Inleiding: juist kleiner
We hadden nog wel zo'n leuk plan met de Sony Ericsson Xperia Active; die heeft een IP67-certificering en kan dus een half uur lang onder water verblijven zonder schade op te lopen. Dat wilden we checken door een volledige videoreview onder water te maken. Het liep anders. Toen de tijd daar was om de video op te nemen, waren de klepjes die de micro-usb-poort en de 3,5mm-ingang watervrij moeten houden, verdwenen. Hoe dat is gebeurd, blijft een mysterie, maar na een interne verhuizing bleken ze onvindbaar. Die klepjes zitten overigens niet vast aan de behuizing, maar worden met een lipje vastgeklikt onder de accuklep.
Dat idee viel dus in het water, maar dat betekent niet dat we deze interessante telefoon links laten liggen. Want Sony Ericsson toont met deze Active zijn eigenzinnigheid op het gebied van design en uitvoering. Een andere uiting van die eigenzinnigheid is de Xperia Ray, die een klein scherm combineert met veel van de specificaties van het topmodel Xperia Arc S. Beide telefoons behandelen we in deze preview.
Waar de concurrentie 2011 afsloot met de grootst mogelijke schermen, zoekt Sony Ericsson het in de kleinere displays. De HTC Titan en HTC Sensation XL hebben een scherm met een diameter van 4,7". De Galaxy Note, door Samsung nog altijd bedoeld als smartphone, gaat daaroverheen met een scherm van 5,3". Grote schermen zijn hip, kun je zeggen met gevoel voor understatement.
De Xperia Ray kwam dan ook als een verrassing, want in plaats van het toestel een groter scherm te geven, heeft Sony Ericsson de Xperia Arc te heet gewassen en het uiterlijk iets aangepast. De Xperia Ray is duidelijk bedoeld voor mensen die een Xperia Arc of Play te groot vinden. De toestellen delen veel specificaties. De hdmi-uitgang ontbreekt, maar daar staat tegenover dat de Ray een scherm met dezelfde resolutie en een veel kleinere diagonaal heeft. Het gevolg? Een scherm dat beelden scherp weergeeft.
Tweakers.net gebruikte de Ray om erachter te komen wat dit toestel toevoegt aan al bestaande toestellen van Sony Ericsson en hoe de fabrikant zijn software aan het ontwikkelen is. Immers, terwijl de hardware grotendeels dezelfde is als die van de Xperia Arc uit januari, blijkt er op het gebied van software veel verbeterd te zijn.
/i/1325594766.jpeg?f=imagenormal)
Hardware en design
De Xperia Ray is vooral smal. Dat is eigenlijk wat het meest opvalt als je het toestel voor het eerst vasthebt en het blijkt ook uit de vergelijkende tabel met afmetingen.
Toestel
| Xperia Ray
| Xperia Active
| Xperia Neo
| Xperia Pro
| Arc S
|
Hoogte |
110mm |
92mm |
116mm |
120mm |
125mm |
Breedte |
53mm |
55mm |
57mm |
57mm |
63mm |
Dikte |
9,4mm |
16mm |
13mm |
13,7mm |
8,7mm |
Gewicht |
100g |
111g |
126g |
140g |
127g |
Scherm |
3,3" |
3,0" |
3,7" |
3,7" |
4,2" |
De Xperia Ray heeft een breedte van 53 en een dikte van 9,4mm. Daarmee is hij behoorlijk wat smaller dan de meeste toestellen en vrijwel even dun als bijvoorbeeld de iPhone 4. Dat komt vooral door het smalle, lange scherm. Terwijl veel schermen van die grootte op Android-telefoons een beeldverhouding hebben van 4:3 of 3:2, wat een toestel breder maakt, heeft de Ray een 16:9-scherm. Het design kenmerkt zich verder vooral door zaken die er niet zijn. Het toestel is aan alle kanten vooral strak gehouden en er zijn weinig overbodige frutsels en tierelantijntjes te vinden. De Ray bevat alle nodige elementen en verder eigenlijk niets, en dat wekt een goede indruk.
De Active is een propje; het toestel is redelijk klein, maar wel dik. Met zijn 16mm is hij dikker dan de Xperia Pro, die een uitschuifbaar toetsenbord heeft. Daarnaast is hij relatief breed, maar niet hoog. Het meest opvallende design-element is het oog aan de onderkant. Dat is bedoeld om het toestel vast te maken tijdens het sporten. Mooi is anders, zo menen veel mensen. Vermoedelijk omdat de Active er asymmetrisch van wordt.
:fill(white)/i/1325594840.jpeg?f=thumb)
Uiterlijk Ray
De Xperia Ray heeft een strakke voorkant. Het scherm is redelijk zwart als het uitstaat, iets wat we bij andere lcd's anders hebben gezien. Boven het scherm zitten de luidspreker, de frontcamera en een logo. Onder het scherm zit een Xperia-logo met daarnaast een terug-knop en menu-knop. De thuis-knop is de enige fysieke knop en zit in een halve cirkel. Diezelfde halve cirkel komt boven het scherm terug in de vorm van de speaker.
Aan de linkerzijkant zit de micro-usb-poort. Bovenaan zijn de aan-uitknop en 3,5mm-jack te vinden. De volumeknoppen zitten aan de rechterkant, een cameraknop ontbreekt. Aan de onderkant zit de eerste microfoon; de tweede zit aan de achterkant. Die achterkant is gemaakt van een prettig soort kunststof, waarmee het toestel stevig in de hand ligt. Verder zijn de camera en led-flitser aan de achterkant te vinden, met daaronder een logo en een speaker.
:fill(white)/i/1325594748.jpeg?f=thumb)
Uiterlijk Active
Het is natuurlijk een beetje onze fout, maar we rekenen het ook Sony Ericssons designteam aan; de klepjes die de micro-usb-poort en 3,5mm-ingang moeten afdekken zijn kwijtgeraakt, nog voordat we aan de review konden beginnen. De klepjes zitten namelijk niet vast; ze worden met lipjes onder de behuizing geklemd, maar zijn niet op een andere manier bevestigd, waardoor ze makkelijk verloren worden. Bovendien is het vastklikken van de behuizing niet makkelijk, waardoor ze nog sneller losraken.
Het hele uiterlijk van de Active is functioneel bedoeld. De zwarte voorkant is omrand met een metalen strip, waartoe ook het oog aan de rechteronderkant behoort. De zijkant is deels wit, net als de knoppen. De accuklep, die de hele achterkant beslaat, is zwart. Onder de accuklep zit een hard kunststof element, dat ook dient als extra bescherming tegen vocht en stof. Dat element moet afgenomen worden om de micro-sd-kaart of simkaart te verwisselen. Boven het scherm zitten sensoren, maar geen frontcamera. Eronder zitten drie aanraakgevoelige knoppen. De cameraknop en volumeknoppen zijn aan de rechterzijkant te vinden, terwijl de aan-uitknop juist aan de linkerkant zit. De camera en speaker zijn aan de achterkant te vinden.
De Xperia Active is, in tegenstelling tot de Ray, geen beauty. Door zijn opvallende metalen oog is het ontwerp asymmetrisch. Omdat Sony Ericsson verder in zijn Xperia-lijn veelal mooie toestellen heeft zitten, is het opvallend dat het design van de Active slordig lijkt.
:fill(white)/i/1325594790.jpeg?f=thumb)
Scherm
Het scherm heeft een diagonaal van 3,3" en een resolutie van 854x480 pixels. Dat maakt dat de ppi van het scherm op bijna 300 ligt. De iPhone 4S, die de hoogste pixeldichtheid heeft van de hedendaagse smartphones, heeft een ppi van 326.
Toestel
| Ray
| Active
| Arc
| iPhone 4S
|
Diagonaal |
3,3" |
3,0" |
4,2" |
3,5" |
Resolutie |
854x480 |
480x320 |
854x480 |
960x640 |
PPI |
296 |
192 |
233 |
326 |
Het scherm is uitgerust met een Mobile Bravia-engine die foto's en video's beter moet laten lijken. De display ziet er voor een lcd goed uit; het is scherp en laat kleuren goed zien.
Het scherm van de Active is van een beduidend lagere kwaliteit. De helderheid is minder, de kleuren zijn net iets minder mooi en door de lagere resolutie is het geheel minder scherp. Dat gezegd hebbend: voor een telefoon van zijn formaat en prijsklasse is het scherm bovengemiddeld. Bovendien heeft het een unieke kwaliteit: het werkt nog als er spetters op zitten. Andere telefoons reageren dan nauwelijks correct op vingers, omdat vocht geleidt en capacitieve schermen met spanning werken. We hebben gevraagd om een exacte uitleg van de techniek, maar die kon Sony Ericsson niet geven. Het blijft dus een raadsel hoe, maar het scherm blijft in elk geval werken als het nat is.
Welke behandeling het scherm ook heeft gekregen, dat geldt niet voor de capacitieve knoppen. Elke aanraking met het natte oppervlak leidt naar het thuisscherm, omdat de telefoon denkt dat op de thuis-knop onder het scherm wordt gedrukt.
Software: een eigen skin
De Xperia Ray en Active draaien op Android 2.3, een van de recentere Android-versies voor smartphones, maar niet de recentste. Daaroverheen ligt Sony Ericssons eigen skin, die is aangepast voor gebruik op kleine schermen. Deze 'vierhoeksinterface' biedt andere homescreens, een ander hoofdmenu, integratie met Facebook en een veelheid aan applicaties. Terwijl de Ray een standaardversie heeft van Sony Ericssons skin, is de Active aangepast op gebruik door sporters. Daarvoor is een aantal sportapps toegevoegd aan de firmware.
De Xperia's hebben vijf homescreens, zoals dat in Android normaal is. De snelkoppeling naar het hoofdmenu staat standaard onderaan en ook dat is standaard voor Android. De grootste wijziging van de homescreens is de aanwezigheid van vier ronde knoppen in de hoeken van het scherm. Hier kunnen extra snelkoppelingen worden toegevoegd. De standaard-snelkoppelingen voor de vier knoppen kunnen probleemloos worden verwijderd en er kunnen naar hartelust nieuwe worden toegevoegd. In elke hoek kunnen maximaal vier snelkoppelingen staan. Als er meer dan een snelkoppeling aan een knop is gehangen, wordt de knop na een eerste klik vergroot, waarna eenvoudig een keuze uit de apps kan worden gemaakt.
Het horizontaal georganiseerde hoofdmenu doet denken aan dat van iOS. De pagina's kunnen op naam, datum of een eigen volgorde worden gerangschikt. Handig is dat apps rechtstreeks vanuit het hoofdmenu verwijderd kunnen worden.
De nieuwste toevoeging aan de interface van Sony Ericsson is integratie met Facebook. Na aanmelding bij Facebook krijg je automatisch statusupdates in je contactenlijst en verschijnen foto's en video's van je vrienden in een aparte app. Vreemd genoeg moet je je nog een keer aanmelden voor Timescape.
Bij het eerste aanzetten of na een reset staan er al meer dan 45 applicaties in het hoofdmenu, waarvan er veel domweg crapware zijn. Ze nemen kostbare ruimte in, zijn niet zomaar verwijderbaar en voegen in veel gevallen niets toe. Zo zijn er verschillende apps voor Qriocity, een dienst van Sony die in Nederland niet eens werkt. Er is ook een app 'Apps ophalen', met een lijst van snelkoppelingen naar de Android Market. Daarnaast is er een app 'Games ophalen' en dan is er nog een aparte app voor games van maker Popcap. Ook zijn er aparte apps voor dlna-verbindingen en voor bluetooth-verbindingen met randapparatuur. Er is zelfs een app om de prestaties van tennissers bij te houden. Wat moeten we ermee?
Uiteraard is het aan de fabrikant om keuzes te maken, maar met de weinige opslagruimte zou het handig zijn als er terughoudend wordt omgesprongen met bloatware. Dat heeft Sony Ericsson niet gedaan. Overigens is niet alles nutteloos. Zo is Facebook al geïnstalleerd en ook heb je de handige app Datacontrole, waarmee je kunt bijhouden hoeveel dataverkeer je hebt verbruikt. Gezien de onlangs ingevoerde strenge datalimieten bij veel providers is dat geen overbodige luxe.
Tekstinvoer
Het grote pijnpunt van zowel de Xperia Ray als de Active zit in het invoeren van tekst. Het toetsenbord is door de schermdiagonalen kleiner dan bij concurrerende modellen en het toetsenbord van Sony Ericsson is niet briljant genoeg om typen op een dergelijk klein scherm prettig te maken. Voor de Ray komt daarbij dat het scherm smal is, waardoor vooral in portrait-stand de letters dicht op elkaar komen te zitten. Sony Ericsson lost dat op door een T9-toetsenbord standaard in te stellen, maar ook dat is natuurlijk allesbehalve ideaal. Totdat Sony Ericsson met een toetsenbord komt met briljante tekstvoorspelling, moet de koper zich erbij neerleggen dat tekstinvoer minder goed is.
/i/1316096374.png?f=thumb)
Xperia Active
De Active heeft enkele specifieke apps; stappenteller WalkMate en fitnessapp iMapMyFitness zijn de belangrijkste. WalkMate doet niets anders dan stappen bijhouden, die worden geregistreerd door middel van de sensoren. Je kunt WalkMate trouwens vrij makkelijk foppen door het toestel op en neer te bewegen. Met iMapMyFitness kun je stats bijhouden bij het hardlopen of fietsen. Die laatste app is overigens ook gewoon voor andere toestellen te downloaden uit Android Market en voegt dus niets specifieks toe. Wel is er een versie van navigatieprogramma Wisepilot aanwezig, waarmee je tegen betaling kan navigeren. Daarnaast is ook Google Maps met navigatie op het toestel aanwezig.
/i/1325517825.png?f=thumb)
Xperia Ray
De Xperia Ray is iets minder voorzien van bloatware dan de Active: 47 tegenover 55 apps bij de eerste keer aanzetten. Zo is Wisepilot weggelaten en ontbreken de fitness-apps. Een handige toevoeging op de Ray is Power Save Mode, waarmee instellingen kunnen worden bewerkt om de accu te sparen.
Prestaties: grafische benchmarks
Sony Ericsson heeft in het afgelopen jaar de snelle weg gekozen. In 2011 kwam het met toestellen die allemaal draaiden op dezelfde chipset: de Qualcomm MSM8255. Die chip zit ook in onder meer de HTC Desire HD en Incredible S, veel nieuwe BlackBerry's en alle nieuwe Windows Phone-toestellen. Het voordeel daarvan is dat Sony Ericsson snel veel nieuwe toestellen heeft kunnen uitbrengen. Het nadeel is dat de fabrikant weinig vernieuwing op het gebied van prestaties heeft laten zien, met als gevolg dat het marktaandeel ondanks de vele producten niet veel is gegroeid.
AnTuTu is een benchmark die veel zaken meet. Zo wordt pi berekend met veel cijfers achter de komma en krijgt de gpu animaties te verwerken in 2d en 3d. Ook zit er een database-i/o-test in de benchmark. De scores van de diverse Sony Ericssons wijken nauwelijks van elkaar af. De kracht van de high-end smartphones blijkt hier duidelijk; die scores liggen twee keer zo hoog.
Deze grafische benchmark meet de prestaties van de gpu door het tonen van anOpenGL-animaties. De score is in fps. Normaal gesproken doen we deze benchmarks in 720p-offscreenmodus, zodat de resolutie van het scherm geen rol speelt. Deze test draait echter niet op Qualcomm-processors, waardoor we zijn aangewezen op de 'gewone' test. De Xperia Active hoeft minder pixels aan te sturen en komt dus als winnaar uit de bus. De Xperia Ray, hardwarematig gelijk, maar met hogere resolutie, is juist de zwakste broeder in deze benchmark.
Ook op deze benchmark scoren de toestellen zoals verwacht. Dankzij de lage resolutie is de Active graphics in staat om meer frames per seconde op het scherm te toveren.
Bij de grafische benchmark SmartBench blijkt wederom de ouderdom van de processor in de Xperia's. Deze scores waren een jaar geleden nog heel gangbaar, maar de huidige high-end toestellen zijn een stuk krachtiger.
Op het gebied van gaming kunnen de Xperia's de andere toestellen iets beter bijhouden. De scores liggen niet ver achter die van de Note en Razr.
Prestaties: browser, software en geheugen
De Xperia's zijn niet de snelste Android-telefoons op het gebied van browsen en dat blijkt ook uit onze eigen test. Bij deze test wordt een statische frontpage van Tweakers.net 35x geladen, waarna de hoogste en laagste scores worden weggestreept. Wat overblijft is een gemiddelde. De Android-telefoons met krachtigere hardware zijn hier beduidend sneller. Wat browse-snelheid betreft lever je dus behoorlijk in met de goedkopere Xperia's.
In Browsermark, een browserbenchmark waarin veel elementen worden getest, scoren de Xperia's niet slecht. Met de update naar Android 4.0, die halverwege dit jaar volgt, zal de score verder worden opgeschroefd, maar mede door de lage resolutie zet de Active nu al een hoge score neer.
CaffeineMark is een benchmark die de snelheid van het uitvoeren van Java-code meet. Java is de basis van Dalvik VM, de virtuele machine waarin veel Android-apps draaien. Daardoor zegt deze benchmark iets over de snelheid waarmee apps starten en taken uitvoeren. De score blijft achter bij die van toestellen die eveneens aan het einde van 2011 op de markt kwamen. Dat komt vermoedelijk door de mindere rekenkracht van de Xperia's.
Deze benchmark meet hoe snel de telefoon gegevens kan wegschrijven naar het geheugen. Opvallend genoeg is ook hier de Active snel, terwijl schermresolutie bij deze benchmark geen enkele rol speelt.
Ook bij het lezen van geheugen is de Active opvallend snel, terwijl de Ray wat achterblijft. De reden daarvoor is onduidelijk, maar het gebruiken van een eigen, snelle geheugenkaart kan in de Ray veel effect hebben.
Specs en prijzen
Merk en productserie |
Sony Ericsson Xperia 
|
Sony Ericsson Xperia 
|
Type |
Active
|
Ray |
|
:fill(white)/i/1308741018.jpeg?f=thumb) |
:fill(white)/i/1314084479.jpeg?f=thumb) |
Prijs |
Prijs |
Onbekend (21 winkels) |
Onbekend (24 winkels) |
Toestel |
Telefoonmodel |
Bar |
Bar |
Invoermethode |
Touchscreen |
Touchscreen |
Gsm-besturingssysteem |
Android |
Android |
Versie besturingssysteem |
Google Android 2.3 |
Google Android 2.3 |
Beeldscherm |
Schermresolutie |
320x480 |
480x854 |
Schermdiagonaal |
3" |
3,3" |
Schermtype |
Lcd |
Lcd |
Multitouch touchscreen |
Ja |
Ja |
Touchscreentechniek |
Capacitief |
Capacitief |
Secundair scherm |
Nee |
Nee |
Camera |
Cameraresolutie |
5M |
8,1M |
Camera-autofocus |
Ja |
Ja |
Gsm-flitsertype |
Enkele led |
Enkele led |
Resolutie video-opname |
1280x720 (hd ready 720p) |
1280x720 (hd ready 720p) |
Functionaliteit |
Berichten |
E-mail, mms, sms |
E-mail, mms, sms |
Mp3-ringtone |
Ja |
Ja |
Audioformaten |
aac, aac+, eaac, eaac+, midi, mp3, mpeg 4, ogg, wav |
aac, aac+, eaac, eaac+, midi, mp3, mpeg 4, ogg, wav |
Videoformaten |
3gp, h263, h264, mpeg 4 |
3gp, h263, h264, mpeg 4 |
Gps |
Ja |
Ja |
Gsm-functies |
A2DP (bluetooth stereo), bewegingssensor, dlna, rds |
A2DP (bluetooth stereo), dlna, fm-radio (headset), rds |
Verbindingen |
Mobiele netwerken |
Edge, gprs, hsdpa, hspa, umts |
Edge, gprs, hsdpa, hspa, umts |
Frequentiebereik (gsm/umts) |
850MHz, 900MHz, 1800MHz, 1900MHz, 2100MHz |
850MHz, 900MHz, 1800MHz, 1900MHz, 2100MHz |
Wifi |
Ja |
Ja |
Verbinding (wlan) |
802.11b, 802.11g, 802.11n |
802.11b, 802.11g, 802.11n |
Bluetooth |
Ja |
Ja |
Bluetooth-versie (gsm) |
Bluetooth 2.1 + edr |
Bluetooth 2.1 + edr |
Gsm-cconnector |
3,5mm headset, micro-usb |
3,5mm headset, micro-usb |
Technische kenmerken |
Gsm-chipset |
Qualcomm MSM8255 |
Qualcomm MSM8255 |
Processorsnelheid |
1GHz |
1GHz |
Cpu-core |
Single |
Single |
Werkgeheugen |
512MB |
512MB |
Opslaggeheugen |
1GB |
300MB |
Extern geheugen |
Secure digital micro high capacity |
Secure digital high capacity, secure digital micro |
Accu |
Gesprekstijd |
5u |
7u |
Stand-by-tijd |
351u |
440u |
Accucapaciteit |
1.200mAh |
1.500mAh |
Accutype |
Li-ion |
Li-ion |
Uiterlijk |
Kleuren |
Zwart |
Zwart |
Gewicht (gram) |
110,8g |
100g |
Lengte |
92mm |
111mm |
Breedte |
55mm |
53mm |
Hoogte / diepte |
16mm |
9mm |
Overige specificaties |
Meegeleverde gsm-accessoires |
Datakabel, geheugenkaart, headset bedraad, oplader |
Datakabel, geheugenkaart, headset bedraad, oplader |
Bijzonderheden |
Barometer, water resistent, A-GPS |
|
Telefoon maandlast |
€ 19,04 |
€ 19,77 |
Telefoon totaallast |
€ 228,45 |
€ 237,26 |
Gratis telefoons |
- |
- |
Conclusie
Sony Ericsson trok in 2011 zijn eigen en eigenzinnige plan. In plaats van mee te doen in het high-end segment, heeft het geprobeerd om aantrekkelijke, goedkopere telefoons te maken. Gezien de beperkte mogelijkheden van de fabrikant is dat een logische stap. Die heeft kwalitatief goed uitgewerkt; voor hun prijsklasse zijn de Xperia Ray en Active vernuftige toestellen met eigen kwaliteiten. De Ray is simpelweg een Xperia Arc in een kleinere behuizing, terwijl de Active een eigen publiek moet aanspreken dankzij zijn stevige voorkomen en IP67-certificering.
Daarbij zijn we meer over de Ray te spreken; het is goed te zien dat er een toestel met een kleiner scherm en meer dan redelijke specs uitkomt. Zo hebben ook mensen die geen liefhebber zijn van grote toestellen meer te kiezen. Door het kleine scherm is de bediening echter wat lastiger dan bij de grote toestellen.
De Xperia Active is redelijk uitgevoerd, maar het oog maakt hem lelijk en dat de klepjes niet vast zitten aan het toestel is, zeker gezien de focus op sporten, een onbegrijpelijke keuze. De lagere resolutie en het gebrek aan een frontcamera plaatsen hem ook een treetje onder de Ray.
Voor 2012 is dit alles niet genoeg; als de concurrentie de stap maakt naar krachtigere hardware en de Xperia's in de middenklasse te maken krijgen met dualcore-concurrentie, steekt de grafische kracht wel schril af. De ideeën van Sony Ericsson, een kleine, volledige smartphone en een sporterstelefoon, zijn echter zo origineel, dat het te hopen is dat ze krachtigere opvolgers krijgen, ook als Sony later dit jaar de volledige controle neemt over Sony Ericsson.