Modelseries
TP Vision kondigt zijn nieuwe televisies doorgaans eind januari of begin februari aan, maar dat betekent niet dat alle tv's ook al snel op de markt komen. Ook dit jaar geldt dat een deel van de aangekondigde modellen pas 'in het derde kwartaal' te koop zal zijn. Dat geldt in elk geval voor het nieuwe OLED+908-topmodel en de nieuwe The Xtra-miniledtelevisies. De OLED808-serie en de nieuwe The One-modellen zullen vanaf mei in de winkel liggen. Voor alle 2023-modellen geldt dat de typenummers eindigen op een 8, waar de modellen van vorig jaar op een 7 eindigden. Een andere gemene deler van alle nieuwe tv's die we bespreken: ze beschikken (uiteraard) allemaal over Ambilight. Over prijzen werd nog met geen woord gerept; die worden pas later bekendgemaakt.
OLED+908
Het nieuwe topmodel van Philips TV wordt de OLED+908, een televisie die uiterlijk sterk lijkt op de OLED+907, die afgelopen najaar op de markt is gekomen. De nieuwe tv is net als zijn voorganger voorzien van een door Bowers & Wilkins ontworpen luidsprekersysteem in de vorm van een luidsprekerbar onder het paneel en woofers aan de achterzijde. De 908 staat op een kleine, centrale voet, waarop het scherm naar links en rechts kan draaien.
De tv komt beschikbaar in 55", 65" en 77" en het belangrijkste nieuwe wapenfeit is het verbeterde META-oledpaneel van LG. Daarmee is Philips TV na LG Electronics en Panasonic de derde tv-fabrikant die deze panelen toepast. De keuze voor de nieuwe mla-panelen betekent meteen ook dat Philips TV dit jaar geen QD-oledtelevisies op de markt zal brengen, bevestigde het aan Tweakers. Vorig jaar liet TP Vision ons weten wel te onderzoeken of het (ook) televisies met QD-oledpanelen op de markt zou gaan brengen, maar die keuze is vooralsnog dus negatief uitgevallen.
De Philips OLED+908 met META-paneel
TP Vision zegt dat met het nieuwe paneel pieken tot 2100cd/m² mogelijk zijn en dat fullscreenwitweergave uitkomt op 250cd/m². Ook gaf het meer specifieke informatie over de kijkhoeken en het verbeterde antireflectiefilter van de nieuwe panelen. De half luminance-kijkhoek, het punt waarop de helderheid halveert ten opzichte van recht voor het scherm, zou met de nieuwe panelen toenemen van 100 naar 160 graden, terwijl reflecties van invallend licht over het geheel dertig procent lager moeten liggen. Deze voordelen zagen we eerder ook al bij demo's van LG's nieuwe G3 OLED begin dit jaar op de CES. Philips TV toonde deze week de OLED+907 met het OLED EX-paneel van vorig jaar en de nieuwe OLED+908 met het META-paneel direct naast elkaar. Daarbij was zowel de hogere helderheid als de betere reflectieonderdrukking van het nieuwe model duidelijk zichtbaar.
De OLED+908 zal geleverd worden met een nieuwe afstandsbediening, waarbij TP Vision voor een interessant concept heeft gekozen. De afgelopen jaren zien we een trend waarbij fabrikanten hun afstandsbedieningen steeds verder versimpelen, knoppen weghalen en functies samenvoegen. Samsung voert dit veld aan en heeft helemaal geen numerieke toetsen meer op de afstandsbediening van zijn televisies. Als je weinig lineaire tv kijkt of gebruikmaakt van een externe ontvanger, is dat niet zo'n probleem, maar als je de interne tuner wél gebruikt, is het knap onhandig. TP Vision wilde zijn nieuwe afstandsbediening wél overzichtelijker maken, maar de numerieke toetsen toch behouden. De oplossing die daarvoor gekozen is, lijkt best charmant. Standaard zijn er namelijk geen numerieke toetsen zichtbaar, maar na een druk op de 123-toets licht er een grid met cijfers op achter de grote cursortoets.
Hoe dit in de praktijk bevalt, gaan we testen als de tv in het najaar daadwerkelijk op de markt komt. Waar we minder vrolijk van worden, zijn de zes reclameknoppen aan de onderkant van het conceptmodel dat wij in handen kregen. Bij de huidige modellen zijn dat er nog 'slechts' vier, maar ook TP Vision lijkt met de trend mee te gaan dat dit er steeds meer worden. Een laatste noot is dat TP Vision voor het eerst afstapt van normale batterijen; de nieuwe afstandsbediening krijgt een ingebouwde accu die via een standaard USB-C-poort opgeladen kan worden.
OLED 808 en 708
Onder de OLED+908 komt TP Vision ook met twee goedkopere modellen: de OLED 808 en 708. Over die laatste werd geen informatie vrijgegeven en naar wij begrijpen, zal dit model niet breed verkocht worden in Nederland.
De OLED 808 is de opvolger van de OLED 807. De vernieuwingen bij deze tv zitten hem vooral in het gebruik van de nieuwe MediaTek Pentonic 1000-chip, de implementatie van Google TV en het gebruik van (normale) OLED EX-panelen, waarmee de varianten van 55", 65" en 77" een geclaimde helderheid van 1000cd/m² krijgen. Voor de kleinere 42"- en 48"-varianten maakt TP Vision deze claim opzettelijk niet, want hoewel LG Display ook voor die kleinere beeldmaten overgestapt lijkt te zijn naar de nieuwe productielijn, halen deze kleinere panelen geen hogere helderheid dan hun niet-EX-voorgangers.
9008 en 9308 - The Xtra
Later dit jaar komt TP Vision ook met twee nieuwe miniledtelevisies onder de marketingnaam The Xtra. Dat 'extra' moet slaan op extra functionaliteit, beeldkwaliteit en/of geluidskwaliteit die deze modellen bieden boven The One, de mainstreamserie van Philips TV. Het belangrijkste verschil met The One zit hem in het feit dat The Xtra gebruikmaakt van miniledbacklights met local dimming en een helderheid van 1000cd/m². Over het aantal zones wilde TP Vision nog niets zeggen, maar het lijken er minder te worden dan bij de voorgaande miniledmodellen uit de 9506-serie. Het doel van deze tv's moet zijn om miniled naar een betaalbaar prijsniveau te brengen, al werd over prijzen nog niets bekendgemaakt.
The Xtra komt in twee varianten: de 9008 met normale down firing luidsprekers en de duurdere 9308 met een Bowers & Wilkins-soundbar onder het scherm. Uiterlijk lijkt die 9308 sterk op de OLED+908, met eenzelfde compacte voet midden onder het scherm. Naar wij begrijpen wordt de 9308 waarschijnlijk voorzien van een VA-paneel, terwijl de definitieve paneelkeuze voor de 9008 op dit moment nog niet gemaakt is. TP Vision heeft daar ook nog even de tijd voor; ook deze modellen komen pas in de herfst op de markt. The Xtra wordt voorzien van TP Visions eigen smart-tv-systeem en dus niet van Google TV.
8508 en 8808 - The One
De 8-serie, die TP Vision officieus aanprijst als The One, is al jaren de bestverkochte Philips TV-modelserie. Het motto is hier: 'een goede tv voor een goede prijs'. Dit jaar komen er twee nieuwe varianten op de markt: de 8508 en de 8808. Het voornaamste verschil tussen beide is dat de 8508 beschikt over een 60Hz-paneel, terwijl de 8808 een 100Hz-paneel heeft. Beide modellen maken gebruik van de MediaTek Pentonic 1000-chip en Google TV.
Interessant is dat ook de 8508 met zijn 60Hz-paneel tóch 120Hz-content kan weergeven. Om dat mogelijk te maken, wordt de verticale resolutie gehalveerd en verdubbelt de paneeldriver de overgebleven beeldlijnen simpelweg, of er wordt een vorm van interpolatie toegepast. Welke technologie gebruikt wordt, lijkt af te hangen van de paneelleverancier, waarbij we hebben begrepen dat het 65"-model van interpolatie gebruikmaakt en de kleinere 43"-, 50"- en 55"-varianten lijnverdubbeling toepassen. Dit trucje maakt 120Hz-weergave mogelijk met panelen die een 60Hz-driver hebben, zij het met een lagere beeldscherpte.
Een demo met de 65"-versie van de 8508 liet zien dat het beeld inderdaad duidelijk soepeler loopt dan op de direct daarnaast opgehangen tv in normale 60Hz-modus, maar dat de beeldscherpte wat minder is dan op een écht 120Hz-scherm. Ook leek er wat meer smearing te zijn dan op het 120Hz-paneel dat ernaast hing, mogelijk doordat de transitiesnelheden van het paneel zelf ook minder hoog zijn dan bij het échte 120Hz-paneel ernaast.
8108
De laatste tv die TP Vision toonde, is de nieuwe 8108. Dit mainstreammodel heeft een 60Hz-paneel zonder 120Hz-mogelijkheid, maakt gebruik van het eigen smart-tv-systeem en lijkt bedoeld te zijn om tegen een zo scherp mogelijke prijs toch veel features te leveren. De tv komt beschikbaar in 43", 50", 55", 65", 70" en 75". De tv's moeten rond mei op de markt komen, prijzen maakt TP Vision nog niet bekend. Onder de 8108 serie komt ook nog een 7698-modelserie, waarover geen informatie werd gegeven.