Een groot probleem van veel draagbare elektronica zoals PDA's en mobiele telefoons is het beperkte formaat van het scherm. Simpelweg het scherm groter maken is geen oplossing aangezien de apparatuur uiteraard nog wel in een broekzak moet kunnen passen. Aan een mogelijke oplossing wordt gewerkt aan de Universiteit van Washington door professor Thomas Furness. Furness is de laatste tien jaar bezig geweest met de ontwikkeling van de Virtual Retinal Display (VRD). De VRD gebruikt een laser om het beeld direct op het oog te projecteren en bevat dus geen energieslurpend LCD- of LED-scherm zoals andere heads-up displays. Tevens is het geprojecteerde beeld aanzienlijk scherper en helderder dan die van concurrerende oplossingen.
Op het moment is de technologie ver genoeg gevorderd voor de eerste commerciële toepassingen. Het in Washington gevestigde Microvision heeft een tweetal producten ontwikkeld gebaseerd op de technologie van Furness. Het Nomad Expert Technical System is ontworpen voor de auto-industrie en geeft de gebruiker onder ander de mogelijkheid om technische schema's en instructies te bekijken terwijl er gewerkt wordt aan de auto. Het tweede product is het Nomad Helmet-Mounted Display die bedoelt is voor militair gebruik. Beide apparaten zijn in staat om een monochroom SVGA-beeld te projecteren in de kleur rood.
De ontwikkeling van de VRD staat niet stil. Op het moment is Furness bezig met het onderzoeken van een methode om de VRD te versimpelen. Door het gebruik van een glasvezel om het licht op het oog te richten in plaats van een spiegel moet de VRD goedkoper te produceren worden terwijl de beeldkwaliteit toeneemt. De volgende stap is het weergeven van kleuren door het toevoegen van een groene en blauwe laser. In de toekomst zou de beeldkwaliteit van de VRD die van een IMAX-theater moeten kunnen evenaren.
