Ik denk zelf dat er nog geen eens een boot is. LLMs zijn nog verre van 'af', laat staan winstgevend.
Zeker mee eens dat Apple LLMs teveel heeft genegeerd, maar zelfs hadden ze opgelet, dan zou er nu nog steeds geen Apple LLM zijn naar mijn verwachting. Apple heeft ook geen eigen zoekmachine, in plaats daarvan worden ze door Google betaald om hun zoekmachine als standaard te hebben op hun apparaten. Hadden ze een eigen zoekmachine moeten maken en concurreren met Google die het alleen kan aanbieden omdat ze zo meer advertenties kunnen verkopen?
LLMs zijn niet winstgevend op het moment, en Apple biedt heel weinig onder de kostprijs aan, dus een Apple LLM zou nooit gratis aangeboden kunnen worden behalve als er een product of service aan verbonden zat. Nu brengen ze het uit als Siri AI en dat kost ze ook geld, dat ze niet kunnen terugverdienen door te dataminen.
Over een paar jaar verwacht ik dat LLMs zullen settlen in een paar varianten: klein, snel en goed genoeg, middelgroot voor moeilijke taken, een megagroot voor de wetenschap/bedrijven. En dan zullen de kleinere pas goed draaien on-device, waardoor het Apple geen continue kosten oplevert. Pas dan verwacht ik dat ze een echte business case hebben: 'gratis' AI die perfect werkt voor iOS als assistent. Tot dat moment is het meer testen en investeurs geruststellen.
[Reactie gewijzigd door sdziscool op 27 september 2026 17:51]