Het grote Kickstarter-succes
Een van de grootste successen van crowfundingwebsite Kickstarter is zonder twijfel de Pebble, een smartwatch die is voorzien van een e-paper-scherm en kan samenwerken met zowel Android- als iOS-telefoons. In 2012 wist de jonge start-up achter het horloge meer dan 10 miljoen dollar op te halen via de crowdfundingwebsite en sinds januari 2013 zijn de horloges te koop, online, maar ook bij enkele grote retailers in Amerika.
Inmiddels zijn er meer dan 300.000 stuks verkocht en sinds de introductie is het bedrijf druk bezig geweest met het uitbouwen van het ecosysteem. Er wordt al enkele maanden gesleuteld aan een nieuwe sdk-versie en eind vorig jaar kreeg de Pebble verbeterde ondersteuning voor iOS 7. Daarnaast werd aangekondigd dat het horloge een eigen app-store krijgt.
Tijdens de CES kwam het bedrijf opnieuw met een aankondiging; de Pebble-familie wordt uitgebreid met een nieuw model. De hardware van deze nieuwe variant is nagenoeg identiek, maar de behuizing is compleet op de schop gegaan. Waar de originele Pebble compleet van plastic gemaakt is, is de nieuwe Pebble Steel, zoals de naam al zegt, gemaakt van metaal.
Dat lijkt een slimme zet, want echte horlogeliefhebbers hebben wellicht geen zin in een simpel ogend plastic uurwerk om hun pols. De Pebble Steel zou dergelijke skeptici over de streep kunnen trekken. Wij gingen tijdens de CES langs bij het jonge bedrijf om de nieuwe variant van het populaire horloge te bekijken en spraken met product evangelist Myriam Joire over de komende wijzigingen in het ecosysteem.
Net een echt horloge
Het 'probleem' waaraan de meeste smartwatches lijden, is dat ze meteen te herkennen zijn als smartwatch. Vaak zijn de horloges aan de grote kant en erg dik. Het plastic waarvan ze veelal gemaakt zijn en de felle kleuren helpen evenmin om onopgemerkt te blijven. Veel mensen zullen zich er niet aan storen, maar wie bijvoorbeeld vaak een pak draagt, is wellicht minder geneigd om een smartwatch om zijn pols te doen.
Volgens Myriam Joire, product envangelist bij Pebble, was dat een van de vaakst terugkomende kritiekpunten uit de feedback van gebruikers. Ook onder de medewerkers van Pebble zelf was er behoefte aan een versie die meer weg had van een gewoon horloge. Die signalen van de gebruikers deden het bedrijf besluiten om een versie te maken die minder opvalt en traditioneler oogt; dat is de Steel geworden.
/i/1389334517.jpeg?f=imagenormal)
Het eerste wat opvalt als je de Steel omdoet, is het lage gewicht. Met nog geen 50 gram weegt hij zeker de helft minder dan veel andere metalen horloges en dat voelt in het begin een beetje raar aan. Verder valt op dat hij een stukje dunner is dan de originele Pebble. Toch vonden we de Steel niet goedkoop aanvoelen, integendeel zelfs. De beste manier om te beschrijven hoe de Steel aanvoelt en overkomt, is dat het net een gewoon horloge is. Dat klinkt als een open deur, maar we hebben het tot nu toe van geen enkele smartwatch kunnen zeggen.
De Pebble Steel zal in twee kleuren geleverd worden: roestvrij staal en matzwart. De eerste heeft een behoorlijke retro-look en heeft wel wat weg van de vierkante Casio-horloges uit de jaren tachtig. De matzwarte variant is naar onze mening veruit de mooiste van de twee. Standaard zijn de horloges uitgerust met een metalen bandje met schakeltjes en een vouwsluiting, maar gebruikers krijgen ook een traditioneel leren bandje meegeleverd. De bovenkant van het klokje is afgewerkt met Gorilla Glass, het krasvaste glas dat we vooral van smartphones kennen.
:fill(white)/i/1389334515.jpeg?f=thumb)
Hoewel het uiterlijk anders is dan dat van de originele Pebble, is de werking dat niet. Er zitten nog steeds vier knoppen op het horloge, drie rechts en een links, en opladen gebeurt via een magnetische connector, die overigens net even anders is dan die bij het eerste model. Ook de Steel-variant is waterdicht; je kunt ermee afwassen of zorgeloos mee onder de douche en een duik in het zwembad moet hij eveneens overleven.
Functioneel gezien zijn er twee kleine wijzigingen. De eerste is een klein rgb-ledje aan de voorzijde, onder het scherm. Vooralsnog dient dit slechts als laadindicator, maar in de toekomst krijgen ontwikkelaars er ook toegang toe. Daarnaast zit de antenne voor de bluetooth-chip niet langer in het horloge, maar loopt deze als een rand rondom de behuizing, wat een betere ontvangst moet opleveren.
Conservatieve hardwarekeuzes
De Steel is technisch gezien vrijwel identiek aan de originele Pebble, al is er nu wel wat meer geheugen aanwezig. Dat is een bewuste keuze geweest. Hoewel er van buitenaf veel druk is om met een nieuwe versie van de Pebble te komen die snellere en modernere hardware bevat, is dat iets waar ze bij de jonge start-up niet aanwillen, om twee redenen. Allereerst wordt het werk van app-ontwikkelaars moeilijker als er uiteenlopende varianten komen; het bedrijf wil juist dat ontwikkelaars enthousiast worden over de Pebble en apps gaan maken. Daarnaast benadrukte Joire dat ze er bij Pebble op tegen zijn om hardware-upgrades door te voeren als die geen betere gebruikservaring opleveren.
Het belangrijkste onderdeel van die gebruikservaring vindt men bij Pebble de accuduur. Bij elke mogelijke nieuwe feature, of het nou om software of om hardware gaat, wordt gekeken of die de accuduur van de Pebble niet negatief beïnvloedt. Dat is dan ook de reden waarom de Pebble in vergelijking met sommige andere smartwatches nauwelijks rekenkracht aan boord heeft. Waar een Galaxy Gear beschikt over een oled-scherm en een smartphoneprocessor op 800MHz, heeft de Pebble een e-paper-scherm en een simpele Cortex M3-chip met een tiende van die kloksnelheid.
/i/1389334513.jpeg?f=imagenormal)
Er valt heel wat voor die aanpak te zeggen. We zien inderdaad het nut van een zeer krachtige chip in een smartwatch niet in, maar het scherm is een ander verhaal. Het door Sharp geproduceerde e-paper-scherm van de Pebble mag dan zuinig en functioneel zijn, erg mooi is het niet. De resolutie van 144x168 pixels is zo laag dat je duidelijk de karteltjes ziet als tekst weergegeven wordt, het contrast is laag en natuurlijk is het beeld simpelweg zwart-wit. Het bedrijf geeft aan dat het ook liever een scherm met een betere beeldkwaliteit zou willen inbouwen, maar dat er nog geen technieken voorhanden zijn die zuinig genoeg zijn. Als wij moesten kiezen, zou accuduur het ook winnen van beeldkwaliteit, maar het scherm is duidelijk de zwakste schakel in het Pebble-ontwerp.
Het ecosysteem gaat op de schop
De door smartwatchskeptici meest gestelde vraag is misschien wel: 'Wat heb je eraan?'. Bijna alle smartwatchfabrikanten zijn nog druk op zoek naar een volledig antwoord op die vraag, maar ze zijn het er alvast over eens dat notificaties doorsturen vanaf je smartphone er in ieder geval bijhoort. Daarnaast bieden veel smartwatches de mogelijkheid om kleine apps te draaien.
Beide toepassingen zijn ook mogelijk op de Pebble. Via bluetooth maakt hij verbinding met een iPhone of Android-smartphone en via een app op de telefoon kan het horloge beheerd worden. In totaal heeft de Pebble plek voor acht apps, een beperking die volgens Joire niet het gevolg is van hardwarelimieten, maar bewust is ingebouwd, Het bedrijf wil namelijk dat gebruikers goed nadenken over welke apps ze echt willen gebruiken en voorkomen dat mensen hun horloge, net als hun smartphone, volladen met apps die ze nooit starten.
Er werd ons op de Pebble Steel een aantal apps gedemonstreerd, sommige nieuw en sommige al wat ouder. Via de ESPN-app kunnen sportuitslagen gecheckt worden, terwijl de muziekstreamingdienst Pandora een app heeft waarbij de Pebble dient als afstandsbediening voor het apparaat waarop Pandora draait. Een andere simpele, maar vernuftige app is die van Foursquare. Met een enkele druk op de knop verschijnt er een lijstje met plekken in de buurt en met een tweede druk kun je meteen inchecken. Het is zelfs mogelijk om via een app de camera op de iPhone te bedienen, waarbij de smartwatch een preview van het beeld weergeeft.
/i/1389334514.jpeg?f=imagenormal)
De ontwikkeling en verspreiding van Pebble-apps ging tot nu toe verre van ideaal. De eerste versie van de sdk, die bij de introductie van de Pebble vrijgegeven werd, was weinig doordacht en het bedrijf geeft achteraf toe dat die sdk nooit verder dan het alfastadium was gekomen. Er wordt daarom al enkele maanden gewerkt aan versie 2.0 van de sdk, die een stuk volwassener moet zijn en ontwikkelaars toegang geeft tot meer api's. Pebble hoopt daarmee het fundament te leggen voor ontwikkelingen in de komende tijd en voert daarom fikse wijzigingen door, met als gevolg dat bestaande apps door hun ontwikkelaars moeten worden aangepast.
Pebble is van plan om de sdk binnen enkele weken vrij te geven, samen met een andere grote wijziging. De apps voor Android en iOS worden namelijk uitgerust met een app-store, waarin gebruikers nieuwe klok-skins en apps kunnen downloaden. Dat was hoognodig, want zonder een centrale plek om dit soort zaken te downloaden, werden gebruikers gedwongen om zelf online te gaan zoeken. Vanuit de community kwamen er in het afgelopen jaar gelukkig diverse onofficiële appstores naar voren, maar de drempel lag nog steeds erg hoog.
Achter de schermen is Pebble ook druk bezig om grote bedrijven ertoe over te halen om apps te ontwikkelen. Tijdens de CES werd bijvoorbeeld bekendgemaakt dat Mercedes met een app voor de Pebble komt. Ons werd op het hart gedrukt dat de recente ontwikkelingen rondom het ecosysteem het topje van de ijsberg zijn en dat er in de komende maanden nog veel grote bedrijven en diensten met Pebble-ondersteuning komen. Meer details kregen we, ondanks verwoede pogingen, niet ontfutseld.
Tot slot
Vergeleken met de andere smartwatches die we op de beurs gezien hebben, lijkt de Steel eigenlijk niet op een smartwatch en mensen die niet warmliepen voor smartwatches vanwege het uiterlijk, zouden door de Steel wel eens overtuigd kunnen worden. Of de echte horlogefreaks ooit zullen overstappen, valt nog te bezien. Hoewel de buitenkant van de nieuwe Pebble strak oogt, is het scherm immers meer functioneel dan mooi en daarnaast vind je de romantiek van een klassiek horloge in een smartwatch niet terug.
Pebble wil voor de Steel-versie 100 dollar meer zien dan voor de normale variant, waarmee de prijs uitkomt op 249 dollar. 100 dollar lijkt veel geld voor enkel een mooiere behuizing, maar gezien de doelgroep waar Pebble op mikt, valt het met de prijs nog wel mee. Voor mensen die van mooie horloges houden, is 249 euro geen extreem hoog bedrag. Wat prijs betreft valt de Pebble Steel tussen een Samsung Galaxy Gear en een Sony SmartWatch 2 in, terwijl hij in onze ogen het mooist en meest functioneel is van die drie.
De markt voor smartwatches is nog jong en dit jaar zullen er vast nog veel verschuivingen plaatsvinden, maar van alle smartwatches die we tot nu toe gezien en gebruikt hebben, maakt de nieuwe Pebble Steel zowel wat uiterlijk als wat functionaliteit betreft veruit de meeste indruk.