Websites die artikelen van kranten en tijdschriften kopiëren, moeten sneller kunnen worden aangepakt. Dat willen Belgische uitgevers van magazines en kranten. Nu kan het jaren duren voordat een website kan worden aangepakt.
Drie Belgische belangenorganisaties van uitgevers pleiten voor 'snellere juridische procuderes' om inbreuken op het auteursrecht te beëindigen, schrijft een van de drie organisaties, Vlaamse Nieuwsmedia. Daarvan zijn enkele grote Vlaamse mediabedrijven lid, waaronder De Persgroep, de uitgever van Tweakers. "Het kan nu jaren duren voordat een website wordt aangepakt", aldus een woordvoerster van de Vlaamse Nieuwsmedia. "In sommige landen, zoals in Duitsland, kan dat in 48 uur."
De Belgische krant De Morgen schrijft dat de mediabedrijven ervoor pleiten dat websites die kopiëren onmiddelijk door hun hostingprovider worden platgelegd, maar dat is volgens de woordvoerster niet aan de orde. "Het is jammer dat De Morgen dat schrijft, want dat willen we niet. Waar we wel voor pleiten, is dat providers in laatste instantie kunnen worden gedwongen om de contactgegevens te overhandigen van degene die inbreuk pleegt", zo zegt zij. Dat de media pleiten voor een 'overschrijftaks', zoals De Morgen schrijft, is volgens haar misleidend. "We willen dat websites die berichten overnemen licenties betalen. Dat systeem bestaat al jaren."
Volgens de Belgische media verschijnt 11 procent van de artikelen uit papieren kranten en 39 procent van de artikelen op krantensites op een andere locatie, zonder dat daarvoor een licentie is afgesloten. Ook zouden veel sites zich schuldig maken aan het 'herschrijven van artikelen zonder creatieve inbreng van de herschrijver'; dat zou mediabedrijven jaarlijks tussen de 1 en 10 miljoen euro kosten.