Door Luke van Drie en Dennis de Vries

Dit is de bizarste modulaire smartphone!

04-03-2026 • 06:00

9

Soms vind je op een beurs ineens de tofste producten. De Tecno Atom Edition is een ultradunne en lichte modulaire smartphone met eindeloos veel opklikbare extra's. Je kunt het zo gek niet bedenken of er is een module voor: van een actiecamera en betere microfoons tot speakers en externe accu's die je zelfs op elkaar kunt stapelen! De telefoon zelf is met een piepkleine 1000mAh-batterij en kleine camerasensor niet echt een hoogvlieger, al heeft hij wel 12GB werkgeheugen en 256GB opslag. Toch hopen we dat dit indrukwekkende concept daadwerkelijk op de markt komt voor de geschatte prijs van 600 tot 700 euro.

00:00 Dit is de bizarste modulaire smartphone!
00:15 Modulaire telefoon van Tecno
00:37 Beschikbare modules
01:23 Oneindig veel mogelijkheden
01:34 Creatieve moduleopties
02:03 Specificaties van de smartphone
02:24 Beperkingen
03:28 Verwachte prijs en beschikbaarheid

Reacties (9)

Sorteer op:

Weergave:

Supergaaf idee! Ik ben nog steeds grote voorstander van modulariteit.

Denk aan bijvoorbeeld periodes dat je geen hele goede camera nodig hebt, maar gewoon een platte smartphone wilt. Of als je op vakantie bent en juist veel foto's maakt en goed wilt kunnen zoomen. Of als je wilt lezen en er misschien wel een e-reader scherm opklikt?

Daarom hoop ik dat Fairphone op een dag ook doorpakt met ook het kunnen upgraden of aanpassen van de smartphone naar eigen smaak. Er is een klein begin gemaakt, maar het zou prachtige voortgang kunnen zijn.

Denk aan bijvoorbeeld je als bedrijf instapmodel koopt en op basis van de functie een module meegeeft of de medewerker voor prive-doeleinden dat zelf kan.

Grootste uitdaging lijkt me wel de hardware die binnen het toestel zelf zit. Die kan minder snel uitgebreid worden dus je moet een behoorlijke basisuitrusting hebben.

Helaas heeft de verleden nog niet voor een doorbraak gezorgd. Sommige smartphonefabrikanten hebben een poging gedaan, maar wellicht wordt er weer een opening gevonden nu op de basis zelf weinig geïnnoveerd kan worden.
Grootste uitdaging lijkt me wel de hardware die binnen het toestel zelf zit. Die kan minder snel uitgebreid worden dus je moet een behoorlijke basisuitrusting hebben.
Dat lijkt me het minste van de 'problemen'.

Het grootste probleem is dat de software samen moet werken met alle verkrijgbare modules en getest moet zijn in iedere configuratie. Als het omschakelen niet lekker werkt zal je in de praktijk de moeite niet nemen een module in te pluggen want gedoe.

Daarnaast moeten die add-ons echt meerwaarde hebben. Zo'n camera toeter ziet er wel indrukwekkend uit, maar als het ding de kwaliteit heeft van een DSLR kitlens van 2006 ben je waarschijnlijk beter af met een kleinere, goedkopere ingebouwde lens.

En dan kom je bij het probleem van levensduur: als de fabrikant verdwijnt en het modulaire systeem verdwijnt zit je met al je 'duurzame' add on modules. Het is een beetje kip/ei probleem: als mensen geen dure modules willen kopen omdat niet zeker is dat ze er jaren mee kunnen doen is het onzeker of het systeem blijft bestaan en willen mensen geen dure modules kopen...
En juist daarom denk ik juist dat EU echt een samenwerking tussen Europese partijen hierin moet simuleren door je eigen ecosysteem te gaan bouwen met modules die door Europese telefoonfabrikanten zou kunnen worden uitgewisseld. Interoperabiliteit stimuleren en als EU de katalysator zijn door subsidies te verstrekken voor ondersteuning over langere periode.

Misschien lijkt dat dan eerst vooral geld te kosten, maar op een later moment zou het juist geld kunnen opleveren door innovatie en groei van de Europese techsector.

Als we ergens in Europa heel goed in zijn is het reguleren wel. Waarom dit niet inzetten om innovatie te stimuleren?
Het probleem is dat als je zo'n standaard nu gaat afdwingen je je vastbijt in het ontwerp van een onbewezen oplossing die misschien gigantisch inefficiënt is.

Je ziet dat bijvoorbeeld met elektrische auto's: er zou best wat te zeggen zijn voor een standaard formaat batterij, maar dan moet je voertuigen gaan bouwen om dat formaat heen wat je enorm beperkt in de vormen die je op de markt kan brengen. Ook oplossingen als integratie van batterijen in het autoframe als gewichtsreductie zijn dan niet mogelijk. Daarom zie je dat de politiek enigszins afstand houdt omdat ze de markt niet kapot willen reguleren.
Het mooiste zou zijn als er een standaard komt voor modules die je aan een telefoon kan plakken. Dan kan je de modules ook meenemen naan je volgende basistelefoon. Die basis telefoon is dan niet heel veel meer dan een scherm processor en accu.

Aan de andere kant is dit concept al meermalen mislukt. De mensen willen gewoon één ding mee nemen wat alles al kan en niet elke keer moeten bedenken welke add-ons ze nodig gaan hebben.
Het mooiste zou zijn als er een standaard komt voor modules die je aan een telefoon kan plakken.
Voor specifieke functies is het te verdedigen (denk aan draadloos laden of USB-C poorten), maar ik probeer net uit te leggen waarom het in werkelijkheid vaak helemaal niet zo handig is.
Als je 1 telefoongeneratie verder bent is de camera verbeterd en kan je die telelens weggooien of is de interne accu voldoende voor je en zijn alle batterij add-ons nutteloos. Als je al die losse rommel niet voortijdig al verloren bent...
Modulair heeft alleen een kans als het een standaard wordt die je op meerdere merken kan gebruiken. Dan wordt het in de toekomst meer een telefoon samenstellen met een basis waarop je de accessoires klikt die jij nodig hebt met de kwaliteit die jij wenst. Als je daar nog een costum hoesje omheen doet heb jij de telefoon zoals jij die wenst. Dan wordt het kopen van een telefoon ook veel gemakkelijker. Je hoeft niet meer te zoeken naar het model wat aan al jouw gewenste specs voldoet, maar stelt die gewoon samen als één nieuw geheel

Een aantal onderdelen (camera, microfoon enz.) verouderen veel minder snel dan de processor. De accu juist sneller. Het zou mooi zijn als je een aantal modules gewoon weer op je nieuwe (basis) telefoon kan plakken en tussentijds de accu kan vervangen.

Losse rommel (uitgezonderd een powerbank) gaat men in de praktijk toch niet meenemen, dus als je er geen stevig geheel van kan maken wordt het gewoon niet gekocht.
Dan wordt het kopen van een telefoon ook veel gemakkelijker. Je hoeft niet meer te zoeken naar het model wat aan al jouw gewenste specs voldoet, maar stelt die gewoon samen als één nieuw geheel
Je hebt ook nog maar keuze uit 1 model met 1 grootte...
Een aantal onderdelen (camera, microfoon enz.) verouderen veel minder snel dan de processor. De accu juist sneller. Het zou mooi zijn als je een aantal modules gewoon weer op je nieuwe (basis) telefoon kan plakken en tussentijds de accu kan vervangen.
Niemand denkt bij het zien van een 10 jaar oude telefoon 'had ik die camera maar op mijn huidige'. Of dat jaartje extra wat je met sommige onderdelen doet opweegt tegen al het integratie gedoe durf ik te betwijfelen.
Deze gaat op mijn wishlist, zeker voor de cameramodules :) . In ieder geval een gave concept, afwachten wat het echt gaat worden!

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn