Inleiding: in de herkansing
Hoewel Samsung op cameragebied inmiddels bekendheid heeft verworven met compactcamera's, waaronder de WB-serie met groot zoombereik en de camera's met een extra lcd aan de voorzijde, is het Koreaanse bedrijf tot op heden niet echt doorgebroken met zijn NX-serie compacte systeemcamera's.
Waar dat aan ligt, is niet echt duidelijk. De NX10, de eerste NX-camera uit 2010 die Samsung uitbracht, had een fijn in de hand liggende body, vanwege de aps-c-beeldsensor een relatief grote, maar competente 18-55mm-kitlens en een 3"-amoled-scherm. Ook gaf het bedrijf zicht op zijn aggressieve lens-roadmap, een voorwaarde voor een nieuw camerasysteem.
Samsung werd een aantal maanden erna echter overvleugeld door Sony met de aankondiging van diens NEX-cameraserie. Hoewel Sony net als Samsung een aps-c-beeldsensor gebruikte, waren de NEX-camera's en vooral de NEX-5 miniscuul in vergelijking tot de tot dan toe aangekondigde m4/3-milcs van Olympus en Panasonic, en ook de NX10 stak vanwege zijn grootte en ontwerp af als een dslr-afstammeling in plaats van een compacte camera met verwisselbare lenzen die in elke jaszak past.
Hoewel de NX10 een volwassen entree was in de milc-markt, raakte Samsung met de NX100 en de NX11 erna het momentum kwijt. De eerste was technologisch een NX10 zonder elektronische zoeker en ingebouwde flitser, en had een afwijkend ontwerp, terwijl de NX11 in feite niet meer was dan een cosmetische refresh van de NX10 met een licht gewijzigde grip.
De nieuwe 20-50mm-lens die als kit bij de NX100 geleverd werd, was weliswaar kleiner dan de 18-55mm-lens door het intrekbare ontwerp, maar miste bereik om echt nuttig te zijn. De nieuwe iFn-functionaliteit van de NX11, het wijzigen van camera-instellingen via de lens, werd via een firmware-update ook aan de NX10 en NX100 toegevoegd.
De NX200, opvolger van de NX100 en aangekondigd op de IFA 2011, bracht echte vernieuwing. Samsung had daarvoor een nieuwe beeldsensor met 20,3 megapixels ontwikkeld, terwijl de body veel strakkere vormen had dan zijn voorganger en gemaakt was van metaal. Het nieuwe topmodel, de NX20, zou deze sensor ook krijgen.
Met deze NX20, op 19 april aangekondigd samen met de NX210 en het nieuwe instapmodel NX1000, doet Samsung een hernieuwde poging zich bij consumenten in de kijker te spelen. De meest in het oog springende feature daarbij is de ingebouwde wifi-ondersteuning. Daarmee zijn onder meer via een access point foto's te delen op een van de sociale netwerken. Via wifi-direct kan ook verbinding worden gemaakt met een smartphone, voor de overdracht van foto's, en kan het mobieltje worden gebruikt als live view-display.

Body: uitklapbaar scherm
Vergelijkbaar ontwerp
Samsung heeft het ontwerp van de NX20-milc niet radicaal gewijzigd ten opzichte van dat van zijn voorgangers NX10 en NX11. Op het eerste oog lijken de vormen van de drie zelfs identiek, maar schijn bedriegt. De zoekerbult is bij de NX20 hoekiger geworden, waardoor de camera wat strakker oogt. Het is een cosmetische aanpassing, maar wel een die wij waarderen.
Daarnaast heeft Samsung de grip van de NX20 gewijzigd. In plaats van de loodrecht naar beneden lopende richel voor de vingertoppen bij de NX10 of de meer ergonomische boog voor de ringvinger bij de NX11, heeft de nieuwe camera een grip gekregen die aan de onderkant breder is dan aan de bovenkant. Dat zou de contouren van de schuin naar beneden wijzende vingers beter volgen als de hand zich om de camera vouwt.
Om eerlijk te zijn vinden wij de grip van de NX10 fijner. De middel- en ringvinger hebben bij die camera net wat meer houvast, ook omdat Samsung bij de NX10 een zachter materiaal voor de grip gebruikt dan bij de NX20. De duim heeft echter bij de NX20 meer grip gekregen. Het gripvlak daarvoor is nu iets verzonken in de body en Samsung gebruikt hiervoor juist bij de NX20 een zachter materiaal, dat als het ware beter aan de duim hecht.
:fill(white)/i/1340024496.jpeg?f=thumb)
Net als de NX100 en NX200 heeft de NX20 twee wieltjes voor de camera-instellingen. Het NX20-instelwieltje aan de bovenkant heeft een iets kleinere diameter dan dat van de NX10, maar is even prettig in gebruik. Nieuw ten opzichte van de NX10 is de ring rond de d-pad. In de PAS-modes hebben de twee instelwieltjes dezelfde functie, maar in de M-stand wordt het bovenste gebruikt voor het instellen van de sluitertijd, terwijl de d-pad-ring het diafragma wijzigt.
:fill(white)/i/1340024502.jpeg?f=thumb)
Gehusseld
Ook op een aantal andere bedieningspunten is een aantal wijzigingen ten opzichte van de NX10 te zien. Zo heeft de modusknop er een Custom-stand bijgekregen, is er een 'i'-stand toegevoegd, waarmee de scenemodus geselecteerd wordt aan de hand van de lenseigenschappen, en prijkt 'Wi-Fi' op de modusknop, waarover later meer.

Verder heeft Samsung de menukop van links boven op de body naar links boven de d-pad verplaatst en is de Fn-knop iets naar rechts opgeschoven, terwijl de knop voor de weergavekeuze een positie op de d-pad gevonden heeft. De af-modus is verhuisd van de bovenste naar de rechter-d-pad-positie, terwijl de linker-d-pad-positie voor de belichtingsmodus nu ingenomen wordt door de transportmodus.
Het inzoomen op foto's gaat bij de NX20 met het bovenste draaiwiel. Dat is een hele verbetering ten opzichte van de oplossing die Samsung voor de NX10 en NX11 bedacht had. Daarbij fungeerden de groene knop en de knop voor de transportmodus ook als zoomknoppen. Vanwege de plaatsing helemaal aan de rechterkant van de body, was bediening met de wijsvinger krampachtig.

Video opnemen kan zowel door de juiste stand op de modusknop te kiezen en de sluiterknop in te drukken, als door het indrukken van de rode videoknop die Samsung achter op de NX20 heeft toegevoegd. In het eerste geval kan de belichting van video handmatig ingesteld worden, terwijl met de rode knop alles automatisch gaat.
NX20 versus NX10
Om te laten zien dat de verschillen tussen de nieuwe NX20 en de NX10 niet levensgroot zijn, hebben we de twee camera's zij-aan-zij gefotografeerd.

Draaibaar amoled-scherm
De meest zichtbare verandering bij de Samsung NX20 ten opzichte van zijn voorgangers is het uitklapbare en draaibare scherm. Hierdoor ben je veel flexibeler wat compositie betreft. Ook bij werken met een statief is een draaibaar scherm handig. Omdat het scherm helemaal naar voren gedraaid kan worden, is het kaderen van een zelfportret of een groepsfoto inclusief de fotograaf geen probleem. Overigens heeft de NX20 een speciale autofocusstand met gezichtsherkenning voor zelfportretten.

De draaiconstructie voelt stevig aan en het schermgedeelte is lekker dun. Ook lijkt de amoled-display voorzien van een krasvastere toplaag, maar het is niet vast te stellen of Samsung hiervoor, net als bij sommige van zijn smartphones, gebruikmaakt van chemisch gehard glas. Uit ervaring weten we dat het scherm van de NX10/NX11 krasgevoelig is.
Bij vergelijking met zijn voorgangers is duidelijk te zien dat het scherm van de NX20 weinig ruimte heeft tussen het amoled-paneel en de toplaag. Bij het NX10-scherm ligt het paneel zelf dieper. Het elimineren van de luchtlaag ertussen heeft tot gevolg dat zwart er op het NX20-scherm zwarter uitziet en ook dat het scherm een hoger contrast heeft. Vooral buiten met zonlicht scheelt dat in leesbaarheid.
Het in de NX20 gebruikte amoled-scherm lijkt, gezien onderstaande macrofoto's met de subpixels, gelijk te zijn aan dat van de NX10/NX11. Samsung lijkt het amoled-paneel bij de NX20 echter 180 graden gedraaid te hebben, gezien de hap uit de hoekjes van de blauwe subpixels. Ook konden we de subpixels van de NX10 niet scherper krijgen, misschien als gevolg van de tussenruimte tussen paneel en afdeklaag.

Accu en sd-slot
Ook de positie van de sd-kaartgleuf is gewijzigd. In plaats van aan de zijkant is deze nu in het accucompartiment gehuisvest. Voor gebruik op een statief is dat een wat minder handige oplossing, maar bij ons statief was er genoeg ruimte om het deurtje te openen en de sd-kaart eruit te halen. Bij de meeste andere systeemcamera's moet dan het statiefplaatje eraf geschroefd worden.
Samsung maakt bij de nieuwe camera, net als bij de NX10 en NX11, gebruik van de BP1310-accu. Deze heeft een capaciteit van 1300mAh. Volgens de Cipa-testnorm is die accu goed voor ongeveer 360 opnames. Dit is iets minder dan Samsung opgeeft voor zijn voorgangers, maar aan de bovenkant van wat andere compacte systeemcamera's met evf presteren.
Features | NX20 | NEX-7 | Lumix G3 | E-M5 | Nikon 1 V1 |
Fabrikant |
Samsung |
Sony |
Panasonic |
Olympus |
Nikon |
Capaciteit accu |
1300mAh |
1080mAh |
1010mAh |
1220mAh |
1900mAh |
Max. aantal foto's* |
360 |
335 |
250 |
360 |
400 |
Intern: meer sensor- en zoekerresolutie
20,3 megapixels
Samsung gaat er prat op dat het een groot deel van de componenten van zijn producten zelf ontwerpt en vervaardigt, waaronder de beeldsensors. De eerste NX-generatie was uitgerust met een cmos-beeldsensor van het bedrijf, met 14,6 megapixels. Deze chip was echter bij het uitbrengen van de eerste NX-camera al een oudje, en een variant had al dienstgedaan in de Pentax K20D-dslr en ook in Samsungs evenknie daarvan, de GX20.
Hoewel die sensor bij wat lagere iso-waarden goed kon meekomen, produceerde hij redelijk wat ruis bij hogere iso-waarden. Het gebruik van iso 800 voor foto's was soms al dubieus en de sensorontwerpafdeling van Samsung moest duidelijk haast maken.

Met de NX200 introduceerde Samsung een nieuwe sensor en deze wordt ook gebruikt in de NX20. De nieuwe beeldchip heeft 20,3 megapixels en ondanks de hogere resolutie is de lichtgevoeligheid verhoogd. Dat komt tot uitdrukking in het iso-bereik dat Samsung de camera heeft meegegeven. In plaats van iso 3200 als hoogste waarde bij de NX10/NX11, kan de NX20 foto's nemen tot iso 12.800. Wel is iso 3200 de hoogste waarde bij gebruik van auto-iso met de NX20.
Het fysieke sluitergordijn maakt het mogelijk foto´s te maken met een minimale sluitertijd van 1/4000s, maar het toestel heeft ook een geheel elektronische sluiter. Indien geactiveerd in het menu is daarmee de kortste sluitertijd te halveren naar 1/8000s. Het is niet bekend tot hoeveel sluiterbewegingen de sluiter gespecificeerd is. De NX200 heeft deze elektronische sluitermogelijkheid niet.
Hogere zoekerresolutie
Een andere belangrijke verbetering is de resolutie van de elektronische zoeker die Samsung gebruikt in de NX20. In plaats van 640 bij 480 pixels, zoals bij de NX10-evf, heeft de microdisplay van de NX20 800 bij 600 pixels. De hogere resolutie is duidelijk zichtbaar als je de twee camera's direct na elkaar gebruikt. Bij de NX10-evf zie je bijvoorbeeld goed dat rechte lijntjes in beeld karteling vertonen vanwege de lage resolutie. De NX20-evf is echt een wereld van verschil.
Ook oogt het beeld in de zoeker bij de NX20 natuurlijker, waarschijnlijk door een wat warmere kleurtemperatuur. Misschien is dit ook een gevolg van het gebruik van een ander weergavesysteem. Bij de NX10 werd een conventionele rgb-lcd gebruikt, terwijl bij de NX20 een zoeker op basis van field sequential-technologie toegepast wordt.
Bij die technologie worden de rode, groene en blauwe kleurinformatie kort na elkaar getoond. De hersenen combineren die informatie tot een beeld, zolang de verversingsfrequentie maar hoog genoeg is. Misschien wordt gebruikgemaakt van lcos-displaytechnologie, zoals Panasonic gebruikt bij zijn Lumix G-m4/3-camera's. Het nadeel is dat soms bij snel bewegende onderwerpen of bij links en rechts kijken in de zoeker 'break-up' van kleuren plaatsvindt. Dat is inherent aan de gebruikte technologie en is bij normaal gebruik niet storend.
In de brede oogschelp van de zoeker zit rechts een nabijheidssensor, waarmee automatisch geschakeld wordt tussen de display achterop en de evf. Zowel het lensstelsel van de zoeker als de nabijheidssensor zit achter een doorzichtig afdekplaatje. Dit oogt strak en kan krassen tegengaan.

Helaas is de oogschelp van hard plastic in plaats van zacht rubber, zoals bij dslr's als de EOS 60D, en zat bij ons reviewexemplaar het wieltje voor de diopteraanpassing wat los, waardoor na vervoer in de rugzak het diopter vaak opnieuw ingesteld moest worden. Waarschijnlijk is dit exemplarisch.
Het zoekerbeeld is helder en groot, en prettig is dat de Samsung-camera bij gebruik van auto-iso en het half indrukken van de sluiterknop de gekozen iso-waarde in de zoeker toont. Een nadeel is echter dat brildragers meer moeite moeten doen om het hele beeld te zien.
Hoewel we te spreken zijn over de nieuwe evf met hogere resolutie, hoopten we eigenlijk op een evf op basis van een oled-paneel, zoals bij de NEX-7-milc van Sony en de Alpha A77- en A65-dslr's van dat bedrijf. Niet alleen zijn daarvan de verversingssnelheid en resolutie hoger, maar ook kan daarmee een groter dynamisch bereik weergegeven worden. Samsung is naar verluidt de maker van de oled-panelen voor die camera's.
Menu-interface
Krachtig snelmenu
Ten opzichte van het menu van de NX10 is dat van de NX20 sterk verbeterd. Vooral het snelmenu is een goede toevoeging. Niet alleen zie je in een oogopslag de belangrijkste camera-instellingen, deze zijn ook direct te wijzigen door aan het bovenste instelwiel te draaien. Je hoeft dus niet eerst een optie aan te klikken.
Het semitransparante snelmenu is opgebouwd uit vier langwerpige posities voor het instellen van sluitertijd, diafragma, belichtingscompensatie en iso-waarde. Heel handig zijn de directe wijzigingsmogelijkheid van de instellingen en dat de auto-iso-functionaliteit direct aangezet kan worden. Nikon kan daar wat van leren. Daaronder zit een 4x3-matrix van kleinere iconen. Daarmee zijn onder meer de witbalans, belichtingsmeetmethode, af-modus, transportstand en af-puntkeuze direct te wijzigen. Ook kunnen hiermee grafische effecten gekozen worden en is bijvoorbeeld het opslagformaat te kiezen.
Hoewel het snelmenu identiek lijkt aan dat van de NX200, is er een aantal kleine verschillen. Zo is het panorama-icoon verdwenen, moet voor het in- of uitschakelen van de beeldstabilisatie van de lens nu in het menu gedoken worden en is het icoon voor de 'selectieve kleur'-stand in de plaats gekomen van het kleurruimte-icoon.

Ook het uitgebreidere menu ziet er gelikt uit. Bij het draaien aan de modusknop wordt de gekozen stand geïllustreerd met een passende high-res-achtergrondafbeelding, terwijl bijvoorbeeld in de scènemodus de icoontjes daarvoor onderaan in beeld de werking of betekenis netjes inzichtelijk maken. Dat maakt het NX-camerasysteem eigenlijk zeer geschikt voor de beginnende fotograaf. Een leuke scènemodus is overigens 'geluidsfoto', waarbij naast de foto ook een kort geluidsfragment opgenomen wordt.
Dit geldt ook voor de Fotowizard-functie, onder meer benaderbaar via het snelmenu. Zo wordt de 'Forest'-stand afgebeeld als een groen bos, terwijl de portretstand geïllustreerd wordt met een afbeelding van een hoofd. De iconen zijn door hun grootte goed te zien. Ook bij het aanpassen van de Fotowizard-stand heeft Samsung goed nagedacht over begrijpelijke afbeeldingen.
:fill(white)/i/1340920723.jpeg?f=thumb)
Het menu is verder logisch opgebouwd uit tabbladen, met een genummerde onderverdeling, zodat er niet naar beneden gescrolld hoeft te worden om te zien of er nog meer opties staan. De NX kent verder een bracketingfunctie met een instelling tot -3EV en +3EV, en het is mogelijk om bij handmatig scherpstellen met de zoomring het beeld naar keuze vijf- of zevenmaal te vergroten, terwijl met de FA-stand linksonder een groen balkje getoond wordt, waarbij de hoogte aangeeft of focus bereikt is.
In het menu is ook de werking van de drie functieknoppen, een meer dan bij de NX10, op het toestel in te stellen. De AEL-knop heeft alleen opties voor het fixeren van belichting en scherpstelling, maar de knop aan de voorkant kan gebruikt worden als sneltoets voor witbalans, het tonen van het beeld met het gekozen diafragma of het snel schakelen tussen wel of geen raw-opname. Met de delete-knop rechtsonder de d-pad kan de fotowizard, de witbalans of het af-gebied ingesteld worden.
:fill(white)/i/1340920733.jpeg?f=thumb)
Net als de meeste andere camera's kan de NX20 video in 1080/25p opnemen, maar de camera heeft als unieke feature dat ook 24p-video met een resolutie van 1980 bij 810 pixels kan worden opgenomen, oftewel ongeveer de 21:9-aspectratio die ook voor de meeste Hollywood-producties gebruikt wordt.
IFN-lensfunctionaliteit
De NX20 krijgt dezelfde, uitgebreide iFN-functionaliteit als de NX200. Dit is een innovatieve feature van Samsung, waarbij enkele basisinstellingen van de camera ingesteld kunnen worden via de lens. Er hoeft daarvoor niet in het (snel)menu gedoken te worden en ook kan de camera daarbij aan het oog worden gehouden.
Om de functie te gebruiken moet eerst op de iFN-knop aan de zijkant van de lens gedrukt worden, waarna een simpel menu aan de onderkant in beeld verschijnt. Door diverse keren op de iFN-knop te drukken kan worden gekozen tussen de instellingen voor onder meer diafragma, sluitertijd, belichtingscompensatie, iso-waarde en witbalans, waarna met de focusring de juiste instelling gekozen wordt.
De iFN-functionaliteit klinkt als een gimmick, maar wij vinden het een nuttige waarde hebben, al zijn de desbetreffende instellingen ook via het snelmenu snel te wijzigen.
Weergavestanden
De NX20 heeft in totaal vijf weergavestanden bij het nemen van een foto of video en drie bij het bekijken van genomen foto's. Bij alle standen geldt in ieder geval dat de gekozen programmakeuze, de sluitertijd, het diafragma, de belichtingscompensatie, de gebruikte iso-waarde, het aantal genomen foto's en de batterijstatus in een zwarte balk onderaan weergegeven worden.
Bij een van de weergavestanden wordt een kunstmatige horizon getoond voor het 'levelen' van de camera, terwijl bij de volledige weergave zowel links als rechts icoontjes van functies en een realtime-histogram weergegeven worden.
:fill(white)/i/1340896861.jpeg?f=thumb)
Net als bij de opnamestand is de zwarte balk met camera-instellingen altijd aanwezig en bevat deze de voor de foto gekozen instellingen voor beeldmodus, sluitertijd, diafragma, en belichtingscompensatie. Prettig is dat de camera in de meest uitgebreide weergavestand niet alleen de luminantiegrafiek toont, maar ook de rgb-componenten. Helaas verdwijnt het histogram bij inzoomen.
:fill(white)/i/1340897049.jpeg?f=thumb)
Het inzoomen op foto's bij de NX10 was een frustrerende bezigheid, omdat de zoomstapjes in het begin te klein waren. Je zat daardoor verschillende keren aan het instelwieltje te draaien om een beetje in te zoomen. Met de NX200 had Samsung dat al verbeterd met vergrotingen van achtereenvolgens 2,1x, 3x, 3,9x, 6x, 8,1x, 12,6x en 14,2x, en de fabrikant heeft deze vergrotingsstappen bij het afspelen overgenomen in de NX20.
Wifi ingebouwd
Foto's direct uploaden via wifi
Samsung onderscheidt zich met zijn nieuwe NX20 van concurrenten in de milc-markt door de ingebouwde wifi-ondersteuning. Ook de NX210 en de NX1000, de nieuwe instapcamera in de NX-serie, zijn hiermee uitgerust. Samsung heeft de wifi-stand ondergebracht op de modusknop.
Na het kiezen van deze stand krijgt de gebruiker een hoofdmenu voorgeschoteld met in totaal zeven icoontjes. Via MobileLink kunnen bestanden draadloos naar een smartphone of tablet gestuurd worden, waarbij gebruikgemaakt wordt van wifi direct. Ook de Automatische backup-functie maakt gebruik van die communicatiestandaard. Bij wifi direct kunnen apparaten direct met elkaar communiceren, zonder tussenkomst van een wifi-accespoint.

Via het 'Delen op sociale netwerken' kunnen foto's direct op Facebook, Picasa, YouTube of Photobucket geplaatst worden. Eerst moet hiervoor verbinding gemaakt worden met een draadloze router, waarna bestanden geselecteerd kunnen worden en verzonden via de knop links. Er is ook een uitlogknop voor de sociale netwerken.
Dit delen gaat eigenlijk vlekkeloos. Om snel en makkelijk tekst te kunnen invoeren heeft Samsung de NX20 voorzien van een virtueel qwerty-toetsenbord. Dit ziet er gestoken uit op het amoled-scherm. Duidelijk is de ervaring met smartphones te zien, maar helaas is het scherm niet aanraakgevoelig.
Met de pijltjes van de d-pad gaat invoer moeizaam, maar er is ook een snellere invoermethode. Om door de tekens te scrollen kan namelijk ook gebruikgemaakt worden van de bovenste scrollwiel. Voor de verticale navigatierichting kan dan de d-pad of de ring eromheen gebruikt worden. Op deze manier is de invoer een eitje. Ook is invoer van leestekens geregeld.
:fill(white)/i/1340931107.jpeg?f=thumb)
Een nadeel vinden we dat je weinig controle hebt over de resolutie van het beeld dat je verstuurt. Zo reduceert Facebook het originele fotoformaat van de NX20, 5472 bij 3648 pixels, tot een resolutie van 960 bij 640 pixels. Picasa maakt het minder bont met een resolutie van 1776 bij 1184 pixels.
Foto's kunnen ook verstuurd worden via e-mail, opgeslagen worden in de cloud via Microsofts SkyDrive-dienst en automatisch als backup opgeslagen worden op bijvoorbeeld een laptop. Bij die laatste mogelijkheid worden wel foto's met de volledige resolutie overgezet, maar de overdracht van raw-bestanden is daarmee niet mogelijk.
Het is trouwens opmerkelijk dat Samsung voor de cloudopslag gebruikmaakt van een dienst van Microsoft, op sommige terreinen een concurrent van het Koreaanse bedrijf. De fotobestanden op SkyDrive hebben overigens eenzelfde resolutie als bij Picasa. Een nadeel is verder dat wifi-toegang via een procedure met een inlogpagina op het internet met de NX20 niet gaat werken, aangezien er geen webclient is ingebouwd, en juist dat is de methode waarmee je op reis vaak te maken krijgt. Je kunt de laptop dus toch niet altijd thuislaten en dat zou nu juist de charme van de NX20 zijn.
De Remote Viewfinder-functionaliteit kan nuttig kan zijn bij de compositie van groepsfoto's en zelfportretten. Om de functionaliteit te gebruiken moet eerst verbinding gelegd worden met een tablet of smartphone die de gelijknamige app draait. Die app is beschikbaar voor zowel iOS als Android. Je krijgt dan op de tablet of smartphone een live view-beeld in postzegelformaat te zien. Het kleine formaat van de live view en het ontbreken van instelmogelijkheden van de camera bij deze functie maken echter dat Remote Viewfinder meer een gimmick is om te laten zien wat mogelijk is met de camera, dan dat het ook echt nuttig is. Ook wordt alleen de laatst genomen foto bewaard.
Prestaties
De onderstaande foto's zijn gemaakt vanaf een stevig statief en met de zelfontspanfunctie van de camera. Als lens werd de meegeleverde 18-55mm-kitlens gebruikt. Voor het diafragma werd f/5,6 gebruikt.
Op de eerste foto na zijn alle uitsnedes honderdprocents-crops, die zonder verscherping en met de maximale jpeg-kwaliteit zijn opgeslagen. De ruisreductie, die net als bij de eerder gereviewde Nikon D3200-dslr alleen aan of uit kan, was bij de Samsung NX20 ingeschakeld.
De Samsung NX20 heeft een instelbaar iso-bereik van iso 100-12.800. De maximale iso-waarde bij gebruik van de auto iso-functionaliteit bedraagt iso 3200 en we verwachten dat dat daarom ook de maximale waarde is die je wat beeldkwaliteit betreft zou willen aanhouden.

Iso 100, ruisreductie aan
Iso 200, ruisreductie aan
Iso 400, ruisreductie aan
Iso 800, ruisreductie aan
Iso 1600, ruisreductie aan
Iso 3200, ruisreductie aan
Iso 6400, ruisreductie aan
Iso 12.800, ruisreductie aan
Tot en met iso 800 is er wat ruis betreft haast geen vuiltje aan de lucht. Wel zie je bij die iso-waarde bijvoorbeeld dat de rand van de zwarte cpu-koelerbevestiging al duidelijk minder gedefinieerd is.
Bij iso 1600 zie je opeens redelijk wat kleurruis in donkere gebieden, terwijl de jpeg-engine van de camera wat overijverig is, gezien de introductie van karteltjes bij schuine lijntjes. Het resultaat is echter nog toonbaar.
Een lichtstop hoger, iso 3200 is niet voor niets de hoogst instelbare waarde voor de NX20, maakt de kleurruis storend zichtbaar. Ook zijn de kleuren bij die iso-waarde flets vanwege een afnemend dynamisch bereik.
Ruisreductie
Bij dit onderdeel wordt gekeken naar de verschillen tussen actieve en niet-actieve ruisreductie bij de NX20. Vanwege de zichtbare afname van de beeldkwaliteit vanaf iso 1600, bekijken we voor die iso-waarde en voor iso 3200 welk effect het uitzetten van de ruisreductie heeft.
Iso 1600, ruisreductie aan
Iso 1600, ruisreductie uit
Bij iso 1600 is het verschil tussen ruisreductie aan en uit levensgroot. Waar bij de foto met geactiveerde ruisreductie het rode lijntjespatroon op het moederbord al wat gladgestreken is, zijn met ruisreductie uit niet alleen de afzonderlijke lijntjes scherp zichtbaar, maar ook de doorzichtige '01' -sticker krijgt bij de tweede foto definitie. Het bovenste plaatje laat overigens ook duidelijk zien dat de ruisreductie van Samsung een karteleffect introduceert bij rechte, schuine lijntjes.
Vreemd genoeg lijkt Samsung kleurruis slechts weinig te onderdrukken. Zowel met als zonder ruisreductie zijn gekleurde vlekken zichtbaar in bijvoorbeeld de zwarte koelerbevestiging. Dat moet beter kunnen.
Iso 3200, ruisreductie aan
Iso 3200, ruisreductie uit
Ruisreductie aan of uit lijkt bij iso 3200 niet meer uit te maken voor de NX20-sensor. In beide gevallen is kleurruis te zeer aanwezig, terwijl het dynamisch bereik een duik maakt, wat blijkt uit het fletser worden van de kleuren. Iso 3200 is bij de jpeg-bestanden van de NX20 alleen bruikbaar als de foto kleiner afgedrukt wordt of als het beeld verkleind wordt.
Raw-bewerking
Biedt nabewerking van de raw-bestanden van de NX20 dan uitkomst? Onderstaande foto's van iso 1600 gevolgd door iso 3200 laten eerst het jpeg-bestand zien dat met ruisreductie rechtstreeks uit de camera komt, met daaronder het in Lightroom 4.1 nabewerkte raw-bestand.
Iso 1600, ruisreductie aan
Iso 1600, raw-bewerking
Het verschil is groot. De 'karteling' van de ruisreductie van Samsung is verdwenen, er zijn veel meer details en scherpte te zien in de nabewerkte foto en de irritant zichtbare kleurruis is verdwenen. Ook ziet de kleur van het koper van de spoelen er veel natuurlijker uit. Wel hebben we hiervoor een lichte korrel van luminantieruis laten zitten.
Iso 3200, ruisreductie aan
Iso 3200, raw-bewerking
Hetzelfde zien we bij de iso 3200-foto's. De kleurruis is verwijderd, de dunne witte lijntjes op het moederbord zijn bij de nabewerkte foto recht in plaats van gekarteld en ook is het detail erop vooruit gegaan.
De NX20 lijkt ons daarom echt een camera waarbij raw-nabewerking bij hogere iso-waarde een vereiste is. Gezien de hogere postionering van de camera zal de beoogde gebruiker daar wel de mogelijkheden voor hebben, maar anderen, die alleen in jpeg-formaat schieten, kunnen teleurgesteld zijn in de resultaten.
Snelheid
De NX20 is niet de snelste met scherpstellen, maar de af-snelheid is over het algemeen voldoende en voelt sneller aan dan de eerste NX-generatie. Jammer is dat de NX20 net als voorgaande NX-modellen nog steeds problemen heeft met scherpstellen op verticale, contrastrijke overgangen. Te denken valt aan het fotograferen van een tv van de zijkant met de camera in de portretoriëntatie. Het af-systeem lijkt dus in de tussentijd niet wezenlijk gewijzigd te zijn.
De burstrate bedraagt acht beelden per seconde, maar dat is wel met vergrendelde scherpstelling. Een snel sluitersysteem is een ding, maar het verwerken van de beelddata, en het wegschrijven ervan naar de buffer en de externe opslag vormen een ander verhaal, waarin de NX20 niet uitblinkt.
De camera is namelijk traag met wegschrijven en tijdens deze bezigheid kunnen er geen instellingen gewijzigd worden. Wel is het mogelijk om foto's te nemen, terwijl weggeschreven wordt naar de kaart. Hoewel de camera bij jpeg-bestanden na een seconde weer ontvankelijk is voor het wijzigen van instellingen, is hij minstens vier seconden zoet met het wegschrijven van raw-bestanden.
Waarschijnlijk is een reden hiervoor de bestandsgrootte van raw-bestanden van de NX20. Deze is met een gemiddelde van ongeveer 36MB behoorlijk te noemen. Ter illustratie: de raw-bestanden die de Nikon D3200 met 24,3 megapixelsensor produceert, hebben een grootte van ongeveer 21MB. Het wordt tijd dat Samsung hier wat aan doet.
Specificaties
Merk en type |
Merk |
Samsung |
Type |
NX20 |
Specificatie body |
Cameraresolutie |
20,3Mp |
Type body |
Milc |
Sensortype |
Cmos |
Sensorformaat |
Aps-c (cropfactor 1,5) |
Cropfactor |
1.5x |
Minimale iso-gevoeligheid |
Iso 100 |
Maximale iso-gevoeligheid |
Iso 12.800 |
Eigenschappen body |
Ingebouwde flitser, kantelbaar scherm, live view, video-opname |
Schermdiagonaal |
3" |
Videoresolutie |
1920x1080 (full hd 1080p) |
Video framerate |
30fps |
Mount |
Samsung NX |
Aantal autofocuspunten |
15 |
Geheugenkaarttype (camera) |
Secure digital, secure digital extended capacity, secure digital high capacity |
Verbinding (extern) |
Mini-hdmi, usb 2.0 |
Gewicht body |
341g |
Kleur body |
Zwart |
Specificatie overig |
Verkoopstatus |
Body |
Alternatieven
Wat zijn de alternatieven voor de Samsung NX20? Dan moeten we vooral kijken naar milcs met ingebouwde zoeker, een van de belangrijkste onderscheidende features van de Samsung-camera. Wat in ieder geval geen van onderstaande modellen heeft, is wifi-ondersteuning, de belangrijkste nieuwe feature van de NX20.
De NX11, nagenoeg gelijk aan de NX10, maakt deel uit van Samsungs eerste generatie NX-camera's. De sensor daarin gaat al langer mee en laat al snel redelijk wat ruis in beeld zien. Ook is het amoled-display vast gemonteerd en heeft de zoeker een vga-resolutie in plaats van de 800 bij 600 pixels van de NX20.
Voor wie de nieuwe NX20 te duur vindt, maar wel interesse heeft in de wifi-mogelijkheid, is de NX210 een leuke optie. De camera heeft geen elektronische zoeker, maar heeft verder bijna identieke specificaties als de NX20. Net als bij zijn voorganger, de NX100, wordt een amoled-scherm gebruikt, maar die is vast gemonteerd. De NX210 en NX20 maken gebruik van dezelfde beeldsensor.
De vorig jaar mei aangekondigde Lumix G3 heeft net als de NX20 het uiterlijk van een dslr en beschikt net als de Samsung-camera over een draaibare lcd. Wel gebruikt Samsung een amoled-scherm, terwijl Panasonic nog steeds een lcd met een lagere resolutie gebruikt. De G3 heeft vijf megapixels minder dan de NX20, maar kan putten uit een groter scala aan lenzen van diverse fabrikanten. De verwachting is dat de Lumix G3 binnenkort wordt opgevolgd door de Lumix G5.
De NEX-7 van Sony is twee keer zo duur als de Lumix G3, maar vanwege de ingebouwde evf komt deze body toch in aanmerking voor een plek in dit lijstje alternatieven. Wel maakt de NEX-7-zoeker gebruik van een oled-paneel dat superieur is aan de field-sequential-technologie van de Samsung-camera. Ook is het voor gebruikers die met het linkeroog door de zoeker kijken, prettig dat deze helemaal op de linkerhoekpunt van de body geplaatst is. De grip van de NEX-7 is beter dan die van de NX20. Sony gebruikt verder in plaats van oled voor het scherm achterop een lcd-paneel, met overigens een uitstekend zwartfilter.
Op foto's oogt de E-M5 groter dan hij in werkelijkheid is. Olympus' ode aan zijn eigen historie is vooral in combinatie met de optionele grip een zeer prettig in de hand liggende camera. Deze grip is ook deelbaar, zodat het onderste deel met de verticale grip eraf gehaald kan worden. Ondanks zijn geringe afmetingen, weet de m4/3-sensor in tests op het internet toch zeer goed te presteren, waarschijnlijk vanwege een zwakker laagdoorlaatfilter. Net als bij de NEX-7 is goed nagedacht over de bediening, al doet de NX20 daar niet veel voor onder. Vooral de dubbele instelwieltjes die over elkaar heen draaien zijn een gouden vondst. Wel is de E-M5, evenals de NX20 en de NEX-7, nog aan de prijzige kant.
:fill(white)/i/1316596507.jpeg?f=thumbsmall)
Hoewel de Nikon 1 V1 met een 1"-sensor het minste sensoroppervlak heeft in deze lijst, is de body relatief dik. Dit komt onder meer door het gebruik van een grote accu, waardoor de Nikon het langer dan gemiddeld uithoudt op een acculading. De zoekerbult bovenop is zeer klein, maar het beeld erin is scherp genoeg en vooral voor brildragers is het interessant te vermelden dat je je niet in bochten moet wringen om het hele zoekerbeeld in een keer te zien. Ook zijn de beschikbare lenzen zeer klein, maar het systeem heeft nieuwe lenzen of nieuws daarover dringend nodig. De bediening en een aantal features zijn toegespitst op voormalige compactcameragebruikers en daarmee doet Nikon zijn 1-serie te kort. Het verlanglijstje met verbeterpunten is bij de Nikon 1 V1 groot. De camera heeft wel als voordeel dat hij zeer snel is met scherpstellen bij goed licht, doordat af-punten op de beeldsensor geïntegreerd zijn, waardoor van het snelle fasedetectiessysteem gebruikgemaakt kan worden. Met het volgen van onderwerpen in beeld heeft het af-systeem geen enkele moeite. De nieuwe Canon EOS 650D-dslr heeft ook een dergelijk af-systeem.
Conclusie
De NX-lijn heeft voor Samsung nog niet het succes gebracht dat het met zijn smartphones en televisies heeft veroverd. Met de NX20 en twee andere modellen doet het Koreaanse bedrijf opnieuw een poging zijn marktaandeel te vergroten. Met ingebouwde wifi dingt het naar de gunst van de consument.
De wifi-ondersteuning is bij de NX20 goed uitgewerkt. Zonder tussenkomst van een pc kunnen foto's naar de belangrijkste sociale netwerken gestuurd worden, met uitzondering van Twitter, kunnen foto's naar een e-mailadres gestuurd worden en is een backup mogelijk via SkyDrive of een computer. Het versturen gaat vlekkeloos en over het virtuele toetsenbord is goed nagedacht. Vanwege de manier waarop publieke wifi-toegang vaak geregeld is, zal de bruikbaarheid van de wifi-ondersteuning op reis in de praktijk echter niet groot zijn.
De meest in het oog springende toevoeging bij het nieuwe topmodel van de NX-serie is het draaibare scherm. Dat maakt de camera in meer situaties bruikbaar. Het scharnier voelt stevig aan, terwijl de schermmodule lekker dun is. Daarnaast is het scherm bij omgevingslicht beter zichtbaar dan dat van de voorgaande modellen. Ook maakt Samsung bij de NX20 gebruik van een evf met een hogere resolutie. In plaats van vga-resolutie heeft de elektronische zoeker nu een resolutie van 800 bij 600 pixels. Daarmee is de aliasing van het zoekerbeeld van zijn voorganger verleden tijd.
Ten opzichte van de directe voorgangers NX10 en NX11 heeft de NX20 een betere bediening door onder meer een extra instelwieltje en een sterk verbeterde menu-interface met snelmenu. De veranderingen van de grip, zowel wat vorm als wat materiaalgebruik betreft, hebben niet positief uitgepakt. Gelukkig heeft Samsung de basisvorm en de stevigheid van de eerdere modellen behouden en heeft de duim wat meer houvast gekregen.
Wat beeldkwaliteit betreft is de NX20 een gespleten persoonlijkheid. Zoals de nabewerkte raw-beelden van de camera laten zien, zijn met de NX20 en kitlens foto's met veel detail te schieten, maar van de jpeg-engine zijn we niet gecharmeerd. De kleurrendering laat soms te wensen over en de toegepaste ruisreductie verwoest details bij iso-waarden van 1600 en hoger, terwijl het de kleurruis vaak laat zitten. En dat terwijl iso 3200 bij raw nog goed bruikbaar is. Ten opzichte van de vorige generatie heeft Samsung dus op sensorgebied wel degelijk stappen gemaakt.
De vraag is of consumenten de NX20 nu wel een blik waardig gunnen. Samsung zal er in ieder geval een harde dobber aan hebben, want het merk wordt nog steeds niet snel geassocieerd met camera's. Ook is de straatprijs, momenteel rond de 900 euro, nog aan de forse kant.
Het is mogelijk dat Samsung met de ingebouwde wifi-ondersteuning een grotere doelgroep aanspreekt, maar waarschijnlijk is de camera vooral interessant voor bezitters van de eerste generatie NX-camera's. En dat is jammer, want Samsung heeft de serie op een flink aantal punten verbeterd en ook beschikt het systeem over een aantal hoogwaardige lenzen.
Eindoordeel