Door Willem de Moor

Redacteur

Stiltetest: Antec Solo II versus Nexus Prominent R

22-12-2011 • 08:00

49

Singlepage-opmaak

Conclusie

Het inbouwen van een systeem is in de Prominent R een stuk makkelijker dan in de Solo II - er is nou eenmaal meer ruimte in de Nexus-behuizing. Het atx-moederbord past bijvoorbeeld maar ternauwernood tussen de 'spijlen' van de Solo II en ook om de voeding te plaatsen moesten we drie keer steken. De methode om harde schijven in de Antec te plaatsen is eveneens vrij omslachtig. De elastieken banden zorgen voor behoorlijk beweeglijke drives; alleen wanneer de drives in hun tray worden bevestigd blijven ze goed op hun plaats zitten.

De Antec wint het daarentegen wel op het gebied van geluidsproductie. De behuizing komt, ook met de ventilators in de hoogste stand, niet boven de 40dBA uit. De Prominent R is echter allerminst luidruchtig en het geluiddempend materiaal van de Nexus functioneert prima - zeker wanneer bedacht wordt dat er twee fans zijn ingebouwd, eentje meer dan in de Antec.

We zouden graag de koelprestaties vergelijken, maar onze passief gekoelde videokaart krijgt in de Solo II onvoldoende koele lucht om deze test succesvol te doorlopen. Om veiligheidsredenen stopt de gpu er op 90 graden mee, en die temperatuur is met Furmark al snel bereikt. De Nexus-behuizing scoort op dit vlak stukken beter en blijkt een zeer lage geluidsproductie prima te kunnen combineren met goede koelprestaties.

Wanneer we ook nog de prijs in de vergelijking betrekken, slaat de balans definitief door in het voordeel van de Prominent R. De betere prestaties van deze behuizing gaan namelijk gepaard met een flink lagere prijs. Ook is er meer ruimte in de behuizing, al is de Nexus natuurlijk ook aan de buitenkant wat groter. Beide behuizingen zijn van usb 3.0-aansluitingen voorzien, maar de Nexus heeft als extraatje ook een hotswap-bay voor harde schijven. We missen bij de Prominent R eigenlijk alleen een fancontroller, maar dat is voor de relatief lage prijs misschien ook wel wat te veel gevraagd. De winst van de Nexus komt door dit minpuntje in elk geval geen moment in gevaar.

Antec Sonata Solo IIAntec Sonata Solo IIAntec Sonata Solo IIAntec Sonata Solo IIAntec Sonata Solo IIAntec Sonata Solo IIAntec Sonata Solo IIAntec Sonata Solo IIAntec Sonata Solo IIAntec Sonata Solo IIAntec Sonata Solo IIAntec Sonata Solo IIAntec Sonata Solo IIAntec Sonata Solo II
Nexus Prominent RNexus Prominent RNexus Prominent RNexus Prominent RNexus Prominent RNexus Prominent RNexus Prominent RNexus Prominent RNexus Prominent RNexus Prominent RNexus Prominent RNexus Prominent RNexus Prominent RNexus Prominent RNexus Prominent RNexus Prominent RNexus Prominent R

Reacties (49)

49
47
30
6
0
10
Wijzig sortering
Leuk artikel, ik ben blij dat er eindelijk eens aandacht gegeven wordt aan stilte. Zelfs een beetje tweaken zou gerust nog mogen, dan kan je het volledige potentieel benutten. Het is hier tenslotte tweakers en niet "Pixmania-gebruikersreview"

Maar euhm, ik vind het niet echt eerlijk om twee cases van verschillende groottes tegen elkaar uit te zetten.

Dingen die fout gingen in deze test.
Bij de solo, waar alles compact is, moet je geforceerd gaan koelen.
  • CPU koeler staart 90° verkeerd gemonteerd en houdt de warme lucht binnen. (maak een pushpull met de casefan (je kan een case toch niet afrekenen op een slechtgeplaatste CPU koeler?
  • De GPU krijgt geen frisse lucht, zet vooraan (onderin) een fan en haal achteraan wat berschermslots weg en de GPU draait als een zonnetje. Iedereen weet toch dat een stock case niet voorzien is op "zware" passieve kaarten en dat je extra zal gaan moeten koelen
Een compacte case met minder fans vs een grote case met stock meer fans. Raad eens we er gaat winnen op gebied van koeling...
Ok als je nog een extra fan moet plaatsen wordt het al snel weer 8-10 euro duurder. Maar de case zal zoveel beter koelen. Dan hou je enkel nog het argument "prijs" over.

[Reactie gewijzigd door Joindry op 22 juli 2024 15:27]

Anoniem: 338569 @Joindry22 december 2011 09:35
1 een midi tower is geen kast voor highend videokaarten 8)7

En als je wel een high end videokaart neemt wat moet je case dan hebben? juist ja stof filters ik ben absoluut geen fan van de SOLO (de sonata III is veel beter voor 20 euro meer heb je betere drive case ssd support en 500Watt voeding 80+ bronze certificaat) maar oke.
De Nexus Prominent R in mijn ogen is geweldig kwa features en prijs alleen mist stof filters :O zonder deze filters moet je echt geen game systeem beginnen want binnen een paar maanden zitten all je heat sinks dicht met stof en een paar maanden verder is je heig end videokaart CPU or what ever naar de knoppen omdat de temperatuur te hoog wordt.
Ik heb zelf een preformer one staan ik gruuw elke keer dat de kast under het buro van dan moet (weegt dieplood) gelukkig door de stof filters hoeft het een stuk minder hier voor had ik dus een gaas kast :'(
Ik heb zelf een Prominent R en ik moet zeggen dat het mesh aan de voorkant de wat grotere stofdeeltjes (en kattenharen :P) gewoon goed tegenhoudt hoor. Verder vind ik het standaard onderhoud om eens in de paar maanden even alles stofvrij te maken aan de binnenkant.

Overigens vond ik het inbouwen in de Prominent R echt niet fijn. Bij mij ontbrak een handleiding en bepaalde kliksystemen waren niet echt intuïtief. Verder was bij levering beschadiging te zien aan het geluidsisolerende materiaal aan de zijkant, maar goed ook weer niet van dien aard dat ik dacht ik stuur alles weer terug. De beschadiging werd overigens erger na het inbouwen, omdat de kabels die je achterlangs voert er in sommige gevallen direct tegenaan drukken en het materiaal nou niet superstevig is.
Dan met betrekking tot het kabelmanagement, wat een horror om alles fatsoenlijk te laten lopen. Ik heb een modulaire voeding en ben behouden met de kabels omgegaan, maar er is eigenlijk gewoon net te weinig ruimte voor alles.

Maar goed, nu de kast ingebouwd en wel staat (4 uur!! inbouwtijd, waar ik in een high/fulltower PC in een half uur een PC in elkaar zet), hou ik em mooi zo en ben ik toch zeer tevreden :)

(Moet overigens aangeven dat de extra inbouwtijd vooral komt omdat ik overal waar een fan kan ik er 1 in heb gehangen. Daarvoor moet je de behuizing echt wat verder openhalen dan normaal zou hoeven.)

[Reactie gewijzigd door Nefiorim op 22 juli 2024 15:27]

wat de stof-fliters aangaat, ben ik het niet met je eens.

Draai hier al zo'n 2jr een Lian li kast met nul komma nul stof-filters en negen casefans.
De enige plek waar ik stof moet ruimen is aan de voorzijde, bij de perforatie gaatjes en vlak daarachter. Voor de rest is mijn kast vrijwel stofvrij.

Kasten met die gaatjes, die werken wat mij betreft het beste. Houd heel veel stof tegen en belemmert een goede koeling niet teveel.

De CPU koeler staat in de beide kasten verkeerd, btw; heb je dat gezien ?
Het heeft 99% te maken met de locatie waar je kast staat in huis.
Roken is bijvoorbeeld een dood-doener...
Anoniem: 338569 @Madrox22 december 2011 14:04
Ik wil best foto's plaatsen van mijn filters die zitten elke maand z'n beetje dicht. en ik heb geen huisdieren, of tapijt maar zonder filters heb ik wel een dik tapijtje op mijn koelers zitten voor al de CPU koelers hebben er last van maar ook fans die onder het stof zitten en er wordt hier 3 keer in de week stof gezogen. |:(
stof filters zijn gewoon een vereiste als je een dure computer hebt beknibbel dan niet op je kast
Ik vind dat je helemaal gelijk hebt, bij elke processor koeler wordt er getest met stock fans en met reference fans. Ik was ook verrast dat ik opeens bij de conclusies gekomen was voordat er met een gelijk aantal reference fans getest was.

Ook mis ik de rede dat er bij de prestaties nergens de Nexus fans op High gezet zijn, behalve wanneer de CPU fan op 1600 rpm draait. Het kan dus wel, maar is niet gebeurt.
Ik sluit me helemaal bij je argumenten aan Joindry.
Hier is een andere engelstalige review van de geluidseigenschappen van de Solo 2 terug te vinden, waarbij o.a. wordt vergeleken met de Fractal Design R2, CM Silencio 550 en NZXT H2.

http://www.silentpcreview.com/antec-solo2

En een overzicht van hun aangeraden behuizingen:
http://www.silentpcreview.com/article75-page5.html
Uit die review:

PROS

* Very quiet
* Excellent thermal performance
* Excellent stock fan
* Hard drive suspension system
* Proper internal USB 3.0 cable
* Supports long graphics cards
In reply op MisterMaze:
Thanks voor deze links, erg nuttig!

Ik vind het erg belangrijk dat een kast minder lawaai maakt, en hoop dat tweakers dit meer aandacht gaat geven.

[Reactie gewijzigd door priemt op 22 juli 2024 15:27]

Dat vind ik ook belangrijk en ik snap dan ook niet waarom dit vrijwel niet terugkomt in het eindoordeel. De Nexus zou dan volgens mij veel lager scoren: alles kan vastgeklikt worden, maar het lijkt mij dat dit voor geluid gaan zorgen bij harde schijven e.d. (door trillingen)?
Prettige review!
Ik vind het juist prettig als 2 systemen eens out-of-the-box met elkaar vergeleken worden.
En natuurlijk zijn er dan verschillen in gootte, aantal fans, indeling en dergelijke. Dat is toch juist de reden dat ze vergeleken worden?
Uit de review komen een aantal zaken naar voren waarvan je vervolgens zelf kan kijken of dat je bevalt of handvaten geeft om zelf verder op verder te borduren zoals het toevoegen van extra fans.

Wat ik persoonlijk een mindere keus vind in deze review is om uit te gaan van en standaard testsysteem. Uiteraard biedt dit houvast voor het vergelijken van verschillende andere systemen, maar toch: er worden stille kasten getest.
Ik ben persoonlijk benieuwd naar de resultaten van deze kasten in combinatie met 'stille(re)' elementen:

- 65W core iX in plaats van een 125W Phenom II
- 300/400W 80+ voeding ipv 850W
- 60W GPU HD5670 ipv 95W HD4830

Uiteraard kan deze keuze een serieus verschil maken in FPS scores, maar het verchil in verbruik en daarmee benodigde koeling is ook wel erg groot.
FPS scores is vaak bij een stille kast niet het belangrijkste, dus een review met stille onderdelen zou wat mij betreft ook erg welkom zijn!
De voeding is van weinig tot geen invloed op de warmte productie/afvoer in de kast.

De reden dat we zware componenten als de 125W-cpu en de 95W HD 4830 gebruiken, is om het de behuizingen moeilijk te maken. Op die manier krijg je ook daadwerkelijk een verschil te zien. En om elke behuizing met verschillende setups te testen is simpelweg tijdrovend.

We hebben een tijdje nagedacht om een tweede systeem ernaast te gaan gebruiken, voor mini-itx-behuizingen en dergelijke. Maar voor mid- en fulltowers gebruiken we altijd hetzelfde systeem. Ook al is een midtower gericht op stilte, dan nog moet ie degelijk kunnen koelen. Koeling en stilte zijn immers onlosmakelijk met elkaar verbonden.
We zouden graag de koelprestaties vergelijken, maar onze passief gekoelde videokaart krijgt in de Solo II onvoldoende koele lucht om deze test succesvol te doorlopen. Om veiligheidsredenen stopt de gpu er op 90 graden mee, en die temperatuur is met Furmark al snel bereikt.
Hee dat verbaast me! Heb precies dezelfde opstelling met een passieve videokaart en speel gerust een halve dag Skyrim zonder problemen en zonder herrie. De kast komt niet boven de 25db uit en het gezoem die je hoort is prettig zonder hoge of lage bromtonen. Is het dan die Furmark die de videokaart meer stressed dan veel spellen?
Als ik het goed begrijp worden deze kasten getest zoals ze geleverd worden, heb jij toevallig een extra casefan geinstalleerd die zorgt voor wat extra afvoer van warmte?
Ik begrijp deze review niet. Wat ze willen meten is hoe stil de kast is, maar de geluidsdruk-metingen schieten ernstig te kort.
Reden: ik hou me al jaren bezig met stilte en kijk regelmatig op www.silentpcreview.com.
Daar werd tot enkele jaren geleden gemeten met een minimum van 20dB. Op basis van een meting van 20dB heb ik een product gekocht, wat stil bleek te zijn. Ik nam aan: 20dB is stil.
Later weer een review gezien, weer 20dB, product gekocht: niet stil.

Conclusie: het eerste product produceerde minder dan 20dB, alleen 20dB was het omgevingsgeluid of het minimum wat de apparatuur kon meten. Nu gaan ze tot ~10dB en ik schat de grens van 12~13dB voor mezelf als (echt) stil.

Hier ligt het minimum rond de 36dB, dat is dus ruim 20dB meer, dus de geluidsdruk is een factor 10 hoger dan echt stil. Als ik tweakers was, zou ik elke meting van ~36dB (het minimum) achterwege laten of markeren zodat het duidelijk is dat die waarde niet per se reëel is.
Er is inderdaad nogal wat aan te merken op de testmethodiek van de geluidsproductie. Het zou toch veel zinvoller zijn om een referentiemeting te maken met de systemen uit (dus het achtergrondniveau), en dan door de systemen in ingeschakelde toestand te meten te kunnen concluderen hoeveel dB het systeem aan geluid toevoegt?

Alleen maar puur de waardes van de systemen opgeven zegt heel weinig over de geluidsproductie van het systeem als je geen referentiemeting hebt.

En vanaf welke afstand is er gemeten? Er komt heel wat meer kijken bij een fatsoenlijke beoordeling van geluidsproductie dan hier toegepast wordt.
Geluidsdruk is dan een factor 100 hoger. Maar op zich maakt dat niet zoveel uit, want je meet ten opzichte van 'echt stil'. Het lijkt me handig om ook te bepalen wat voor jou 'acceptabel' is, omdat het lastig is iets te relateren aan 0. (drie keer zo lawaaiig als helemaal stil? Hoe lawaaiig is dat?)

[Reactie gewijzigd door masteriiz op 22 juli 2024 15:27]

Er kan geen extra outtake fan meer in de Solo, review is ook niet correct op dat punt.

Probleem hier is gewoon een onlogische opstelling. De cpu koeler en fan zijn heel slecht geplaatst; er zit geen uitgang voor alle warme lucht die tegen het plafond wordt geblazen. Resultaat is meteen een hele warme case. Daarbij is een pull opstelling op de koeler verre van ideaal.

De case heeft juist een perfecte doorstroming van voor naar achteren. Mits je de cpu koeler normaal plaatst. Er is dan zelfs push-pull icm de outtake fan aan de achterkant en dat is erg efficient. Cpu temp blijft binnen de perken en je hoort er niets van.

En de voeding krijgt lekkere verse lucht zonder onderin de case warm te worden of stof te happen. Dus die blijft ook zo stil als mogelijk. Dit itt tot de nexus die bovenin gewoon grote gaten heeft zitten. Dat ga je zeker merken, zeker met meerdere hd's of een videokaart met fan.
Ja dat is het, het is een van de redenen dat sommige website furmark niet langer gebruiken voor benchmarks. (niet voor loadtests en voor temptests) Het belast je GPU eigenlijk onrealistisch hard. Kan geen link geven welke site, maar is hier recent nog gepasseerd. Ik denk voor de "MARS" kaart was dat het verschil tussen ingame en furmark meer dan 100W verschil uitmaakte.
Inderdaad. En anders misschien opnieuw testen met een andere videokaart (met fan ipv passieve koeling). Een goede kast valt of staat bij de koeling, het uiterlijk (design) maakt me niet veel uit.
Ik hoop op een uitbreiding van deze review, waarbij de fans zijn vervangen. Zo kunnen invloeden van de behuizing zelf op stilte en airflow vergeleken worden.
Om nou een behuizing met 1 fan te vergelijken met een exemplaar met 2... Het was te verwachten dat er dan één beter koelt, maar minder stil is.
Ik heb hier een systeem in een solo I zitten. Doorslag voor de solo toendertijd was vooral de mogelijkheid om de drives op te hangen dmv elastieken. Uitgerekend die feature stelde teleur: na een jaar hingen de drives scheef in de slap geworden elastieken en rusten met een kant tegen de bodem van de case. Verder is het overigens een prima case, maar mijn voorkeur zou in dit geval toch uitgaan naar de nexus.
De nexus prominent lijkt wel verdomd veel op een CM 690 II vind ik persoonlijk. Coolermaster had wel een heel goed design bedacht voor hun kast. Maar Nexus biedt meer extraatje voor een lagere prijs.

+1 voor Nexus, en een goeie preview die dat ook bewijst.
Nexus had bij het designen van de kast blijkbaar totaal geen inspiratie. Hebben ze maar een CM690 II gladgestreken...
Eens, de CM690 II lijkt zijn, op sport verzotte, eeneïge tweeling broer wel te zijn... De CM690 vind ik in dat geval een stuk soerder.. (heb em zelf ook staan :+ ) Qua prijs scheelt het dan net 3 á 4 euries..
Ehm, bij 35 db moesten jullie naar de LED's kijken om te zeggen of het systeem aan of uit stond?

Ik geloof er niet veel van. Testen jullie dit overdag, of juist als het rustig is, met weinig omgevingsgeluid?
Over de Antec:

Stille pc's en high end gaming riggs gaan niet samen. Silentpcreview is een site die stil computeren als uitgangspunt heeft en ook tips heeft hoe een stille pc te bouwen. Zonder die tips zal een stille kast falen.
Het is een balans die je moet zoeken: weinig fan's, weinig zware onderdelen. Veel zware onderdelen, zoals een passieve videokaart zonder extra Fan's en je kan raden wat de uitkomst wordt.

Ik heb de Antec Solo 1 nu 5 jaar bij verschillende familieleden en thuis in gebruik, meestal in een woonkamer, waar je geen pc wilt horen. Met onboard video gaat het prima met de standaard uitrusting. Wil je meer, moet je meer fan's toevoegen, was in de Solo 1 ook al het geval en is goed toe te passen.

Positief tov de Solo1 zijn extra afvoer fan's voor de Solo II, die had de Solo 1 niet.

Jammer is dat in een review als deze niet evenwichtig vergeleken wordt, een Porsche is sneller dan een Eend, dat is geen rocktescience, nu dezelfde motoren erin en dan zien wat het ijzer (de kast) aan mogelijkheden biedt in koeling en stilte. En dan zal de Antec in koeling nog steeds tegenvallen: een gesloten ontwerp zorgt namelijk voor stilte, maar niet voor koeling, gelopen race dus... Voor mijn gevoel blijven dit appels en peren waar je als conclusie van kan zeggen dát het appels en peren zijn, andere focus op koeling en stilte...

Ik ken de andere kast niet, kan daar niet over oordelen, zonder stoffilter (wat ik lees) zou voor mij wel een nogo zijn voor de componenten op de lange duur (maar dat zijn mijn eisen).

[Reactie gewijzigd door roelofz op 22 juli 2024 15:27]

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.