Sun is met Java en de Java VM natuurlijk al heel ver met het onderzoeken en implementeren van veiligheid. Het idee van de sandbox is helemaal niet zo gek. Elk proces draait altijd in een sandbox, en per sandbox kun je aangeven wat het mag en wat het niet mag. Daarnaast kun je per sandbox alles loggen wat er gebeurt.
In feite precies dat wat veel bedrijven doen met VMware. Een VMware VM is een sandbox, processen zijn onderling compleet gescheiden en je kunt alles instellen en loggen.
Maar ik kan me nog heel goed herinneren dat Microsoft heeft geprobeerd om Java zo om te bouwen dat het mogelijk was om Windows API calls te kunnen maken vanuit een Java applet (niet programma, maar applet). Java applets die in je browser uitgevoerd werden, hadden dan direkte toegang tot het Windows OS gehad, inclusief disk toegang, registry toegang, toegang tot devices, en zelfs toegang tot alles wat met processen te maken heeft (scheduler, IPC, library loader).
Dat zou natuurlijk ECHT een ramp zijn geweest als Microsoft dat voor elkaar had gekregen. Gelukkig dat Sun ons daar van heeft gered (door Microsoft te verbieden een eigen VM te maken, Sun weigerde Microsoft's VM gewoon te certificeren).
Microsoft heeft hetzelfde ook nog eens met Javascript geprobeerd (blackbird), maar dat is ze ook niet gelukt (met als resultaat dat ze C# zijn gaan ontwikkelen).
Het toont allemaal aan dat Microsoft 'veiligheid' gewoon al niet hoog in het vaandel heeft staan. Ze hebben nu een halfslachtige poging gedaan met Windows firewall, in feite kopieeren wat de concurrentie al lang heeft. Maar dat is natuurlijk alleen maar een lapmiddel. Die hele Windows firewall is niet nodig, er zijn zat andere firewalls die minstens even goed zijn.
Imo heeft Microsoft veiligheid nog steeds niet hoog in het vaandel staan. Ik wacht sceptisch Windows Vista af. Maar ik meen dat de 'sandbox' één van die dingen is die in Windows Vista zouden komen, maar die gecancelled zijn.
Ik schrijf dit niet om Microsoft te bashen, maar ter illustratie van waar hun prioriteiten liggen. Linux heeft in feite vergelijkbare problemen, alleen ligt de bron weer ergens anders. De veiligheidsproblemen liggen op andere vlakken.
Wat ik wel vind, is dat dit bericht aantoont dat er bij Microsoft nu eindelijk iemand bezig is om de risico's te onderzoeken. De bedoeling is natuurlijk helemaal niet om die spammers te pakken, maar om manieren te vinden waarmee je ze makkelijker kunt opsporen, ze zelfs zou kunnen tegenhouden. En door de gebruikte methodes in kaart te brengen, kunnen ze misschien een extrapolatie naar de toekomst doen en iets bedenken waardoor zombie computers voor ééns en voor altijd verleden tijd zijn (want dat is best mogelijk hoor).
Dus met veel woorden zeg ik hier eigenlijk: Microsoft, je hebt bewezen dat je niet te vertrouwen bent m.b.t. veiligheid, maar het lijkt er op alsof je je leven aan het verbeteren bent.