Cloudcutter te flashen zijn en bij mijn lokale Prijsmepper voor minder dan €2,00 weggaan.
Met Thread en Matter heb ik nog weinig ervaring. Ik heb een border router en 1 node, maar dat is onvoldoende om hier iets zinnigs over te zeggen.
Wat ik hiermee wil zeggen is dat een echte Tweaker zich niet zomaar moet laten beperken door technische standaarden. Daar is overheen te kijken én te combineren. Want met uitsluiten doe je jezelf echt tekort. Eveneens vind ik deze standaarden organisch. Mijn Z-Wave aanpak leek 10 jaar geleden fantastisch en werkt nu nog steeds prima, ondanks dat ik nu veel meer Zigbee apparaten heb. Maar dat kan over 5 jaar weer volledig anders zijn en dat is prima. Er is wat mij betreft dus ook geen beste standaard, maar alleen een voorkeursstandaard.
Dit is ook hoe ik er over denk, combineren is het beste. Als antwoord op de vraag in de titel zou ik zeggen Zigbee, vanwege de lage instapdrempel en veel beschikbare apparaten. Zo ben ik bijvoorbeeld begonnen met een aantal Zigbee lampen en stekkers. Daarna een paar ESPs toegevoegd via ESPhome. Met destijds eerst als hub een RBpi en daarna een SFF pc en nu op een servertje als VM. Is dit permanent, geen idee, maar het bevalt me in ieder geval gigantisch.
Een smart home moet in dienst of teken staan van de gebruiker(s). Standaarden, dragers of communicatiemethodes spelen daarin uiteraard een rol, maar vooral op de achtergrond. Ik ken genoeg mensen die enorm tevreden zijn met white labeled Tuya (Action, Kruidvat, HEMA, Lidl, etc.) producten. Is dat ideaal? Nee totaal niet. Vooral niet met de cloud afhankelijkheid. Maar niets is zo cool als bij een discounter te staan en voor minder dan 10 euro de eerste stap in een smart home te maken.
Een dergelijke lage drempel voor deze hobby maakt het wat mij betreft ook zo enorm leuk. Want vanaf dat ene knullige lampje kun je telkens stapjes maken naar inderdaad een Pi of een Zigbee netwerk.
Mijn smart home is op een dergelijke wijze in de afgelopen 10 jaar organisch gegroeid. Begonnen met 4 KlikAanKlikUit tussenstekkers en in het begin elke maand of paar maanden een nieuw speeltje erbij. En naast de lampjes en stekkers ook wat minder conventionele apparaten zoals smart gordijnen, vaatwasser en Kerstverlichting.
En uiteindelijk is de oude(re) apparatuur ook niet zomaar weg. Mijn Home Assistant Pi doet nu dienst als smart boiler controller. Dat heb ik 6 jaar geleden 'tijdelijk' met een Python scriptje ingericht
Ja ik ben het met jou eens dat het super tof is wanneer iemand voor een tientje een eerste smarthome product kan aanschaffen.. maar dat is dan ook meteen het soort Jan Alleman gebruiker dat niet het nieuws volgt en dus ook ineens voor de verrassing zal komen te staan wanneer dat cloud-afhankelijk product ineens niet meer werkt omdat de verkoper failliet is of gewoonweg de stekker eruit getrokken heeft.
Hiernaast zou ik ook elke gebruiker aan willen raden om stil te staan bij netwerk congestie.
Een van de grote redenen waarom mijn kritieke spul op Z-Wave draait en niet op zigbee is omdat die frequentieband gewoon een stuk stabieler en leger is. Ik heb nog nóóit issues gehad met mijn Z-Wave apparaten maar met mijn zigbee apparaten zeer zeker wel.
Ik heb het helemaal eens met niet cloud-afhankelijk willen zijn. Ik snap de aantrekkelijkheid, maar het is mij ivm duurzaamheid en dataveiligheid te risicovol af.
[Reactie gewijzigd door Zumbrink op 18 augustus 2025 11:28]
Daarnaast leidt de conclusie daadwerkelijk naar één antwoord:Het eerlijke antwoord is dat je op dit moment niet anders kan dan meerdere standaarden combineren.
Want dat suggereert op z'n minst wel degelijk dat er een keuze gemaakt moet worden én dat er dus een beste keuze of aanpak is. En natuurlijk moet je kiezen voor een eerste apparaat. Maar dan zou ik in tegenstelling tot de conclusie in de video die keuze functioneel maken. Als je een smart lock wilt, ontkom je niet aan wifi of Thread. Als je een lampje of stekker wilt is Zigbee waarschijnlijk de juiste keuze. En als je al een Apple HomePod hebt, heeft waarschijnlijk HomeKit de voorkeur.Maar wat is nou de beste aanpak? Welke standaard moet je kiezen
Maar met mijn post van hierboven wil ik juist duidelijk maken dat het helemaal niet verkeerd of slecht is om meerdere netwerken naast elkaar te hebben. Steker nog, ik zie dat als voordeel voor een robuust smart home systeem. Want elke standaard heeft de eigen voor- en nadelen. Z-Wave is bijvoorbeeld prijzig maar met Z-Wave LR zou je in tegenstelling tot Zigbee of Matter ook apparaten kunnen bereiken op afstand. En zelfs zonder Long Range kun je met Z-Wave toch al zo'n 30 tot 40 meter komen volgens de recente Home Assistant Connect ZWA-2 Quicktest.
Welke standaard is dus enorm afhankelijk van het doel dat er bereikt wil worden en niet iets om je blind op te staren. Of een conclusie aan te hangen.
Alsnog denk ik dat de video dan heel goed illustreert wat het probleem is. Iemand met interesse in starten met smarthome stelt de vraag: "voor welke standaard moet ik kiezen?'. Of anders geformuleerd: "welke smarthomestandaard is de beste?".Welke standaard is dus enorm afhankelijk van het doel dat er bereikt wil worden en niet iets om je blind op te staren.
En de kijker komt weg met achtergrondinformatie en het antwoord dat er geen 1 perfect antwoord is en dat de situatie complex is.
Voor zigbee naar sonoff gegaan..
Wat voor 'n apparaten heb je dan zoal? Ik neem aan dat het niet alleen 100 Hue lampjes zijn?Inmiddels heb ik bijna 100 Zigbee apparaten van allerlei fabrikanten.
Ik zou voor de rest ook niet weten wat ik zou willen/kunnen automatiseren. Kan je mij als leek wat voorbeelden geven?
Grappig genoeg heb ik dus geen enkele Hue lampWat voor 'n apparaten heb je dan zoal? Ik neem aan dat het niet alleen 100 Hue lampjes zijn?
De meeste van mijn sensoren komen echter van Xiaomi / Aqara en Sonoff. Beide zijn meer dan in orde. Mijn Xiaomi sensoren zijn allemaal al wat ouder en Sonoff is tegenwoordig wat beter beschikbaar. Allebei hebben ze wat kleine voor- en nadelen maar doen het eigenlijk gewoon prima. De batterijduur met een knoopcelbatterij is ergens tussen de 1 - 2 jaar afhankelijk van de locatie.
Van Philips ben ik met name fan van de Hue afstandsbedieningen. Deze zijn compact, makkelijk in gebruik en enorm stabiel. Ook heb ik nog wat 'verdwaalde' Tuya Zigbee sensoren en inmiddels een Bosch radiator thermostaat.
Voor de hand liggend is natuurlijk de verlichting in combinatie met bewegingssensoren en de afstandsbedieningen. Dit is ook te combineren met een contactsensor (deursensor). Bijvoorbeeld:Ik zou voor de rest ook niet weten wat ik zou willen/kunnen automatiseren. Kan je mij als leek wat voorbeelden geven?
- Als de deur van de ruimte van dicht naar open gaat
EN Als het donker is - Zet het licht aan
- Wacht 10 seconden op beweging
- Bij geen beweging: Zet het licht uit
- Zonsopgang of zonsondergang
- Een aparte lux sensor die ik heb bij gevelopeningen
- Smart gordijnen, want als die dicht zijn is het donker
- Een lux sensor in bewegingssensoren
En met stroommetende tussenstekkers kun je ook niet-smart apparaten smart maken. Ik heb bijvoorbeeld mijn boiler smart gemaakt. En met mijn vorige wasmachine kon ik aan de hand van het stroomverbruik zien wat de fase was. Dan kun je dus een notificatie sturen wanneer de was klaar is
Mijn doel en visie van een smart home is dat deze in dienst staat van de gebruiker. Interactie moet dus zoveel mogelijk beperkt worden, waar mogelijk. De verlichting en ventilatie op het toilet moet dus automatisch gaan, maar niet wanneer we slapen. Detectie daarvan is complex, maar niet onmogelijk. En eens per jaar gaat het mis en gaat toch het licht aan. Maar in 364 gevallen gaat het wel goed.
Mijn vrouw was hierover initieel sceptisch en terughoudend, maar inmiddels vind ze het irritant of gedoe als het niet werkt. Dat motiveert mij ook. Of wanneer we op vakantie of ergens op visite zijn en je dus dit soort zaken handmatig moet regelen. Dat is dan, gek genoeg, heel onwennig.
Je kunt een ESP kopen met Thread ondersteuning. Als je het als hobbyist voor jezelf bouwt zal er niemand klagen, als je een product doorverkoopt loop je toch tegen licentie issues aan. "Thread - the tech we can't use or teach" behoeft mijns insziens toch wel enige uitleg.
Wikipedia zegt: "Membership in Thread Group is necessary to implement, practice, and ship Thread technology and Thread Group specifications." Moderne ESP's kunnen Thread ondersteunen, maar wie certifieert die producten? Mag je als "Associate" producten doorverkopen? Wat zijn "Approved Scenario's"?
Als je slechts een EULA wegklikt als gebruiker lijkt het fantastisch.
Zelf gebruik ik graag Thread waar het kan, maar zal het nooit exclusief kunnen gebruiken voor wat ik met mijn smarthome wil.
En idd, ik heb ook homekit naast HA draaien (mooi dat dit zo naast elkaar kan wel) maar mis dan ook veel basis functies. Maar om snel vanuit het quick menu op mijn ipad een lamp aan te passen is het fijn. Sommige apparaten verbinden echter makkelijker met homekit en zijn dan makkelijk naar HA te migreren, terwijl direct verbinden in HA moeizamer gaat.
Ik heb begrepen een paar jaar geleden op de Tweakers home automation summit, dat daar door de mensen van Matter werd gezegd dat je minstens 2 apparaten op de markt moet brengen anders word je niet toegelaten. Ook lekker handig als je net één product hebt.
Ik ken geen grote villa's die enkel met Z-Wave, Zigbee of Matter werken (en dan bedoel ik niet alleen de lichten schakelen/dimmen), maar ook de garagepoort, jalozieen, deuren, verwarming en evt. vijver/zwembad.
Maar wel heel veel die dit met KNX doen.
Over duurzaamheid gesproken:
Een gemiddeld KNX apparaat gaat 15+ jaar mee, waar ik zie dat menig ESP of SONOFF apparaat binnen 5 jaar het begeeft (vaak door interne power supplies).
Daarnaast wordt veel KNX apparatuur in Europa gemaakt (niet de chips zelf natuurlijk).
Nadeel is vaak het prijskaartje maar de afgelopen paar jaar is ook dat erg verbeterd.
KNX is in mijn optiek voor de high-end geld-speelt-geen-rol, alles compleet werkend opgeleverd door een installateur, standaard. Heb het bij vrienden wel gezien, werkt prima, maar de kosten en het aanleg werk wegen mijn inziens niet op tegen een paar Shelly's plaatsen en aan wifi hangen, die vervolgens exact hetzelfde doen voor een tiende van de kosten.
Hier en daar kun je wel wat spul krijgen wat alleen in KNX uitvoering bestaat, wat qua afwerking beter en netter past. Maar praktisch gezien pak je toch je telefoon, ook bij een KNX systeem. En een normale Gira wandschakelaar met een Shelly, ziet er net zo strak uit als een display met knoppen van KNX aanbieders.
Ik heb een hoop Shelly's hangen, en die stoppen er nu stuk voor stuk mee. Kan ik al die schakelaars weer verwijderen. Dat ga ik niet elke 5 jaar doen als er 20 weggewerkt zijn. Kan ik elke 3 maanden aan de bak, nee dank je.
Reden voor mij om bij de verbouwing naar standaarden zoals KNX en DALI te grijpen om verwarming en verlichting aan te sturen. Duurder dan alternatieven, maar ook gewoon iets wat je zonder blozen door kunt verkopen aan de koper van je huis. Het hobbygehalte is 0.
KNX biedt veel functionaliteit standaard aan die je bij andere oplossingen helemaal niet vindt. 2traps verwarming met vvw + fancoils, gestuurd door een PI controller per ruimte bijvoorbeeld. Of, automatische verlichting met traploze dimming van 0.1 tot 100%, lichtkleur aangepast op de tijd van de dag, of altijd geregeld op een bepaalde lichtintensiteit.
Daarnaast moet de boel gewoon werken, altijd. En mijn oma moet het ook kunnen bedienen zonder handleiding te lezen.
En dan heb ik het nog niet eens gehad over de betrouwbaarheid en de voordelen van de decentrale opzet van KNX.
Het zit bij ons in de lampen en losse sensoren. Met verhuizen gaat dat weer mee. We hebben net nieuw gebouwd en doen juiste normale bedrading zodat dat bij verkoop gewoon normaal werkt.
Alle schakelaars in huis zijn juist normale schakelaars, zoals je zelf ook zegt: het moet gewoon werken en dat doet het ook.
KNX is zoals je zelf ook al zegt veel meer onderdeel van het huis, en daar is het een goede standaard voor. Als je dan accepteerd dat de prijs hoger is, heb je een mooi systeem. Maar er is niks wat met KNX kan, wat met zigbee en/of wifi apparaten niet kan.
De fancoils en vvw (ja die hebben we allebei), hangen nu via een LG koppeling ook aan home assistant. In principe werkt dat gewoon via LG regelbox, maar we kunnen het ook via HA. Een volgende bewoner zal het gewoon standaard op LG laten werken.
/cc @WoutF
Edit: Okay, I'll admit, ik moest 't filmpje nog kijken. KNX komt er wel in voor, maar dan nog jammer dat het geskipt wordt. Het klopt dat KNX duurder/complexer is dan iets als zigbee. Maar, als je KNX ziet als onderdeel van je huis, ipv een losse gadget, dan valt het echt wel mee met die hoge prijs.
[Reactie gewijzigd door Freeaqingme op 18 augustus 2025 13:47]
Misschien een idee om een video maken waarom ik mijn huis zou willen automatiseren en je afhankelijk maken van Internet en een cloudoplossing.
Dit zeggende. Vind ik Matter de meest aantrekkelijke oplossing.
Bedankt voor alle verhelderende reacties.
[Reactie gewijzigd door pandit op 18 augustus 2025 09:57]
- Mechanische ventilatie automatisch op hoogste stand als er gedoucht wordt en weer op middelste stand als luchtvochtigheid in de badkamer weer beneden X komt
- Mechanische ventilatie automatisch op hoogste stand als er gekookt wordt (hier wel een slim kookfornuis voor nodig)
- Raambediening (slimme plissés) in het hele huis op gewenst standje simpelweg via een voice commando in elke kamer via Google Nest, maar ook als we van huis zijn en de zon schijnt heel erg
- Airco bediening in gehele huis via een app, voice of automatiseringen
- Unifi devices laten pingen als iets online/offline gaat en mij hierbij een notificatie sturen via Home Assistant
- Server verbruik in de gaten houden en notificatie sturen als verbruik boven een bepaald percentage komt
- hond halsband sensor, zodat de hond ook een ‘user’ is binnen HA en hij home/away als status kan doorgeven zodat we op de seconde kunnen tracken wanneer we hem hebben uitgelaten
- kattenbak, waterbak en voederbak allemaal slim, geven allemaal hun status door via HA, zo kunnen we in combinatie met alle Motion sensoren in huis zien wat zijn gedrag is; wanneer eet hij, hoeveel eet hij, wanneer gaat die naar het toilet en als wij niet thuis zijn, waar hangt die zoal rond en kunnen we in die kamers het misschien aangenamer maken voor hem (bijv airco aan, plissés open of dicht)
Dit is een greep uit alle dingen die we door de jaren heen hebben verzameld en doen. Ook ik ben ooit begonnen met 3 Hue lampen en een Hue dimmer!
[Reactie gewijzigd door JDFS op 18 augustus 2025 10:21]
Het enige goede antwoord voor "waarom domotica", is omdat je het leuk vindt. het is een hobby. De een sleutelt aan auto's de ander domotica, of houdt zich bezig met modding en waterkoeling (zoals ik). Je hebt het verder niet nodig of zo. Maar als je dat leuk vindt moet je dat lekker doen.
Nee hoor, zo leuk vind ik Domotica en het inrichten er van niet, maar ik vind het wel verdomt handig om in me huis te hebben. met veel van dezelfde applicaties die @JDFS opnoemtHet enige goede antwoord voor "waarom domotica", is omdat je het leuk vindt. het is een hobby
Maar ik kan me weer zeer irriteren als me Smart Home opeens ergens niet werkt.. dus nee zeker geen Hobby.. maar het resultaat als het werkt vind ik zeer fijn
In principe is dit 1x instellen, en het loopt prima, echter komt het wel eens voor dat opeens iets niet meer werkt en dan moet je weer lopen kloten met Home Assistant of iets dergelijk, wat ik inderdaad als best vervelend ervaar
Maar in het algemeen werkt alles gewoon en heb ik er weinig omkijk naar
Persoonlijk vind ik het dus wel zeer fijn werken, Verwarming die aan gaat als dat nodig is, lichten met Motion sensoren, simpele commandos om bepaalde dingen te doen (Ik ga tv kijken = light uit, TV lamp aan bijvoorbeeld) Airco en Ventilatoren automatisch bij hitte, enz enz
Te kort door de bocht.Het enige goede antwoord voor "waarom domotica", is omdat je het leuk vindt.
Paar voorbeelden:
- Laatst kwam een vriend hier wat meubels plaatsen terwijl ik zelf niet thuis was. Toen was het fijn dat ik op afstand de garagedeur kon openen/sluiten.
- Het geeft veel piece of mind om op afstand te kunnen checken of bijv. de oven uit staat, of het gasfornuis uit staat en of de deur op slot is gedraaid.
- Ik woon in een huis van 300m² met vier woonlagen. Het is zalig om vanaf een dashboard alle lampen uit/aan te kunnen doen, en niet een hele ronde door het huis te hoeven maken.
En het wegen is ook echt heel fijn, achteraf kunnen wij zijn hoeveelheid eten ook precies aanpassen mochten we 'm te dik of te dun vinden.
Maar vind het wel een beetje flauw om het weg te zetten als hobby (alsof dit iets onnodigs zou zijn). Zo zou ik ook kunnen zeggen dat een toilet een hobby is. Dat had je ook nog steeds op een emmer in de tuin kunnen doen. Of lampen, dat hadden ook gewoon nog kaarsen kunnen zijn.
Ik denk dat het voor iedereen anders is, maar er op langere termijn gewoon steeds meer dingen standaard geautomatiseerd/makkelijk worden. Autos hebben nu ook vaak cruise control; nodig? niet echt. Maar wel heel handig! Wie weet wat er allemaal komt van deze "trend". Dus ik kan het hobbyen alleen maar aanmoedigen!
Het voorbeeld van de mechanische ventilatie sla je over. Waardoor je functionaliteit toevoegd die de ventilatie standaard niet heeft. Zo kun je functies toevoegen die je niet hebt of waar de fabrikant belachelijke prijzen voor vraagt.
Zo heb ik een check voor de rolluiken dat die niet omlaag gaan als het raam nog open staat. Als dat zo is krijg ik een melding op de telefoon dat het raam nog open is en is het sluiten geblokkeerd. Zo voorkom ik schade aan de ramen en rolluiken.
Tegelijk kan ik meldingen krijgen dat de ramen nog open staan maar er regen aankomt.
De airco kan ik ook bedienen met de telefoon of aan de muur. Zonder dat ik een dure wifimodule moet aanschaffen en een cloud verbinding noodzakelijk is. En de airco meet zelf zijn temperatuur maar dat is onhandig omdat dit dus vlak bij het plafond is. Nu gebruik ik een aparte thermostaat als input voor de airco. Zodat de ingestelde temperatuur ook daadwerkelijk de temperatuur is die het wordt. En de airco regelt nu ook veel rustiger en constante wat voor een lager verbruik zorgt.
Het is vooral handig omdat je niet vast zit aan de opgelegde beperkingen van de fabrikanten. En ja dat kost wat meer moeite. Maar als het eenmaal draait, draait het ook. En Home Assistant is nu ook al een stuk stabieler. Echte breaking changes is al lange tijd geleden voor mij.
Met inductie valt de piek in verbruik wel voldoende op om dat zonder slim kookfornuis te bepalen. Zeker als je grootverbruikers als de wasmachine en droger en eventuele autolader wel apart kunt meten.- Mechanische ventilatie automatisch op hoogste stand als er gekookt wordt (hier wel een slim kookfornuis voor nodig)
[Reactie gewijzigd door TheFes op 18 augustus 2025 08:52]
Dat je de douche of kookplaat gebruikt en daardoor de ventilatie wat hoger zet is leuk (en er is zeker toegevoegde waarde) maar zou niet noodzakelijk moeten zijn, dat ding moet het automatisch zelf de stand omhoog gooien middels eigen sensoren. Als je een keer een apparaat gebruikt wat er niet op aangesloten is (ik noem maar iets, je gaat met de stoomreiniger de badkamer te lijf of met kerst staat de gourmetpan op tafel etc) dan wil je ook dat de ventilatie automatisch omhoog knalt, en als dat het geval is heb je de koppeling met je kookplaat niet heel hard nodig.
Het is er een van Zehnder en om 'm slim te maken moet je een kastje kopen van Zehnder zelf plus nog kosten voor een hygrometer in de douche en dat kost een godsvermogen bij elkaar. Het grappige is, dat ding doet precies hetzelfde als wat ik nu doe, alleen heb ik er zo'n EUR 30 aan besteed om 'm op 0-10V (minimaal - maximaal) te kunnen schakelen via een Wemos D1 in combinatie met een Xiaomi luchtvochtigheidsmeter.
Ja, ik begrijp je opmerking maar je gaat voorbij aan een aantal praktische problemen.
[Reactie gewijzigd door JDFS op 18 augustus 2025 12:21]
Mijn mechanische ventilatie heeft een eigen vocht en eigen co2 sensor. Op geen enkele manier connectie met m'n smart netwerken. Totaal onnodig, en misschien ook wel zo fijn - deze dingen behoeven niet smarter dan ze al zijn.
Als het wat toevoegt dan kies ik bij voorkeur een smart device (zuigrobot, thermostaat airco etc), maar smart maken alleen omdat het kan...
Nu heb ik een ventilatie die 0-10V schakelt via analoge ingangen waar een Wemos D1 op verbonden zit (0-3.33 uit/laag, 3.34-6.66 medium 6.67-10 hoog), waarbij de Wemos D1 stroom krijgt via een omvormer van de ventilatie zelf.
Het alternatief in mijn scenario zou zijn: ventilatie vervangen, nieuwe leiding leggen voor vochtsensor (tenzij die draadloos kan) en Co2 sensor. Dit zou heel erg in de kosten gaan lopen.
Dus in dit geval gaat "smart maken alleen maar omdat het kan" niet op, want niet iedereen is gezegend met een mechanische ventilatie die al gekoppeld is aan bepaalde sensoren in huis. In mijn geval was het een noodzaak, want ik heb ook geen mogelijkheid in de douche om de ventilatie handmatig aan te zetten, dit kan alleen via de keuken.
Is dat net zoiets als: Fruit is gezond, dus ik eet elke dag een Chiquita?
Het merk is wat meer gericht op tweakers (meer instelmogelijkheden) en voor beginnende ondernemingen.
Het is daartegen ook wat duurder dan een normale wifi router.
Ik heb wandschakelaars met Zigbee-ondersteuning. Handig om het te laten lijken alsof iemand thuis is zonder dat er iemand thuis is. Ook handig om een wandschakelaar meer te laten bedienen dan wat die zelf schakelt, zeker in een woning waar de originele positie van wandschakelaars suboptimaal is.Het verhaal gaat uitsluitend over de Hoe. Ik mis de Waarom. Waarom zou ik investeren om een lamp aan te kunnen zetten met een app? Ik ben 5 jaar geleden verhuist en flink verbouwd en geïnvesteerd in een Ubiquiti netwerk maar bewust overal oldschool schakelaars geplaatst.
Verder is het fijn dat het ook "klassieke" wandschakelaars zijn, want bezoek kan gewoon alles bedienen. "(Zelf) bedienen via een app" komt eigenlijk niet voor.
[Reactie gewijzigd door The Zep Man op 18 augustus 2025 11:15]
De reden dat ik alle schakelaars vervangen heb met de verbouwing is dat in ons heel oude huis er geen bedrading is tussen de plek waar de schakelaars zitten en de lampen zelf. Het mooie van de dimmers van in dit geval Fibaro ook remote dimmers kunnen schakelen. Zo hebben we toch fysieke knoppen, maar kunnen toch de lampen overal bedienen.
Met als bonus dat dit vanuit een app kan. Super relaxed om vanuit je bed alle lampen uit te doen. Helemaal niet nodig, maar heel fijn als het werkt.
Daardoor zijn ze normaal te gebruiken én via een app of remote. Is het nodig, nee. Is het handig, zeker!
Lichten kunnen schakelen op basis van beweging of tijd, alle lampen met één druk op de knop uitzetten als je het huis uit gaat en de kinderen zijn blij dat ze het licht vanuit bed kunnen aandoen als ze ‘s nachts bang zijn :+
Dat valt natuurlijk te zien "hoe" je het bouwt,waarom ik mijn huis zou willen automatiseren en je afhankelijk maken van Internet en een cloudoplossing
Bij mij thuis zijn er een paar minimum regels voor het "smart" gebeuren,
het mag cloud hebben voor gemak, bediening op afstand, weersinformatie, ....
Maar als mijn internet uitvalt, dan moet ALLES nog werken. (ik draai alles lokaal)
En wanneer mijn lokaal netwerk zou uitvallen, of een server crashed, .... dan kan alles nog MANUEEL bedient worden.
Voorbeeld van mijn boiler (work in progress) , Als er stroominjectie is van de zonnepanelen zal mijn boiler extra bijwarmen, wanneer er veel zon verwacht wordt morgen (internet gedeelte) zal hij niet zo hoog in temperatuur gaan (wel natuurlijk steeds boven de minimum voor legionella en zo) , als internet uitvalt blijft dit gewoon werken,
moest nu er een arduino, server, netwerkkabel uitvallen, dan moet ik maar 1 knop herzetten in mijn stroomkast en hij werkt terug als een "domme" boiler met zijn eigen thermostaat.
Een dimmerschakelaar is duurder dan een bridge + dimbare lampen. Daarnaast heb je nog zoiets als een huurwoning. Het werkt overigens met schakelaars prima zonder internet.
Ik verbaas me eerlijk gezegd dat je de vraag anno 2025 stelt, maar zoveel mensen zoveel wensen.
Ik snap wel dat je fysieke schakelaars wil houden, maar maak ze dan wel slim en niet gewoon hard-wired. Ik heb nog lang niet alles vervangen en op sommige locaties (zolder, schuur etc) zie ik het nut niet maar in de leefruimtes zal ik wel steeds meer aanpassen.
Buitenverlichting automatisch en op beweging. Bepaalde lampen gaan 's nachts niet aan, maar bij schemer nog wel.
De laadpaal wordt vergrendelt als onze auto weg is. Als de auto er weer is, inpluggen en klaar.
We kunnen in de slaapkamers alle lampen, plafond en staande lampen aan beide kanten van het bed bedienen. En ook op kinderkamer.
etc. etc.
Eigenlijk gaat het niet om een lamp via je telefoon te bedienen. Het gaat om slim automatiseren.Waarom zou ik investeren om een lamp aan te kunnen zetten met een app?
Iedereen vergeet wel eens een lamp uit te zetten. Je kunt bijvoorbeeld een automation instellen dat als iedereen zijn/haar telefoon niet met het thuis netwerk verbonden is, dat de lampen uitgezet worden.
Of als je gordijnen hebt, dat ze automatisch op het juiste moment open/dicht gaan.
Echter is het best lastig om alles zelf vloeiend te laten werken. Je komt elke dag wel een ander scenario tegen die een eerder geautomatiseerd process verstoord. Het is maar hoeveel tijd je er aan wilt besteden, maar na een aantal maanden heb je wel 99% van de scenarios geïmplementeerd en dan is het wel fijn.
Waar het om gaat, is dat er bepaalde zaken automatisch(!) gaan. Simpel voorbeeld: Je komt in een kamer, het licht gaat aan, en weer uit als er even niemand is. Zo simpel kan het zijn.
2 hele simpele automatiseringen waar ik veel plezier van heb:
- als ik 's nachts opsta, gaan de lampen in de slaapkamer, de overloop en de badkamer op minimale stand aan. Na 1 minuut geen beweging gaan ze weer uit.
- Als de badkamer lamp aan gaat, gaat ook de afzuiging aan, behalve 's nachts.
Bijna al mijn lampen zijn zo geautomatiseerd. Máár de dimmers en schakelaars kunnen ook traditioneel met de hand bediend worden.
Overigens, home-assistant werkt volledig lokaal.
Zeer recent (vorige week?) heeft Tweakers nog een video in line gezet "starten met smart Home" waarin dit alles ook erg helder wordt uitgelegd.
Misschien heb je zelf geen behoefte aan automatisering, helemaal prima natuurlijk, maar de "beperkingen" die je noemt, zijn niet in lijn met de tegenwoordige werkelijkheid.
Ik vind wel nog steeds dat als je home automation niet een beetje als hobby ziet, moet je er niet aan beginnen. Wat dat betreft is het nog early days.
Pas op vakantie in een hotel ging de afzuiging aan (en was erg luid) als het licht in badkamer aan ging. We deden simpelweg de verlichting niet meer aan in de badkamer en hadden verlichting in de hal ernaast maar aangezet.
Mijn broertje heeft dat ook met Ikea Tradfri spots die af en toe kuren hebben icm. de Hue bridge terwijl ze bij mijn met HA en Zigbee2MQTT feilloos werken
Overigens wel eens met je dat Hue kwalitatief hoogwaardig spul is. Prijs-kwaliteit is ver te zoeken maar mooi is het zeker.
Ik bedien de boel voornamelijk met Google Home. Ben verder niet aan Hue gebonden, dus welke hardware zou ik dan moeten kopen om het hierboven beschreven probleem op te lossen?
Thread komt op HA binnen via mijn Apple border routers en verder is alles wifi/ethernet. Ik heb onlangs een Aqara camera gekocht en die is ook Zigbee en thread hub, de thread hub heb ik in mijn Apple fabric geïntegreerd, de Zigbee hub doe ik niets mee.
Maar goed, de mogelijkheden zijn eindeloos.
Aan/uit gaat met de andere merken prima, maar zodra je scene wisselt, blijven vaak een lamp of wat hangen en moet je 'heen en weer' om ze mee te krijgen. Niet geprobeerd dit om te zetten naar Z2M trouwens. Ik vermoed dat het iets met binding/grouping te maken heeft wat Hue weigert op niet-Hue lampen toe te passen.
Ook kunnen niet-Hue lampen niet mooi/naadloos switchen tussen kleur en wittinten. Dat is volgens mij echt een beperking van de lampen, niet de Hue bridge. Of is jullie ervaring bij Z2M anders?
Maar ook een enkele Innr-dimmer wil hij consequent niet altijd goed pakken. Ook aan/uit soms meerdere commando's nodig (geautomatiseerd met HA
Met Ikea nog geen issue gehad, maar die zijn in kleine groepjes van 3 in een ruimte.
Z2M zou ik breder kunnen inzetten, moet ik eens mee experimenteren. Wat ik wel mis is dan eenvoudig kleurscenes aanmaken zoals in de Hue-app. Dat heb ik eerder wel eens onderzocht en kwam er toen niet goed uit. Misschien zijn er inmiddels betere HA(CS)-integraties om dat te doen.
Voordeel van Z2M is ook je backup van je stickie. Kan daar zo eenvoudig wisselen mocht een stick stukgaan. En ook HA al eens moeten migreren naar een nieuw systeem door overlijden oude servertje. In 5 min heb je het draaien op een PC in een VM en even later weer native geïnstalleerd in nieuwe server.
[Reactie gewijzigd door The__Virus op 18 augustus 2025 09:00]
[Reactie gewijzigd door Hulleman op 18 augustus 2025 08:10]
Wel tips voor zigbee die ik mis hier:
- zet beveiliging aan
- koppel het device aan je netwerk op de plek waar je hem gebruikt. Ik deed veel configuratie op mijn kantoortje maar dan kan het device en verkeerde router selecteren en is het uiteindelijke signaal zwakker en of verbruikt hij meer batterij. zigbee2mqtt kan je een router selecteren, maar dat werkt niet altijd even goed.
mijn IKEA Rodret/Somrig remotes zijn notoir daarin, koppel ik ze op de plek waar ze gebruikt gaan worden dan gebeurd er weinig, houd ik ze zoals Ikea in de handleiding zet vlak naast de coördinator dan werkt het daarna vlekkeloos.
[Reactie gewijzigd door teek2 op 18 augustus 2025 08:18]
Tegenwoordig is zigbee zo simpel als een knopje indrukken, pairen, en het verschijnt in HA (via ZHA) en werkt super stabiel. En sensors kosten een paar euro.
In 2027 stopt de teruglever vergoeding. Ik heb in meerdere kranten gelezen dat terug leveren dan zelfs meer kost dan je aan opbrengsten krijgt, dus je draait verlies.
Bestaat er iets dat zonnepanelen per stuk kan uitschakelen als de opbrengst hoger is dan je eigen verbruik? En aanvullend, kan je bijvoorbeeld airco automatisch inschakelen om je huis te verwarmen/ koelen zodat je je eigen energie efficient verbruikt?
Na het afschaffen van salderen is er geen sprake meer van een terugleverboete, maar de vergoeding voor teruglevering blijft wel erg laag. Teruggeleverde stroom is dus nauwelijks iets waard voor de energieleverancier, gebruik het daarom zoveel mogelijk op het moment dat je het zelf opwekt, maar een boete is er niet.
[Reactie gewijzigd door Ruvetuve op 18 augustus 2025 07:36]
Nu moet ik nog experimenteren met automatiseringen maar het moet kunnen om het stroomverbruik als sensor te koppelen, indien waarde x hoger is dan waarde y dan apparaat z aandoen. Waarbij z dan een of meerdere airco's is die je in Home Assistant hebt.
Alleen het uitlezen van de zonnepanelen zelf lukt me nog niet maar ook daar heeft Homewizard iets voor wat je moet inbouwen in de groep van de zonnepanelen.
Dus ja, is mogelijk! Maar ik heb het nog niet helemaal voor mekaar wegens tijd tekort.
Zie bijv forumtopic: Home Assistant: Open source Python3 home automation - deel 5 voor meerdere voorbeelden met afschakelen zonnepanelen
En met slimme stekkers valt dat ook wel weer te "compenseren". Heb bv een stekkerdoos met daarop mijn versterker en NVidia Shield. Die laatste gebruikt "uit" 5W, en die gaat nu gewoon een groot deel van de dag van de stroom af, dus bespaard vele uren ~4,5W waardoor voor elk uur dat de Shield uit staat de stekkerdoos weer 9 uur kan in steken. (En hetzelfde voor de versterker, behalve dat ik daarvan het uit/standby verbruik niet weet).
En ja, je zou ook elke dag het huis kunnen nalopen om stekkerdozen uit te zetten / uit te trekken, dat is nog net iets zuiniger.
Als ik lees dat sommigen 100+ lampen hebben... Zigbee spul op netspanning gebruikt iets van 0,5W of minder idle (en op batterijen vast nog minder want deep sleep etc).
Het leuke vind ik dat je alles geprogrammeerd krijgt zoals je wilt (een smarthome is niet smart, alles is gewoon ingesteld om te doen wat het doet).
Als je daarvoor iets nieuws moet aanschaffen dan is de zoektocht naar wat en welke precies ook onderdeel van het hele avontuur. Daarna moet je het werkend zien te krijgen op de manier die je voor ogen had en is het leuk als dat lukt.
Sommige dingen zijn best handig/nuttig, maar als dat de reden zou moeten zijn dan had ik mijn tijd en geld wel anders besteed. Het is in mijn geval vooral leuk en uitdagend.
Als je dan eenmaal een hub hebt dan denk je bij veel dingen die je moet aanschaffen na of er niet een variant bestaat die "smart" is. Niet omdat het nuttig is, maar omdat het weer een nieuwe (kleine) uitdaging is om het zo gekoppeld en geconfigureerd te krijgen dat ik er voldoening uit haal. Ook al voegt het helemaal niets nuttigs toe aan mijn leven
Wanneer dingen wel nuttig zijn dan geeft het helemaal voldoening!
[Reactie gewijzigd door Mit-46 op 18 augustus 2025 14:19]
Inmiddels bijna 100 devices op zigbee. De mesh is daarmee groot genoeg voor een stabiel netwerk. Sonoff stick in de NUC waar HA op draait, kanaal 25. Geen interferentie met wifi. Daarbij verbruikt het ook minder energie dan wifi based devices. En scheelt het ook een heel druk thuis Wifi netwerk. Alleen de IP-adres administratie al met zoveel devices...
Ben dan ook geen fan van wifi only, thread/Matter oplossingen, ook omdat die vaak duurder zijn in aanschaf dan Zigbee.
En vind het ook zonde dat Ikea afstapt van Zigbee.
En je hoeft toch geen IP adressen te administreren? Dat doet je DHCP server al voor je. Bij Zigbee ga je toch ook de device ID’s niet administreren? Tenminste, ik doe dat niet
Ik vind Zwave nog steeds het stabielste werken. Gisteren weer een Zigbee windowsensor van Xiaomi vervangen omdat die na mn vakantie totaal niks meer doet. Deze ook weer vervangen voor een Fibaro Zwave windowsensor en werkt weer top. (Ik heb nu bijna alle 19 window sensoren vervangen van Zigbee naar Zwave)
Motion sensors van Zigbee idem dito. Dingen falen vaak en moet ik ze opnieuw pairen. Ik ga ze vervangen voor zwave varianten.
Voor de rest veel Shelly producten via eigen VLAN netwerk en daar heb ik ook nooit problemen mee.
Ja, ik heb mn Zigbee stick al 2 keer vervangen. Dus daar kan het probleem niet liggen. Het is wel dat het allemaal Xiaomi spul is dat faalt. Andere Zigbee producten blijven werken.
Matter ben ik nog niet helemaal.mee begonnen omdat ik al 3 verschillende protocollen gebruik.
Heb beide op dit moment een goed meshnetwerk waarbij alles in 2 hops bereikbaar is en de helft ook wel in 1.
Ik ben begonnen met Z-wave toen X10 zelfs nog verkocht werd dus zigbee en dergelijke bestonden nog niet in en daarnaast alles wat met RFXcomm aangestuurd kan worden is leuk voor sensoren en kerst verlichting maar niet voor domotica
Valt mij wel op dat de sensoren die je benoemd batterij sensoren zijn en wake-up zaken en batterij verbruik spelen daarin natuurlijk wel een rol.
Heb zelf ook wel een AeoN tech 4in1 sensor en die houd het met een cr123a batterij ook maar een half jaar uit en dat vind ik wel erg weinig.
Prijs/ kwaliteit van fibaro modules vind ik nog steeds erg goed, heb er veel gehad en maar 2x een defect.
Op dit item kan niet meer gereageerd worden.
:strip_icc():strip_exif()/u/101588/crop69cbc8124478f_cropped.jpg?f=community)
/u/781429/crop58e7cb12bba60_cropped.png?f=community)
/u/349199/crop69f59caff1e30_cropped.png?f=community)
/u/320526/crop5e0b0a1fb7723_cropped.png?f=community)
/u/58518/crop55c9fb6f4244f_cropped.png?f=community)
/u/742069/crop56d18b6cb7cae_cropped.png?f=community)
/u/3914/crop5daf530caa307_cropped.png?f=community)
/u/172597/crop5e1225c8b1011.png?f=community)
:strip_icc():strip_exif()/u/328632/crop5bfe58e928887_cropped.jpeg?f=community)
:strip_icc():strip_exif()/u/233767/crop5db03cbc075aa.jpeg?f=community)
:strip_icc():strip_exif()/u/164703/images2.jpg?f=community)
:strip_exif()/u/95893/kever60x60.gif?f=community)
:strip_icc():strip_exif()/u/80063/crop61f4048e1502b_cropped.jpg?f=community)
/u/295372/piq_51496_60x60.png?f=community)
/u/28836/crop69a97f3876953_cropped.png?f=community)
:strip_exif()/u/173923/Byakuyas-Eye.gif?f=community)
/u/436258/crop5f9a9829255a1_cropped.png?f=community)
/u/94596/crop643fb12fd4e6d.png?f=community)
:strip_icc():strip_exif()/u/71414/images.jpg?f=community)
:strip_icc():strip_exif()/u/900587/crop58d287fd6389a_cropped.jpeg?f=community)
:strip_icc():strip_exif()/u/1897390/crop66f01cc72c09a_cropped.jpg?f=community)
:strip_icc():strip_exif()/u/325410/crop56a4b2f6726bc_cropped.jpeg?f=community)
/u/240238/crop5dd426acbbb87_cropped.png?f=community)
:strip_icc():strip_exif()/u/52293/yingyang.jpg?f=community)
:strip_icc():strip_exif()/u/168551/crop5cc9f0696f0a5_cropped.jpeg?f=community)
:strip_icc():strip_exif()/u/2026/DSC_2281.jpg?f=community)
/u/401000/Image1.png?f=community)
:strip_exif()/u/30814/newgot.gif?f=community)
:strip_icc():strip_exif()/u/283055/33027.jpg?f=community)
:strip_icc():strip_exif()/u/364136/crop5fa00fae98569_cropped.jpeg?f=community)
:strip_exif()/u/33876/crop5db309f39f3f0_cropped.gif?f=community)