Door Sim Kranenburg
Feedback
• 08-01-2015 13:00
Inleiding
Sony toont op de CES een reeks nieuwe uhd-televisies, die allemaal zijn voorzien van Googles besturingssysteem Android TV. Sony heeft wel vaker televisies met een in het oog springend ontwerp, maar dit jaar komt de Japanse fabrikant met een wel heel opvallend model. Op de beurs zag je tal van mensen hun telefoon naast het scherm houden. De X90C is namelijk de platste lcdtv ter wereld, met een dikte van slechts 4,9mm, dunner dan alle smartphones die tot nu toe op de markt zijn gebracht.
De X90C mag dan wel de dunste lcdtv zijn, de platste oled-tv, LG's EA9809, was met slechts 4,5mm nog een paar tiende van een millimeter platter, zo dun dat het scherm wel heel flexibel was geworden. LG heeft latere modellen dan ook een millimeter dikker gemaakt om de stevigheid te verbeteren. Het scherm van de X90C is stevig genoeg als je er normaal mee omgaat, maar het is wel een stuk kwetsbaarder dan een normale tv.
Het toestel is overigens niet overal zo dun; onderaan is het een stuk dikker, zodat er in de behuizing ook nog plaats is voor de benodigde aanstuurelektronica, luidsprekers en aansluitingen. Ook op het dikste punt is de tv echter niet dik; meer dan een paar centimeter is het niet.
Strak tegen de muur
Sony levert een speciale muurbeugel mee, waarmee de tv met het dikke gedeelte strak tegen de muur te monteren is en er geen ruimte tussen de muur en het toestel overblijft. Hiervoor heeft Sony de tv moeten aanpassen, zodat er geen koelsleuven aan de achterkant zitten, want die zouden door de muur worden afgedekt. Alleen aan de boven- en onderkant zijn openingen voor de koeling te vinden.
De meeste aansluitingen zijn onder een hoek van negentig graden gemonteerd en zijn achter een klepje aan de achterkant verstopt. Er zijn echter ook een paar aansluitingen recht naar achteren gemonteerd, waardoor ze zo goed als niet te gebruiken zijn als je de tv strak tegen de muur wil ophangen. Dit zijn vooral analoge poorten, die de meeste mensen niet nodig zullen hebben, maar de netwerkaansluiting zit er ook tussen en die kan natuurlijk voor velen van pas kan komen, want wifi werkt in dichtbevolkte gebieden niet altijd even betrouwbaar.
Android TV
De X90C draait Android TV, Googles besturingssysteem voor televisies. Onder de motorkap is het Android 5 Lollipop, maar doordat de interface speciaal voor grote televisieschermen is ontworpen, merk je daar niet bijster veel van. We hebben op de CES wat demo's gezien en de eerste indrukken zijn zeer positief. Alles verloopt even soepel en snel, en bovendien ziet de interface er strak en weldoordacht uit.
Een van de features die mooi werkt, is het zoeken door middel van spraakopdrachten. Sony heeft de One Flick-afstandsbediening hiertoe uitgerust met een microfoon. Je kunt zoeken op van alles; als je bijvoorbeeld zoekt op een acteur, krijg je gelijk een lijst met films te zien waarin hij meespeelt en vervolgens kun je die film ook aanzetten, als hij tenminste beschikbaar is via een streamingdienst op je tv. De spraakopdrachten werkten zelfs op de lawaaiige beursvloer goed en keer op keer kregen we relevante zoekresultaten te zien.
Een andere handige feature van Android TV is de ondersteuning voor Googles Cast-protocol, dat we kennen van de Chromecast. De lijst apps met Cast-support is inmiddels behoorlijk groot geworden, waardoor je met één druk op het Cast-icoon eenvoudig video’s en muziek naar de tv kunt sturen. Daarbij haalt de tv zelf de streams van internet op, zodat je je mobiele apparaat weer voor iets anders kunt gebruiken. Ook kun je hele webpagina’s op de tv vertonen vanuit de Chrome-browser.
Veel aspecten van de interface mochten we nog niet zien, omdat de software nog niet af was. Live-tv was op de beurs niet beschikbaar. Evenmin hebben we kunnen kijken of de beeldinstellingen handig werken en hoe de epg eruit ziet. Ook mochten we de tv niet uit- en aanzetten om te kijken of het starten veel tijd kost, een kwaal waar helaas veel smart-tv's last van hebben. We moeten dus nog even wachten voordat we weten of Android TV ook prettig werkt als je geen gebruikmaakt van de smart-functies en het apparaat gewoon gebruikt om ouderwets tv te kijken.
Tot slot
Het beeld van de X90C zag er op de beursvloer goed uit, al is het natuurlijk lastig om de beeldkwaliteit onder dit soort omstandigheden te beoordelen. Het geluid hebben we zelfs helemaal niet kunnen horen, maar vanwege de platte behuizing met naar beneden gerichte luidsprekers verwachten we daar niet al te veel van. Voor een goede beoordeling van de beeld- en geluidskwaliteit zullen we dus moeten wachten tot we een reviewexemplaar op de redactie hebben.
Heel lang hoeven we daar niet op te wachten, want in tegenstelling tot de meeste nieuwe televisies die op de CES te bewonderen zijn, is de X90C niet pas veel later dit jaar leverbaar, maar zullen de eerste leveringen al in februari plaatsvinden. Er zullen twee maten leverbaar zijn: 55 en 65 inch. Of de X90C veel waar voor je geld zal bieden, is nu nog moeilijk te schatten, want de prijzen zijn nog niet bekend.