De Automatisering Gids bericht dat zowel IBM als AT&T gratis een programma ter beschikking gesteld hebben om de privacy van internetgebruikers te bevorderen. Het programma van IBM, de Privacy Wizard, beschermt de privacy door ervoor te zorgen dat de privacy richtlijnen van een bepaald bedrijf niet door de werknemers geschonden kunnen worden. Zo zouden adresgegevens van een klant bijvoorbeeld alleen gebruikt kunnen worden voor het aanmaken van een pakbon en factuur.
Het programma van AT&T is gericht op de internetgebruiker zelf. Gebruikers kunnen hun wensen op privacy-gebied specificeren, waarna het programma waarschuwt met een pop-up boodschap of geluidssignaal als een bedrijf hier niet aan voldoet. Een vereiste hierbij is wel dat de website in kwestie de specificaties van het Platform for Privacy Preference (P3P) heeft geïmplementeerd. Met het uitbrengen van de programma's gaan beide bedrijven recht in tegen de Amerikaanse trend om terrorismebestrijding boven bescherming van de privacy te stellen, maar wellicht komen ze juist daarom op een geschikt moment:
Sinds de aanslagen op het WTC en het Pentagon heeft de Amerikaanse overheid de neiging de privacybelangen terzijde te schuiven terwille van de bestrijding van het terrorisme. De Amerikaanse internetbedrijven hebben - nu de inkomsten uit andere bronnen tegenvallen - steeds vaker de neiging hun privacyreglement aan te passen om een ruimer commercieel gebruik van de persoonlijke gegevens van hun klanten mogelijk te maken. Na Ebay en Amazon.com deed bijvoorbeeld ook Yahoo dat vorige week. Het belang dat internetgebruikers hechten aan hun privacy blijft echter onverminderd hoog.
Met dank aan Verwijderd voor de tip!