Samsung introduceerde tijdens de CES in Las Vegas de C-serie van televisies met led-backlight. Het C9000-model stal de show op de elektronicabeurs. Zo is het flinterdunne toestel onder andere uitgerust met een innovatieve touchscreen-afstandsbediening. Tweakers.net kreeg op de CES-stand van Samsung een demonstratie van deze bijzondere remote en rook even aan een prototype van het nieuwe topmodel.

De op de CES getoonde Samsung C9000, oftewel UN55C9000 om precies te zijn, beschikt over een 55" beeldscherm - er zal in de toekomst ook een 46"-model verschijnen - dat gebruik maakt van led-backlight. De leds zijn weggewerkt in de rand, waardoor het scherm zeer dun kon worden gehouden: het toestel is slechts 7mm dik.
Aan de voorzijde van het toestel is naast de dunne rand van geborsteld metaal en het Samsung-logo vrijwel niets te vinden; alleen enkele tiptoetsen voor handmatige bediening zijn direct op de deels transparante lijst aan de onderkant geplaatst. Aan de achterzijde zijn geen bevestigingspunten voor wandmontage te vinden en de precieze plaatsing van de diverse in- en uitgangen van de tv in de voet is nog niet definitief, omdat het gaat om een preproductie-model. Toch zou de UN55C9000 volgens Samsung nog in de eerste helft van 2010 op de markt moeten komen.
:fill(white)/i/1262653231.jpeg?f=thumb)
De C9000-serie gebruikt een full hd-lcd-paneel en beschikt over een maximale beeldverversingssnelheid van 240Hz. Daarnaast heeft Samsung een beeldprocessor in het toestel geplaatst om 'platte' 2d-beelden om te rekenen naar pseudo-3d. Daarbij wordt volgens Simon Lee, bij de tv-divisie van Samsung verantwoordelijk voor de beeldkwaliteit, onderwerpherkenning toegepast.
"Bij voorgaande methodes voor de omzetting van 2d-beelden naar 3d-weergave werd meestal een vereenvoudigd algoritme ingezet waarbij wordt aangenomen dat de onderkant van het beeld tevens de voorgrond uitmaakt, terwijl het bovenste deel, bijvoorbeeld de lucht met wolken, meestal verder weg werd geprojecteerd. Ons algoritme probeert de belangrijkste onderwerpen in beeld te herkennen en te bepalen of deze op de voorgrond horen of niet", aldus Lee tegenover Tweakers.net tijdens een voorvertoning van Samsungs nieuwe hdtv's in Seoul, begin december.

Wij vonden de 3d-weergave van de UN55C9000 op de CES, waarvoor een shutter-brilletje moest worden gedragen, bij de 2d- naar 3d-conversie niet zonder meer overtuigend. Er was weliswaar diepte te bespeuren, maar we zagen ook rafels bij bewegende objecten, en blokkerige mpeg-artefacten die vrij willekeurig in het beeld naar voren schoten. Ook werd het beeld donkerder: een bekend probleem van de shutter-techniek. Duidelijk is dat Samsung nog aan het algoritme moet sleutelen als de fabrikant met de pseudo-3d de consument voor zich wil winnen. De weergave van native 3d-materiaal hebben we niet kunnen bekijken, maar die zal vermoedelijk een stuk beter zijn. De functie voor de vernieuwde downloadwinkel van Samsung konden we niet bekijken, want die was nog niet beschikbaar.
Naast een slanker-dan-Kate-Moss-ontwerp heeft de C9000 led-tv nog een kenmerkende feature: de op een iPhone gelijkende afstandsbediening, die via 802.11n wifi met het toestel communiceert. De meest interessante mogelijkheid van de remote is om via het touchscreen - dat vermoedelijk van het resistieve type is - een ander programma te bekijken dan het programma dat op dat moment op het scherm is te zien. Hierdoor kan bijvoorbeeld moederlief naar de dagelijkse soap kijken, terwijl vader op de remote op enige afstand zijn favoriete nieuwsprogramma absorbeert.
Volgens Samsung is het ook mogelijk een blu-ray op afstand te bekijken en is het toestel in staat om via het dlna-protocol videocontent van andere bronnen te openen terwijl de televisie op de gekozen zender blijft staan. Verder is content die op de pc staat opgeslagen via de remote makkelijk op het tv-scherm te tonen. Samsung wil niet kwijt welk compressieformaat wordt gebruikt. Het bereik van de afstandsbediening zou ongeveer 10 meter zijn.

De remote werd op de CES door Samsung behandeld als een bedrijfsgeheim: behalve de Samsung-medewerker van dienst mocht vrijwel niemand de afstandsbediening in de hand houden en alleen persvertegenwoordigers mochten foto's nemen. Opvallend was verder dat de remote constant aan een kabeltje hing, vermoedelijk; was dat een voedingskabel.

Tijdens een demonstratie verliep het zappen en schakelen tussen verschillende videobronnen via de remote vrij soepel. Ook heeft het zapkastje, waarvan er op de CES alleen nog een preproductie-model was, losse toetsen voor basisfuncties als het wijzigen van het volume en het switchen van kanalen, terwijl ook een home-button aanwezig is. De remote zal later dit jaar bij alle C9000-modellen worden meegeleverd en zou optioneel ook voor de nieuwe modellen uit de C8000- en C7000-series verkrijgbaar zijn. Laatstgenoemde twee series beschikken echter niet over een dubbele tuner, waardoor op de remote waarschijnlijk alleen hetzelfde kanaal kan worden bekeken dat op de tv gekozen is.
Helaas!
De video die je probeert te bekijken is niet langer beschikbaar op Tweakers.net.