Door Willem de Moor

Redacteur

De vierde generatie Raven

Innovatieve behuizing van Silverstone

11-04-2014 • 08:00

62

Multipage-opmaak

Inleiding: tegendraads

Samengevat

Wie een behuizing wil die anders is dan de standaardkastjes die andere fabrikanten uitbrengen, zit met de Raven-serie van Silverstone goed. De Raven 04 is voorzien van een aantal innovatieve features en combineert die met prima prestaties. De behuizing is echter niet bijzonder stil en stevig aan de prijs.

Pluspunten

  • Innovatief interieur
  • Goede prestatie
  • Apart design

Minpunten

  • Ssd's lastig in te bouwen
  • Niet goedkoop
  • Kan flink geluid produceren
  • Apart design

Eindoordeel

Tweakers zegt: 8

Silverstone heeft een traditie waar het gaat om behuizingen met een afwijkend design. De Raven-serie is daarbij het bekendst, vanwege de afwijkende positie van het moederbord in de behuizingen. In de vierde generatie Ravens is dat niet anders; het moederbord wordt gespiegeld gemonteerd ten opzichte van wat in een normale behuizing het geval is.

Dit is niet het enige punt waarop de Raven 4 afwijkt. Door de ongebruikelijke moederbordmontage zit de voeding boven in de behuizing en ook het deurtje aan de voorzijde is anders dan anders.

Silverstone heeft de behuizing ontworpen voor gebruik met twee grote ventilators aan de voorzijde, zodat in de Raven 4 een overdruk ontstaat. In de Raven 3 zaten de twee grote ventilators nog onder in de behuizing, met de drives en voeding aan de voorkant. De fabrikant heeft nu voor een andere configuratie gekozen, vergelijkbaar met de opzet van de Temjin-behuizing. Hoe goed dat werkt en hoe de rest van de behuizing functioneert, hebben we voor deze review getest.

Uiterlijk: grote voordeur

De Raven 4 wijkt vooral van binnen af van de gebruikelijke behuizingen die we hebben getest, maar ook het exterieur vertoont de nodige afwijkingen van de norm.

Aan de voorkant heeft Silverstone een grote en dikke deur geplaatst. De deur is geheel van plastic gemaakt en is voorzien van een streeppatroon waarbij de strepen naar het midden toe steeds smaller worden. Bovendien is het plastic getrapt, waarbij in de bovenste trede een led-strip is ingebouwd.Silverstone Raven 04

Aan de bovenkant van het deurtje zijn beweegbare strips aangebracht, die de onderliggende power- en resetknoppen indrukken. Het deurtje wordt dichtgehouden met een magneetje. De deur is aan de boven- en onderzijde gebogen, waardoor aan de zijkanten luchtsleuven van ongeveer 4,5cm ontstaan. Die zijn nodig om de achterliggende ventilators van voldoende luchtaanvoer te voorzien.

Die twee ventilators zijn nog eens afgeschermd door een plastic klep met daarin een vast stoffilter. Boven de ventilators zijn twee fancontrollers ingebouwd, met ieder drie standen. Daar weer boven zijn twee 5,25"-drivebays te vinden. Het patroon dat op de voordeur is aangebracht, loopt netjes door aan de bovenkant. Het achterste deel van de bovenzijde is voorzien van gaten voor de uitstoot van warme lucht.

Silverstone Raven 04Silverstone Raven 04

Het linkerzijpaneel is geheel gesloten, maar het rechterzijpaneel is, omdat het moederbord gespiegeld is, voorzien van een plexi-venster. Aan de achterkant kan het stoffilter van de bovenroosters worden verwijderd. Daaronder zit de opening voor de voeding, met daaronder de uitbreidingssleuven en een roostertje. Nog verder naar onder is een rooster voor een optionele ventilator aangebracht, met ernaast de uitsparing voor het i/o-shield.

Het interieur: omgekeerde wereld

Twee zaken vallen op in de Raven 4: de gespiegelde moederbordopstelling en de locatie van de voeding. Die psu wordt in vrijwel alle high-end behuizingen onder in de behuizing gemonteerd, maar wegens de afwijkende opstelling van het moederbord wordt de voeding in de Raven 4 bovenin geschroefd.

Het moederbord wordt dus tegen de linkerwand in plaats van tegen het rechterpaneel geschroefd, met de cpu onderin en de uitbreidingskaarten aan de bovenkant. Om het inbouwen van het moederbord te vereenvoudigen, kan de moederbordtray uitgenomen worden door drie schroeven te verwijderen.Silverstone Raven 04

Onder in de behuizing kunnen vier ssd's worden vastgeschroefd op de bodemplaat, waarbij ze met bollingen in het staal iets los van de bodemplaat worden gehouden. Boven de montagepunten voor 2,5"-drives zijn twee drivecages voor een enkele 3,5"-drive te vinden. Drives worden daar met een plastic clip op hun plaats gehouden, terwijl een nylon koord gebruikt kan worden om de drives uit hun bay te trekken.

Op de plaats waar normaal de voeding zit, is een 3,5"-drivebay met eronder de ssd-bevesting geplaatst. Daarboven is een plastic steun te zien, die de processorkoeler kan ondersteunen. De steun is verstelbaar en moet moederborden ontlasten als er koelers met een flink gewicht op worden gemonteerd.

Silverstone Raven 04

Aan de voorzijde zit een verwijderbare drivecage, waarin vijf 3,5"-drives kunnen worden ingebouwd. Om contactgeluid te voorkomen is de binnenkant bekleed met schuim. Daarboven is een plastic kap geplaatst, waarin zeer lange videokaarten kunnen worden vastgezet. Helemaal bovenin aan de voorkant zitten de twee 5,25"-drivebays. Tussen die bays en de voeding zit een bevestigingspunt voor een bracket, om zware videokaarten mee op hun plaats te houden.

Silverstone Raven 04Silverstone Raven 04

Silverstone maakt het inbouwen op deze manier erg makkelijk, hoewel de ssd's wel wat werk vereisen. Features als de verwijderbare moederbordtray, de ondersteuning voor zowel de processorkoeler als de videokaarten en de hulp om de harde schijven te verwijderen, laten een oog voor detail zien dat we weinig tegenkomen.

Koeling en kabelmanagement

Waar de koeling bij de vorige Raven-behuizing nog radicaal anders was, is de koeling in de Raven 4 vrij bekend terrein. Niet langer leveren twee grote ventilators een luchtstroom van onder naar boven, maar twee 180mm-ventilators zuigen heel traditioneel lucht aan via het rooster aan de voorzijde. Silverstone noemt de fans Air Penetrators en geeft de Raven 04 daarmee een overdruk in de behuizing.

Die twee 180mm-ventilators draaien op 600, 900 of 1200rpm, al naar gelang de stand van de individuele fancontrollers. De twee frontventilators leveren een positieve luchtdruk in de behuizing; een uitlaat achterop wordt dus achterwege gelaten. Desgewenst kan die wel gemonteerd worden; ventilators van 120mm kunnen worden ingebouwd. Wie liever eigen ventilators plaatst, kan tot drie 120mm-ventilators met behulp van verloopstukken inbouwen.Silverstone Raven 04

Silverstone maakt gebruik van zogenoemde HiFlow-filters voor de ventilators, die de luchtstroom zo min mogelijk blokkeren. De Air Penetrator AP181-ventilators kunnen zo stofvrij gehouden worden, maar de fabrikant waarschuwt wel voor kwetsbaarheid van de filters.

Het bedrijf doet ook aanbevelingen voor de oriëntatie van de processorkoeler en het type videokaart. Die eerste zou idealiter de ventilator naar achter laten blazen; onze testkoeler is echter haaks gemonteerd. De videokaart zou volgens Silverstone liefst zijn warmte naar buiten blazen; onze videokaart heeft echter twee topflow-koelers, zoals de meeste custom cooler-ontwerpen.

Kabelmanagement

Het kabelmanagement is een beetje wennen, omdat de componenten niet op de gebruikelijke plaats zitten. Silverstone heeft echter voldoende opties gegeven om kabels vast te binden aan de moederbordtray en alles op zijn plaats te houden.

Silverstone Raven 04Silverstone Raven 04

Voor het routeren van de kabels zit er een enorme ruimte achter de moederbordtray; de afstand tussen zijpaneel en tray bedraagt drie centimeter. De uitsparingen in de tray zijn groot genoeg en zijn goed gepositioneerd om de kabels op de juiste plek te krijgen.

Prestaties: nieuwe testmethode

We hebben ons standaardtestprotocol licht aangepast om high-end behuizingen beter te kunnen testen. Dat betekent dat we een echte gamevideokaart in het systeem hebben gezet in plaats van de passief gekoelde 4830-kaart. De 7970 is voorzien van een koeler van Club3D die op maximaal 3500rpm draait. Ook de voeding hebben we vervangen; dat is voortaan een Antec 620W Gamer-psu.

De overige hardware is onveranderd. Een AMD 1100T die met een vcore van 1,4V op 3,8GHz is geklokt, is in een MSI XPower 990FX-moederbord geprikt. Zalmans CNPS10X-koeler draaide op 1000rpm of 1600rpm om de cpu te koelen. Om het systeem compleet te maken installeerden we Windows 8.1 op een Intel Postville-ssd en zetten er een 500GB Spinpoint-harde schijf en tweemaal 2GB geheugen bij.

Warmtebeeld

Met onze Flir E60 maakten we de onderstaande afbeelding van de testopstelling. De foto is gemaakt tijdens zware belasting. Vooral de videokaart is, logischerwijs, erg warm. Door het ontbreken van een ventilator aan de achterkant is het moederbord aan de achterkant van de processor, bij de vrm's, vrij warm.

Silverstone Raven 04 - Flir-beeld

Voor warmtemetingen draaiden we het systeem idle met de cpu-ventilator op 1000rpm en de casefans op de laagste stand. Vervolgens werden de temperaturen van het systeem, de cpu en de gpu vastgelegd met MSI's Control Center en gpu-z. We hebben de metingen herhaald onder load van Prime95 en Furmark, en met de cpu-fan op 1600rpm en de casefans op de hoogste stand.

De geluidsmetingen werden met een Voltcraft-geluidsdrukmeter op 20cm afstand van de voorkant van de behuizing uitgevoerd in een stille ruimte met ongeveer 31dB(A) omgevingsgeluid. We hebben de geluidsdruk onder idle, onder belasting en met de casefans en cpu-koeler op de maximale stand gemeten. Onder belasting van Furmark maakt namelijk ook de gpu-koeling een aanzienlijk geluid met ventilators op 3500rpm.

De gemeten geluidsdruk wordt in absolute waarden gegeven; de temperaturen geven we weer als verschil met de kamertemperatuur. We hebben vooralsnog weinig vergelijkingsmateriaal, omdat de oude meetresultaten met een afwijkende videokaart en voeding zijn uitgevoerd. We zullen de resultaten uitbreiden met meer meetgegevens.

Resultaten: temperaturen

We vergelijken de prestaties van vier behuizingen in een prijsklasse van ongeveer 140 euro, de prijs van de Raven 04 ten tijde van deze review. We beginnen met de testresultaten waarbij de processorkoeling op 1000rpm draaide en de ventilators van de behuizing op de laagste stand, hetzij via een ingebouwde fancontroller, hetzij door middel van software. Het systeem was hierbij idle.

In de temperaturen zit weinig variatie; de ene behuizing levert een processor op die een graadje warmer is, de andere een iets warmere gpu. Alleen de Define XL is wat warmer, vanwege de geluidsisolatie in die behuizing. Dat is ook te zien aan de geluidsproductie; de Fractal Design-behuizing is aanzienlijk stiller dan de rest. De Raven 04 is ruimschoots de luidste behuizing, ondanks de grote ventilators die op 700rpm draaien.

Na de test met de casefans op de laagste stand, hebben we ook gekeken naar de toename in koelcapaciteit en geluidsproductie als we de ventilators in de behuizing op hun volle vermogen laten draaien. De belasting van de processor en videokaart blijft hierbij nog achterwege.

De systeemtemperatuur daalt met de toegenomen airflow vooral bij de Stryker en 750D. In de Raven 04 maakt de extra airflow onder idle-omstandigheden weinig uit. De componenten blijven over het algemeen al zo koel als ze zullen worden. Het geluid daarentegen neemt bij alle behuizingen aanzienlijk toe, maar de Silverstone-behuizing weet hier de 50dB(A)-grens te doorbreken, een twijfelachtige eer. De Corsair- en Fractal Design-behuizingen blijven veel stiller.

Tijd om de belasting op te voeren met Prime en Furmark. Vooral door dit laatste zal de videokaart meer geluid produceren, omdat de koeling flink wordt aangezet.

Het afwijkende ontwerp van de Raven 04 lijkt zijn vruchten af te werpen. Vooral de processor kan zijn warmte veel beter kwijt. De temperatuur in de behuizing en die van de videokaart liggen veel meer op één lijn met de overige behuizingen, hoewel de Define wel wat warmer wordt als gevolg van de dempingspanelen. Het geluid van de Raven 04 is niet veel harder dan zonder de bijdrage van de videokaart. De Stryker produceert nog iets meer geluid, terwijl alleen de Fractal Design-behuizing onder de 50dB(A) weet te blijven.

Specificaties en fotogalerij

Serie Raven
Uitvoering Silverstone Raven RV04B-W
Laagste prijs € 136,- Vergelijk prijzen
Aantal aanbieders 11 winkels
Eerste prijsvermelding Woensdag 11 september 2013
Technische specificaties
Behuizingtype Tower
Form factor ATX (Standard), EATX (Extended ATX), EEB, Micro-ATX (µATX)
Fysieke specificaties
Behuizing Panel Window
Materialen Polyester, staal
Kleuren Zwart
Bays en aansluitingen
Behuizing bay intern 4x 2,5", 7x 3,5", 2x 5,25"
Hotswap bays 2x SAS/SATA (3.5")
Aansluitingen voorzijde 3,5mm-headset, Microfoon, 2x USB 3.0
Voeding Boven
Inclusief voeding Nee
Airflow
Fan-poorten 3
Meegeleverde fans 2
Kabelmanagement Ja
Afmetingen en gewicht
Hoogte 581mm
Breedte 219mm
Diepte 497mm
Meer informatie
Specs van fabrikant Productinformatie van de fabrikant
Meer informatie
Silverstone Raven 04Silverstone Raven 04Silverstone Raven 04Silverstone Raven 04Silverstone Raven 04Silverstone Raven 04Silverstone Raven 04Silverstone Raven 04Silverstone Raven 04Silverstone Raven 04Silverstone Raven 04Silverstone Raven 04Silverstone Raven 04Silverstone Raven 04

Conclusie

Silverstone heeft de Raven-serie een uitstekend vervolg gegeven met de Raven 4. De behuizing is een gedurfd, afwijkend ontwerp van huis-tuin-en-keuken-behuizingen en een welkome afwisseling. Het oog voor detail in de behuizing is aangenaam. Uitsparingen zitten op de juiste plaats, randjes zijn afgerond en de bouwkwaliteit is prima. Features als de ondersteuning voor videokaart en processorkoeler zijn goed doordacht en de verwijderbare moederbordtray maakt installatie eenvoudig.

Sommige puntjes verdienen wel wat aandacht. De ssd's moeten op de bodemplaat geïnstalleerd worden en dat maakt de bereikbaarheid en het aansluiten van kabels wat lastig. Harde schijven installeren is daarentegen weer eenvoudig en ook voor kabelmanagement is meer dan genoeg ruimte.

De koeling werkt prima, dankzij de twee grote ventilators, maar die maken op de hoogste stand wel veel lawaai. Van binnen mag de behuizing bovendien keurig bedacht zijn, op de vormgeving van de buitenkant valt behoorljik wat af te dingen. We willen het woord lelijk niet in de mond nemen, maar dat is wel een veelgehoorde reactie op de kantoorvloer.

Desalniettemin heeft Silverstone met de Raven 4 een unieke behuizing op de markt gezet, die zeker de aandacht zal trekken. Over smaak valt te twisten, maar over het interieur, de koelprestaties en de afwerking niet; die zijn voldoende om de Raven 4 een Goed-beoordeling te geven. Met een lagere prijs zou daar nog een halve ster bijkomen, maar ongeveer 140 euro vinden we veel geld voor een behuizing.

Samengevat

Wie een behuizing wil die anders is dan de standaardkastjes die andere fabrikanten uitbrengen, zit met de Raven-serie van Silverstone goed. De Raven 04 is voorzien van een aantal innovatieve features en combineert die met prima prestaties. De behuizing is echter niet bijzonder stil en stevig aan de prijs.

Pluspunten

  • Innovatief interieur
  • Goede prestatie
  • Apart design

Minpunten

  • Ssd's lastig in te bouwen
  • Niet goedkoop
  • Kan flink geluid produceren
  • Apart design

Eindoordeel

Tweakers zegt: 8

Reacties (62)

62
55
21
2
0
30
Wijzig sortering
Hoe kan:
Apart design

een minpunt zijn? dat lijkt me een kwestie van smaak
Daarom staat het ook als plus -en minpunt beschreven
Als iet zowel een plus- als een minpunt is laat je het weg uit de vergelijking. 1 - 1 = 0.
Het staat er nu juist wel in omdat het voor sommigen een pluspunt en voor anderen een minpunt is.
Oftewel: het is geen pluspunt noch een minpunt. Als het gaat om smaak kan je dat niet meenemen in een 'objectieve' vergelijking, natuurlijk kan je het er wel bij vermelden. Verder vind ik de kast er zelf wel mooi uitzien, maar voorlopig ben ik nog erg blij met mijn Obsidian 650D!
Eens. Lijkt me pluspunt noch minpunt. Maar het valt wel tegen elkaar weg zo.
Ik denk dat ze bedoelen dat het afwijkt van de 'normale' behuizingen. Dus niet een standaard rechthoekige kast (en soms met wat lampjes). Dit is gewoon wat anders.
Voor sommige mensen kan het design, een minpunt zijn omdat ze het te appart vinden of niet hen smaak is. Maar het is gewoon een kwestie van smaak
Leuk te horen dat je zo over die review denkt! Ze zijn duidelijk familie, al is de RVZ01 natuurlijk een heel ander beestje. Maar een positieve ervaring met 1 raven geeft natuurlijk hoop voor de volgende.

Ik kwam onlangs ook een teaser van de Raven 5 tegen, weer een apart design uiteraard, maar vind hem wel leuk. Geen idee of/wanneer deze komt echter.
http://goo.gl/V2uRyu
http://goo.gl/prGM2A

Verder een prettige review, ook de nieuwe manier van grafiekjes presenteren maakt het fijn te navigeren en de informatie te vinden die je graag wilt zien. Top :D

[Reactie gewijzigd door Foritain op 23 juli 2024 03:47]

Het ontwerp van de RV05 is allang bekend hoor! Zoek maar eens op Google, Silverstone heeft zowel de RV05 als de FT05 laatst op een beurs laten zien: deze foto laat de binnenkant mooi zien.
CPU Koeler ondersteuning... zijn er meer kasten die dit hebben?
Bijna niet, daarmee onderscheidt deze kast zich van de rest.
Nee, maar er zijn natuurlijk altijd leuke / goedkope alternatieve oplossingen voor te vinden.

Goed dat ze zich hiermee onderscheiden van de rest, het is alleen misschien een beetje laat, nu steeds meer serieuze koelers circulatie systemen gebruiken waarbij je de heatspreader elders kunt plaatsen. (Corsair i100 / 110 om maar wat te noemen)

Toch vreemd dat het niet als Pluspunt genoemd wordt in de review.
Gelukkig niet, nogal een nutteloze toevoeging. Een modern pcb kan die belasting (statisch) prima hebben. En tegenwoordig word elke zware koeler ondersteund door een backplate.
Er zijn wel veel koelers, waarvan men weet dat dit een probleem kan vormen, die met een ondersteuning in de verpakking komen. Je krijgt ze bij de koeler zelf ipv bij de kast. Dit kan echter wel een probleem vormen wanneer je een speciaal soort kast hebt en blijkt dat de steun om wat voor reden dan ook niet past.

pricewatch: Zalman CNPS12X
Is bijvoorbeeld een die met steun komt.
Hij staat dan ook bij min en pluspunten
Bijzondere kast, kan er niet echt warm voor lopen..
Bijzonder lelijk vind ik ze maar toch 2 zaken vind ik zeer interessant: door het ondersteboven inbouwen van het mobo 'hangen' de ventilators niet aan je videokaart wat imho koeling en slijtage ten goede komt.

Ook de extra steun voor cpu koeler is echt interessant.
Ik hou het bij mijn corsair obsidian 450d 😛 vindt ik persoonlijk een mooiere case, met betere koelingsmogelijkheden en inbouwopties. En goedkoper.
En mogelijk nog stiller ook al is de videokaart die Tweakers gebruikt wel extreem luid. Ben eigenlijk wel benieuwd naar de prestaties van een Obsidian 450D met deze test. Kast is ook nog net nieuw, dus vind ik eigenlijk wel dat ze die eens mogen reviewen binnenkort. Ik overweeg er in elk geval één, maar vind het eigenlijk niet kunnen dat er geen USB 2 poorten op het front panel zijn, mijn moederbord heeft nog geen USB 3 (stamt uit 2010), ik heb geen randapparatuur met USB 3 en backwards compatibility van USB 3 naar USB 2 is niet altijd even goed. En moesten er nu 4 USB 3 poorten zijn, zou ik het nog begrijpen, maar er zijn er maar 2 dus er was plek zat voor nog 2 USB 2. Waarschijnlijk kun je nog wel een USB 2 header aansluiten op USB 3 front panel, maar ik vind het toch een minpunt.
Daar ben ik ook benieuwd naar, ik ben zelf nog bezig met de bouw die in juni af is wegens financiën. Er komt een msi gtx 780ti gaming, de CPU wordt gekoeld door de h100i van corsair met aftermarket fans sp120 quiet. Punt over de usb3 ben ik met je eens, zelf heb ik er alleen geen last van vanwege een nieuw moederbord (msi z87-gd65). En in de praktijk gebruik ik de front USB alleen voor USB sticks.
Ik had niet eens door dat er nu al weer een nieuwe Raven op de markt is. En zo prijzig is het toch niet voor zo een grote kast? Er past een hoop in van wat ik zie.


offtopic:
weet iemand toevallig het liedje dat gebruikt is? :D
Muziek is van Bonobo, nummer heet Eyesdown.
Ik denk dat innovatief en creatief hier door elkaar gebruikt wordt, ik zie weinig nuttige innovatie in deze kast. Daarnaast kan de voiceover een stuk beter, nogal saai en niet uitnodigend.
Vergeleken met andere merken is het innovatief om het moederbord aan de andere kant te plaatsen. Voor Silverstone is het wel niet de eerste keer dat ze het moederbord zo monteren (al sinds de eerste Raven in 2008 als ik me niet vergis?), dus die innovatie is inderdaad al wel 6 jaar oud.
Dat grote fans op een maximaal toerental veel geluid kunnen maken is niet zo verwonderlijk ;) Echter hoe kleiner met meer rpm, hoe irritanter het geluid. Als er grote fans worden gebruikt, is het achterliggende idee dat deze minder rondjes hoeven te draaien om te koelen, en daardoor relatief stil kunnen koelen. Als je die grote fans maximaal moet zetten om te koelen, zou er iets niet in de haak zijn lijkt me :)

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.