Door Jurian Ubachs

Redacteur

Football Manager 2016 Review

Op routine naar de titel

25-11-2015 • 14:00

37

Singlepage-opmaak

Conclusie

Daarmee komen we bij een aardig voorspelbare conclusie: de onveranderde koers van Sports Interactive levert een onveranderd resultaat op. Opnieuw is dat resultaat een meer dan prima managementspel dat zich opnieuw niet overdreven onderscheidt van zijn voorgangers. Voor puristen zullen de kleine verbeteringen, zowel inhoudelijk als in de interface, voldoende zijn voor weer een jaar voetbalmanager-plezier. De mensen die stellen dat je net zo goed een data-update kunt downloaden voor Football Manager 2015 hebben echter niet helemaal ongelijk. Tegelijk zullen ook zij moeten erkennen dat een complete herziening van het concept niet wenselijk is. Football Manager is en blijft het beste, meest diepgaande voetbalmanagerspel dat je momenteel kunt spelen. Om dat te kunnen blijven garanderen, is doorlopend blijven schaven aan een bestaande basis misschien wel een betere tactiek dan het geforceerd doorvoeren van een revolutie die mogelijk niets oplevert.

Football Manager 2016Football Manager 2016Football Manager 2016Football Manager 2016Football Manager 2016Football Manager 2016Football Manager 2016Football Manager 2016Football Manager 2016Football Manager 2016Football Manager 2016Football Manager 2016Football Manager 2016Football Manager 2016Football Manager 2016Football Manager 2016Football Manager 2016Football Manager 2016Football Manager 2016Football Manager 2016Football Manager 2016Football Manager 2016Football Manager 2016

Reacties (37)

37
36
28
2
0
3
Wijzig sortering
Ik vind FM16 ook weer een prima iteratie in de FM-serie. Als trouwe fan (ik speel tegenwoordig 800+ uur per jaar, vroeger was dat zelfs 1200+ uur) koop ik eigenlijk elke versie wel weer. Vind het het geld altijd wel waard, zeker als je het omzet naar het plezier wat ik er van heb :)

FM16 heeft idd weinig wereldschokkende nieuwe zaken, maar de diepte-analyse is echt een welkomee aanvulling tov eerdere versies. Maakt het makkelijker om problemen met je tactiek op te sporen.

Wat ik ook erg positief vind in FM16 tov eerdere versies is dat FM16 eindelijk fatsoenlijk met multicore wekt (ja, FM15 ook al een beetje, maar FM16 doet het op dat vlak toch stukken beter), wat de algehele performance flink ten goede komt. Ter vergelijk: ik ben nu 3 seizoenen onderweg, en met 32 competities loopt het nog steeds erg soepel, zelfs in de transferperiodes. Bij FM15 had ik aanzienlijk meer last van aanzienlijke slowdowns, bij hetzelfde aantal competities (en op dezelfde ongewijzigde PC).

Ik vind deze iteratie wel een 8 waard inderdaad.

[Reactie gewijzigd door wildhagen op 26 juli 2024 02:58]

Zoals ook in het topic reeds aangegeven kan ik me ook hier wel vinden in jou verhaal. Ik ben eveneens een trouwe fan, die de game elk jaar ver vooruit pre-ordered. Gezien de hoeveelheid plezier die ik uit de game haal, is het die paar cent wel waard. De waardering van een 8 kan ik me ook wel in vinden, aangezien de game an sich prima is.

Deze versie is inderdaad niet heel erg vernieuwend, ten opzichte van zijn voorganger. Moet dit dan? Nee, althans, dat is mijn mening. Ik vond FM15 al erg goed namelijk. Sterker no: de nieuwe features zoals fantasy en eigen club zal ik waarschijnlijk niet eens aanraken.

Waar ik wel erg benieuwd naar ben is FM Touch en hoe dit gaat werken op een tablet.
"For some time now it’s been clear to us that there is no 'one size fits all' football management experience," says Sports Interactive's Miles Jacobson. "While a huge number of our fans have the time and dedication required to devote themselves to the 'full' simulation, there’s an equally-large number who prefer a more streamlined option. Not only that, but the widespread availability of mobile devices means that people are playing in different ways. The introduction of Football Manager Touch as a standalone offering -- playable across computer and tablet -- means that we now offer something for everyone."
http://www.wired.co.uk/ne...16-touch-mobile-announced

FM Touch is dus vooral een light versie en met name geschikt om de game wat toegankelijker te maken bij het grote publiek (die vooral gamed op mobiele devices).
Die toegankelijkheid uit zich niet alleen in FM Touch, maar de 'gewone' FM heeft sinds FM15 (of was het al sinds FM14?) ook een Classic mode.

In die mode heb je veel minder te doen, en kan je je echt concentreren op de kern van het spel, als je geen zin hebt in de (zeker voor beginners soms overweldigende) hoeveelheid opties en mogelijkheden van de full game.

Ook mooi is dat de 'gewone' versie en de Touch-versie cross-save compatible zijn met elkaar, dus je kan je savegame die je in de ene versie gestart bent in de andere versie doorspelen (handig als je bijv een tablet meeneemt met Touch erop en je wil doorgaan met de op je desktop gestarte savegame) :)
De reactie komt onder Wildhagen, maar is eigenlijk ook van toepassing op tweaker2010's post.

Inderdaad, met name de crossplatform compatibiliteit is een mooie feature die nieuwe mogelijkheden biedt. Ben hier wel benieuwd naar en aangezien deze FM Touch inbegrepen zit bij de volledige versie staat het proberen ervan vrij.

Ik vind het vooropgesteld een goede zaak dat SI ook open staat voor dergelijke veranderingen en hiervoor niet haar ogen sluit. Door zich ook op de wat meer casual speler te richten blijft het spel toegankelijk voor iedereen en kan iedereen naar eigen wensen diepgang toevoegen.
Ben echt benieuwd hoe dat dit zich zal vertalen in de Football manager 16 benchmark, die jaarlijks rond Maart( na de laatste update gehouden wordt).

Benchmark voor FM 15:

http://community.sigames....nager-15-Benchmark-Thread
Na ongeveer 5 seizoenen gespeelt te hebben en bezig met het 6de (80 uur) valt bij FM16 het volgende op;

-Spelers die geen speeltijd krijgen beginnen vragen heel snel een gesprek aan (voor verhuur of transfer)
-Huren van spelers makkelijker en rendabeler is dan spelers direct te kopen (clubs accepteren bij optie tot koop vaak goedkopere prijzen dan in onderhandelingen)
-De moeilijkheidsgraad om je taktiek juist te krijgen, iets lastiger is geworden

Tips voor FM in algemeen;
-probeer in aanloop naar je seizoen 3 of 4 bekertoernooien te organiseren met clubs van grote statuur, hou er rekening mee dat je dit op vrij/za/zo doet zodat je toeschouweraantallen het hoogst zijn (met grote clubs al vaak >1 miljoen per toernooi op)
-Eenvoudig talenten scouten m.b.v. regen dates (google de datums eens ;) dit zijn de datums wanneer nieuw talent instroomt) , klik op wereld icoon rechtsboven -> wereld ->transfers -> youth intake en filter p/mnd en kijk dan bij opleidingsclubs

FM blijft een spel waarin je uren wegspeelt, elke game die je start kun je jezelf uitdagen of je nu een geheel elftal uit dezelfde nationaliteit wilt spelen, met je favoriete club de championsleague wilt winnen of met een laagvlieger naar de hoogste divisie klimmen elk spel/seizoen geeft een vorm van vervulling/succes O+ en dat maakt FM de beste manager sim _/-\o_

[Reactie gewijzigd door Bighugmug op 26 juli 2024 02:58]

Hier interesse in het spel, daar ik in FIFA altijd Career mode speel.
Maar van Football Manager reeks nog nooit iets gespeeld en vraag me dus zelf af of je zelf de matches moeten spelen of enkel toekijken en reageren als coach?? (wissels, taktiekaanpassingen, etc...)

Zal eens wat gameplay filmpjes moeten bekijken.
Je kan in FM niet zelf spelen (als in direct de spelers besturen). FM is echt een managementspel, waar FIFA/PES meer hands-on is.

Je kan uiteraard wel wissels uitvoeren, tactiek aanpassen tijdens het spel, wat motiverende uitspraken ("shouts" in FM-termen) doen etc. En uiteraard de teamtalks en pre- en after-game interviews uitvoeren (dit kan je ook deels aan je assistent overlaten als je dat zou willen).

Zelf ben je dus bezig met het uitstippelen van de tactiek, het scouten (via je scouting team) van nieuwe spelers, trainen van spelers, verkopen of juist aankopen van spelers, prestaties analyseren etc etc :)

[Reactie gewijzigd door wildhagen op 26 juli 2024 02:58]

Bedankt voor je feedback, nja er schuilt al altijd een micro manager in mij ...zeker als je al in career mode van FIFA af en toe op simulate duwt :-)

Bevat deze dan ook de echte spelers zoals in FIFA ?
FM bevat echte spelers ja. Sterker nog, FM wordt al jaren geroemd omwille van zijn spelersdatabase en veel echte teams gebruiken deze database zelfs als scoutingsapparaat. (http://newsmonkey.be/article/17633)

OT: Ik vind FM al jaren weinig vernieuwend. Is dat erg? In mijn ogen niet, omdat de basis gewoon al ongelooflijk goed is. Tevens kan je elk jaar rond Januari FM voor +- €25 op de kop tikken wat echt wel weinig is voor een game die ik elk jaar opnieuw toch wel ettelijke uren speel.
Filmpjes kan, er is ook een demo beschikbaar via Steam. Laat je voor een half jaar met een competitie spelen. Hands-on geeft altijd een beter idee over de game dan filmpjes.

http://store.steampowered.com/app/378120/?l=dutch
Ik denk dat je in je introductie het accent toch verkeerd legt, waarna je conclusie enigszins vreemd klinkt. Natuurlijk bouwen ze voort op dezelfde succesvolle game die ze eerder hebben ontwikkelt. Waarom zouden ze in vredesnaam het wiel opnieuw uit willen vinden, vooral in een game als deze? Waar ze natuurlijk wel vanaf kunnen stappen is de jaarlijkse release cycle. Ze zouden ook om de twee jaar een nieuwe versie met meer verbeteringen voor de volle mep uit kunnen brengen, en met DLC (van mijn part betaald, er gaat inmiddels wel wat werk in zitten) nieuwe spelerstatistieken en etcetera toevoegen.

Vanuit dat oogpunt, wat je zelf dus in de conclusie aanhaalt, vind ik het heel vreemd dat dit spel een 8 krijgt. Misschien dat het spel dat an sich wel verdient, maar ik denk best dat je de context er wel bij mag halen bij het geven van een cijfer. Wellicht dat het bij Tweakers.net ook tijd is om te stoppen met het geven van cijfers? Jullie kunnen het toch nooit goed doen. :p
De context van het cijfer staat in de conclusie uitgelegd. De game is, voor iemand die bijv 2 jaar geen FM gespeeld heeft, een 9 - daar is de simulatie goed genoeg voor, bijvoorbeeld. Maar leggen we FM2015 er naast, dan zijn de verschillen niet heel groot, en wat dat betreft praat je eerder over een 7. Waar dat zwaartepunt ligt is per gamer verschillend, en een 8 vormt in die zin een middenweg tussen beide kanten van dat verhaal.
Er zijn nog wel goedkopere, CDKeys verkoopt bijvoorbeeld al een versie voor € 31.49, zie http://www.cdkeys.com/pc/...-2016-pc-mac-cd-key-steam :)
Ik vind het dan ook niet echt een review, maar meer een opsomming van wat het spel zo ongeveer inhoudt - en dat met veel bla-bla er om heen. Blijkbaar speelt de schrijver het spel niet (of nauwelijks). Het is geen fifa, dat je na 5 minuten wel doorhebt. Hoe kun je nu een oordeel geven als je het spel niet lang speelt? FM is een spel waar savegames worden gehaald met makkelijk 20+ seizoenen.

Even een 'review' vanuit een FM speler: is FM16 het waard? Nee, beter speel je FM15 met wat data updates. Wachten op 2017 dan maar. FM16 is een gepolijste FM15 voorzien van een paar nieuwe gamemodes. Niet meer en niet minder. Het is ook geen 8 waard. Eerder een 6.5/7. Cijfers zijn persoonlijk en voor iedereen anders, maar een 8? Zeker niet.

[Reactie gewijzigd door sky- op 26 juli 2024 02:58]

Ik sla ook meestal een jaartje over of meer. 11, 13 en 15 heb ik op Steam. Kan mij nog genoeg vermaken met 15, zeker met de data updates.
Precies. Zelfde hier. Vermaak me nog prima met '15. Daarvoor idd ook '13. '12 heb ik niet veel gespeeld, maar '11 weer wel.
het gaat er tijdens de review denk ik meer om of de (nieuwe) game zelf goed is, niet of de game vooruitgang boekt met als nulmeting het vorige deel. dat zag je ook terug bij bijvoorbeeld de review van Call of Duty, om maar een voorbeeld te noemen van een game die weinig onderhevig is aan vernieuwing.
die krijgt ook een flink hoog cijfer terwijl je misschien beter af bent met het niet kopen van het nieuwste deel omdat het oude ook wel voldoet.

je hebt wel een punt, dat zou best meer mee worden genomen. zeker bij jaarlijks terugkerende games. is er nou echt vernieuwing, wat is de meerwaarde van dezelfde maar toch nieuwe game die ik een jaar geleden kocht? en is het die aankoop dan ook echt waard? en daar ook meer het cijfer op baseren. nu valt een 8 wel heel hoog uit.
Voor jou als ervaren speler is het dus meer een 6.5/7 waard. Maar wat zou het waard zijn voor een speler dat nooit een FM gespeeld heeft? En de vervolgvraag; beoordeel je een game op de inhoud van de game? Of op wat deze toevoegt op het vorige deel?
Ik denk dat je namelijk een game beoordeelt op de inhoud zelf, niet op wat deze toevoegt ten opzichte van vorig jaar. Een game moet zeker vernieuwend blijven, en te lang een zelfde formule (denk bijvoorbeeld aan CoD) kan gaan vervelen.

Dit gaat voor mij de eerste FM zijn die ik ga spelen, ik ben heel erg benieuwd ernaar!
Ik heb juist FM15 overgeslagen vanwege zijn hele negatieve reviews. Nu ik FM16 speel ben ik heel tevreden. Er zit eindelijk eens een beetje tempo in het spel, heel veel ergernissen uit FM14 zijn eruit gehaald en ik kom amper bugs tegen.

Vaak na een tijdje FM gespeeld te hebben, stapte ik weer over op CM 01/02 met data updates vanwege het speeltempo. Nu hoef ik dat echter niet meer te doen.
Anoniem: 569957 25 november 2015 15:31
FM16 speelt weer erg fijn. Met de vorige versies had ik uiteindelijk ook geen problemen, maar het duurde altijd wel een paar weken voordat ik alle additionele leagues had verzameld en geïnstalleerd.
Dat vind ik toch wel het grootste voordeel van de Steam Community. Ik speel graag met lagere
leagues die normaliter niet speelbaar zijn. Vroeger waren deze adds regelmatig corrupt. Nu spelen ze alsof het onderdeel is van het originele spel. Kortom een 8 is zeker een goede beoordeling volgens deze trouwe fan vanaf heet eerste uur.
Ik heb FM2015 maar ik ben er nooit echt goed mee bezig geweest.
Toch als ik dit lees wil ik het echt een keer serieus gaan oppakken.
Is het mogelijk om de transfer updates van 2016 te krijgen op 2015?
En is er een serieuze starters handleiding van hoe dit spel precies aan te pakken en waar op te letten?
Na deze review gelezen te hebben, ben ik blij dat ik het spel nog niet heb gekocht (ik heb FM2015 plat gespeeld). Ik zat al te twijfelen toen ik de eerste nieuwe features las een tijd geleden en dacht dit is nog niet voldoende om het spel echt te kopen.
Heb hem een jaartje overgeslagen. Wel gekocht, maar had wat moeite met de nieuwe tactiek rollen enzo. Ben meer van de plug & play tactiek en niet iedere keer aan de tegenstander aanpassen.

Hij zal wellicht weer aangeschaft worden, tenzij een ander game die ik op het oog heb komt.

Lol: Del Piero :)

[Reactie gewijzigd door mindgem op 26 juli 2024 02:58]

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.