Software-update: Wine 11.2

Wine logo (75 pix) Er is met versienummer 11.2 een nieuwe ontwikkelbuild van Wine verschenen. Wine is een opensource implementatie van de Windows-api en maakt het mogelijk om DOS- en Windows-programma's op Linux, FreeBSD, Solaris en macOS te draaien. Een grote groep ontwikkelaars draagt bij aan Wine en er is voor gekozen om elke twee weken een nieuwe zogeheten ontwikkelversie uit te brengen in plaats van te wachten tot er een aantal nieuwe functies klaar is. Een paar keer per jaar verschijnt er een stabiele uitgave. Wine houdt een database bij met hoe goed of slecht applicaties onder Wine werken, al dan niet met behulp van enkele aanpassingen. Deze bevat op het moment van schrijven 29.863 titels, wat er 10 meer zijn dan drie weken geleden. Sinds versie 11.0 zijn de volgende veranderingen en verbeteringen aangebracht:

What's new in Wine 11.2:
  • More optimizations in PDB loading.
  • Support for MSVC constructors in C runtime.
  • Easier mechanism for creating version resources.
  • Various bug fixes.
What's new in Wine 11.1:
  • Various changes that were deferred during code freeze.
  • More pixel format conversions in WindowsCodecs.
  • More work on ActiveX Data Objects (MSADO).
  • Various bug fixes.

Cyberpunk 2077 op Wine

Versienummer 11.2
Releasestatus Unstable
Besturingssystemen Linux, BSD, macOS, Solaris
Website Wine HQ
Download https://gitlab.winehq.org/wine/wine/-/wikis/Download
Licentietype Voorwaarden (GNU/BSD/etc.)

Door Bart van Klaveren

Downloads en Best Buy Guide

07-02-2026 • 18:00

22

Bron: Wine HQ

Update-historie

22-02 Wine 11.3 0
07-02 Wine 11.2 22
14-01 Wine 11.0 11
10-01 Wine 11.0 RC5 0
28-12 Wine 11.0-rc4 1
20-12 Wine 11.0 RC3 8
13-12 Wine 11.0 RC2 3
07-12 Wine 11.0 RC1 0
29-11 Wine 10.20 36
17-11 Wine 10.19 6
Meer historie

Reacties (22)

Sorteer op:

Weergave:

Nog steeds onmogelijk om Xara Designer Pro te draaien... Voor de rest prima emulator van WIN-libraries
Behalve dan dat wine geen emulator is... :+
Een open source herimplementatie van Windows libraries.
Een compatibilteitslaag die Windows API's geschikt maakt voor Linux
Wine gebruikt zelfgeschreven open source implementaties van dll's zoals kernel32.dll, ntdll.dll, user32.dll
Deze dll's heeft men gemaakt middels reverse engineering van het Windows gedrag
Wine draait in Linux userspace en zorgt er voor dat Windows programma's kunnen werken zonder dat er een Windows kernel is.

[Reactie gewijzigd door zalazar op 8 februari 2026 17:06]

Dat ligt wel een beetje aan welke defintie van emulator je hanteert, want in de meest generieke vorm is het wel degelijke een emulator.
Wine is ook in de meest generieke zin van het woord geen emulator.
Blijkbaar begrijp jij niet wat wine is en doet en/of begrijp je niet wat een emulator is en doet.
Jij maakt wel heel snel een aanname over wat ik wel en niet weet.

De definitie van emulator in de meest generieke vorm (Ja er zijn meerdere opvattingen en er is geen vastgelegde definitie voor Emulator, wat te maken heeft met het onstaan van dit woord):
An emulator is software or hardware that imitates another system so that programs, devices, or environments designed for the original system can run as if they were actually on it. (Precies wat Wine doet)

Ik denk dat jij eens beter in de geschiedenis van het woord moet duiken en waar deze vandaan komt in plaats van denken dat je alles weet.

Jij gaat er vanuit dat een Emulator instructie sets moet vertalen om een Emulator te zijn. Maar jouw snes9x spelletjes emulator is helemaal niet de definitie van Emulator en is enkel een van de vele vormen die je hieronder kan plaatsen. Maar misschien dat je nog vrij jong bent en de geschiedenis hiervan niet kent.

Met vriendelijke groet

[Reactie gewijzigd door ro8in op 9 februari 2026 08:35]

"An emulator is software or hardware that imitates another system so that programs, devices, or environments designed for the original system can run as if they were actually on it."
Dat is dus precies wat wine NIET doet.

Wine is not an Emulator

ps.
Wie maakt hier nu de aannames.... 8)7
Dat Wine staat voor not an emulator, nuanceerde ik dus met ondanks de grap in de naam dit niet daadwerkelijk zo is dus.
Wine werkt meer als een vertaallaag. Het programma runt niet om te zorgen dat libraries (geëmuleerd) geladen kunnen worden en andere programma's daar libraries vanaf kunnen laden om zo compatabiliteit te bieden, maar door de daadwerkelijke libraries zelf eerst te vertalen, zodat deze al klaar staan voor gebruik op Linux wanneer een programma erom vraagt, en zo geen emulatieprogramma's aan te hoeven roepen.

Het imiteert geen systeem, bijgevolg, WINE is geen Emulator. Het vertaalt een systeem van programma's.

De naam van WINE is dus ook geen grapje, het is namelijk daadwerkelijk geen emulator, ook niet in de meest generieke vorm.

Verdere definities van Emulator op het web(allemaal NIET wat Wine doet):
"Een emulator maakt het mogelijk om een computersysteem na te bootsen in een eigen of nieuwe omgeving." - Wikipedia NL
"de emulator zelfst.naamw. (m.) Verbuigingen: emulatoren emulators Verbuigingen: emulatortje software of hardware die een ander type computer nabootst" - Encyclo
"Een emulator is een software die andere software of hardware nabootst om te testen of de gebouwde software werkt naar behoren. Hierin wordt onderscheidt gemaakt in een hardware-emulator en een software-emulator."

Dus ik weet niet waar jij je meerdere definities vandaan haalt maar ze hebben allemaal over het nabootsen van software, wat iets anders is dan geheel andere software schrijven die ontoevallig compatibel is met Windows

Edit: Onvriendelijke intro eruit gehaald en ik zat tijdens het typen de hele tijd te zoeken naar de term compatabiliteitslaag. Zoek die definitie op en dan zul je zien dat er echt wel een degelijk verschil zit tussen een emulator en een compatabiliteitslaag zoals WINE

[Reactie gewijzigd door JairSterre op 9 februari 2026 13:43]

Nou moe, mijn distro zit nog op 9.
Het is toch eigenlijk bizar wat ze met Wine hebben opgezet, wat ze blijven doen en hoe dit gewoon maar gedaan wordt?

Toch weer een schoolvoorbeeld van hoe prachtig iets zou kunnen zijn.

Meer van dit please! Wat een prestatie!
Ik gebruik het om adobe camera raw te draaien zodat ik Nikon high efficiency raw files kan lezen en omzetten in dng onder Linux
Ik krijg het nog steeds niet voor elkaar dit op MacOS te draaien helaas.
Dit installeren : https://brew.sh/ en daarna brew install --cask wine@staging
Dank! Je bent een held! <3 <3
Geen probleem! :)
Ik ken de tool die @Huppol aanraad niet (dus die kun je ook proberen) maar je kan ook nog kijken naar winebottler, werkt ook fijn.
Dat kan via “WhiskyWine”, al wordt dit niet meer actief ondersteund geloof ik. Daarnaast is er “Crossover for Mac” wat op basis van Wine draait.

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn