Het is wat stil rondom ssd's in afwachting van verschillende overgangen. Sommige fabrikanten wachten op tlc-nand, andere wachten weer op het uitkristalliseren van nieuwe connectorstandaarden en we wachten allemaal op nvme. De twee grootste fabrikanten, Samsung en Micron/Crucial, waren overigens niet aanwezig op Computex.
OCZ: budgetdrive Trion
OCZ heeft zijn Trion 100-serie ssd's aangekondigd. De serie bestaat uit 2,5"-drives met capaciteiten van 120GB tot 960GB. In de drives wordt Toshiba's eigen tlc-nand, dat op het A19-procedé gemaakt wordt, gebruikt. Dat flashgeheugen wordt aangestuurd door een 'Toshiba' Alishan-controller, die eigenlijk grotendeels een controller van Phison is: het resultaat van innige samenwerking tussen de twee, nog uit de tijd van harde schijven. Saillant detail daarbij is dat niet voor OCZ's eigen Indilinx Barefoot-controller gekozen is. Die serie controllers wordt dan ook niet meer doorontwikkeld, want ze zijn niet geschikt voor kleinere flashchips of tlc-nand.
OCZ liet ook een nvme-drive zien: de Z-drive 6300. Deze is voorzien van een mini-sas-aansluiting en moet vooral zakelijke toepassingen gaan draaien. De drives zouden overdrachtssnelheden tot 2900MB/s moeten kunnen halen. OCZ had een demo-opstelling, maar daarin zaten acht drives in een raidopstelling. IOMeter toonde een insane 595.333iops bij een overdrachtssnelheid van 2325MB/s. Nu is het wachten op consumentenversies.
Plextor: eerst meer budget maar highend in aantocht
Ook Plextor koos ervoor zijn budgetseries uit te breiden. Het bedrijf heeft zijn M6V in drie versies in de aanbieding: de M6V als 2,5"-drive, de M6MV in de msata-serie en de M6GV, waarbij het gaat om de M.2-drives van de serie. Ze hebben een Silicon Motion-controller aan boord en zijn verkrijgbaar in capaciteiten tot 512GB.
Voor een release later dit jaar, Q3 nog als het goed gaat, staat de M7E gepland. Dat zijn pci-e-drives met een x4-aansluiting, in theorie goed voor een bandbreedte van 2000MB/s. Dat halen de drives niet, maar de Marvell 88SS9293 zou wel snelheden tot 1400MB/s mogelijk maken. De schrijfsnelheid is capaciteitsafhankelijk en varieërt van 650MB/s tot 1000MB/s, voor respectievelijk de 256GB-versie, de 512GB-uitvoering en het 1024GB-model.
Zowel de M6V-drives als de M7E-ssd's maken gebruik van 15nm-nand van Toshiba, maar in de eerste wordt tlc gebruikt, terwijl in de duurdere drives mlc gebruikt gaat worden. Om zijn budgetlijn toch de nodige aantrekkingskracht te geven, heeft Plextor drie tools meegeleverd: PlexTurbo 3, PlexVault en PlexCompressor. De eerste maakt gebruik van maximaal 16GB slc-nand om sneller te schrijven. De tweede is handig om een geheime folder te maken en de derde comprimeert weinig gebruikte bestanden om iets meer ruimte te creëren.
Sandisk: portable
Sandisk kwam tijdens Computex met nieuws over een nieuwe ssd, maar daarbij ging het alleen om externe flashopslag. Dat noemen we liever geen ssd, maar toch is de draagbare Extreme 900 wel interessant. Die drive heeft namelijk een usb 3.1-aansluiting waarbij zowel klassieke type a- als type c-kabels bij worden geleverd. De drive, met capaciteiten tot bijna twee terabyte, zou snelheden tot 850MB/s moeten leveren.
Het kleine broertje van de 900 is de Extreme 500. Die is een stuk kleiner en 'ruggedized' zodat hij tegen een stootje kan. Het usb 3.0-poortje zit achter een rubber klepje en zou overdrachtssnelheden tot 415MB/s mogelijk maken. De maximum capaciteit is met 480GB eveneens een stuk minder. Het instapmodel, met 120GB aan boord, gaat honderd dollar kosten.
Transcend: metaal en geruchten
Ook bij Transcend zagen we geen nieuwe ssd's, maar pikten we een interessant gerucht op. In de tweede helft van het jaar zou het bedrijf een nieuwe versie van hun budget-ssd, de SSD370, uit willen brengen met tlc-nand in plaats van mlc. Dat zou de prijs moeten drukken, maar in welke mate is nog niet bekend. Tot die tijd moeten we het doen met de 370, die voortaan niet meer met een plastic, maar met een aluminium behuizing geleverd wordt.
Ssd met nfc
Tot slot een eervolle vermelding voor Apacer, dat een ssd voorzag van een nfc-chip, zodat deze beveiligd kan worden met een telefoon. Het idee is dat de drive niet kan booten tot in een app op een telefoon het juiste wachtwoord via nfc is doorgegeven. Dat werkt alleen met een wachtwoord, niet met volledige encryptie. Wel krijg je in de app als bonus de mogelijkheid de smart-status van de drive uit te lezen.