Het voorstel van de Europese Commissie om het btw-stelsel voor internetdiensten te hervormen, is aangenomen. De maatregel zorgt ervoor dat software-, muziek- en ringtonedownloads belast worden op basis van het tarief van het land van de klant.
De Europese ministers van Financiën zijn woensdag akkoord gegaan met het voorstel van de Europese Commissie. Vanaf 2015 zal de Europese wet gaan gelden dat het btw-tarief voor downloads gebaseerd zal zijn op het land waar de klant woont; Momenteel wordt de btw op 'telecommunicatie, uitzendingen en elektronische diensten die geleverd worden aan consumenten' nog belast op basis van het tarief van het land van de dienstverlener. De overige aanpassingen aan het stelsel gaan al vanaf 2010 gelden.
Als gevolg hiervan zijn internetbedrijven als Amazon, Skype en Paypal uitgeweken naar Luxemburg, het land in Europa dat met 15 procent het laagste btw-tarief kent. Luxemburg heeft lang gestreden tegen het voorstel omdat het naar eigen zeggen 200 miljoen euro aan belastingopbrengsten zou mislopen.
Het feit dat de betreffende regeling pas na 2015 stapsgewijs van kracht wordt, wordt dan ook als een concessie richting het land gezien. De nieuwe wet zorgt tevens voor een nieuw systeem dat bedrijven in staat stel om elektronisch btw terug te vragen van andere landen, ook al staan ze daar niet geregistreerd. Voor diensten die buiten de definitie van 'telecommunicatie, uitzendingen en elektronische diensten' vallen, blijft gelden dat het btw-tarief van het land van de dienstverlener wordt gehanteerd.