Dat hangt voor de meeste mensen af van de toestand op de arbeidsmarkt.
Laten we eerlijk zijn, een groot deel van de mensen is niet zo sterk als jij, moeten ze daarom maar tot slachtoffer worden gemaakt door mensen die graag macht over anderen uitoefenen? Ikke, ikke, ikke en de rest kan stikke?
Willen wij echt survival of the fittest tot de leidraad maken van de samenleving? Sta dan niet te kijken dat kansarmen je met een pistool je auto afhandig maken, dat heb je zelf dan gewild. Want als de wet de mensen niet beschermd, zullen mensen de wet ook niet meer hoog gaan houden. Nee ze zullen volgens het zelfde principe veranderen in overlevers, passend bij hun beperkte vaardigheden. In een steeds harder wordend klimaat zullen zij zich ook gaan aanpassen, ook zij zullen verharden.
De mensen die voor het toestaan van verharding pleiten, begrijpen niet wat ze over de maatschappij afroepen. Er is nog nooit een mens beter geworden van een slechtere behandeling. Er is nog nooit iemand zachter geworden door een hardere straffen. Er is nog nooit liefde opgewekt met haat, of blijvende vrede bewerkstelligt met oorlog.
Het is juist het tegendeel: Zo men doet, zo men ontmoet
Wij moeten de samenleving niet laten regeren door mensen die dit basisprincipe niet begrijpen en zelf ongevoelig, hard, oninlevend zijn. Doen we dat niet dan gaan we naar toestanden toe zoals in de VS. Ondanks alle repressie zijn ze bezig om daar de conrtrole over de samenleving te verliezen. Ze hebben een nieuw soort kansloze mensen gecreerd die nauwelijks nog iets geeft om hun eigen leven en gevangenis zien als een diploma. Bedrijven voeden de geest van die mensen met geweld verheerlijkende films, muziek en games, want er is een markt voor.
Het eindstation kan je zien in Rusland waar de staat is veranderd in een frontend van de mafia. Tegenstanders worden zonder scrupules vermoord. Dat is de zuiverste vorm van een "survival of the fittest" samenleving, want in de strijd om het bestaan, kan men geen moraal permitteren.
Je hebt overigens wel gelijk. Je zou zo'n baan principieel moeten weigeren zolang er alternatieven zijn. Maar de realiteit is dat 75% van de mensen gewoon doet wat een autoriteit hen opdraagt en een deel van de anderen toch hun gezin voorrang geven. Daarna wordt het voor de overige 5% een stuk nadeliger om nee te zeggen,. De wetgever moet dit soort aantasting van de menselijke waardigheid verbieden.
Waar komt deze moraal vandaan? Van de grootbezitters die zichzelf zien als de top of the foodchain. Zij rechtvaardigen hun macht door zich zelf voor te stellen als superieure mensen. De übermenschen die regeren over de losers. Zij die hun recht danken aan het recht van de sterkste. Het is het lagere dat over het hogere probeert te heersen. Hebzucht, jaloezie, heerszucht, angst zijn de overheersende drijfveren.
En nee het is geen kiezen of delen, dat is een Germaanse beslissingsvorm bij verdeling.
Wat kiezen of delen echt betekent, kan je lezen in het Middeleeuwse verhaal van "Marieke van Nieumeghen". Daarin mag de ene rover de buit in twee stukken delen, maar de ander dan de eerste keus hebben. Zo zijn beiden tevreden. Zeg maar wat je wil: Kiezen of delen. Dat is iets anders dan het machtsmisbruik dat een bedrijf uitoefent over mensen die een baan zoeken.
Als het kiezen of delen was dan zouden wij als werknemer moeten kunnen zeggen: Goed als jullie deze controle willen, dan installeren we deze apparatuur wel bij de directie en dan doen wij wel de controle.
[Reactie gewijzigd door Verwijderd op 23 juli 2024 04:24]