Door Wout Funnekotter

Hoofdredacteur

Sony's nieuwste smartphones: de Xperia P en U

01-03-2012 • 12:00

35

Multipage-opmaak

Inleiding

De aankondiging van Sony's Xperia P- en U-smartphones kwam niet als een verrassing. Zoals wel vaker bij productaankondigingen gebeurt, waren specificaties en productfoto's al van tevoren uitgelekt.

De P en U zijn net als de Xperia S ondergebracht in de onlangs aangekondigde NXT-serie, de naam die Sony aan zijn nieuwste generatie smartphones heeft gegeven. Volgens Sony hebben beide toestellen een 'eigen karakter', waarmee in dit geval bedoeld wordt dat beide smartphones features hebben die niet op de andere toestellen aanwezig zijn. Zo heeft de P een helder WhiteMagic-scherm en heeft de U verwisselbare plastic frontjes, zodat de behuizing in een handomdraai letterlijk in een nieuw jasje gestoken kan worden.

Wij gingen op het MWC even bij Sony langs voor wat hands-on-tijd met de nieuwe toestellen en hun unieke features.

De Xperia P: witte magie

De Xperia P is de middenmoter uit de NXT-lijn en heeft dus net wat mindere specificaties dan de in januari aangekondigde Xperia S. De processor draait op 1GHz in plaats van 1,5GHz, het scherm is met 4" iets kleiner en ook de schermresolutie van 960x640 pixels is lager dan die van het hd-scherm van het topmodel. Toch is de P niet op alle vlakken de mindere: dit nieuwe toestel heeft namelijk een schermpaneel dat door Sony 'WhiteMagic' wordt genoemd. Het paneel bevat naast rode, groene en blauwe subpixels ook witte subpixels. Daarmee wordt de maximale helderheid flink opgekrikt, aldus Sony.

Op de beursvloer zijn zulke claims altijd moeilijk te verifiëren vanwege de aparte lichtomstandigheden, maar het is duidelijk dat het scherm flink helder is. Zeker in een directe vergelijking met de Xperia S valt het verschil goed op. Ook de kijkhoeken en de kleurweergave leken bovengemiddeld goed.

Sony Xperia P Sony Xperia P Sony Xperia P Sony Xperia P

De vergelijkbare vormen van de Xperia P en de S maken duidelijk dat ze familie van elkaar zijn, al zijn er wel verschillen. De P heeft bijvoorbeeld hetzelfde doorzichtige balkje onder het scherm, waarin de antennes verwerkt zijn. Bij de S zijn de menuknoppen boven dit balkje geplaatst, maar bij de P zijn ze in de balk verwerkt. Dat is een stuk logischer en had bij de S ook zo geregeld moeten zijn. Ook anders zijn de gebruikte materialen; de P heeft een aluminium behuizing waardoor hij erg stevig en degelijk aanvoelt.

Op softwaregebied is de P identiek aan de S: beide toestellen draaien op inmiddels eigenlijk verouderde Gingerbread-versie van Android, met daar overheen een sausje van Sony. Onder de motorkap zien we grotere verschillen: de P en de U zijn voorzien van de nieuwe ST-Ericsson Novathor U8500. Deze soc omvat twee Cortex A9-cores en een Mali 400-gpu. Sony gebruikte voorheen bijna uitsluitend chips van Qualcomm, ook in de Xperia S, maar is voor het nieuwe tweetal dus overgestapt.

Sony heeft ook een smartdock voor de P aangekondigd. Hier kan de telefoon op zijn kant ingeklikt worden, waarna de dock op zijn beurt met een televisie verbonden kan worden. Het is zelfs mogelijk om een usb-toetsenbord en -muis op het dock en de telefoon aan te sluiten.

Xperia U: met een kleurtje

De Xperia U is het simpelste en kleinste model uit de serie. De compacte smartphone beschikt over een 3,5"-scherm, wat tegenwoordig toch redelijk klein genoemd mag worden. De resolutie van 854x480 pixels is echter flink hoger dan die van andere budgetsmartphones, waardoor alles er lekker scherp uitziet. De processor is dezelfde Novathor U8500 die ook in de witte Xperia P zit. De uiterlijke overeenkomsten met de Xperia P en de S zijn groot, al valt bij een vergelijking natuurlijk wel op dat de U fysiek een stuk kleiner is.

Sony Xperia U Sony Xperia U Sony Xperia U Sony Xperia U

Het opvallendste kenmerk van de U is de kleurstelling. Het toestel moet gebruikers aanspreken die met enige regelmaat het uiterlijk van hun smartphone aanpassen: het onderste deel van de behuizing is een soort plastic dop, die vervangen kan worden door een exemplaar met een ander kleurtje. Het verwijderen vergt enige gewenning, maar door op de goede plek te drukken kan de dop eenvoudig losgeklikt worden. De constructie voelt stevig aan; we hadden zeker niet het idee dat de dop er spontaan af zou vallen.

Ook de doorzichtige balk onder het scherm kan van kleur veranderen; Sony heeft daar namelijk ledjes onder gemonteerd. De balk kan oplichten als er een notificatie binnenkomt, maar de kleur kan ook meeveranderen als er een foto of een albumhoes wordt bekeken. Ook bij het wisselen tussen de verschillende kleurenthema's van de interface lichten de ledjes kortstondig op in een bijpassende kleur. Het is geen baanbrekende feature, maar leuk is het wel, en dat de ledjes ook voor notificaties worden gebruikt is beslist nuttig.

Sony Xperia U Sony Xperia U Sony Xperia U

Tot slot

Sony heeft met de drie Xperia's een leuke line-up voor het komende halfjaar. Het is te hopen dat er wel snel een update naar Android 4.0 komt, want de software is enigszins aan de oude kant.

De Xperia P is een prima midrange-toestel met een erg mooi scherm en een knoppenlayout die wat ons betreft eigenlijk ook op de andere twee toestellen had moeten zitten. De U is behoorlijk degelijk voor een budgetsmartphone en heeft een relatief hoge resolutie. De ledverlichting in de doorzichtige balk onder het scherm is een leuke toevoeging, die ook nog eens nuttig is.

Bij Sony's tactiek om elk toestel aparte features te geven, zetten we echter onze vraagtekens. Normaal gesproken biedt een high-end toestel het beste van het beste en worden de goedkopere toestellen daarvan afgeleid. Bij de Xperia-toestellen is dat echter niet het geval. We hadden het WhiteMagic-scherm bijvoorbeeld graag in de Xperia S gezien, net als de knoppenlayout van de Xperia P. De dynamisch verlichte balk onder het scherm was bij alle toestellen welkom geweest.

We snappen Sony wel: zonder die aparte features had het bedrijf eigenlijk drie telefoons gehad die alleen in schermgrootte verschillen. Toch hopen we stiekem dat de fabrikant later dit jaar nog met een toestel komt dat al die features in een enkel apparaat combineert. Dat zou echt een toptoestel zijn.

Reacties (35)

Sorteer op:

Weergave:

Nou kan ik uit het artikel niet boven water krijgen of de "P" nu ook die led's in die transparante balk heeft, net als de "U"? De specs op de site van sony vermeldden het bij zowel de "P" als de "U" niet.
Wat ik ervan begrepen heb is dat enkel de U de meerkleuren leds in de balk heeft. Enkel de P heeft het WhiteMagic scherm en de unibody. Tot slot heeft enkel de S een HD-ready 720p scherm en Playstation certificatie (for what it's worth).
Alle drie de toestellen hebben leds in de transparante balk. Vooralsog kan alleen de U verschillende kleuren weergeven.
Sony heeft met de drie Xperia's een leuke line-up voor het komende halfjaar.
Waar is dat half jaar op gebaseerd? Het zou een vreemde actie van Sony zijn als ze over een half jaar al weer met nieuwe toestellen komen. Dan zijn de Xperia P en U wel erg snel verouderd.
Sony (Ericsson) heeft altijd een voorjaarsrelease en een najaarsrelease. Toestellen zijn altijd familie van elkaar, maar kleine verschillen. Maar daar gaat ook een nieuw topmodel bijzitten.

Voorjaar 2011: Xperia Arc, Neo, Play, Pro

Najaar 2011: Xperia Mini, Mini Pro, Ray, Neo V, Active, Live with Walkman, en het nieuwe topmodel Arc S.

Dat gaan ze dit jaar ook opnieuw doen, daar mag je zeker van zijn. Codenaam is Hayabusa of Mint, één van de twee, maar we weten nog niet zeker welke. Geruchten zijn dat er ofwel een snellere ST-Ericsson in gaat zitten (U9500) ofwel een Qualcomm Krait dualcore. Quadcore gaat Sony niet gebruiken in 2012, pas in 2013. Quadcores hebben nog niet de energie-efficientie van goede dualcores.

* En er is net op XperiaBlog een benchmark gelekt van de LT29i Hayabusa met een Krait dualcore. Weten we dat ook alweer :)

[Reactie gewijzigd door AmbroosV op 23 juli 2024 00:50]

Goede ervaring met Sony. Al twee gebruik ik een X10. Mijn volgende telefoon wordt zonder twijfel weer een Sony. Of dat de S of P wordt weet ik niet...
De x10 staat eigenlijk bekent als de enige echt faal telefoon van Sony. :) Ik denk dat de andere xperia je nogal erg postief zullen gaan verassen., Ik denk ook dat mijn volgende telefoon een sony gaat worden, Ben apple en blackberry echt al helemaal zat. Ben nu eigenlijk stiekempjes al op zoek naar een koper voor mijn 9900. :)
Het enige waarom je de X10 een faal kan noemen is omdat SE zijn schil te diep in Android 1.6 integreerde. Hier gingen ze toen de fout in waar ze van geleerd hebben. Netjes dat ze de X10 toch nog 2.3.3 gaven. Qua software ( hun eerste android ) moesten ze leren maar qua hardware en bouwkwaliteit, vorm was de X10 zeker geen miskleun. Zelfs na 2 jaar kan de X10 gewoon nog zeer goed mee.
De X10 heeft aardig wat problemen gehad met het vasthouden van de verbinding met de simkaart. Dit probleem kwam je over de gehele X10 lijn tegen... (X10, mini, mini Pro).
Ondanks de beperkte hardware zijn het wel allemaal vlotte toestellen.

Momenteel heb ik nu een Xperia Pro waar ik wel erg tevreden over ben.
Rooten om de bloatware kwijt te raken is wel enigszins essentieel...


Qua ontwerp vind ik de aangekondigde modellen dus echt helemaal niets... wel hebben ze wederom aangetoond dat een smartphone anno 2012 niet op een iphone / galaxy hoeft te lijken... Ik wacht nog steeds op een Xperia X1 remake :p

[Reactie gewijzigd door kalechinees op 23 juli 2024 00:50]

Wel zonde dat die meekleurende balk niet in alle types zit. Voor notificaties is dat best een leuke feature om die balk te laten kleuren.
Helemaal mee eens, mis bv op mijn sgs2 toch wel een beetje een notificatie ledje of iets dergelijks.
Echter vind ik op deze sony dat gekleurde en vervangbare "hoesje" niet mooi. lijkt een beetje onnodig uit te steken waardoor de telefoon groter word dan nodig.

Maar al met al leuke modellen en je kan iig wel zeggen: ik heb "ambilight" op mijn telefoon.
Download de noled app is gratis en laat je notificaties zien.
klopt , en je kan ook een kernel met bln gebruiken maar het grote nadeel aan beide is dat het je batterij gebruik aanzienlijk verhoogt. Wat ik dan weer een groter nadeel vind dan het voordeel van een "fake"notificatie lichtje.
Ik vind die kleurtjes in de balk juist een beetje te speels. De P wordt waarschijnlijk mijn volgende toestel, en ik zie het juist als een voordeel dat hij het niet heeft, omdat dit er professioneler uitziet. Al zou je het natuurlijk ook uit kunnen zetten, en nu heb je de keuze niet.
Dan hoop ik dat hij er niet alleen in het rood is, want erg professioneel is die kleur ook niet.
Jammer dat deze telefoons zo "groot" zijn. Bij de meeste fabrikanten zie je de trend dat ze zo'n groot mogelijk scherm in een zo'n klein mogelijke behuizing proppen. Sony maakt hier (imo) de fout dat ze een dikke rand onder en boven het scherm laten. Leuk zo'n LED-balkje en verwisselbaar kleurending, maar de telefoon wordt er alleen maar groter op...
Inderdaad, ze lijken wat groot. Nou zorgt die doorzichtige balk er wel voor dat het scherm en het zwarte stuk behuizing ietsjes kleiner lijkt, maar in je zak / tas blijft het een groot geheel.

Persoonlijk ben ik erg blij dat er toch nog een nieuwe generatie toestellen komt waarbij 4" wordt aangehouden. Al die gigantische semi-tablet toestellen ga ik niet aanschaffen...

Zo'n klepje aan de onderkant is naar mijn idee helemaal niet zo erg, maar eigenlijk wel omdat er NIETS onder zit behalve misschien een ledje of 2 en een microfoon. Ze hadden dit deel van het toestel best kleiner kunnen maken, in dat opzicht ben ik het met je eens.

Persoonlijk vind ik de Xperia P de "top of the line" telefoon van Sony dit (half) jaar. Beter maatje, hardware verschillen die er niet zo toe doen voor een custom-rom gebruiker... En dus een helderder scherm. Nu maar hopen dat een extra witte subpixel niet 1/4e meer stroom gebruikt en zo dus minder zuinig wordt dan het grotere scherm van de S. Kwa prijs lijkt de P ook momenteel het high end toestel te zijn: de S kost 427 in de PW, de P kost 439.

Maar de U is toch het toestel dat ik hier als enige in huis zou zien verschijnen: ik vind het een leuke ladyfone of wel cadeautje.
De P zakt echt nog wel in prijs als hij uit is. De adviesprijs is ook 50 euro lager, 449 tegenover 499. Hopelijk is hij over een maand of 2 voor 350 te koop, dan schaf ik hem zeker aan.
1/4 pixel zorgt niet voor meer energieverbruik. Als het al een invloed heeft juist andersom: efficiënter weergeven van heldere kleuren. Als de pixels zelf licht zouden moeten opbrengen zoals bij (AM)OLED zou het hebben gekund dat dit meer energie zou kosten. Bij eenzelfde totale helderheid lijkt me dit echter niet.
Dit toestel heeft een 'normaal' LCD/TFT waar de verlichting dus verzorgd wordt door een led/ccfl backlight wat achter de pixels zit. De pixels zitten daarvoor en werken als een soort blindering. Een blindering/opening meer kost dus niet meer energie, maar laat juist meer licht van de backlight door.
Het balkje onderin dient ook als antenne, nu hoeft die niet zo groot te zijn, dus misschien dat het tevens zorgt voor een beter bereik, maar dat is speculatief. Ze zijn relatief ook dik, meer dan 10mm, maar vind ik juist een voordeel, betere grip.
We snappen Sony wel: zonder die aparte features had het bedrijf eigenlijk drie telefoons gehad die alleen in schermgrootte verschillen.
Dit zou wat mij betreft ideaal zijn, zo is er juist voor ieder wat wils en toch alle mogelijkheden.
Verwijderd @Tk551 maart 2012 12:25
Klopt. Tegenwoordig zijn alle high-end toestellen helaas net te groot naar mijn zin :(. Zeker de 4,7" die standaard zal worden.
Ik hoor zo veel in deze hands on, alleen maar dat Android 4.0 zowat een vereiste is anders is het niets.
Wat maakt ICS dan zoveel beter dan 2.3?
ICS is de samenvoegen van 2 forks van android, 2.x voor telefoons en 3.x voor tablets.
Verder, beter geheugengebruik, geforceerde gpu versnelling van de GUI en een aantal apps (zoals een datamonitor) die 2.x niet heeft.

Al met al levert het gewoon een volwassener, effecienter en sneller OS op. Laat dat nu net zijn wat wij tweakers willen :)
What we are going to be doing in the second-half of the year is moving to the Cortex A15 architecture, which we feel outperforms the current quad-core architecture.
..
..
Sneeden further added that the handsets will most likely either run ST Ericsson's NovaThor platform or something from Qualcomm. While he did not name any specifics, it’s likely Sony Mobile will use Qualcomm's dual-core Snapdragon S4 chipset in Q2.

http://asia.cnet.com/crav...ee-quad-core-62213696.htm

[Reactie gewijzigd door Nnoitra op 23 juli 2024 00:50]

wel een beetje jammer dat ie een zte keyhanger omheeft bij een sony presentatie:P Sluikreclame! :+

Vind het trouwens wel leuke telefoons. Ik hoop dat sony weer wat groter terug kan komen in de markt

[Reactie gewijzigd door Dynion op 23 juli 2024 00:50]

De ZTE lanyard werden bij alle badges uitgedeeld, aangezien ZTE ook badge sponsor is. Aan de andere kant, er lagen (Sony) Ericsson lanyards in de Ericsson hall waar de toestellen gedisplayed werden. ;)

De telefoon zagen er wel erg mooi uit en het doorzichtige element is uniek ten opzichte van de eenheidsworst van de concurrentie.
Interessante lineup, vooral de U spreekt mij wel aan, ik ga eens in de gaten houden hoe dit product gaat presteren ten op zichte van de pricewatch: Sony Ericsson Xperia Ray Zwart

De kleuren leds in de U zijn een leuke bijkomstigheid, ben benieuwd of je deze ook gewoon kan uitschakelen en wat dit kwa accu duur zal doen.

[Reactie gewijzigd door pino85 op 23 juli 2024 00:50]

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.