'Apple en Samsung groeien op smartphonemarkt ten koste van Chinese fabrikanten'

Apple en Samsung zouden dit jaar meer marktaandeel veroveren op de wereldwijde smartphonemarkt, terwijl de Chinese fabrikanten zoals OPPO en Xiaomi juist marktaandeel verliezen. In totaal zou de smartphoneverkoop 14 procent lager uitvallen.

Samsung en Apple zullen dit jaar weliswaar minder smartphones leveren dan in voorgaande jaren, maar het marktaandeel stijgt toch, schat Counterpoint Research in. Dat komt omdat er fors minder smartphones zullen worden verkocht.

De reden daarvoor zijn de gestegen prijzen voor onderdelen, die vooral grote gevolgen hebben voor goedkope smartphones. Fabrikanten kiezen vaak voor het schrappen van modellen, het verhogen van de prijzen of het verlagen van de kosten voor componenten. Chinese fabrikanten kiezen er niet voor het marktaandeel te verdedigen, merkt Counterpoint op. Ze richten zich liever op financieel gezond beleid.

Samsung en Apple hebben minder last van de gestegen prijzen, omdat ze vaak duurdere telefoons verkopen. Samsung kan de lasten spreiden, omdat het telefoons in zoveel landen verkoopt. Apple heeft volgens Counterpoint om een andere reden wel last van een daling: het zou dit jaar alleen maar dure telefoons willen uitbrengen. Wie een iPhone 18 zou willen kopen, moet daarom wachten tot volgend jaar.

Analistenbureau?

Een analistenbureau is een bedrijf dat zich heeft gespecialiseerd in het analyseren van bepaalde marktsegmenten. Het verdient hun geld door gedetailleerde rapporten te verkopen aan bedrijven in de desbetreffende industrie en aan investeerders. Het verzamelt in de techindustrie onder meer informatie via kwartaalcijfers van fabrikanten, informatie van toeleveranciers en retailers en gesprekken met betrokkenen.

Telefoons geld smartphones prijzen kosten

Door Arnoud Wokke

Redacteur Tweakers

22-08-2026 • 13:04

75

Reacties (75)

Sorteer op:

Weergave:

Zou ook kunnen liggen aan de ads in het OS
Dat, en de langere ondersteuning.
Honor en Xiaomi geven dezelfde 7 jaar als Samsung, vaak ook op goedkopere modellen. Sommige fabricanten wel wat minder, maar over het algemeen valt dit wel mee tegenwoordig. Redmagic/Nubia en Motorola lopen nog achter (al verschilt het bij Motorola gigantisch tussen individuele modellen).
Dat is nieuwe info voor mij. Xiaomi was nooit van de updates, zelfs niet op flagship killers. Nieuwste modellen krijgen het 1e jaar bijna maandelijks updates, vervolgens 1x per kwartaal en na 2-3 jaar end of life. Ook een van de redenen om niet voor Xiaomi te kiezen vandaag de dag. Custom roms draaien is niet meer zo makkelijk wil je safetynet pass hebben en geen mogelijke problemen met bank apps (Revolut kan er een handje van!).

Het software support beleid moet dus wel beter worden of sterk verbeterd zijn in de afgelopen jaren.

Qua advertenties, had zelf niks te klagen op MIUI 12.5, want dankzij de EU hebben (of hadden?) wij die rommel niet.

Vraag me wel af of safetynet een rol speelt als de fabrikant geen updates meer maakt, de telefoon is anders nog vele jaren bruikbaar na de laatste OS update.
Nee dus. Xiaomi 14/15/17 minimaal 4x OS en 5-6 jaar security updates.
Kijk op de portal, de 17 is in September 2025 uitgekomen en krijgt updates tot eind augustus 2032 met minimaal 5 os versies, dat is toch echt 7 jaar...

POCO krijgt 6 jaar (aanvankelijk 4 OS versies, maar ondertussen opgewardeerd naar 5). Non-flagship Xiaomi zelf zweeft tussen de 6 en 7 jaar policies, afhankelijk van model. Redmi 5-6 jaar/3-4 OS versies, afhankelijk van model (zijn over het algemeen ook budget toestellen, waar Samsung ook 6 jaar ondersteuning aanbiedt en ook maar sinds vorig jaar).

Xiaomi heeft ook een tijdje terug verduidelijkt waarom ze wat conservatiever zijn met OS versies beloftes. Ze willen niet iets beloven wat de hardware tegen die tijd wellicht niet meer aankan. Apple beleid heeft aardig aangetoont over de jaren dat mobieltjes het gemiddeld 6-7 jaar volhouden voordat de hardware de software niet meer bij kan houden, met 1 of 2 uitschieters righting 8 jaar.

[Reactie gewijzigd door dgtazzman81 op 23 augustus 2026 10:41]

Xiaomi doet het heel goed met hun updates op dit moment. Zelfs op budget/oudere modellen. Mijn POCO F7 kreeg jaar 2 ook netjes maandelijkse updates, nu ingewisseld voor een F8 Ultra wegens esim. Mijn Xiaomi Watch 2 pro die op papier al een jaar EOL is heeft deze maand ook nog een security update gekregen (zou haast zeggen dat ze de nieuwe EU regelgeving voor 5 jaar updates met terugwerkende kracht hebben toegepast, waar mogelijk, al vallen smart horloges buiten deze regels volgens mij). Ze hebben een portal met een overzicht van al hun apparaten en status hiervan.

Ze hebben nog wel complicates, voor sommige toestellen is er bijvoorbeeld geen update gekomen in juni/juli, maar is netjes gecommuniceerd dat dit kwam omdat het een grote update was en ze er op het laatste moment een bug in hadden gevonden. Ondertussen is alles weer netjes bijgewerkt.

Alleen de tablets krijgen updates 2-3 maandelijks i.p.v. elke maand, maar dat staat ook weer duidelijk in hun policy en is niet uniek.

In de EU en global roms kunnen de advertenties tijdens setup of later via een slider uit worden gezet, maar deze staat standaard aan, al moet ik zeggen dat dit recent misschien is veranderd, pas geleden een Redmi Pad 2 gekocht en daar kreeg ik de optie niet bij setup en stond de slider default uit...

[Reactie gewijzigd door dgtazzman81 op 23 augustus 2026 10:19]

Honor heeft dat een tijdje geleden ook aangekondigd: https://www.gsmarena.com/...of_updates-news-66746.php

7 jaar updates op alle magic toestellen.
En de prijs. Voorheen had je topspecs voor een hele scherpe prijs. Vind nu nog maar eens een flagship Chinese telefoon voor onder de 1000 euro. Dat was ook al zo voordat de geheugenprijzen omhoog gingen.

[Reactie gewijzigd door EXCalibur_EeK op 22 augustus 2026 13:35]

Ik zie inderdaad dat de prijsverschillen tussen de Chinese prijsvechters en de rest afneemt, terwijl de hoeveelheid reclame en bloatware toeneemt. waardoor ik denk dat minder mensen er genoegen mee nemen.
Een poco F8 ultra noem ik wel een flagship voor onder de 1000 euro. Maar het zijn er zeker minder tegenwoordig.
De F9 Ultra is net uit in China en is eigenlijk bijna een F8 Ultra met een paar kleine veranderingen voor meer geld, helaas. Zelfs bij Xiaomi lijkt het op te houden met 'flagship killers'. Hopelijk gaat m'n F8 Ultra nog even mee, ben in ieder geval blij met de speaker...
Flagship telefoon van vorig jaar is nèt zo flagship waardig als de iteratie van dit jaar.
Nee, die waren er twee jaar geleden ook al.
Ik heb twee keer een Chinees merk gehad. 1e OnePlus 7 Pro was ik erg tevreden over, daarna Xiaomi waar ik een stuk minder enthousiast van werd.

De bergafwaartse en onzekere toekomst van OnePlus i.c.m. Vermoeiende Xiaomi Android-schil hebben me toch wel weggejaagd bij de Chinese merken.

Nu Apple, maar kans is groot dat ik over een jaar of 2 weer naar Samsung overstap. En vooral bij deze twee merken stuivertje wisselt.

Sony of HTC helaas weggevallen, maar had ik ook sympathie voor.
Ik kan een Pixel 11 aanraden; wel dan eentje met minimaal 16GB geheugen i.v.m. toekomstbestendigheid.
Waarom? Pixel is middenklasse hardware met ultraklasse prijs.
Omdat het een prima werkend toestel is met lange support en een goede camera zonder allemaal bloatware.

[Reactie gewijzigd door witterholt op 22 augustus 2026 18:29]

Google bloat is ook bloat, iets wat veel mensen graag vergeten/niet zien...
Er staat wat mij betreft geen bloat op een Pixel. Zal dus wel persoonlijk zijn.
Meningen zijn toch duidelijk dat Pixels wel bloat hebben, alleen wordt het door velen niet als bloat gezien omdat het in hun ogen deel uitmaakt van het 'Google Ecosysteem'. Xiaomi heeft bijvoorbeeld eigen apps die precies hetzelfde doen als desbetreffende Google apps en die worden dan wel als bloat bestempeld. Idem voor Samsung, etc., etc.

En als reactie of witterholt, de schoonste Android skin is waarschijnlijk nog altijd Motorola, schoner dan Google zelf, bijna stock Android. Nothing schijnt ook redelijk schoon te zijn.

[Reactie gewijzigd door dgtazzman81 op 22 augustus 2026 22:56]

Dan nog is het een cleanere Android dan wat andere merken verschaffen.
Oke, het is geen Samsung of Xiaomi bloatware, maar Google bloatware. Blijft in mijn ogen ook bloatware.
Bij andere merken komt dat er dan nog eens bovenop en dat is wat mijn punt is. En wat jouw punt betreft: Apple en Microsoft doen dat ook met hun besturingssystemen. Wellicht alleen Linux dan niet.

[Reactie gewijzigd door witterholt op 23 augustus 2026 08:47]

Ik kan alleen over Xiaomi spreken, maar daar komen ze zeker niet 'bovenop' Google apps, maar vervangen deze. Sommige van de Xiaomi versies worden zelfs als superieur gezien dan de Google apps, alleen zijn mensen er niet mee bekend, dus worden ze verwijderd en vervangen door de Google apps (iets waar ik zelf ook schuldig aan ben) en als bloat bestempeld.

[Reactie gewijzigd door dgtazzman81 op 23 augustus 2026 13:52]

Het is een toestel met middelmatige hardware voor een ultra prijs. Met Google AI bloat. Mijn X17U is zonder enige bloatware en heeft een superieure camera.

[Reactie gewijzigd door kabelmannetje op 23 augustus 2026 00:00]

AI is wellicht voor jou bloatware. Voor vele anderen niet...
AI is bloatware. Hoeveel procent van AI op Pixel gebruik je? AI om een pizza te bestellen? "Live" Chinees vertalen? Iets anders?
Op dit moment natuurlijk nog weinig omdat de meeste AI functies vooralsnog alleen in de VS beschikbaar zijn. Wel zie ik een trent dat dit steeds meer onderdeel gaat worden van een OS. Sommigen zullen dit steevast niet gaan gebruiken. Zelf sta ik wel open voor de extra mogelijkheden die dat gaat bieden ook al werkt alles momenteel nog niet vlekkeloos.
Je gebruikt dus nauwelijks tot niks van die AI die het biedt, omdat het niks toevoegt. Dus is het bloatware.
Dat is een verkeerde conclusie: hetgeen wat ik gebruik heeft voor mij meerwaarde en voegt iets toe. Dat dat momenteel niet het volledige potentieel is doet daar niets aan af.
Dus iets wat jij niet gebruikt, wat resources gebruikt en de prijs opdrijft, is geen bloat? Ok.
Lezen is blijkbaar ook een kunst: ik gebruik AI, maar niet het volledige potentieel. De Tensor 6 CPU bevat een TPU die dedicated bedoeld is voor de AI verwerking, dus geen verloren resources, zie ook The Tensor G6 TPU is secretly the best Pixel 11 upgrade no one's talking about

Voor wat betreft de prijs: ook andere merken worden duurder vanwege het geheugentekort. Dus daarin is Google niet de enige...

[Reactie gewijzigd door witterholt op 24 augustus 2026 12:29]

Welke AI gebruik je dan wel niet van de Pixel wat ook nuttig is? Het meeste wat ik lees is nutteloos of omslachtiger dan zelf intypen. En kom nu niet aanzetten met een automatisch AI gesprek om een pizza te bestellen. En een AI-chip, wat doet dat precies voor onmisbare extras, dat een gewone CPU niet kan?
Voor wat betreft de prijs: ook andere merken worden duurder vanwege het geheugentekort. Dus daarin is Google niet de enige...
Dat is een stroman. Specs van andere telefoons zijn substantieel beter voor vergelijkbare prijs.

[Reactie gewijzigd door kabelmannetje op 25 augustus 2026 19:50]

Je type reacties en het niet goed lezen van de argumenten komt nogal trollerig over. Daar ga ik dus verder geen voeding aan geven.

[Reactie gewijzigd door witterholt op 25 augustus 2026 22:28]

Jammer dat het volgens jou aan een ander ligt als je geen argumenten kan geven.

Ik was wel benieuwd welke AI van de Pixel revolutionair is. En waarom middenmoot hardware, zo duur moet zijn vergeleken met de competitie.

[Reactie gewijzigd door kabelmannetje op 25 augustus 2026 21:59]

Persoonlijk ben ik alles uit de US aan het mijden, Apple, Microsoft, Office, Google en ook Pixel. En het gaat boven verwachting goed.

Tuurlijk is Android van Google, dus daar komen we nog niet vanaf, maar dan niet met hardware waar de Amerikanen iets aan kunnen verdienen.
Hoe recent is de Xiaomi? HyperOS 2 is al een heel andere (betere) wereld dan MiUI en ze lijken met hun skin de goede kant op te gaan. Nu alleen nog advertenties standaard uitzetten i.p.v. ze opt-out te maken... Heb nu al 2-3 jaar tablets/telefoons van Xiaomi/POCO en ben er vrij tevreden over, zeker als je de prijs meeneemt. Samsung begon me te duur te worden voor wat je krijgt en Apple al helemaal, al lijkt 'bang for the buck' steeds moeilijker te worden bij mobieltjes...
Ze zijn gewoon te duur geworden en bieden vrijwel nooit wat extras. Waarom zou ik een Chinese telefoon kopen als ik ook gewoon een Samsung, Pixel of iPhone kan kopen voor bijna hetzelfde of iets meer?

De bootloaders zijn onderhand ook bij Chinese telefoons dichtgetimmerd en die iets betere camera geloof ik wel. Voor mij zijn Motorola (straks GOS), fairphone, pixel etc. Juist interessant omdat je daar mee kan doen wat je wilt qua software.
Motorola als onderdeel van lenovo is dan ook grotendeels chinees, gelukkig hebben ze inderdaad een te ontgrendele bootloader, dit geld volgens mij ook gewoon nog steeds met xiaomi, bij die laatste zijn custom roms ook nog wel eens goed beschikbaar. Dit is helaas bij motorola nu wat minder.

Voor mij persoonlijk is een open bootloader een must.
Bij Xiaomi is de bootloader nog wel te ontgrendelen, met een grote asterisk. Ze geven dagelijks maar een beperkt aantal codes vrij om te ontgrendelen en deze worden grotendeels opgeslokt door bots, waardoor je bijna wel afhankelijk moet zijn van de mensen die ze daarna doorverkopen...

[Reactie gewijzigd door dgtazzman81 op 23 augustus 2026 21:51]

Zover ik zie is het verder ook best irritant om een nieuwe telefoon te unlocken idd. Jammer, toch weer een onderdeel waar het android ecosystem en daarmee smartphones steeds een beetje slechter worden.
Om kosten alleen zou ik niet zo snel richting Samsung (het OS....zucht) of Apple bewegen. Gebruik nu Motorola Edge en ben over die phone gewoon tevreden. Goede hardware en wat langere support. Bovendien duwt dat merk met zijn Graphene OS ook tegen de wurggreep van Android aan. Ik gebruik dat OS zelf niet maar het heeft wel mijn sympathie.
Het aandeel in getal van verkochte toestellen is geen echte interessante Metric. Het aandeel van het geld wat aan smartphones wordt uitgegeven en het aandeel van de winst die er gemaakt wordt is dat wel. Verder, heel leuk voor een fabrikant X in China dat ie een flink aandeel heeft in het aantal toestellen, maar wanneer je marges daarop papierdun zijn en de kopers daarna geen diensten afnemen, dan is dat geen goed business model.
Met name Apple en in mindere mate Samsung maken ook verreweg de meeste winst per toestel, dus wat dat betreft verschilt de uitkomst niet zo veel.
Moet de titel niet zijn dat Apple en Samsun minder hard krimpen dan de Chinese fabrikanten?
Grootste krimp zit in het budget segment vanwege de prijzen van ram en opslag. Laat dit nu net het segment zijn waar veel Chinese telefoon makers zichzelf op gericht hebben in aziatische markten...

[Reactie gewijzigd door dgtazzman81 op 23 augustus 2026 10:07]

En wat nou als Huawei er nog was? Hoe had de markt er dan uitzien
Als de verkoop daalt, komt dat voornamelijk doordat consumenten minder kopen.
De zakelijke verkoop (lease) zal het langer volhouden.
Zakelijke telefoons zijn doorgaan van een gerenommeerd merk, vandaar dat Samsung en Apple minder last hebben dan Chinese prijsvechters bij dalende verkoop.

Het dalen van de verkoop komt deels door de prijs, maar ook omdat de rest duurder wordt.
Bovendien kan een smartphone tegenwoordig best een paar jaar mee, de noodzaak voor vernieuwen is afgenomen.
Hierdoor stellen consumenten de aankoop van een nieuwe makkelijker uit.

[Reactie gewijzigd door sircampalot op 23 augustus 2026 08:06]

Samsung en Apple worden beter ondersteund zeker in het westen. In Nederland worden deze merken heel het jaar aangeprezen en reclame voor gemaakt. Andere merken minder of gewoon niet. Zijn alleen te koop via Mobiel.nl of Belsimpel enz winkels. Gelijke speelveld is er dus niet.
Voor mij is een open bootloader / root een must, zeker nu ik met ai wat ga klooien denk ik een paar vervelende pijnpunten in android op te lissen (pril begin, maar mijn raws gaan nu automatisch naar de juiste map, ext4 externe ssd werkt) verder natuurlijk de andere modules.

Dus samsung valt bij mij tegenwordig af. Op dit moment een motorola, gebrek aan custom roms is jammer, maar goed ik will als eigennaar gewoon meer controle over mijn toestel.
Je zou natuurlijk gewoon zelf van die roms kunnen gaan maken, want anders zit je weer met iets wat een ander gemaakt heeft.
Er overheen patchen met root lukt aardig maar dat is zeker waar, alleen is dat nog best een klus om te doen en bij te houden.
Sinds april van dit jaar naar volle tevredenheid een Poco X8 Pro Max (512GB) voor €450,= nieuwprijs. Daarvoor een Pixel 7 pro (128GB) die het dubbele kostte en die ook prima was. Maar ik vind de Poco X8 Pro Max toch wel een paar tandjes beter los van de prijs.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.