Inleiding
Samengevat
De AG8 van Sony is een schitterende oled-tv waarbij het geluid uit het scherm komt. Het ontwerp is strak en doordat er geen koelsleuven aan de achterkant zitten, kan de tv dicht tegen een muur worden opgehangen. De beeldkwaliteit is zeer goed, zoals we van oled-tv's gewend zijn. Ook de hdr-weergave is erg goed. Alleen bij Sony kun je oled-tv's krijgen waarbij het geluid uit het scherm komt, maar daar staat wel een hoge aanschafprijs tegenover.
Eindoordeel
Twee jaar geleden introduceerde Sony de eerste televisie waarbij het beeldpaneel werd gebruikt om geluid weer te geven: de A1. Vooral als je mensen op tv ziet praten, komt het veel natuurlijker over als het geluid daadwerkelijk uit het scherm komt. Deze techniek, die door Sony Acoustic Surface Audio wordt genoemd, kan alleen worden toegepast bij oledschermen. Deze zijn namelijk heel dun, wegen weinig en kunnen enigszins worden gebogen. De televisie in deze review, de AG8, maakt ook gebruik van deze technologie voor het geluid, waardoor de ontwerpers voor een zeer strak design konden gaan.
/i/2003203754.jpeg?f=imagenormal)
Het gebruikte oledpaneel, dat bij ons testmodel een diagonaal van 55" heeft, is afkomstig van LG en is geschikt om 4k en hdr weer te geven. Dat kan in de formaten hlg, hdr10 en Dolby Vision. Zoals gebruikelijk bij de wat duurdere Sony-televisies draait de AG8 op Googles Android tv versie 8 Oreo. De meegeleverde afstandsbediening is voorzien van een microfoon voor gebruik met Googles spraakassistent. Ons 55"-testmodel kostte op het moment van schrijven zo'n 1600 euro; de grotere 65"-versie stond voor ongeveer 2300 euro in de Pricewatch.
Uiterlijk en aansluitingen
Het uiterlijk van de AG8 is heel strak doordat het scherm zowat de hele voorkant beslaat. Onder het beeldpaneel zit een 7mm smal randje waarop, aan de linkerkant, een bescheiden Sony-logo is afgebeeld. De letters hiervan zijn grijs, waardoor het logo van een afstandje nauwelijks opvalt. Rondom loopt een 3mm dunne, afgeronde bezel van zwart glimmend plastic, een materiaal dat naar ons idee meestal wat goedkoop oogt. In dit geval vinden we het er prima uitzien, doordat het maar een dun randje is waarbij je alleen van dichtbij kunt zien dat het van plastic is gemaakt.
Het oledpaneel zelf is superdun, waardoor de televisie bovenaan slechts 5mm dik is. De behuizing is onderaan een stuk dikker doordat de aansluitingen en elektronica erin zijn ondergebracht. Toch heeft Sony de dikte beperkt weten te houden. Op het dikste punt is de kast 5cm diep. Doordat er aan de achterkant geen koelsleuven zijn, kan de AG8 strak tegen een muur worden gehangen.
De voet is van metaal gemaakt en afgewerkt met een mooie, matzwarte coating. Hij kan op twee manieren aan de kast worden bevestigd. In de normale stand is de afstand tussen de onderkant van het scherm en het tv-meubel slechts anderhalve centimeter. Dat ziet er strak uit, maar als je gebruik wil maken van een soundbar, heb je een probleem, want die past zo natuurlijk niet onder de televisie. Door de voet honderdtachtig graden gedraaid aan te tv te schroeven, komt de tv veel hoger te staan, zodat er ruimte voor een soundbar ontstaat.
Aansluitingen
Doordat Sony alle aansluitingen onder een hoek van negentig graden heeft geplaatst, hoef je geen speciale kabels met haakse stekkers te kopen als je de AG8 aan de muur wil ophangen. Aan de, vanaf de voorkant gezien, linkerkant treffen we de volgende aansluitingen: bovenaan een CI+-slot en daaronder een 3,5mm-aansluiting voor analoge video in composietformaat met stereoaudio. Hierbij heb je dus een verloopkabeltje nodig om naar de gebruikelijkere tulpconnectors te gaan, maar Sony levert dit niet mee. Daaronder zit een 3,5mm-, analoge audio-uitgang die ook voor een koptelefoon kan worden gebruikt. Ook zitten er twee usb-aansluitingen en een hdmi-ingang.
Aan de achterkant treffen we onderaan aansluitingen voor kabel of Digitenne en twee f-connectors voor satelliet. Er zijn een netwerkaansluiting en een toslink- digitale audio-uitgang. Daarnaast zitten nog eens drie hdmi-ingangen, waarvan de middelste beschikt over een audio return channel. Daar weer naast is er nog een usb-aansluiting voor een harde schijf, waamee programma's kunnen worden opgenomen. De kabels kunnen vanaf deze aansluitingen netjes worden weggewerkt door middel van kabelgootjes in de voet.
Android TV en afstandsbediening
De Sony AG8 draait op Android TV versie 8.0 Oreo van Google. Zoals bij alle televisies die op Android TV draaien, is gebruikgemaakt van een goedkope soc van MediaTek. In dit geval de MT5891, die is voorzien van vier Cortex-A53 ARM-cpu-cores. Hij heeft 2GB ram en er is 8GB flashopslag. Hiervan is ongeveer 6,7GB vrij te gebruiken en in te zetten voor het installeren van apps. De soc bevat een Mali T860-gpu, die van twee cores is voorzien.
Helaas is er nog altijd geen televisie te koop met een interface die daadwerkelijk in de volledige uhd-resolutie van 3840x2160 pixels wordt gerenderd. Het beeld van de interface wordt door de soc op 1920x1080 pixels uitgestuurd om vervolgens te worden opgeschaald naar de resolutie van het oledpaneel. Hierdoor ziet de interface er wat minder scherp uit; vooral tekst oogt een beetje korrelig. Hier valt prima mee te leven, maar we vinden het hoog tijd dat de fabrikanten overschakelen op 4k voor de interface.
Sony heeft de standaard look and feel van Android TV niet al te veel aangepast; slechts zaken zoals iconen van externe ingangen en de overlay hebben een eigen Sony-ontwerp meegekregen. Ook de elektronische programmagids is de standaardversie van Google. Hierbij wordt het huidige programma niet als inzet in een hoek getoond, maar onder de programmagegevens. Hierdoor kun je het minder goed blijven volgen tijdens het opzoeken van programma-informatie.
Afstandsbediening
De meegeleverde afstandsbediening is aan de bovenkant uit een stuk gemaakt, waardoor hij veel beter tegen gemorste vloeistoffen kan dan exemplaren die afzonderlijke knoppen hebben. Om dezelfde reden heeft de onderkant geen los batterijklepje, maar kan hij in zijn geheel worden verwijderd. Door de afgeronde onderkant ligt hij prettig in de hand en door de duidelijke lay-out van de toetsen werkt hij ook nog eens prettig.
Het 23 centimeter lange apparaatje wordt gevoed door twee AAA-batterijen, waarmee het totale gewicht op zo'n 140 gram uitkomt. Er is een ingebouwde microfoon voor spraakopdrachten door middel van de Assistent van Google. De spraakzoekfunctie is handig om content te zoeken op bijvoorbeeld YouTube en Netflix, maar soms duurt het wat lang voordat het microfoonledje oplicht om aan te geven dat je kunt beginnen met spreken. Op dat vlak zou de software nog wel wat beter kunnen dus.
Inputlag en chroma subsampling
Wie in het bezit is van een gameconsole, heeft baat bij een tv met een zo laag mogelijke inputlag. Als enige televisiefabrikant die ook consoles produceert, liep Sony tot enkele jaren geleden duidelijk voor op de concurrentie wat inputlag betreft. De andere fabrikanten hebben gelukkig ook doorgekregen dat televisies veel worden gebruikt voor games. In de afgelopen jaren hebben we de inputlag dan ook bij alle grote televisiefabrikanten gestaag zien afnemen. Helaas zien we de laatste jaren bij Sony geen progressie meer op het gebied van inputlag, waardoor de Koreaanse tv-merken nu duidelijk beter scoren op dit vlak.
Voor het meten van de inputlag gebruiken we lagtesters van Leo Bodnar. Bij het meten van 1080p60-beelden in de spelmodus gaf de tester 47ms aan. Bij het weergeven van 2160p60-beelden maten we 31ms. Het maakt voor de inputlag niet uit of er sdr- of hdr-beelden worden weergegeven. De beste televisies van dit moment komen inmiddels rond de 15ms uit. De inputlag van de AG8 is dus ronduit slecht te noemen. Een enkel frame duurt bij 60fps 16,7ms, waardoor de beelden die je op de AG8 te zien krijgt, bijna drie frames achterlopen.
Chroma subsampling
Het menselijk oog is veel beter in het waarnemen van kleine helderheidsverschillen dan van kleurdetail. Deze eigenschap wordt al sinds de begintijd van kleurentelevisie gebruikt om bandbreedte te besparen. Ook nu nog maken alle codecs die worden gebruikt voor videodistributie, gebruik van chroma subsampling, waarbij voor de kleurinformatie een lagere resolutie wordt gebruikt dan voor de helderheid. Ook uhd-tv's maken vrijwel allemaal gebruik van chroma subsampling om bandbreedte te besparen bij de interne verwerking van 2160p60-beelden.
Bij het kijken naar video heb je daar geen last van, maar als je de tv inzet als monitor bij een pc of als je in het bezit bent van een gameconsole die 2160p60-beelden genereert, krijg je kleurartefacten te zien in het beeld. Bijvoorbeeld bij kleine, zwarte letters op een witte ondergrond zie je dan valse kleuren bij pixels die kleurloos horen te zijn. Bij de Sony AG8 kun je de volledige kleurresolutie behouden door in het menu te navigeren naar 'Externe ingangen' > 'Indeling HDMI-signaal'. Hier kun je bij alle vier de hdmi-ingangen kiezen voor 'Verbeterde indeling'. Hierna worden 2160p60-beelden in hun volle glorie vertoond.
Energiegebruik en geluid
Hoewel zwarte pixels bij oledtelevisies geheel worden uitgeschakeld en dus ook geen energie gebruiken, behoren deze toestellen niet tot de zuinigste van dit moment. Dat zie je terug in het energielabel; de Sony AG8 heeft, net als de meeste andere oled-tv's, een B-label. Toch valt het relatief hoge verbruik niet geheel aan de gebruikte techniek te wijten, want de oledmodellen van LG hebben een A-label. Dat is dus wat beter, maar als je voor de zuinigste televisies van dit moment gaat, kom je gek genoeg uit bij lcd-tv's zonder een full array local dimming-backlight. Er wordt bij dit soort televisies energie verspild bij het weergeven van zwart, omdat de backlight altijd het complete scherm verlicht. Doordat ledbacklights erg zuinig met energie omspringen, kunnen ze gemiddeld toch zuiniger zijn dan oledtelevisies.
Afgesteld op een helderheid van 250cd/m², helder genoeg voor een kijkruimte met redelijk wat omgevingslicht, gebruikt de AG8 zo'n 128W aan elektrische energie. Als we de helderheid afstellen op 120cd/m², de helderheid waarmee je 's avonds met weinig licht in de kamer nog een redelijk beeld hebt, zakt het verbruik naar 88W. De AG8 is uitgerust met een omgevingslichtsensor, waarmee de helderheid automatisch kan worden aangepast aan de lichtsituatie in je kamer.
Geluid
De oledtelevisies van Sony onderscheiden zich van die van andere merken door het Acoustic Surface-audiosysteem. Dit systeem, dat op de A1 werd geïntroduceerd, gebruikt het oledpaneel zelf om geluid op te wekken. De werking is vergelijkbaar met die van conventionele luidsprekers, namelijk door middel van spreekspoelen die in een magnetisch veld bewegen. Ze zijn echter niet gemonteerd op een papieren of kunststoffen luidsprekerconus, maar gelijmd achter op het oledpaneel, dat hierdoor in trilling wordt gebracht. Om te voorkomen dat je het paneel ziet trillen, worden de lage tonen door conventionele woofers aan de onderkant van de tv opgewekt.
Sony heeft gebruikgemaakt van ovale woofers aan de onderkant, zodat de AG8 strak tegen een muur te monteren is. De twee basluidsprekers kunnen maximaal tien watt vermogen leveren en dat geldt ook voor de twee schermkanalen. Hiermee komt het totaal op 40W; ruim voldoende voor normaal televisie kijken, maar voor liefhebbers van films, series en concerten schiet vooral de basweergave een beetje tekort.
Het is goed dat de voet andersom op de tv gemonteerd kan worden, waarbij het scherm hoger boven het tv-meubel komt te staan. Hierdoor ontstaat ruimte voor een soundbar. Het is alleen niet mogelijk om de AG8 in te zetten als het centerkanaal in een surroundluidsprekeropstelling, zoals dat met de AG9 wel kan. Je hebt dus geen schermgeluid meer als je de tv met externe luidsprekers combineert. Dat is jammer, want als er pratende mensen op het scherm te zien zijn, komt het erg natuurlijk over dat de stemmen daadwerkelijk uit het scherm komen.
Beeldverwerking
Als alle televisies het beeld zouden weergegeven zoals het bedoeld was, zouden er helemaal geen grote verschillen te zien zijn; zeker niet als de televisies dezelfde schermtechniek gebruiken. Als je echter in een winkel naar een rij televisies kijkt die allemaal hetzelfde beeld weergeven, dan zijn er flinke verschillen te zien. Dat komt doordat televisiefabrikanten zich van de concurrentie proberen te onderscheiden door het toepassen van allerlei 'beeldverbeteraars'. De gemiddelde consument zal immers bij een directe vergelijking tussen televisies vaak kiezen voor de tv met het helderste, kleurrijkste, scherpste of contrastrijkste beeld.
Als je een tv hebt aangeschaft, doe je er dan ook goed aan om het menu in te duiken en al deze algoritmes uit te schakelen. Als je echter bij een recente Sony-tv als de AG8 alles uitzet, krijg je een vrij donker beeld te zien. Dat komt door de instelling Piekverlichting. Als deze uitstaat en je kijkt naar sdr-beelden, krijg je slechts 100cd/m² aan helderheid te zien. Dat is de exacte waarde waarop professionele schermen die bij het graden van beelden worden gebruikt, moeten worden afgesteld. Dit soort monitoren worden echter bekeken in een volledig verduisterde ruimte. Afhankelijk van het omgevingslicht bij je thuis heb je flink meer helderheid nodig voor een mooi beeld en moet je Piekverlichting dus op Laag, Midden of Hoog zetten.
Door Piekverlichting te gebruiken ben je strikt genomen sdr-beelden aan het aanpassen in de richting van hdr, doordat je het dynamisch bereik groter maakt, maar dit is iets wat elke tv die meer dan 100cd/m² kan weergeven, altijd al deed. Het beeld ziet er dan ook doodnormaal uit als je het aanzet. Ook als je naar hdr-beelden kijkt met Piekverlichting uit, krijg je een gereduceerde maximale helderheid te zien. We weten niet waarom Sony ervoor heeft gekozen om het dynamisch bereik op deze manier in stappen te regelen. Als je het eenmaal weet, werkt het prima, maar erg duidelijk voor de gebruiker vinden we het in ieder geval niet.
Met de functie 'Vloeiende gradatie' kun je op Sony-televisies colourbanding in het beeld tegengaan. Het is zeer effectief en als je slecht beeldmateriaal bekijkt, komt het goed van pas. Als je het toepast op goed beeldmateriaal, gaan er echter subtiele details in het beeld verloren. Dit geldt ook voor de twee ruisonderdrukkers 'Digitaal ruis verminderen' en 'Willekeurige ruis verminderen'. Ze werken allebei goed, maar hebben moeite met het onderscheid tussen ruis en subtiele details.
Je kunt beweging in beeld er soepeler en scherper uit laten zien door middel van beeldinterpolatie. Bij Sony heet deze functie Motionflow en als je het gebruikt bij filmbeelden die op een lage framerate zijn gemaakt, kun je last krijgen van het soap-opera-effect. Daar is niet iedereen even gevoelig voor, maar los daarvan veroorzaken interpolatiealgoritmen altijd fouten in het beeld. Vooral bij complexe scènes, waarbij objecten in beeld achter andere vandaan komen, is perfect interpoleren eigenlijk onmogelijk en gaat elke televisie artefacten vertonen. Toch kan Motionflow van pas komen bij het bekijken van snelle actiebeelden, zoals bij sport. In de stand Gebruiker kun je namelijk de beeldinterpolatie uitzetten door Soepelheid op de laagste stand te zetten. Vervolgens kun je met Helderheid op Hoog 'black frame insertion' aanzetten, waarna snel bewegende beelden duidelijk scherper worden weergegeven ten koste van wat helderheid. Helaas is in deze stand ook goed te zien dat het beeld knippert, waardoor het duidelijk minder ontspannen kijkt.
Beeldeigenschappen
Dat oledpanelen een aantal belangrijke voordelen bieden ten opzichte van lcd's, zien we op deze pagina. Om te beginnen zijn de kijkhoeken veel beter. Dit hebben we in beeld gebracht door twee foto's te maken. De linkerfoto is recht van voren genomen en de rechter is, met identieke belichting, genomen onder een hoek van vijfenveertig graden.
Bij een televisie met lcd krijg je onder een hoek meestal een beeld te zien met een lagere helderheid, minder contrast en minder intense kleuren. Bij oled is het verschil veel kleiner. Het beeld is onder een hoek nagenoeg even helder, het contrast is nog steeds groot en de kleurverzadiging neemt niet af. Er is een klein verschil in kleurtemperatuur, maar dit valt in de praktijk alleen op als je er speciaal op gaat letten.
Ook de uniformiteit van het beeld is bij oled erg goed. Het licht van de backlight is bij een lcd bijna nooit perfect over het scherm verdeeld en er zijn altijd wel plekken in het beeld te zien die wat minder fel zijn verlicht. Omdat er bij oled geen backlight nodig is, zijn er nauwelijks verschillen in helderheid te zien.
De weergave van zwart is bij oledtevisies perfect. Doordat de individuele pixels geheel kunnen worden uitgeschakeld, komt er bij het weergeven van zwart geen licht uit het scherm. Op dit punt valt er dus geen enkele winst meer te behalen.
Metingen en hdr
Doordat oledschermen zwart perfect kunnen weergeven, komt de contrastverhouding altijd uit op 1:∞, oftewel een oneindig grote verhouding. Dit perfecte contrast wordt in de praktijk alleen gehaald in een totaal verduisterde ruimte, doordat reflecties in beeld de zwartweergave negatief beïnvloeden. Dat geldt overigens niet alleen voor oledtelevisies. Het scherm is voorzien van een polarisatiefilter om reflecties tegen te gaan. Dit werkt goed, maar sterke lichtbronnen in de kijkruimte veroorzaken wel degelijk reflecties in beeld.
We hebben de prestaties van de AG8 gemeten met onze SpectraCal C6-colorimeter, die we in CalMAN hebben voorzien van een meterprofiel door middel van een X-Rite i1Pro 2-spectrometer. Van alle beeldpresets levert Bioscoop Thuis de nauwkeurigste weergave op.

Het scherm is een tikkeltje te blauw, maar de afwijking is klein. De gemiddelde ΔΕ2000 komt uit op 2,6. Een dergelijke afwijking valt met het blote oog niet op. Ook het gammaverloop is voorbeeldig, waardoor er nauwelijks details in beeld verloren gaan. Een zeer net resultaat dus.

Ook de meting van de primaire en secundaire kleuren levert een net resultaat op. De afwijkingen zijn klein, al valt hier op dat wit, cyaan en magenta een tikje te veel naar blauw neigen. Erg zichtbaar zal het verschil niet zijn, maar met een kalibratie is het eventueel weg te krijgen.
Hdr
De AF8 kan hdr weergeven in de formaten hdr10, hlg en Dolby Vision, waarmee de belangrijkste formaten van dit moment allemaal worden ondersteund. Er is geen ondersteuning voor hdr10+, een formaat dat net als Dolby Vision in dynamische metadata voorziet. Dit is geen ramp, want hdr10+-beelden kunnen gewoon worden weergegeven, met een groot dynamisch bereik doordat kan worden teruggevallen op de hdr10-standaard.
Hdr-beelden op de AG8 zien er fantastisch uit dankzij het enorme contrast van het oledscherm. Voor het beste hdr-effect kun je beter in een zo donker mogelijke kamer kijken. Als je ogen eenmaal aan het donker gewend zijn, zien de heldere delen van het scherm er zeer fel uit, maar dit effect neemt, door de relatief lage maximale helderheid van de oledtechniek, sterk af bij meer omgevingslicht. Gewone sdr-beelden zier er overigens bij wat meer licht ook prima uit.

Televisies met een oledpaneel zijn uitgerust met een automatic brightness limiter, die de hoeveelheid stroom die het paneel trekt, beperkt bij de weergave van zeer heldere beelden. Hierboven zie je hoe de helderheid steeds verder afneemt als er een groter wit vlak moet worden weergegeven. Bij een vlak van 10 procent komt er 617cd/m² uit het scherm, bij 25 procent nog maar 445cd/m² en bij een volledig wit scherm daalt de helderheid tot rond de 167cd/m², waardoor het beeld er een beetje grijs uit begint te zien. Doordat de abl z'n werk zeer snel doet, merk je er over het algemeen niets van als je naar normale beelden kijkt.
Ook bij het weergeven van hdr-beelden levert de beeldmodus Bioscoop Thuis de beste resultaten op. De afwijkingen drukken we bij het meten niet meer uit in ΔΕ2000, maar in plaats daarvan gebruiken we voor hdr ΔΕICtCp. Dit is omdat ΔΕ2000 nooit ontworpen was om afwijkingen van, licht uitstralende, beeldschermen uit te drukken en er bij de hogere helderheden grote afwijkingen optreden. Meer over dit onderwerp lees je hier en hier.
Bij het weergeven moeten hdr-beeldschermen helderheidspieken die boven het maximaal mogelijke liggen, afkappen en weergeven met de piekhelderheid van het scherm zelf. Daarbij gaan dus details in de hooglichten verloren. Om wat meer detail in de helderste delen van het scherm te behouden, passen de televisiefabrikanten een bepaalde mate van roll-off toe bij het knikpunt in de electro-optical transfer function. Dat is de functie, vergelijkbaar met gamma bij sdr-beelden, die bepaalt hoe fel een bepaalde signaalwaarde daadwerkelijk moet worden weergegeven.

Door deze roll-off van de helderheid ontstaan er wat grotere afwijkingen rond het kantelpunt. Dit zie je terug in de middelste grafiek. Met een gemiddelde ΔΕICtCp van 3,7 zijn de afwijkingen met het blote oog net zichtbaar, maar ernstig is het zeker niet. In de bovenste grafiek zie je de afwijkingen waarbij de helderheidsfout buiten beschouwing is gelaten. Door de schaal van de grafiek lijken deze afwijkingen flink, maar het tegendeel is waar; er is een zeer kleine kleurafwijking, wat resulteert in een gemiddelde ΔΕICtCp van slechts 1,3. Al met al is de AG8 in de fabriek dus heel nauwkeurig afgesteld en is een kalibratie niet nodig voor een zo goed als perfecte weergave.
Conclusie
Sony's AG8 is een prachtige tv met een strak uiterlijk en een zeer goede beeldkwaliteit. Doordat de tv erg plat is en er geen koelsleuven aan de achterkant zitten, kan hij zeer strak tegen een muur worden opgehangen. Dankzij het oledpaneel beschikt deze tv over een zeer goed contrast, heel goede kijkhoeken en een schitterende kleurweergave. Ook de weergave van hdr is erg goed. Dat kan in de formaten Dolby Vision, hlg en hdr10. Dat hdr10+ niet wordt ondersteund, vinden we geen groot minpunt omdat dit geen heel populair formaat is en bovendien kan op hdr10 worden teruggevallen.
Dankzij Sony's unieke audiosysteem, waarbij het oledpaneel in trilling wordt gebracht, komt het geluid daadwerkelijk uit het scherm. Dat klinkt, vooral als er pratende mensen in beeld te zien zijn, zeer natuurlijk. Mocht je het ingebouwde audiosysteem niet goed genoeg vinden, bijvoorbeeld omdat je een indrukwekkendere laagweergave wenst, kun je de voet andersom monteren, zodat de tv hoger boven het tv-meubel komt te staan en er ruimte is voor een soundbar onder het scherm.
De voor gamers belangrijke inputlag is bij deze tv niet goed voor elkaar en Sony is op dit vlak voorbijgestreefd door de Koreaanse televisiefabrikanten. Dat is opvallend, want Sony is nog altijd de succesvolste gameconsolefabrikant. De AG8 is duurder dan vergelijkbare modellen van de concurrentie. Of je dit prijsverschil ervoor over moet hebben, zal vooral afhangen van het audiosysteem, want alleen Sony biedt geluid uit het scherm. Wat beeldkwaliteit betreft ontlopen de oledmodellen van de verschillende fabrikanten elkaar niet veel.
Eindoordeel