Een week nadat Apple de iPhone voor het eerst toonde, publiceerde Engadget foto's van een smartphone van Google. Nu is aan het licht gekomen dat deze 'Google Switch' in werkelijkheid een studieproject van drie Friese studenten was.
Sytse-Jan Kooistra, Egbert Veenstra en Sam Baas, drie studenten van de opleiding Communicatie en Multimedia Design van de Noordelijke Hogeschool Leeuwarden, wilden voor een schoolopdracht de multimediatelefoon van de toekomst ontwerpen. De studenten hebben in totaal zes maanden aan het project gewerkt.
"We noteerden alle dingen waar we bij de telefoons van toen, najaar 2006, niet tevreden over waren en probeerden die zelf te verbeteren", vertelt Kooistra. "Omdat we de telefoon niet hoefden te ontwikkelen, waren we niet gebonden aan technische beperkingen: we konden alles bedenken wat we wilden." Volgens hem was het vanaf het begin de bedoeling om er een internethype mee te creëren. "We hebben het bedacht als een mogelijk design voor de iPhone, zoals er toen veel op het internet verschenen." Maar toen kondigde Apple de echte iPhone aan. "Daar baalden we van. Onze redding was dat er geruchten over de Google-phone kwamen."
De studenten namen onder valse naam en met een vals e-mailadres contact op met gadgetsites Engadget en Gizmodo. "Ze waren eerst sceptisch, maar na een mailwisseling stond onze foto met verhaal op de site." Nadat het verhaal bij Engadget was verschenen, volgden veel andere sites, en ook Tweakers.net trapte erin. Op Digg.com kreeg het verhaal meer dan tweeduizend diggs.
De studenten kregen de hype en de studiepunten die ze zochten. Ze lieten hun docenten en enkele medestudenten meegenieten, maar bekennen nu pas dat zij achter deze grap zitten. Kooistra is door deze hype wel anders gaan kijken naar uitgelekte foto's die opduiken op sites. "Ik denk dan de hele tijd: misschien is het wel iemand die net als wij de tijd had om een mooi plaatje in Photoshop te maken."
