Het is oktober en dus staat er een nieuwe Ubuntu-release op de agenda. Onder de codenaam Utopic Unicorn, ofwel 'utopische eenhoorn', wordt na de LTS-release van april weer een 'experimentele' versie uitgebracht. Dit keer, zo kunnen we alvast verklappen, zijn de veranderingen in de reguliere desktopomgeving op basis van Unity minimaal. Hoofdreden is dat Canonical zijn handen vol heeft aan andere projecten, zoals de Mir-displayserver en de Unity 8-gui, die overigens als zeer vroege previewversies beschikbaar zijn. Ook aan Ubuntu Touch wordt nog hard gesleuteld.
De beperkte vernieuwingen in Utopic Unicorn en het feit dat Linux de eindgebruiker misschien wel de meeste keuze biedt aan verschillende desktopomgevingen, bieden ons een mooie gelegenheid om de diverse 'smaken' van Ubuntu eens nader te bekijken.
We bekijken onder andere Ubuntu-versies die geschikt zijn voor oudere systemen. Zo kun je op een pc van een paar jaar oud nog uitstekend 'lichtgewichten' als Lubuntu, Xubuntu of nieuwkomer Ubuntu Mate draaien. Ook bekijken we Kubuntu, dat met een preview van Plasma 5 een frissere interface in de aanbieding heeft. Verder werpen we een voorzichtige blik op Ubuntu Desktop Next, waarin zeer vroege versies van Mir en Unity 8 zijn te zien, en schenken we aandacht aan het veelzijdige Ubuntu Studio. Zoals je ziet hoef je met de diverse 'flavours' niet op één paard te wedden.