Door Luke van Drie en Daan van Monsjou

AMD-hardware op de Computex: RX 9060 XT en Threadripper 9000

21-05-2025 • 19:00

24

AMD hield op woensdag de allerlaatste keynote van de Computex en pakte uit met meer dan alleen AI. Het chipbedrijf kwam met nieuwe videokaarten voor gamers, Threadripper-cpu’s met 96 cores en nog veel meer.

00:00 - AMD-hardware op de Computex: RX 9060 XT en Threadripper 9000
00:21 - Nieuwe RX 9060 XT-gpu
00:54 - Verschillende geheugenopties
01:27 - FSR Redstone-upgrade met AI
02:09 - Radeon AI Pro R9700
03:10 - Nieuwe Threadripper 9000-cpu
04:09 - Conclusie

Reacties (24)

Sorteer op:

Weergave:

Had gehoopt op een 9080(xt), er gaan daar alleen maar geruchten over.
Die gaat er ook nooit komen, daar zet AMD niet op in, als beleid.
Wel jammer, nu is er een heel markgebied waar nVidia geen concurentie heeft. Als AMD een goed antwoord op de 5090 had, was het prijsverschil tussen een 5070 en 5090 vast een stuk kleiner geweest.

Voor m'n werk zijn we bezig met een rekencluster met RTX6000Pro kaarten (de "pro" versie versie van de 5090), dingen zijn meer dan 8k per stuk! Maar niets van AMD of Intel komt in de buurt wat betreft rekenkracht.
Ik heb liever dat er meer en vooral hardere concurrentie in het middensegment is, dan in het "wat de gek er voor geeft"-segment. De 5090-klasse was nooit mainstream, ondanks dat dit hard lijkt te zijn genormaliseerd in de techmedia de afgelopen jaren. Vroeger had je twee GPU's nodig om dusdanig het middensegment te kunnen ontstijgen. Dergelijke concepten zullen altijd duur blijven omdat de massa van de omzet daar simpelweg niet plaatsvindt, behalve dan onder een zeer vocale minderheid.

Het is altijd uitkijken met de Steam survey, aangezien deze verre van representatief is, maar voor GPU's kan je er wel een aantal duidelijke conclusies uit trekken:
- De populairste GPU chip is een midrange laptop chip (4060 mobile, 4,8%)
- De xx60 en xx50 chips van de vorige twee generaties zijn met afstand het populairst (>3% allen), de Ti uitvoeringen ruime een procentpunt minder dan niet-Ti
- De eerste xx70 klasse chips staan op een respectabele afstand van hun xx60 tegenhangers, met bijna 50% minder aandeel
- De eerste xx80 chip is de RTX 3080 (1.78%), wellicht wat tanende, omdat kopers in dit segment ook graag eerder upgraden, echter, de 4090 is de eerstvolgende, met slechts 0.94%

Dat AMD zich dus richt op het xx70 segment vind ik niet meer dan logisch. Hun afzet een stuk lager dan Nvidia, ook als hun aanbod competetief is. R&D steken in de top van de markt is dan een enorm risico. Hun volumemodellen lopen tenminste nog enigszins goed, en krijgen goede reviews, zonder dat een groot "maar". Dit in tegenstelling tot bijvoorbeeld de 7900 XT(X), waar gezien het prijsniveau een parity qua features wordt verwacht met Nvidia, en men anders sowieso nog wel bereid is net wat meer uit te geven, om dan meteen maar het beste te hebben.
R&D steken in de top van de markt is dan een enorm risico.
Dat is het hem inderdaad. Stel je maakt een GPU van €2000 en het is niet de allersnelste, dan verkoop je er drie keer niks van.

Sterker nog, zelf als AMD een 9090 XT had gemaakt en deze was 5% sneller dan de 5090, dan alsnog zou deze waarschijnlijk minder verkocht worden vanwege DLSS / raytracing.

Maar ze hebben nu grote stappen gemaakt wbt FSR, dus hiermee hebben ze het voorwerk gedaan om de volgende generatie wel een topmodel neer te zetten.
Het probleem met FSR is dat men de doelpalen blijft verschuiven.

Met DLSS was het: AMD heeft niks
(DLSS 1 was echter niet om aan te gluren)
Met DLSS2/3 was het: FSR is niet goed genoeg
(DLSS 1 was echter goed genoeg destijds om als argument te gebruiken)

Nu is FSR op een punt dat het, zoals kamp Nvidia altijd beweerde, als “beter dan native kan worden gezien. En nu is de klacht dat het transformer model beter is.

Ergo, zolang de doelgroep koste wat kost bij Nvidia wil blijven én daar bereid is honderden euro’s extra voor neer te leggen, kán AMD in dat segment gewoon niet winnen. Hun beste GPU zal in de mindset als tweede viool spelen, een subtopper zijn dus. Ik hoop dat dat verandert, maar als de 9070 dat in het middenhoge segment niet voor elkaar krijgt gaat dat in het topsegment zeker niet gebeuren vrees ik.
De 5090-klasse was nooit mainstream, ondanks dat dit hard lijkt te zijn genormaliseerd in de techmedia de afgelopen jaren
Het is nu eenmaal leuker om naar een Ferrari te kijken dan naar een Opel Astra. Met andere woorden, content met hardware met hoge specs wordt goed bekeken. Dit heeft niets met normaliseren te maken. Videokaarten van 2 ruggen zullen nooit mainstream worden.
Het zou een Navi48 based Kaart kunnen zijn, dialed up to 11 met 32GB memory. Een kaart met echt een andere chip gaat het inderdaad deze gen niet worden ze hebben hebben de grote versie niet meer doorontwikkeld (volgens geruchten was dst een chiplet design)

[Reactie gewijzigd door Astennu op 22 mei 2025 13:25]

AMD heeft al lang geleden gezegd dat ze geen high end kaart uitbrengen in de RTX 9000 serie dus stop maar met hopen. Wil je iets snellers dan de 9070XT, verkoop maar een nier :+
...waarbij op 1080p gamen nog steeds echt niet slecht is. Voor lagere resoluties heb je minder snel een dure gpu nodig. De hele hype draait om 4K en dat is nog steeds best een zware resolutie.

Ik ben geen wetenschapper, maar de kaarten voor AMD liggen het meest gunstig. De vlaggenschepen zijn meer voor de enthousiastelingen onder ons en niet voor jan modaal die gewoon lekker wil gamen zonder poespas. Daarom is 1080p gaming nog (lang)niet dood.
Op 1080p heb je per euro een veel hogere framerate dan op 4K of zelfs 1440p.
Zeker eens, alhoewel 1440p ook best te doen is qua prijzen, mits je meer focust op de tweedehands markt. Inmiddels doe ik dat nu al aardig wat jaren via v&a en bevalt mij prima. Nog steeds hogere segment hardware maar niet meer voor de hoofdprijs.

Het blijft gewoon bizar dat je voor alleen een high end gpu nu voorheen een midrange of hogere complete pc had
...waarbij op 1080p gamen nog steeds echt niet slecht is. Voor lagere resoluties heb je minder snel een dure gpu nodig. De hele hype draait om 4K en dat is nog steeds best een zware resolutie.
Zelfs met wat nu de snelste AMD kaart is kan op 1080p spelen een prima idee zijn. Cyberpunk speelt bijvoorbeeld veel prettiger op mijn 9070 XT in 1080p dan in 1440p als ik alle raytrace opties (behalve path tracing dan, dat trekt de kaart uberhaupt niet echt) aan zet. Ik wil geen frame gen gebruiken want dat ziet er niet uit met FSR3.0 en dan haal je met een 9070XT weliswaar redelijke framerates op 1440p, maar de min 1% fps is net niet stabiel hoog genoeg en dat merk je goed. In 1080p draait alles echt perfect, en persoonlijk zie ik op TV afstand weinig verschil met 1440p.
Zelf game ik op 1080p op 360Hz met een 4070 en ik kan in Cyberpunk alles maxed out zetten zonder concessies te moeten doen om 60+ fps te behouden. Ook op 1080p zien games er prachtig uit. Een 1080p 60Hz panel zou ik inderdaad niet aanraden en de maximale schermgrootte moet niet meer zijn dan 25 inch want anders word het wel korrelig.
1080p is niet meer de standaard anno 2025 voor nieuwe pc's 1440p is heel betaalbaar geworden. En 4k is ook goed te doen als je bereid bent wat meer uit te geven.
Ik zie 1080p zelf wrl echt als low budget gaming / instap. Gezien je voor volgens mij 30 euro meer een 1440p scherm kan hebben.

[Reactie gewijzigd door Astennu op 22 mei 2025 14:41]

Ik begrijp wat je bedoeld en je hebt een punt, maar gamen op een goed 1080p scherm is echt geen straf. Echter ziet 4K er veel scherper uit. Dat staat vast, maar niet iedereen heeft het geld daarvoor en zeker niet in deze tijden.
Ik realiseer me dat ik nogal verwend ben in 2008 stapte ik over van mijn Dell 2405FPW met 1920x1200 naar een 3008WFP met 2560x1600 en 5 jaar later een Asus 27" 2560x1440 144Hz.

1080p gaat prima op 24" schermen maat persoonlijk vind ik die anno 2025 erg klein. 27" is prima voor 1440p bij groter wil ik graag 4k qua scherpte.
1080p Is echt een "peasant" resolutie anno 2025. Zelfs de simpeste nvidia kaatjes kunnen van 1080p simpel 2160p maken met DLSS. 1440p Is de huidige maatstaaf en met redelijk goedkope harware prima te doen.

[Reactie gewijzigd door nullbyte op 23 mei 2025 18:46]

Hier heb je een goed punt. Zolang mijn monitor het nog doet zal ik hem houden want het is een zeer fijne snelle monitor met 360Hz refreshrate. Koop ik straks een ander scherm dan zal dat zeker een hogere resolutie zijn.

Maar even pas op plaats want ik investeer nu in een nieuwbouw appartementenblok :)
Op 1080p heb je per euro een veel hogere framerate dan op 4K of zelfs 1440p.
Das een persoonlijke voorkeur. 27 inch is wel lekker voor een monitor en 1080p heeft gewoon te weinig pixels op dat formaat. 1440p met 60 fps kan er veel beter uit zien.
Wellicht mijn ervaring met CRT beeld vind ik mijn scherm (qua beeld) op dat van een CRT lijken. Het kijkt voor mijzelf prettig en vertrouwd met het geluk dat videokaarten er minder moeite mee hebben en je een hogere framerate hebt. Niet elk spel ondersteund DLSS of FG. Veel assassin's creed titels moeten het hebben van pure rasterization kracht. In dat geval heb je zeker voordeel om op 1080p te gamen. Welk spel ik ook speel, alles kan maxed out staan. Niet geheel onbelangrijk: geen artefacten door sampling.
Volgens mij heeft AMD hier geen officiële uitspraken over gedaan. Maar gezien de geruchten is die grote die canceled. En met Navi44, 48 en apus dekken Ze wel het grootste stuk van de markt die Enthousiast kaarten van 1000 euro+ hebben maar een klein marktaandeel.

Maar best een kans grote dat ze volgende generatie wel een model in het segment boven de x070 hebben zitten. Zeker als dat UDNA1 gaat zijn.

[Reactie gewijzigd door Astennu op 22 mei 2025 14:43]

de enige geruchten zijn diegene die je zelf maakt of in stand houd
Opzich niet raar gezien ze ook pro kaarten met 32gb hebben. Ze zouden er zo een desktop versie van uit kunnen brengen. De chips binnen power nog wat omhoog en ze kunnen voor 24Gbps GDDR6 van Samsung gaan vervolgens je hebt een 9080 XT of 9070 XTX 32GB.
(edit Zie Dat die 24 Gbps Samsung modules nog op sample staan dus blijkbaar nog steeds niet op de markt zullen dan ook wel niet meer komen dan is 20Gbps momenteel de max voor GDDR6)
(edit2: Zie Ze wel op ebay staan als ik op K4ZAF325BC-SC24 zoek)

Al zou ik het zelf niet de 9080 XT naam waardig vinden gezien de beperkte verschillen en kleine snelheid winst tov de 9070 XT maar ik zie een marketing afdeling daar zo voor kiezen.

[Reactie gewijzigd door Astennu op 22 mei 2025 14:59]

Komt er toevallig nog een tekstversie hiervan?

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.