Mac-fork van Notepad++ heet Nextpad++ en schendt niet langer rechten van die app

De fork van Notepad++ voor macOS heeft na klachten van de maker van Notepad++ over rechtenschendingen de naam en het beeld aangepast. De tekstapp voor Macs heet nu Nextpad++ en het eerdere webadres verwijst automatisch door naar de nieuwe domeinnaam.

De maker van de macOS-app stelt dat hij dit doet na 'zorgen van Don Ho over het gebruik van de naam Notepad++'. Die oorspronkelijke maker van de krachtige app constateerde dat 'Notepad++ for Mac' het merkenrecht van zijn software schond. Het gebruik van de merknaam en het beeldmerk van de groene kameleon gebeurde zonder dat daarvoor toestemming of steun was gegeven.

Ho meldt dat de inbreuk op zijn handelsmerk nu is opgelost. De app voor Macs heet nu Nextpad++, heeft een groene kikker als icoon en draait op een nieuwe domeinnaam. Ontwikkelaar Andrey Letov meldt daarbij expliciet dat zijn software een onafhankelijke communityport is en dat er geen relatie met of steun van Don Ho en het Notepad++-project is.

Ho: geen probleem met ports en forks

Ho legt uit dat hij geen problemen heeft met ports en forks, maar het gebruik van de naam en het uitspreken van formele steun 'een heel andere zaak' zijn. De maker van Notepad++ verklaarde eerder al dat hij forks en ports een warm hart toedraagt, inclusief deze uitvoering van zijn app voor macOS.

Hij kreeg kritiek daarover van gebruikers die ten onrechte meenden dat Ho tegen fanprojecten was zoals deze, die een lacune vullen. Het officiële Notepad++ bestaat alleen voor Windows. Via het gebruik van Wine draait het ook op Linux en macOS.

Nextpad++. Bron: Andrey Letov
Nextpad++. Bron: Andrey Letov

Door Jasper Bakker

Nieuwsredacteur

06-05-2026 • 12:49

29

Reacties (29)

Sorteer op:

Weergave:

Waarom niet de krachten bundelen als Ho niet zelf actief een macOS port maakt?
Overall, I'm happy to see macOS users benefit from a Notepad++-like editor, built on the Notepad++ code base, although I don't have a macOS machine to verify the binaries myself.
Don Ho heeft geen tijd en mogelijkheid om de binairies te controleren en als er issues komen op github:
even if your product is currently synchronized with Notepad++'s latest state, there's no guarantee that it will remain synchronized in the long run - and the Notepad++ team would inevitably receive feature requests & bug reports from Mac users.
Volle thread hier.
Waarom wel? Als Ho daar geen zin in heeft is het zijn goed recht om het alleen voor Windows te ontwikkelen.
Omdat je daarmee ook een nieuwe verantwoordelijkheid aanneemt.
En terecht! Zeker voor iets wat gratis is.
Omdat met dezelfde naam het suggereert dat het van dezelfde maker is, terwijl hij er direct niets mee te maken heeft. En hij zal het druk genoeg hebben met de windows versie.
Als er iemand in je team zit die een macOS fork beheert is je reactie toch toch irrelevant.
Ja als, de mac os fork is van iemand die niks gevraagd heeft en dus niet in het notepad project zit.Om dan software met dezelfde naam uit te brengen lijkt niet zo netjes.
Hoezo dat terzijde, dat is toch de hele crux van dit verhaal?
Zelfs als de persoon wel bij het team hoort dat NPP ontwikkelt is het niet zomaar aan 1 teamlid om te zeggen dat het van nu af aan een officiele, ondersteunde build is. Dat is altijd een beslissing die door het leiderschap moet gaan, want je kan, mag en wenst zo een build niet afhankelijk te maken van 1 persoon. Dat moet door heel het team gedragen kunnen worden.
Notepad++ was vroeger cool, maar toch voorbijgestoken door vscode, sublimetext, etc... ?


Ook altijd raar gevonden: er is een plugin om directories en files te tonen... maar geen optie in het menu om daar van bestanden aan te maken of te verplaatsen of deleten... of mis ik iets?
Nope, die applicaties starten veel te traag op om een vervanger te zijn voor Notepad++.

Np++ is gewoon starten en typen, bestanden openen en opslaan en kladjes maken.

File en project management in Np++ lijkt mij niet zo handig, als je een heel project aan het maken bent kun je dan weer beter de applicaties die jij noemt gebruiken.
Zo traag is Sublime Text toch niet? Of ervaar ik dat enkel omdat ik ook Visual studio gebruik? VS is inderdaad wel erg traag met opstarten.
Heh...traag? Sublime opent bij binnen 1 tel. (MacPro). Drukken en hij is daar, sneller kan eigenlijk niet.
Wellicht geen tijd (of zin, of expertise) om in dat project mee te werken. Mocht deze port in de toekomst abandonware worden, of mochten er kwetsbaarheden in zitten dan zal dat mogelijk zijn weerslag hebben op Notepad++ van Ho.
Omdat hij geen Mac ontwikkelaar is, en zijn energie daar in wil steken?

Ik vind dit toch een goede oplossing, Notepad++ is windows en van Ho, dus dat moet ie zelf weten.
Vanwege de open-source licentie op Notepad++ kan ieder fork project mee profiteren.

Volgens mij is dit precies zo als open source bedoelt is.Niemand kan je verplichten dingen te doen waar je geen zin in hebt als maintainer van je eigen project. Het is geen verplicht communisme :)

Als er echt behoefte is aan een multi-platform Notepad++ zal er wel een groep mensen opstaan om zo'n fork te starten, dat staat ze helemaal vrij. Kijk maar naar LibreOffice(fork van OpenOffice) of Nextcloud(fork van Owncloud), die nu succesvoller zijn dan de voorganger..
Mooie oplossing zo, en toch leuk er zo ook een Notepad++ is op MacOs.
Inderdaad, iemand dit al getest? Nu nog MacSCP.
FileZilla (client) heeft ondersteuning voor SCP en werkt onder macOS.
Inderdaad, iemand dit al getest?
Ja gebruik hem sinds uitkomst en werkt prima, ik had aan het begin niet eens door dat het niet de officiële app was. De app vind geen updates op het moment, dus ik blijf voorlopig die versie gebruiken.
Nu nog MacSCP.
SCP zit o.a. in de terminal van macOS, maar er is ook externe tooling die dat kan.
Het is meer WinSCP > Edit in Notepad++ combinatie die zo krachtig is.
Het is meer WinSCP > Edit in Notepad++ combinatie die zo krachtig is.
Nah goed als dat belangrijk voor je is dan ben je met “Notepad++” in ieder geval op de helft 😉
Nee Macbook ligt thuis :)
Op zich allemaal heel reëel: Zowel dat de originele ontwikkeling op het originele platform blijft. Als ook dat het met een fork best wel op andere platformen kan mag en zal draaien. Ook reeel dat de fork een duidelijk afwijkende naam en logo moet hebben.

Wel jammer dat de fork op linux en macos nu gebruik maken van wine. Het was mij al eerder opgevallen dat notepad++ gebruik maakt van een editor-library die ook onder linux en/of macos beschikbaar is. En er zijn ook andere editors die gebruik maken van die zelfde editor-library en ook onder meer platformen beschikbaar zijn. Het zou mooi zijn als de linux en macos forks na verloop van tijd meer native op hun platform gaan werken en minder wine gebruiken. Dan kunnen ze daarna in deze operatingsystemen geïntegreerd worden.
Op de website van Nextpad++ staat:
Nextpad++ for macOS does not require Wine, Porting Kit, CrossOver, or any other compatibility layer. It runs as a native macOS application.
Dus geen Wine. Hij zegt ook nog:
The editing experience is identical — same Scintilla engine, same syntax highlighting for 80+ languages, same search and replace, same macro recording, same plugin support. What differs is the user interface layer: menus, dialogs, file pickers, keyboard shortcuts, and windowing all use native macOS Cocoa APIs so the app feels at home on a Mac. The binary is a Universal Binary, running natively on both Apple Silicon and Intel.
Ik heb vroeger heel veel gebruik gemaakt van notepad++ op windows. Het is niet een full blown ide; maar wel een toffe tekst editor met syntax highlighting en gewoon simpele quality of live features. Ik gebruik nu vaak idd visualstudio code maar mis toch de efficientie van notepad++ die gewoon met gemak files van vele gb kan open waar ander tekst editors op vast lopen. Voor het "echte" ontwikkel werk gebruik ik andere tools maar om bv snel wat bestanden te bekijken wel tof.

Gezien ik mac gebruik kan ik deze port alleen maar toejuichen maar het lijkt dat de downloads missen; mogelijk dat de developer eerst nog software moet aanpassen sinds de rename?

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn