Onderzoekers van Symantec hebben spionagemalware ontdekt die waarschijnlijk van een overheid afkomstig is en die onder meer Belgische computers zou hebben getroffen. De malware was onder meer in staat om bestanden te stelen.
Vijf procent van de bevestigde infecties van de geavanceerde malware vond plaats in België; de meeste infecties vonden plaats in Rusland en Saoedi-Arabië, respectievelijk 28 en 24 procent. De onderzoekers van Symantec geven niet aan welk land achter de malware zou zitten, maar opvallend is wel dat er geen infecties in de Verenigde Staten zouden hebben plaatsgevonden.
De malware, door de onderzoekers Regin gedoopt, is volgens de onderzoekers modulair opgebouwd. Daardoor kunnen de activiteiten van de malware per slachtoffer worden aangepast. De malware zou onder meer in staat zijn om wachtwoorden te stelen, screenshots te nemen, de muis over te nemen en netwerkverkeer te onderscheppen; gebruikelijke functies voor een spionagetrojan. Ook zou Regin in staat zijn om reeds verwijderde bestanden te achterhalen.
Regin zou onder meer zijn verspreid via gespoofte versies van bekende websites, onder meer met behulp van beveiligingsproblemen. In één geval zou de malware zijn verspreid via een beveiligingsprobleem in Yahoo Messenger, al geven de onderzoekers aan dat ze dat probleem niet hebben kunnen verifiëren.
De makers van de malafide software zouden hun best hebben gedaan om ervoor te zorgen dat hij niet werd ontdekt. Daartoe werd de software bijvoorbeeld versleuteld met een ongebruikelijk cryptografisch algoritme en had de malware zelfs een eigen versleuteld bestandssysteem aan boord. Ook zouden de makers van de malware op ongebruikelijke wijze communiceren met de malware, onder meer via commando's die zijn verstopt in cookies en ping-berichten.
Update, 16:05: Volgens beveiligingsonderzoeker Mikko Hypponen van F-Secure zou deze malware zijn gebruikt om de Belgische hoogleraar databeveiliging Jean-Jacques Quisquater te hacken. Eerder bleek dat die cybercrimeprofessor door de NSA zou zijn gehackt. Dat is een aanwijzing dat de Regin-malware door de NSA is opgezet.
Update, 16:16: De malware is gebruikt bij aanvallen op het Europees Parlement en Belgacom, schrijft Wired.
Update, 16:36: Volgens Ronald Prins van beveiligingsbedrijf Fox-IT is de malware afkomstig van de NSA en zijn Britse evenknie GCHQ. Fox-IT deed het onderzoek naar de vermeende GCHQ-hack van Belgacom.