Inleiding
Inleiding
In het afgelopen jaar is er een stuk meer aandacht gekomen voor smartwatches, deels door het succes van het Kickstarter-project Pebble, deels door de release van Samsungs Galaxy Gear en deels omdat er al lange tijd geruchten gaan dat Apple aan een smartwatch werkt. We kunnen ons voorstellen dat die nieuwe aandacht Sony een beetje steekt; het bedrijf werkt namelijk al langer aan smartwatches en in 2012 bracht het een eerste versie van zijn Sony SmartWatch op de markt. Veel roem bracht die de fabrikant echter niet.
Sony komt nu met een vernieuwde versie, die simpelweg SmartWatch 2 heet. Ten opzichte van het eerste model is er een boel veranderd. Het scherm is nu een transflectieve lcd die constant aanstaat, in plaats van een oled die standaard uitstaat, er kan opgeladen worden met een reguliere usb-stekker en ook is het mogelijk om een standaard-24mm-polsband te bevestigen. Daarnaast werkt de smartwatch samen met elke Android-smartphone die versie 4.0 of hoger van het besturingssysteem draait. Dat maakt hem voor een grotere groep interessant dan Samsungs Galaxy Gear, die maar met een handvol toestellen werkt.
Al die vernieuwingen wekten onze interesse en in de laatste weken heeft de SmartWatch 2 daarom bijna constant om de pols van redacteur Wout gezeten om hem op de hoogte te houden van alles wat er op zijn telefoon gebeurde. In deze review zet hij uiteen wat de SmartWatch 2 allemaal kan en of het een nuttige toevoeging is aan je gadgetcollectie.
Vormgeving, hardware en ergonomie
De SmartWatch 2 heeft een tamelijk simpel en strak ontwerp, dat doet denken aan het ontwerp van de Xperia-telefoons, vooral vanwege de zilverkleurige, ronde aan-uitknop. Het horloge meet 42x41x9mm en heeft een touchscreen met een diagonaal van 1,6". Onder dat scherm zitten drie capacitieve knoppen: terug, home en menu, waarmee het ontwerp duidelijk geïnspireerd is op Android-telefoons.
Sony levert de smartwatch met een simpel, zwartrubberen horlogebandje, dat in principe volstaat. Niet iedereen zal echter even blij zijn met het materiaal. Het rubber maakt dat je pols snel opwarmt en het trekt ook snel stof en andere vuiltjes aan. Omdat het bandje gebruikmaakt van een standaardhorlogebevestiging, kun je het echter makkelijk vervangen door een ander exemplaar, zolang het maar dezelfde 24mm-maat gebruikt.
/i/1384775590.jpeg?f=imagenormal)
Aan de linkerzijde van het horloge zit een micro-usb-aansluiting, die afgedekt is met een klepje. Om dat klepje los te krijgen moet je flink priegelen en als je net je nagels geknipt hebt is het openmaken een flinke opgave. Het voordeel van het klepje is dat de usb-poort volledig afgesloten is en het horloge heeft dan ook een IP57-certificering. Dat betekent dat je zonder zorgen met je SmartWatch 2 de afwas kunt doen en omdat hij dieptes tot één meter aankan, zou zwemmen ook geen probleem moeten zijn, zolang je maar niet gaat duiken.
Zwemmen moet geen probleem zijn, zolang je maar niet gaat duiken
Met een dikte van 9mm en een gewicht van 122,5 gram voelt de SmartWatch 2 hetzelfde aan als een fors regulier horloge en daarmee heeft hij dus dezelfde minpunten. Hij kan bijvoorbeeld een beetje in de weg zitten als je een overhemd met nauwe manchetten draagt en als je geen horloge gewend bent, voelt hij in het begin zwaar aan. Ben je al een horlogedrager, dan zul je zonder veel gewenning kunnen overstappen op de SmartWatch 2.
Het scherm
De SmartWatch 2 is voorzien van een transflective kleuren-touchscreen met een beelddiagonaal van 1,6". 'Transflective' is een samenvoeging van transmissive en reflective en betekent dat het scherm zowel licht kan uitstralen als kan reflecteren. Standaard staat de backlight uit en zie je gedimd de tijd op het scherm staan. Je kunt op de SmartWatch 2 zelf instellen wat voor soort klok je wilt zien, digitaal of analoog, en via de Play Store kun je nog extra klokjes downloaden.
Omdat de backlight dus het grootste deel van de dag uitstaat, verbruikt het scherm relatief weinig energie en zolang je niet niet in het pikkedonker zit, is het goed afleesbaar. Zodra je op het knopje op de zijkant klikt, gaat de backlight voor een paar seconden aan, zodat je ook in het donker kunt zien hoe laat het is. Druk je vervolgens ook op de homeknop, dan wordt het homescreen geopend.
/i/1384527845.jpeg?f=imagenormal)
Mooi zouden we het scherm niet noemen. De resolutie van 220x176 pixels is niet hoog en tekst oogt daarom korrelig. Daarnaast ligt het contrast laag en zijn de kleuren flets. Vergeleken met het oled-schermpje van de Galxy Gear is het een verschil als dag en nacht.
Opladen en accuduur
Omdat de SmartWatch 2 een normale micro-usb-poort heeft, is opladen eenvoudig, een stuk eenvoudiger dan bij Samsungs Galaxy Gear-smartwatch, die met een aparte laadaccessoire werkt. Hoe lang de SmartWatch 2 meegaat op de accu is moeilijk te zeggen. Dat hangt volledig af van hoe vaak je hem gebruikt en op welke helderheid het scherm is ingesteld. Gebruik je hem alleen als horloge en staat de backlight dus constant uit, dan kom je de werkweek waarschijnlijk net door. Door hem veel te gebruiken op hoge helderheid kun je de accuduur terugbrengen tot een dag of twee à drie.
Interface, beheer en apps
De SmartWatch 2 draait niet op Android, zoals de Galaxy Gear, maar op een propriëtair besturingssysteem dat door Sony enigszins als Android is gestyled. Naast de drie Android-knoppen onder het scherm zie je op het scherm een grid van zes icoontjes met daarboven een statusbalk. In die statusbalk staan een icoontje voor de resterende accucapaciteit, een klok en een icoontje dat aangeeft of er verbinding met de telefoon is. Door van boven naar beneden te vegen open je een overzicht met alle ongelezen notificaties, net zoals dat op een Android-toestel het geval is.
De bediening verloopt zowel via de capacitieve knoppen als via het touchscreen. Om in het hoofdmenu te komen moet je eerst op de aan-uitknop en vervolgens op de homeknop drukken. Via het touchscreen kun je vervolgens door de menu's en opties navigeren. Dat verloopt lang niet zo soepel als op een moderne smartphone, omdat het touchscreen niet zo gevoelig is, waardoor je een icoon soms meer dan eens moet aantikken voordat het touchscreen de aanraking registreert.
:fill(white)/i/1384775588.jpeg?f=thumb)
Om het horloge te beheren heb je twee Android-applicaties nodig: Smart Connect en SmartWatch 2 SW2. Met die combinatie ben je in staat om via bluetooth een verbinding met het horloge op te zetten. De functionaliteit is dan nog beperkt. Om echt wat te doen met de SmartWatch 2 heb je Smart Extensions nodig, in de vorm van Android-apps die je uit de Play Store kunt downloaden. Die Android-apps verschijnen niet in je standaardapplicatieoverzicht, maar zijn wel terug te vinden in de Smart Connect-app. Met die Extensions kun je kleine apps op de telefoon installeren, maar ook apps koppelen die vervolgens notificaties vanaf je telefoon doorsturen.
Standaard heeft de SmartWatch 2 een wekker en een zaklampfunctie
Sony stelt zelf via de Play Store een aantal Smart Extensions beschikbaar voor de SmartWatch 2, waaronder een weer-widget, een afstandsbediening voor de muziekspeler op je telefoon en verschillende extensies die notificaties doorsturen voor onder andere Twitter, Facebook, Gmail, sms'jes, gemiste gesprekken en de kalender. Niet alle functionaliteit verloopt overigens via Smart Extensions; standaard heeft de SmartWatch 2 een wekker en een zaklampfunctie. Die laatste doet overigens niet meer dan een wit scherm op maximale helderheid weergeven.
/i/1384855252.jpeg?f=imagenormal)
Sony heeft het Smart Extension-systeem opengesteld voor third-party-ontwikkelaars en dat betekent dat iedereen apps voor de SmartWatch 2 kan maken. Omdat de technieken en api's goeddeels dezelfde zijn als bij Sony's vorige SmartWatch, is er al een ruim aanbod van apps. Zo kwamen we in de Play Store apps tegen voor een kalender, Endomondo, rekenmachines, kaartspelletjes en afstandsbedieningen voor de camera op de telefoon. Lang niet alle apps zijn van dezelfde kwaliteit, en ze zijn ook allemaal anders vormgegeven en moeten anders ingesteld worden, waardoor het ecosysteem een beetje rommelig overkomt. Ook moet voor redelijk wat apps worden betaald.
Notificaties blijken omslachtig
De SmartWatch 2 kan gebruikt worden voor het draaien van kleine apps, maar ook om notificaties van de smartphone weer te geven. Zo hoef je niet elke keer de telefoon uit je broekzak te halen om te kijken of er een notificatie is die actie vereist. Dat is in onze ogen een van meest aansprekende features van een smartwatch.
Om die notificaties te krijgen moet je per dienst een losse Smart Extension installeren. Wil je bijvoorbeeld notificaties voor Gmail, Twitter en Facebook, dan betekent dat drie verschillende apps installeren en configureren. Dat gebeurt compleet onafhankelijk van de officiële smartphone-apps, dus je zult ook per Smart Extension apart moeten inloggen.
Omdat de notificaties op je telefoon en de SmartWatch 2 los van elkaar staan, blijven ze op je horloge aanwezig als je ze op de telefoon al gelezen hebt. Na een drukke Twitter-discussie kun je dus zomaar twintig nieuwe notificaties op je horloge hebben. Die kun je vervolgens een voor een van het horloge verwijderen of je kunt vanuit de Smart Connect-app op de telefoon alle notificaties als gelezen markeren, maar een automatische koppeling is er niet en dat is onhandig.
Het is wel apart dat je geld moet betalen voor WhatsApp-notificaties
Sony levert zelf een aantal notificatie-apps mee, onder andere voor Facebook, Twitter, Gmail en de kalender op je telefoon. Voor diensten die Sony niet ondersteunt, zoals WhatsApp en Hangouts, ben je aangewezen op Smart Extensions van third-party-ontwikkelaars. En in sommige gevallen betekent dit dat je moet betalen. Zo konden we geen gratis Smart Extension voor WhatsApp vinden.
Dat is eigenlijk niet gek, ontwikkelaars steken er immers tijd in, maar het is wel apart dat je geld moet betalen voor WhatsApp-notificaties terwijl de app op je smartphone gratis is. Daarnaast zijn voor sommige diensten, zoals WhatsApp en Hangouts, diverse third-party-Smart Extensions beschikbaar en het is aan de gebruiker om uit te zoeken welke de beste is.
/i/1384854617.png?f=thumb)
Telkens als we bezig waren met de configuratie van weer een nieuwe Smart Extension voor een bepaalde notificatie, konden we ons niet aan de indruk onttrekken dat dit makkelijker kan. De api's zijn ervoor aanwezig. In de nieuwste versies van Android kunnen ontwikkelaars de notificaties binnen Android afvangen en hier vervolgens iets mee doen. Als het beheersysteem van de SmartWatch 2 op die api's gebaseerd was, had geen enkele gebruiker moeilijk hoeven doen met add-ons en zouden gloednieuwe apps ook meteen werken.
Na enige tijd vonden we een betaalde app die verschillende soorten notificaties op de telefoon kan aftappen om die vervolgens door te sturen naar de SmartWatch 2, zoals hierboven beschreven dus, wat de notificatiefunctie van het horloge een stuk nuttiger maakt. Dit soort functionaliteit hadden we echter gratis van Sony verwacht en zou niet via een betaalde app van een third-party-ontwikkelaar moeten verlopen.
Specificaties en productfoto's
Merk en uitvoering |
|
Categorie |
Smartwatches |
Merk |
Sony |
Uitvoering |
SmartWatch 2 |
Afbeeldingen |
/i/1372170661.png?f=thumblarge) |
Prijs en beoordeling |
|
Laagste prijs |
€ 144,37 Vergelijk prijzen |
Aantal aanbieders |
9 winkels |
Eerste prijsvermelding |
Dinsdag 8 oktober 2013 |
Beoordeling |
Score: 4 (3 reviews) |
Compatibiliteit |
|
Compatibel met |
Android |
Opmerkingen compatibiliteit |
Werkt via nfc met alle smartphones die draaien op Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) en later |
Afmetingen en gewicht |
|
Lengte |
42mm |
Breedte |
41mm |
Dikte |
9mm |
Gewicht (gram) |
122,5g |
Scherm |
|
Schermdiagonaal |
1,6" |
Schermresolutie |
220x176 |
Schermtype |
LCD |
Accu |
|
Batterijduur (uren) |
96u |
Bluetooth |
|
Bluetooth-versie |
Bluetooth 3.0 |
Overige specificaties |
|
Kleuren |
Zwart |
Alternatieven
Samsungs Galaxy Gear oogt luxer dan de SmartWatch 2 en is eveneens stof- en waterdicht. Het gebruikte oled-scherm is een stuk mooier dan het lcd-paneel in Sony's horloge. Samsungs horloge werkt echter alleen met een aantal Samsung-toestellen, terwijl de SmartWatch 2 met veel meer telefoons werkt. Daarnaast is het app-aanbod voor Sony's horloge uitgebreider.
De Pebble heeft een e-ink scherm en is daarom een stukje zuiniger dan de SmartWatch 2, al is de beeldkwaliteit minder. Met 1,6" is het scherm even groot, maar omdat er geen touchscreen aanwezig is, verloopt de bediening via knopjes. Er zijn al een boel apps voor Pebble beschikbaar en er is ondersteuning voor zowel iOS als Android.
Conclusie
De SmartWatch 2 doet een aantal dingen goed. Zo zit hij stevig in elkaar, is de behuizing water- en stofdicht, kun je hem eenvoudig met een micro-usb-lader opladen, zijn de bandjes verwisselbaar en hoef je hem bij gemiddeld gebruik zeker niet elke dag aan de lader te hangen. Dat laatste is te danken aan het transflectieve scherm. Keerzijde van die techniek is de middelmatige beeldkwaliteit en daarnaast levert de lage resolutie een korrelig beeld op.
Het voelt allemaal nog pril, rommelig en weinig doordacht aan
Als je de SmartWatch 2 een tijdje in gebruik hebt, zou je niet direct zeggen dat Sony al enige ervaring met dit soort apparaten heeft. Hoewel met de hardware niets echt mis is en je alle functionaliteit met genoeg geduld en tijd aan de praat kunt krijgen, voelt het allemaal nog pril, rommelig en weinig doordacht aan. Vooral de notificatiefunctionaliteit laat in zijn huidige vorm nog veel te wensen over.
Early adopters die de minpuntjes over het hoofd willen zien, zullen best plezier kunnen beleven aan de SmartWatch 2. Evenmin echter als bij Samsungs Galaxy Gear hebben we bij de SmartWatch 2 het gevoel dat dit de smartwatch gaat zijn die echt bij het grote publiek zal doorbreken.
Pluspunten
-
Werkt met veel Android-telefoons
-
Redelijke accuduur
-
Veel mogelijk dankzij open systeem
Minpunten
-
Lage resolutie en matige schermkwaliteit
-
Omslachtig om in te stellen
-
Notificatie-implementatie verre van ideaal
Eindoordeel