High-end gamesysteem
Het high-end gamesysteem is uiteraard bedoeld voor de echte gamer die voor kwaliteit en snelheid gaat en daar ook de nodige euro's voor over heeft. Het budget is zoals altijd weer gesteld op tweeduizend euro en er is geprobeerd om daar zo min mogelijk overheen te gaan. Om dit te verwezenlijken is er niet altijd klakkeloos het snelste of het duurste genomen, maar wordt er ook gekeken naar de verhouding tussen prijs en kwaliteit of snelheid.

'De Core 2 Duo-chips blijven leider in hun prijsklasse en de E6600 vormt een uitstekende basis voor een uiterst snel systeem dat bovendien nog eens prima overgeklokt kan worden. De meerprijs voor een X6800 Extreme, die ruim het drievoudige kost, achten we dan ook niet verantwoord. De E6600 doet zijn werk op 2,4GHz, maar de prestaties van GoT-overklokker Syngrow tonen aan dat deze kloksnelheid desgewenst behoorlijk opgeschroefd kan worden'. Zo luidde het verhaaltje in maart 2007 en inmiddels is er weinig veranderd, behalve dat de prijs van deze processor nog wat gezakt is. Weinig reden om te veranderen dus.
Asus presenteerde dan wel de Striker Xtreme, maar die biedt slechts weinig tot geen meerwaarde boven de zowat identieke P5N32E SLI die we in vorige edities gebruikten. Dankzij de prijsdalingen kunnen we dit keer echter een geluidskaart aan ons systeem toevoegen, zodat we niet langer gebruik hoeven te maken van de onboard geluidsfuncties.
Ook op het koelerfront weinig verandering. De Arctic Cooling Freezer 7 Pro is nog steeds prima in staat de gekozen chip, zelfs als die enigszins overgeklokt is, van voldoende frisse lucht te voorzien tegen een acceptabel geluidsniveau. Hoewel de ontwikkelingen op het gebied van koeling niet stil staan, zijn er de laatste tijd niet echt ingrijpende ontwikkelingen geweest.
We opteren nog steeds voor 2GB geheugen, hoewel er wat fanatiekelingen aan 4GB beginnen te denken. Om van een dergelijke hoeveelheid geheugen optimaal gebruik te kunnen maken, is echter een 64bits-besturingssysteem nodig met heel wat mogelijke driverproblemen tot gevolg. Bovendien volstaat 2GB hedentendage nog wel ruimschoots voor zelfs de zwaarste spellen en blijft de mogelijkheid om later wat geheugenreepjes bij te prikken altijd open.De keuze voor PC6400-geheugen blijft gehandhaafd. Dit is gedaan om de Core 2 Duo E6600 te voorzien van genoeg hoofdruimte, indien er gewenst wordt te overklokken. Verder is het prijsverschil tussen PC4300 en PC6400 niet al te groot. Er is gekozen voor geheugen van Kingston, omdat deze reepjes met levenslange garantie komen, goed geprijsd zijn en bovendien voorzien zijn van een cas-latency van maar vier klokcycli.
Zolang ATi's Radeon HD 2900XT op zich laat wachten, heeft de GeForce 8800 GTX met 768MB ddr3-geheugen weinig concurrentie te duchten. Halverwege deze maand moet de GeForce 8800 Ultra uitkomen. Deze zal naar verwachting tien tot vijftien procent sneller zijn dan het huidige topmodel, maar daar zal een navenant prijskaartje bijhoren. Wie er dus 829 dollar voor over heeft en echt het neusje van de zalm wil, kan beter nog even wachten met het samenstellen van zijn gamesysteem. Mogelijk zal de prijs van de GeForce 8800 GTX kort na de introductie van de Ultra-variant gaan dalen, zodat tegen die tijd er ook voor gekozen kan worden om dan een tweede dergelijke kaart in het systeem te zetten en zo van sli-functies gebruik te maken.
Met de geluidskaart komen we bij de eerste echte wijziging ten opzichte van vorige edities. Hoewel het moederbord over een prima geluidschip beschikt, kan een losse kaart nog net dat klein beetje extra bieden wat voor een realistischere game-omgeving moet zorgen. De X-Fi Xtreme Gamer past dankzij prijsverlagingen van andere componenten netjes in het budget zonder dat daarvoor andere features achterwege gelaten moeten worden.
De P5N32-SLI Premium ondersteunt met zijn southbridge al een ide-aansluiting en zes sata-verbindingen waarbij deze laatste in een viertal verschillende configuraties gebruikt kunnen worden: losse sata-schijven in een jbod-opstelling, raid 0, raid 1, raid 0+1 en raid 5 behoren allemaal tot de mogelijkheden. Er is dan ook geen enkele reden om voor een losse insteekkaart te kiezen voor het bedienen van de schijfopslag.
Het gekozen moederbord is dankzij de nForce-chipset en een extra Marvell-netwerkcontroller voorzien van twee gigabit Ethernet-aansluitingen. De beide netwerkinterfaces kunnen in een DualNet-configuratie gebruikt worden en bieden zelfs voor de meest veeleisende gamer voldoende snelheid om lag of hoge pings te voorkomen.
Vorige keer schreven we dat 320GB-schrijven het meeste bang-for-the-buck leverden en dat is nog niet veranderd. We wijzigen dan ook niets aan onze keuze voor twee Seagate Barracuda-schijven die bekend zijn om hun stilte en betrouwbaarheid in combinatie met goede prestaties. Bovendien is het dankzij het inbouwen van twee schijven mogelijk om voor een raid-opstelling te kiezen met behulp van de op het moederbord aanwezige raid-controller.
Het systeem is ditmaal uitgerust met de NEC AD-7170S 18x, in plaats van de Samsung SH-S182M dvd-brander. Evenals de Samsung-brander kan de NEC AD7170 alle mogelijke soorten cd's en dvd's lezen en branden met een maximale snelheid van 18x (24,3MB/sec). De NEC-brander is gemiddeld net iets sneller met branden en omdat de Samsung-brander soms last heeft van een lead-in-probleem waardoor dvd's niet in andere spelers gelezen kunnen worden verdient de NEC onze voorkeur.
Diskettestations zijn tegenwoordig niet echt standaard meer, maar in veel gevallen komen ze toch goed van pas. Bijvoorbeeld bij het updaten van een BIOS of het installeren van Windows op een raid-configuratie kan de ouderwetse floppydisk zich alsnog nuttig maken. De prijs van niet eens tien euro is amper een argument te noemen om het weg te laten.
Met de behuizing komen we bij een volgende ingrijpende wijziging. In plaats van de Antec Sonata wordt er dit keer geopteerd voor een losse behuizing met een apart aan te schaffen voeding. De Antec 900 staat bekend als een zeer stevige kast met een net ogend uiterlijk en ruim voldoende mogelijkheden tot efficiënte koeling. Het standaard aanwezige window in het zijpaneel, zorgt bovendien voor de nodige eye-candy.
Met de keuze voor een voedingloze kast, worden we ook voor het feit gesteld dat we nu ook een losse voeding in onze Best Buy Guide moeten opnemen. Over het Tagan-merk hoeven we in elk geval niet te twijfelen en met zijn 700W is de TG700-U25 alvast voorbereid op de toekomst. Deze modulaire voeding is betrouwbaar en moet het systeem, zelfs na forse uitbreidingen, zeker van voldoende prik kunnen voorzien.
Zelfs na het toevoegen van een losse geluidskaart en de keuze voor een aparte behuizing en voeding, bleef er nog aardig wat budget over en dat bood de ruimte voor een 22"-scherm ter vervanging van het 20"-paneel uit de vorige edities. We blijven echter bij dezelfde fabrikant en opteren weer voor een Samsung Syncmaster. De 226BW beschikt ten opzichte van de 205BW echter niet alleen over een grotere beelddiagonaal, maar is ook voorzien van een kleinere responstijd.
Naast mooi, vloeiend beeld is het hebben van goed geluid natuurlijk ook gewenst, het liefst vanuit zoveel mogelijk hoeken. De Creative Inspire T7900 speakerset is met een zevental aan speakers en een subwoofer zeer goed in staat om daarvoor te zorgen. Ondanks dat de T7900 alweer wat langer meegaat is het nog steeds een uitstekende set voor een interessante prijs, voor hetzelfde geld is er weinig vergelijkbaars te vinden.
In een groot aantal spellen is goed geluid en communicatie cruciaal, wat het bezitten van een goede headset van groot belang maakt. De Sennheiser PC-150 is met een prijs van iets meer dan 47 euro niet de goedkoopste headset, maar voor dat bedrag krijg je wel een headset met uitstekende specificaties.
Elk toetsenbord voelt weer anders aan, waardoor het aanschaffen van een toetsenbord voornamelijk een kwestie van smaak is en over smaak valt niet te twisten. Logitech weet met de G15 Gaming Keyboard echter wel een meerwaarde te bieden ten opzichte van andere (gamers)toetsenborden, door naast extra functietoetsen de toetsenplank ook te voorzien van een klein lcd-scherm. Op het scherm kan informatie vanuit spellen getoond worden, bijvoorbeeld hoeveel munitie er nog over is in een first person shooter of wat de stand is tijdens een potje voetbal.
In plaats van de Logitech G5 Laser Mouse kiezen we voor de Logitech MX18. De lasertechniek van de G5 belooft veel goeds met onder andere een dpi-sensor van maarliefst 2000dpi - en levert vaak mooie resultaten - alleen doen de oudere Logitech MX-muizen het toch nog een tikje beter. Uit een recente test waarin zeventien muizen aan de tand zijn gevoeld komt namelijk de Logitech MX500 als winnaar uit de bus. Aangezien de MX500 moeilijk is te verkrijgen is er echter voor de opvolger gekozen, de Logitech MX518, die in dezelfde test de nummer twee werd. Actuele totaalprijs: € 397,56
| Product | Prijs | |||||
| Processor | Intel Core 2 Duo E6600 | € 198,90 | ||||
| Moederbord | Asus P5N32-E SLI | € 159,67 | ||||
| Koeler | Arctic Cooling Freezer 7 Pro (Socket 775) | € 15,76 | ||||
| Geheugen | Kingston 1GB x 2 (2GB) PC6400 DDR2, CL4 | € 118,68 | ||||
| Videokaart | Asus GeForce 8800 GTX 768MB DDR3 | € 508,90 | ||||
| Geluidskaart | Creative X-Fi Xtreme Gamer | € 67,82 | ||||
| I/O-controller | Onboard raid | |||||
| Netwerkcontroller | Onboard gigabit lan | |||||
| Harde schijf | 2 x Seagate Barracuda 7200.10, 320GB | € 139,50 | ||||
| Dvd-brander | NEC AD-7170S 18x | € 29,15 | ||||
| Diskettestation | ALPS Diskette Drive 1,44MB (3,5", Zwart) | € 8,25 | ||||
| Behuizing | Antec Nine Hundred | € 89,90 | ||||
| Voeding | Tagan TG700-U25, 700W (EPS12V 2.9) | € 164,- | ||||
| Monitor | Samsung Syncmaster 226BW | € 319,90 | ||||
| Luidsprekers | Creative Inspire T7900 | € 95,39 | ||||
| Headset | Sennheiser PC-150 (Stereo) | € 53,95 | ||||
| Toetsenbord | Logitech G15 Gaming Keyboard (USB) | € 62,90 | ||||
| Muis | Logitech MX518 Optical Mouse | € 36,90 | ||||
| Totaalprijs bij opstellen BBG | € 2.069,57 | |||||
De goedkoopste leveranciers van deze configuratie kunnen opgezocht worden door de bovenstaande configuratie via deze link in je pricewatch winkelmand te plaatsen. De bestaande inhoud van je winkelmand wordt hierbij overschreven.
Volgende pagina (Workstation - 5/6)