Door Tom Rosens

Redacteur

Vooruitblik op Jumpgate Evolution

07-05-2008 • 09:58

42

Multipage-opmaak

Een afwijkende mmo

Pc gameUitgever Codemasters liet Tweakers.net een speelbare versie zien van de nieuwe mmo Jumpgate Evolution. De remake van het spel Jumpgate uit 2001 krijgt naast een nieuwe grafische motor en een verbeterde AI, ook aanvullende missies, een vernieuwde interface en een verbeterde economie.

Het mmo-spel onderscheidt zich van veel andere mmo-games, doordat de speler real-time gevechten aangaat. In je strijd tegen de vele ruimtepiraten telt je vaardigheid in richten en schieten. Hiermee onderscheidt het sciencefictionspel zich ook van die andere ruimte-mmo, Eve Online. Bovendien is Jumpgate Evolution toegankelijker. Waar bij Eve de nadruk ligt op strategie, draait het bij Jumpgate om actie. Denk aan een kruising van de spellen Freelancer en Wing Commander.

Jumpgate Evolution - screenshot

In Jumpgate Evolution bestuur je geen elf, ork of hobbit. Je ruimteschip is je karakter. Je kunt een schip kiezen van elk van de de drie facties in het spel en elke factie heeft uiteraard zo zijn eigen achtergrond. Je kunt gedurende het spel het schip voorzien van nieuwe wapens, schilden en motoren en je krijgt directe controle over het luchtschip. Het spel is te bekijken vanuit eerste- en derde perspectief. De schepen zijn eventueel met een joystick te besturen. Ontwikkelaar Netdevil vond het blijkbaar erg belangrijk om ondersteuning voor joysticks in te bouwen.

Jumpgate Evolution - screenshot

Net als in andere mmo's - en de echte wereld - speelt geld ook in Jumpgate Evolution een rol. De bestaande economie uit het eerste deel is omgegooid, al is nog niet precies bekend hoe. Geld is te verdienen met de vele missies die te doen zijn, en neergehaalde vijanden laten ook geld achter. Gevonden objecten kunnen verkocht worden. Heb je een aardig zakcentje verdiend met de ruimtemissies dan is het zelfs mogelijk om meerdere schepen aan te schaffen. Je kunt één tegelijk besturen, terwijl je de andere(n) tijdelijk in een hangar parkeert.

Star Wars-liefhebbers

In de eerste speelsessie werd duidelijk dat Netdevil gekozen heeft voor een arcade-aanpak en het spel op een aantal punten af laat wijken van de standaard mmo. Toch zijn er een aantal standaardelementen, zoals de keuze uit meerdere klassen, het opwaarderen van je ruimteschip en het verzamelen van grondstoffen. Je zit echter niet vast aan de gekozen klasse, want je schip is later in het spel om te bouwen van bijvoorbeeld vechtmachine tot grondstofdelver.

Jumpgate Evolution - screenshot

Het spel kent een player versus player-modus en een player versus environment-modus. In het PvE-gedeelte kun je het universum verkennen, quests uitvoeren, een oneindig aantal ruimtepiraten doden en grondstoffen verzamelen. In de PvP-modus vinden er grote gevechten plaats die in Star Wars niet zouden misstaan. Denk aan een gevecht, waarbij twintig spelers het opnemen tegen twintig anderen, met het uiteindelijke doel om elkaars moederschip op te blazen. Samenwerking is hierbij erg belangrijk. Volgens de makers is het mogelijk dat missies 'spontaan' ontstaan. Zo kan een aangevallen ruimteschip om hulp vragen, wat leidt tot een reddingsmissie. Hoe spontaan deze missies daadwerkelijk zijn, moet nog blijken.

Jumpgate Evolution - screenshot

Grootse ruimtegevechten, vergelijkbaar met het opblazen van de Death Star in Star Wars, vinden in stappen plaats. Zo moet je eerst het afweergeschut kapot schieten van het aan te vallen moederschip, waarna je het schild uitschakelt, om als laatste het vuur op het binnenste van het schip te openen. Hoe meer schade je toebrengt, hoe agressiever de vijand wordt. Verdedigende jagers zijn niet op vaste plaatsen gestationeerd, maar patrouilleren langs verschillende routes. Mocht je dood gaan dan wordt je schip opnieuw tot leven gewekt bij een naburig ruimtestation.

Voorlopige conclusie

Jumpgate Evolution blijkt na de eerste korte speelsessie verrassend leuk. Te spreken ben ik over het arcade-gevoel die de real-time gevechten oproepen. Spelers kunnen snel aan de slag met het spel en hoeven zich niet eerst door massa's menu's en spelregels worstelen. Interessant zijn vooral de beloofde grootse ruimtegevechten. Ik ben benieuwd hoe de samenwerking tussen spelers daarbij uitpakt.

De ruimtelevels bevatten prachtige kleuren en mooie graphics. Gelukkig is door de lage systeemeisen van het spel al dit moois voor de meeste spelers ook daadwerkelijk haalbaar. Het is afwachten welk prijsmodel Codemasters aan het spel gaat hangen. Liefhebbers van Star Wars en Battlestar Galactica moeten deze titel zeker in de gaten houden.

TitelJumpgate Evolution
Jumpgate Evolution - boxart
PlatformPc
OntwikkelaarNet Devil
UitgeverCodemasters
Releasedatum 2008

Reacties (42)

42
42
7
6
0
0
Wijzig sortering
Wat is nou uiteindelijk het doel? Bij spellen als WoW of Galaxies is het natuurlijk fantastisch om na verloop van tijd een character te hebben wat je tot op de laatste pixel hebt kunnen customizen en dat je bepaalde skills hebt (zoals weapon-crafting) waarmee je andere spelers weer kan helpen.

Ik zie niet helemaal hoe een vloot van ruimteschepen (waarvan je er maar 1 tegelijk kan besturen) een doel is waar veel mensen op zitten te wachten waarbij je elk ruimteschip hebt uitgerust met de duurste wapens en schilden. Het enige interessante aan de review tot zover is het feit dat er grote battles "kunnen" plaatsvinden maar dat komt imho een beetje als zoethoudertje en niet echt een full-time job.

*edit*
Voor degenen die interesse hebben: op http://www.jumpgateevolution.com/ kan je je inschrijven voor de komende beta-release.

*edit2*
Spel doet me grafisch een beetje denken aan HomeWorld (Sierra Entertainment); een RTS waarbij je inderdaad ook schepen kon bouwen, upgraden en in enorm grote battles verwikkeld kon raken (ook via multiplayer).

[Reactie gewijzigd door MAX3400 op 25 juli 2024 10:47]

MAX3400, leg eens uit in welk opzicht een ruimte-MMO, zoals EVE Online, daarin nou werkelijk verschilt? Ik zie, als iemand die en EVE (+ het originele Jumpgate) en 'normale' MMO's gespeeld heeft, daar namelijk helemaal geen verschil in.

Jouw ruimteschip (en avatar) kan even goed gecustomized en uitgebouwd worden - en crafting is veel duidelijker en op grotere schaal aanwezig. Kijk maar naar EVE, de mogelijkheden voor de avatar zijn haast uitgebreider dan City of Heroes, jouw ruimteschip kan je naar believe outfitten waarbij tientallen, zo niet honderden, goede fittings te vinden zijn en craften is op een schaal aanwezig en zo geintegreerd in het spel (90+% van alle items en schepen is user-made) dat geen enkele 'normale MMO' daar aan kan tippen.

Ik zie niet hoe raiden in een game als WoW beter zou zijn dan gezamenlijk vloten uitschakelen - dat is hetzelfde, alleen in een andere setting (en bij Jumpgate meer hands-on/skill-based). En hoe is het skinnen van dode dieren, plukken van plantjes en met je pikhouweel inslaan op rotsen beter dan het ontginnen van resources uit asteroiden? En hoe is het vervaardigen van items beter dan het vervaardigen van onderdelen?

Nee, mij lijkt het uitvechten van een groot ruimtegevecht met wat vrienden op teamspeak toch wat aantrekkelijker dan met diezelfde vrienden met wat zwaardjes op elfjes in te hakken tijdens een potje CTF/sloop-de-basis. Dat dat voor jou verschillend is begrijp ik, maar dat maakt jouw ervaring zeker niet 'per definitie beter'.

[Reactie gewijzigd door Droniac op 25 juli 2024 10:47]

Dat jij daar geen doel in ziet, wil niet zeggen dat dat bij iedereen zo is. Je kan net zo goed al de andere MMO's net zo bekijken, en dan zijn die ook helemaal nutteloos. Of het nu een karakter personaliseren is, of een ruimteschip, dat is toch hetzelfde? Gamen moet niet per sé productief zijn of zo.
Aan het uitbouwen en customisen komt een einde en dat is meestal geen goed iets in een MMO. Ik vraag me ook wel af wat de replay-waarde is.

Verder ziet het er erg goed uit!
Anoniem: 225842 @Bosmonster7 mei 2008 17:16
Toen iedereen in WoW lvl 60 was kwam een expansionpak, toen kon je lvl70 worden. Ze verzinnen heus wel iets hoor ;)
Ik heb jaren terug de originele (EU) Jumpgate gespeeld en er zijn zeker een hoop dingen te bereiken. De focus ligt voornamelijk op de gameplay zelf en niet zozeer op 'een mooi character opbouwen' waar veel MMOs zich op focussen. Maar er zijn wel een hoop dingen te bereiken. Honderden awards kunnen behaald worden en allerlei statistieken worden bijgehouden op allerlei vlakken en deze zijn ook in een webpagina te zien,
zie: http://www.jossh.com/news/stats/index.html
voorbeeld: http://www.jossh.com/jgeng/PilotViewer.aspx?p=Fellblade

En je kan ook steeds betere schepen die weer betere bewapening etc kunnen. Ik neem aan dat ze dit in de nieuwe versie op een vergelijkbare manier aanpakken. En de originele Jumpgate word nu (7 jaar later) nog steeds gespeeld geloof ik.


Wat je bij deze game dus in gedachte moet houden is dat de gameplay een elite-achtige space sim is. Er is geen dice-roll hit/miss. Je raakt en je mist omdat je wel of niet goed gericht hebt. En in deze game speelt dogfighting skill (en dan bedoel ik niet iets waar je punten in stopt maar echt hoe goed jij met je joystick bent :P) dus een heel belangrijke rol. En dat maakt voor een hoop mensen dit spel leuker dan bv EVE of WoW.

[Reactie gewijzigd door LordAlderaan op 25 juli 2024 10:47]

Ik heb me toch maar ingeschreven voor de beta.

Heb een paar maand X3 gespeeld maar ben toen gestopt omdat het geen multiplayer had en ik "uitgebouwd' was :)

Alleen jammer dat je maar 1 scheepje tegelijk kunt besturen, X3 bewijst imho dat dit beter kan. Dit betekkent dus ook dat je zelf mag gaan grinden en dus niet een paar vrachtschepen en route kan zetten oid. Best jammer.

Dat je schip niet "weg" is als je dood gaat vind ik dan weer wel een pluspunt. Dat is de enige reden waarom ik nooit met EVE begonnen ben.
Ja naar mijn mening vind ik dat je gerust wat extra schepen onder je bevel zou mogen hebben. met beetje goede ai en functies zoals bescherm, escorteer, val aan, etc. Zoiets als je met battlezone had, en dan een uitgebreide menustructuur van warzone (functies zoals terug trekken bij x aantal schade).
Interessant. Ik was deze uit het oog verloren. Heb destijds met erg veel plezier de originele jumpgate gespeeld. Grafisch zag het er simpel uit, maar het gevoel van vrijheid was subliem.

De vrijheid van het rondvliegen en bijvoorbeeld naar oude artifacts gaan jagen in een bepaalde sector, dan weer gaan handelen, dan weer combat opzoeken. Erg leuk. Ik herinner me vooral de momenten dat we grote gevechten met een andere factie aangingen en ik dan in een klein scout scheepje als een van de eerste door de jumpgate heen sprong om dan over teamspeak iedereen bij te praten over welke schepen en hoeveel er te wachten stonden terwijl ik als een gek de honderden schoten probeerde te ontwijken die er op me af gevuurd werden... Good times...

Grootste nadeel waren de spelverziekers, je kon nl. best worden neergeschoten, ook zonder pvp flag. De agressor kreeg dan een bounty op zijn naam, maar dat maakte de grievers niet veel uit... Hopelijk is dat nu anders.

Anyway, zeker een interessante game, zeker voor mensen die spellen als wing commander of Elite leuk finden. Joystick is waarschijnlijk wel weer een must, met muis en toetsenbord kon jet het wel shaken en dat zal wel niet heel vele anders zijn deze keer.
Anoniem: 142442 @Tatchi7 mei 2008 15:41
Elite!
O ja! Dat is lang geleden... :D

Ik heb eigenlijk nooit een goede opvolger van Elite gevonden, ik zal deze in de gaten moeten gaan houden!

[Reactie gewijzigd door Anoniem: 142442 op 25 juli 2024 10:47]

Tatchi - ik heb op mmorpg.com al wat developer interviews gelezen. Daaruit komt naar voren dat het besturingssysteem flink onder handen is genomen. Het oude systeem is nog aanwezig, maar standaard zal je op het nieuwe, gebruikersvriendelijkere systeem gezet worden. Hoe dat systeem precies werkt weet ik niet, maar het had iig. wel muis/tobo ondersteuning en voor een game na freelancer verwacht ik toch wel dat dat enigszins zal werken. (anders wordt het tijd om mijn joystick af te stoffen, dit spel lijkt me toch wel cool - heb de originele jumpgate helaas niet veel kunnen spelen)
zullen hier maandelijkse kosten net als WoW aan zitten?
Ja dat was wel de verwachting geloof ik..
Anoniem: 261088 @svenc7 mei 2008 10:16
Hoogst waarschijnlijk wel, om de kosten van servers en maintenance te bekostigen.

Klinkt veelbelovend, vooral het "Player generated quests" systeem is iets waar we volgens mij steeds meer van zullen gaan zien.

Moet zeggen dat de grafische stijl me erg aanspreekt, een beetje "generiek" maar ziet er goed uit.
Anoniem: 111246 9 mei 2008 10:20
In hoeverre kun je dit spel vergelijken met Dark Star One?
Dat begon mij aardig te vervelen na zo'n 30 van die missies.
X-wing Alliance is een erg leuk spel en heb ik ook veel gespeeld, net als zoveel games van die reeks (Xwing, Tie Fighter, Xwing vs. Tie Fighter, etc). Prima games!
Lijkt me niet echt te vergelijken met DSO hoor, dat spel heb ik overigens wel uitgespeeld maar dit is ten eerste een MMO wat DSO niet was, dat was een single player game. En DSO is erg kleinschalig, kleine gevechten en kleine stelsels. Er valt niets te ontdekken.
De gevechten in Jumpgate lijken me veel spannender en interessanter.

Aangezien ik ook fan ben van StarWars X-wing/Tie-fighter games, Battlestar Gallactica, de hele Wing Commander reeks, Freelancer en EVE-Online lijkt me dit spel dan ook 100% voor mij weggelegd :D
Het jammere aan EVE-Online is toch wel het gemis van de arcade actie, het is veel meer gericht op economie, geld verdienen en een machtig man worden. De slagvelden in EVE-Online zijn dan wel weer "EPIC", en dan ook echt GIGANTISCH! Zeer belangrijke handelsroutes en ruimte-stations kunnen vernietigd worden of gekaapt met slagvelden van zoveel man die het tegen elkaar opnemen dat het niet eens meer te overzien is. De economie kan je totaal omzeep helpen, en niet te vergeten dat er maar 1 fullsize Server draait waar ruim 20.000 man zich vrijwel continu op bevinden. Even naar een andere servertje is er niet bij. Dit maakt het veel realistischer alsof het echt een dedicated wereld betreft. het spel gaat ver voorbij aan MMORPG's als WoW en Lotro. Voordat je echter een status bereikt waar je echt wat in te brengen hebt ben je wel wat jaartjes verder en je moet er hard aan werken. Het is keiharde business in EVE-Onine en daarom voor veel mensen ook niet toegankelijk genoeg. Het is en blijft echter wel de beste MMORPG die ik ooit heb gezien, hulde aan de ontwikkelaars. EVE vergt alleen zoveel tijd dat het niet leuk meer is, je kunt rustig een paar maanden gaan wachten tot je eigenijk je skill hebt getrained. Het spel loopt dan ook in een echte 24 uurs tijdsbestek net als in het echt, en Alles duurt ook net zo lang als in het echt wat voor een spel toch wel erg extreem is. Je moet wel een behoorlijke die-hard zijn en je eigen leven totaal aan de kant willen zetten.

Jumpgate Evolution lijkt me dan echter wel super kicke, beetje in Freelancer style Star Wars achtige battle's voeren zoals je dat met X-Wing Alliance destijds ook zo leuk kon doen. Ik heb Freelancer nooit online gespeeld, leek me wat te beperkt. Vond de singleplayer anders wel vermakelijk en het speelde heerlijk weg.

Mjah ik kan niet wachten om weer een fatsoenlijke ruimte shooter te spelen, ik hoop dan ook maar dat dit een goed spel zal worden. Vooralsnog klinkt het goed! ik wacht met smart af

[Reactie gewijzigd door BruT@LysT op 25 juli 2024 10:47]

Nee. Lijkt niet op Earth and Beyond. Het is VEEL meer arcade. Het lijkt idd nog eerder op X-Wing Alliance maar dan MMO.
Hopelijk brengen ze ook een native mac versie uit. Anders wordt het bootcamp maar, dit spel wil ik hebben :D
Helaas mis ik in deze review wat nu eigenlijk de verschillen zijn tov. de orriginele Jumpgate. En dan met name hoe ze de zwakke punten van de vorige versie gaan verbeteren.
Anoniem: 182928 7 mei 2008 12:03
Ziet er leuk uit. Vooral het bestuurbare scheepje is iets wat ik op prijs stel.
Maar ik speel al 5 jaar Eve Online. Ik denk dat ik JGE een tijdje probeer voor de leuk.

@WhiteDog
Dat je schip niet "weg" is als je dood gaat vind ik dan weer wel een pluspunt. Dat is de enige reden waarom ik nooit met EVE begonnen ben.

Dat is nu het aardige aan Eve Online. Dood gaan doet verdomde zeer. Je moet weer een nieuw schip bij elkaar bouwen. etc. Misschien is het spel daarom niet geschikt voor de casual gamer en dat merk je aan de iets oudere leeftijd van de spelers. Een ander groot pluspunt van Eve vind ik de skills die doortrainen ook al ben je niet online. Dan hoef ik tenminste niet online te zijn om mijn character te verbeteren.
Ik denk niet dat ik dit zo leuk ga vinden. Misschien tijdens de downtime van Eve.
Vooral omdat je eigenlijk niets verliest tijdens gevechten vind ik een min punt.
Plus is wel weer de ondersteuning van een joystick.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.