Vodafone gaat waarschuwen bij oproepen naar sommige buitenlandse nummers

Vodafone gaat aan Nederlandse klanten die een mogelijk frauduleus buitenlands nummer bellen een waarschuwing laten horen dat het telefoontje kan leiden tot hoge kosten. Dat gebeurt voordat de verbinding tot stand komt. De provider wil zo belfraude tegengaan.

De mededeling luidt: "Let op, u belt naar een buitenlands nummer. Hier kunnen hoge kosten aan verbonden zijn. Wilt u dit niet, verbreek dan de verbinding", zegt Vodafone. De mededeling vermeldt niets over mogelijke belfraude, al is het wel degelijk de bedoeling om die tegen te gaan, zegt de provider.

Bij die belfraude bellen oplichters een Nederlands mobiel nummer en laten de telefoon een keer overgaan, om vervolgens op te hangen. Als Nederlandse slachtoffers vervolgens terugbellen, bellen ze een betaalnummer waarvan de opbrengsten deels naar de oplichters gaan.

Het blokkeren van die nummers is moeilijk, omdat ze vaak wisselen van nummers. De maatregel moet het aantal slachtoffers van belfraude verminderen en bovendien het aantal klachten dat de provider erover krijgt, doen afnemen.

Door Arnoud Wokke

Redacteur Tweakers

23-08-2018 • 13:07

96

Reacties (96)

Sorteer op:

Weergave:

Het blokkeren van die nummers is moeilijk, omdat ze vaak wisselen van nummers.
Waarom is het blokkeren van nummers moeilijker dan een berichtje laten horen op diezelfde nummers?
Omdat het in de meeste gevallen tijdelijke online nummers zijn die maar een x aantal uur bestaan. Dus blok je het ene nummer, bellen ze terug met het ander. Is onmogelijk.
Omdat het in de meeste gevallen tijdelijke online nummers zijn die maar een x aantal uur bestaan. Dus blok je het ene nummer, bellen ze terug met het ander. Is onmogelijk.
Dan laat je de provider toch alle reeksen van buitenlandse nummers blokkeren die meer geld kunnen vragen dan enkel het tarief om naar het buitenland te bellen? Bandje erbij dat de beller dat op het online portaal (tijdelijk/permanent) kan uitschakelen en klaar.

Dat dit mogelijk afhankelijk is van afspraken tussen providers zou niet ten nadele moeten zijn van de klant.

[Reactie gewijzigd door The Zep Man op 25 juli 2024 09:29]

Dat wij in Nederland alles overzichtelijk hebben geregeld met bepaalde prefixen voor betaalde en/of gratis nummers, per regio alles netjes gecategoriseerd, betekent zeker niet dat alle providers ter wereld zo praktisch ingesteld zijn... Ik kan me best voorstellen dat er providers zijn die gewoon aan een willekeurig nummer een betaalfunctie kunnen hangen en waar nog geen verplichting bestaat om de beller te waarschuwen dat het een betaalnummer betreft of met een maximaal tarief per minuut. We hebben dit soort praktijken minder dan 20 jaar geleden in Nederland ook nog wel gehad en er zijn zeker landen die meer dan 20 jaar achter liggen op ons :-)
De beste oplossing, als je het aan mij vraag, is om niet terug te bellen naar nummers die niet uit Nederland afkomstig zijn. Mijn telefoon geeft al zeker sinds Android 7.0 aan waar een nummer vandaan komt en anders kun je altijd de eerste paar cijfers Googlen om erachter te komen wat de locatie is.
De beste oplossing is er een die de meeste gebruikers helpt. Een domme gebruiker heeft niks aan jouw wijze raad, want die is te dom om daar op te letten. Daar heb je juist dit soort waarschuwingen voor.
En mijn jarenlange ervaring leert dat het gros van de mensen in die categorie valt. Veel ervan zijn "bewust onwetend" omdat het ze simpelweg niet boeit (totdat ze een torenhoge rekening krijgen en dan is het uiteraard niet hun schuld, want: "Niemand hep me gewaarschuwd!").

Ik vermoed dat Vodafone de nummers niet blokkeert omdat er wellicht ook bonafide nummers tussen zitten. Het is dan verstandiger om een duidelijke waarschuwing te geven alvorens de verbinding tot stand komt (alhoewel mensen de eerste 10 seconden van een gesprek niet luisteren), dan kunnen mensen niet zeggen dat ze niet gewaarschuwd zijn over eventuele hoge kosten.
Die oplossing is dit soort nummers blokkeren tenzij de gebruiker aangeeft dat hij die 'firewall' uit wil zetten. Maar dan ben je "on your own".
Ja en dan zet elke vakantieganger het uit omdat ze anders niet de autoverhuur, camping of restaurant kunnen bellen en dan lopen ze erna weer in de val.
Ik vermoed dat ze het bandje laten horen bij (bijna) alle nummers uit een bepaald land.
Alle (buitenlandse) betaalnummers verwacht ik dan. Waarom zou dat soort fraude met een regulier buitenlands nummer gedaan worden, daar ontvangt de oplichter toch niks voor...
Dat soort nummers willen nogal eens wisselen van eigenaar, dat gaat heel gemakkelijk ...

En ik denk dat dit bericht voor elk belletje naar een buitenlands nummer wordt gedraait ...
Ik denk dat er vast wel gedaan wordt aan risico-profilering per land. Ik denk eerlijk gezegd dat dit eerder zal gelden voor een land als Nigeria, dan voor België of Duitsland.
Je zult dit berichtje niet alleen horen bij nummers waarvan bekend is dat het fraude is, maar bijvoorbeeld veel van dit soort telefoontjes komen uit Afrika, waardoor Vodafone dit bericht laat horen voor alle telefoonnummers uit Afrikaanse landen.
bijvoorbeeld veel van dit soort telefoontjes komen uit Afrika, waardoor Vodafone dit bericht laat horen voor alle telefoonnummers uit Afrikaanse landen.
Het gaat om bellen naar Afrika / naar een buitenlands nummer.
Hij bedoelt neem ik aan ook dat je belt NAAR een nummer UIT een bepaald land.
Er zal een wettelijke verplichting zijn om verbindingen tot stand te brengen.

Daarnaast met een waarschuwing is de impact van een 'false positive' wat kleiner.
Meest eenvoudige is nooit nummers die beginnen met +21x of +22x (waarbij de x elk getal kan zijn) terugbellen.
Meest eenvoudige is nooit onbekende nummers terugbellen..
Helaas is dit niet altijd mogelijk. Zo hebben wij vaak contact met leveranciers uit het buitenland (Amerika, Noorwegen, Duitsland, etc). En oplichters gebruiken ook deze netnummers. Soms hebben afdelingen of personen bij deze leveranciers hun eigen nummer, waardoor je niet alles kan opslaan in je contactenlijst.
Ja als bedrijf gaat dat niet zo 1-2-3 op nee, we gaan hier ook uit van de gewone consument. En als bedrijf zou je verwachten dat je minimaal een telefoonnummer eerst even googled voordat je terugbelt.
Natuurlijk. Ik weet niet waar jij de tijd vandaan haalt, maar ik ga niet iedere keer mijn gemiste oproep googlen.
Heb je zoveel gemiste oproepen dan? Dan heb je een heel ander probleem dan dubieuze nummers. Het opzoeken kost nog geen halve minuut. Als je de tijd hebt om de gemiste oproep (=potentiele klant) terug te bellen kun je ook het nummer wel even googlen.

[Reactie gewijzigd door Angeloonie op 25 juli 2024 09:29]

Maar als iemand met een onbekend nummer opbelt en geen bericht achterlaat, hoe weet je dan dat het die ene leverancier is? Waarom laat hij geen boodschap achter of stuurt hij zijn nummer in een e-mail of SMS? Of waarom probeert hij het op een ander moment niet nog een keer? Het lijkt mij nogal inefficiënt als ik allerlei onbekende nummers moet gaan terugbellen; dan weet ik niet wie ik opbel, niet waarvoor, en niet welke informatie ik bij de hand moet hebben of probeer te verkrijgen.
Het lijkt mij nogal inefficiënt als ik allerlei onbekende nummers moet gaan terugbellen; dan weet ik niet wie ik opbel, niet waarvoor, en niet welke informatie ik bij de hand moet hebben of probeer te verkrijgen.
Ja, bij het bedrijf waar ik hiervoor werkte, belde iedereen naar buiten met hetzelfde nummer.
Als de mensen die wij belden dan niet bereikt werden, belden ze inderdaad heel vaak uit zichzelf terug. Maar dan kwamen ze dus centraal binnen... Dus dan ging weer over de Office Communicator een berichtje naar iedereen 'wie heeft Pietje Puk gebeld, want hij belt nu terug...' ;-)
↑↑↑ Lol _/-\o_

Maaaar, +21 & + 22 zijn niet de enige die gevaarlijk kunnen zijn, zijn genoeg andere

[Reactie gewijzigd door Christoxz op 25 juli 2024 09:29]

87 en 881 (satelliet) Bel ik ook niet terug.
ik heb in korte tijd ca. 14 nummers geblokkeerd met 225 243 248 maar vooral idd 881

:(
waarbij de x elk getal kan zijn
Waarom zeg je dan niet gewoon: nummers die beginnen met +21 of +22? ;)
En +234 (Nigeria wel) Dan kun je dat beter met alle nummers buiten de EU doen.
Nummer van m'n ex is ook gevaarlijk. Is +316 :>
Neen, dat is mijn ex..
Lijkt net een Product Owner ;)
Meest eenvoudige is niet terugbellen. Als het nodig is, bellen ze nog een keer.
Wat ik niet begrijp met dat soort fraudes, ja hoe de fraudeurs geld verdienen?! Ik heb ooit gelezen dat dit service nummers zijn, maar je kan ook geen Nederlandse betaalde service nummer bellen vanuit het buitenland, waarom kun je vanuit Nederland naar buitenlandse service nummers bellen?

Anyways het is wel een goede initiatief van Vodafone hopelijk volgen andere providers het voorbeeld..
Mogelijk is dat omdat niet ieder land de servicenummers even inzichtelijk heeft zoals dat in Nederland het geval is. In Nederland weet je dat als je een 0900 belt dat hier dan zeer waarschijnlijk hogere kosten aan verbonden zijn.
Maar de vraag is waarom kun je überhaupt zulke nummers bellen. Heb ooit vanuit Duitsland de Nederlandse politie moeten bellen en +310900-8844 werkt niet.. Moet je een andere nummer bellen.

Ik zou zeggen als Nederlandse provider schijt hebben aan de rekening van dat soort service nummers en snel gaan de providers aan de andere kant maatregelen nemen
Moet je niet gewoon de eerste 0 weglaten, net als bij andere nummers wanneer je naar NL belt?
Nee.
Je moet in dit geval +31 34 357 8844 bellen.
0900 nummers zijn helemaal niet bereikbaar vanuit een buitenlands nummer.
En niet iedereen weet dat er nog andere servicenummer reeksen zijn met hoge kosten in het Nederlandse Nummerplan (bv 084 en 087). En dat zijn dan ook nog eens nummers waar geen meldtekst met de kosten verplicht is.
maar je kan ook geen Nederlandse betaalde service nummer bellen vanuit het buitenland, waarom kun je vanuit Nederland naar buitenlandse service nummers bellen?
Waarom zou dat niet kunnen? Sterker nog ik kan dat gewoon met mijn mobiel.
Met jou Nederlandse mobiel ja, probeer een Nederlandse speciaal nummer te bellen vanuit een buitenlandse telefoon.... Daarom hebben bedrijven die met service nummers werken altijd een internationaal nummer om vanuit het buitenland te bellen.
Het zijn wel servicenummers, maar dan veelal uit Afrika:
Fraudehelpdesk uitleg over wangiri-fraude

Wellicht dat je daar 'normale' telefoonnummers kan aanmerken als servicenummer? Gokje.

Edit: En eigenlijk verwacht ik daar genoeg malafide providers die het echt niet erg vinden (lees: bewust de andere kant opkijken) als ze een extra zakcentje krijgen vanuit Nederland.

[Reactie gewijzigd door Triblade_8472 op 25 juli 2024 09:29]

Ze kunnen toch gewoon de kosten niet innen en uitbetalen als het achteraf fraude bleek? Ik snap niet dat dit zo moeilijk is.
Dat is wat ze nu soms uit coulance doen (immers maken ze er zelf bakken winst op), en daar willen ze vanaf. Nu wordt je dus gewaarschuwd voor zo’n nummer en kan je niet meer zeggen dat je t niet wist en de volle pond moeten lappen.

Het wordt gepresenteerd als voor de klant, maar eigenlijk is het uit eigenbelang van de provider :P
quote: "(immers maken ze er zelf bakken winst op), en daar willen ze vanaf. "

ow w8 ... ik las het ff verkeerd :+


quote: "Nu wordt je dus gewaarschuwd voor zo’n nummer en kan je niet meer zeggen dat je t niet wist en de volle pond moeten lappen."

klopt .. ik heb stomstomstom 1x teruggebeld toen ik dit nog niet wist, meteen opgehangen .. maar toch €1:43 in 1 seconde gebeld .. keurig teruggekregen, maar met deze waarschuwing kun je daar nu dus naar gaan fluiten!

[Reactie gewijzigd door Alfa Novanta op 25 juli 2024 09:29]

Op sich staat er niet dat er gen coulance meer komt. Maar ik denk dat men wel verwacht dat het aantal klanten welke naar het nummer terugbellen, drastisch afneemt. Dat zorg voor minder belletjes naar de klanten dienst (kostenbesparing), minder klachten (hogere klanttevredenheid) en ook minder kosten aan die coulances.
Ik denk dat best veel mensen gewoon automatisch naar een nummer terugbellen zonder in de gaten te hebben dat het zelfs een buitenlands nummer is. Die schrikken dan van de melding en leggen snel neer voordat er verbinding is.
In jouw situatie zou je 'stomdronken' ook snel neergelegd (kunnen) hebben met een waarschuwing. Toch?
Beetje vreemde opmerking. In het huidige geval weet je het inderdaad niet als klant maar is het nog je eigen verantwoordelijkheid. Veel mensen letten niet goed op en bellen gewoon terug zonder door te hebben dát het ene buitenlands nummer is.
Én eens een nummer voor fraude gemarkeerd is, wordt het ook geblokkeerd.
Nu komt er een extra waarschuwing waardoor je dus even tot nadenken gedwongen wordt. Ik denk zelf de de brave consument hier wel mee geholpen wordt. Want waarom nog een onbekend buitenlands nummer terugbellen als het extra geld kost.

Heeft de operator er dus een voordeel bij? Ja want minder klachten én beter voor het imago (want alles is toch de schuld van de boze operator hé ;-) ).
Heeft de klant er een voordeel bij, ja want extra waarschuwing.
Ik zie niet in waarom je hier negatief over moet zijn?
Dat is wat ze nu soms uit coulance doen (immers maken ze er zelf bakken winst op), en daar willen ze vanaf. Nu wordt je dus gewaarschuwd voor zo’n nummer en kan je niet meer zeggen dat je t niet wist en de volle pond moeten lappen.

Het wordt gepresenteerd als voor de klant, maar eigenlijk is het uit eigenbelang van de provider :P
Weten zij het dan? Volgens mij krijgen zij gewoon de rekening gepresenteerd van de buitenlandse provider en weten ze van tevoren ook niet dat een gesprek naar dat nummer zo duur is.

Het is meer dat ze het dan niet naar de klant rekenen, maar het wel zelf moeten incasseren omdat ze contractueel gebonden zijn naar die buitenlandse partij om de kosten voor dat gesprek te vergoeden.
Als je het zo bekijkt is heel het bestaan van de provider uit eigenbelang. Dat wil niet zeggen dat dit geen klantvriendelijke oplossing is, dus niet overal op zeuren :p
Omdat 1) het Vodafone wel geld kost als je belt en 2) het bewijzen van fraude echt nog niet zo eenvoudig zal zijn.
Ja maar die gene die dit doen die worden toch ook uitbetaald door de operators?
Ja door die buitenlandse operator. En van diens standpunt is het gewoon een geldig betaalnummer. Dat d eigenaar stiekem miljoenen buitenlanders lastig valt en tracht te misleiden is dan nog niet bekend.
En áls die buitenlandse operator wil meewerken en dat nummer afsluit, nemen ze wel snel weer een ander.
Óf die buitenlandse aanbieders wel echt meewerken is nog maar de vraag. Want dié verdienen hier natuurlijk ook aan.
Ben ik de enige die meteen ziet waar een nummer vandaan komt? Als ik een telefoontje uit het buitenland krijg, is dat op zich al suspect. Maar ik ben een privépersoon en heb geen zakelijke belangen of familie in het buitenland die me vaak bellen. En de buitenlanders die ik ken, bellen via WhatsApp en hun nummers heb ik sowieso.
Als bedrijf of iemand met veel internationale contacten kan ik het me voorstellen dat het lastig is om het een van het ander te onderscheiden, maar waarom belt iemand klakkeloos naar Afrika als ie geen enkel belang daar heeft? Zoveel mensen ken ik niet die telefoon kunnen verwachten uit Afrika.

En volgens mij moet je nummer eerst nog eens op een lijst komen. Hoe komt dat? Mensen die 'platgebeld' worden zullen toch echt zelf eerst iets gedaan hebben om daarop te komen. Uiteraard niet bewust, maar door je hele hebben en houwen op Facebook te zetten, al die domme spelletjes online te spelen, waardoor automatisch de maker en god weet wie allemaal nog meer je telefoonnummer heeft. En al die mensen die constant meedoen aan die vage acties op Facebook, de kwisjes, deel-en-win...ja, dan vraag je erom. Kan er niet een grote campagne komen om dat soort ellende te bannen? Volgens mij is dat de grootste vloek op internet. Al die ellende die alleen maar bedacht is om je gegevens te minen. Ik ben een aantal keren gebeld, maar zodra ik een vreemd nummer zie, pak ik niet op en zet ze meteen op mijn blocklist. Maar ik krijg alleen maar vage recruiters aan de lijn omdat ik mijn nummer op LinkedIn had staan. Bewust. Maar nu is het niet meer van toepassing op mijn situatie, dus is het er weer af. Uiteraard zal ik nog wel in een of andere database staan, maar zolang ik niet meer dan 3 telefoontjes per jaar krijg die ik kan negeren is het niet erg.
Die nummers schijnen ze dus automatisch te kiezen. Er zijn in theorie op zich ook maar 10^9 combinaties mogelijk in Nederland.
Ja, maar ik ben ervan overtuigd dat al dat gekloot op Facebook enzo een grote rol speelt. Het zijn namelijk altijd dezelfde mensen met dezelfde problemen:

* ze hebben altijd last van veel spam
* hebben om de zoveel tijd een virus
* nodigen hun hele adresboek uit voor kutspelletjes
* sturen alleen maar grappen en grollen rond op Facebook en andere blamedia
* doen mee aan alle like en win acties
* hun computer en/of telefoon loopt altijd zomaar vast en de accu houdt het maar 3 uur vol

Ik gooi nu alles op een hoop, maar ik denk dat velen hier deze types wel herkennen. Ik durf de conclusie wel aan. En uiteraard zijn er uitzonderingen. Maar voor het overgrote deel klopt dit gewoon.
Ben ik de enige die meteen ziet waar een nummer vandaan komt? Als ik een telefoontje uit het buitenland krijg, is dat op zich al suspect. Maar ik ben een privépersoon en heb geen zakelijke belangen of familie in het buitenland die me vaak bellen. En de buitenlanders die ik ken, bellen via WhatsApp en hun nummers heb ik sowieso.
Ik zie meestal ook gewoon waar een nummer vandaan komt. Zit volgens mij standaard in Android. Maar ook zonder dat is het niet heel ingewikkeld om even 3 seconden naar het nummer te kijken voordat je opneemt. Als het niet begint met +33 (FR), +41 (CH) of +31 (NL) dan ben ik niet geneigd op te nemen.

Sowieso bel ik nooit terug na een gemiste oproep tenzij het van een bekende is. Als een onbekend persoon mij wil bereiken dan laat hij/zij maar een bericht achter of probeert hij/zij het maar een andere keer.
In één van de topics op GoT hierover kwam de applicatie Truecaller voor iOS en Android naar voren. Truecaller screent nummers voor je die je bellen. Ik heb nog geen raar gesprek ontvangen sinds ik de app heb, maar volgens mij waarschuwt hij je bij rare bellers.

Zie ook: https://blog.truecaller.com/2014/01/22/one-ring-scam/
Volgend nieuwsbericht Truecaller houdt privacy gevoelige data vast en verkoopt door 🙄 voor die enkele keren onbekende nummers gebruik ik gewoon even een zoekmachine.
Je hoeft ze geen toegang te geven tot je adressenbestand. Maar je hebt wel gelijk.
Eens. :o Wéér zo één die zeker toekomstige vrijheid opgeeft voor -mogelijke- extra veiligheid in het hier en nu.

Overigens van mij wel een kanttekening hierbij; het idee dat de mate van persoonlijke verantwoordelijkheid één-op-één moet correleren met de mate van veiligheid is niet correct. Er zijn overheden om juìst die schijncorrelatie weg te organiseren door middel van zuiver collectieve goederen.

Hier stond meer - #SocialCooling

[Reactie gewijzigd door BStorm op 25 juli 2024 09:29]

Weer een stukje (bescherming), mensen kunnen ook zelf nadenken voor ze een nummer bellen.
Tja. Ergens heb je wel gelijk, maar onze hersens zijn al zo druk tegenwoordig... En je hoeft maar 1x een foutje te maken!

Als 1% van de bevolking dit doet, a €250,- zijn de daar al snel meer dan 42 miljoen euro rijker!

Athans, als een rekening zoveel kost. Dat getal heb ik uit de lucht gegrepen.
Waarom niet gelijk melden dat het om mogelijke fraude gaat? De plank misslaan heet zoiets..
Maar ze dekken hun natuurlijk in, want stel je voor..
Er zijn 101 legitieme redenen om naar het buitenland te bellen. Beetje vooringenomen om dat allemaal als telefoonfraude weg te zetten.
Het gaat specifiek om nummers die mogelijk frauduleus zijn.
Inderdaad. Ik vraag me af wat ze zullen aanmerken als mogelijk frauduleus. Enkele nummers? Hele reeksen? Of bepaalde types?
Omdat er ook genoeg mensen zijn die wel bewust naar het buitenland bellen.
En Vodafone niet real-time alle fraude nummers kan weten.
Maar ze geven alleen de melding als ze denken dat het fraude kan zijn.. dus ja waarom niet meteen melden dat het mogelijk fraude kan zijn.
en wat als jij (per ongeluk) op die fraude lijst komt met je bedrijf?
Dan bel je vodafone op om te vragen om opheldering. De melding die ze nu geven is logisch want bellen naar het buitenland kost toch meer geld dan dat je een nederlands nummer belt...

En als de politie mij als verdachte aanhoud, dan wordt ik ook meegenomen.
Netjes, zouden meer providers moeten doen. Genoeg Android apps die hetzelfde doen gelukkig :)
Ik vind dit een prima idee van Vodafone.
Zat mensen o.a oudere maar ook genoeg jeugdige mensen zijn zich niet bewust van of er een frauduleus nummer gebeld word in 1 of ander vreemd land. Voorkomen is beter dan genezen.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.