Door Tom Rosens

Redacteur

Mario Party 8: Feest met de Wii-controller

05-07-2007 • 12:22

35

Multipage-opmaak

Inleiding

Nintendo Wii gameBlijft Nintendo met de release van het achtste deel uit de Mario Party-reeks veilig op de gebaande paden? Tweakers.net onderzocht of de Wii-versie van het spel iets nieuws te bieden heeft, of dat alleen de boekhouders van Nintendo reden voor een feestje hebben.

Hudson Soft bracht in 1999 de eerste Mario Party op de Nintendo 64 uit, en sindsdien is er niet veel veranderd aan de franchise. Een goed concept hoeft natuurlijk niet omgegooid te worden, maar de spelreeks begint toch sporen van ouderdom te vertonen. Laten we eerst Mario's partytent binnengaan en kijken wat de besnorde loodgieter ons aan vermaak biedt. Het keuzemenu wat de speler voorgeschoteld krijgt bestaat uit een grote circustent, met enkele kleinere tenten eromheen. In de grootste tent kan het hoofdspel gespeeld worden, de Extra Zone biedt een aantal aanvullende minigames die ook met eigen ontworpen karakters, de Mii-figuurtjes, te spelen zijn. De Fun Bazaar bevat onder andere vrij te spelen minigames en digitale figuurtjes die verzameld kunnen worden. Verder zijn er nog tenten om bijvoorbeeld losse minigames te spelen.

Mario Party 8 - Lasso werpen

* Investeren in hotels

Door het grote succes van de Wii en de nieuwe doelgroepen die Nintendo aanboort, is er een grote kans dat mensen voor het eerst kennis maken met Mario Party. Het spel combineert een ouderwets bordspel met korte spelletjes die soms gebaseerd zijn op vaardigheid en soms op geluk. Met een figuur uit het Mario-universum beweegt de speler zich met drie anderen over virtuele speelborden. De drie anderen kunnen zowel door de computer bestuurd worden als door vrienden van vlees en bloed. Elke ronde gooien spelers met een virtuele dobbelsteen om zich te verplaatsen op een van de zes speelborden. Na elke ronde wordt er een minigame gespeeld. De spelers strijden uiteindelijk om het grootste aantal behaalde sterren. Hoe de speler aan een ster komt hangt van het type speelbord af, maar de munten die gaandeweg verdiend kunnen worden hebben hier altijd invloed op. Vaak liggen er sterren op bepaalde plaatsen op het speelbord, maar een bord als Tycoon Town wijkt hier heerlijk van af. Spelers kunnen munten investeren in de hotels op het speelbord, en wie de meeste munten investeert wordt eigenaar van het hotel en krijgt een of meerdere sterren. Gaat er iemand over het hoogste aantal munten heen dan zet hij het hotel op zijn naam en neemt de sterren weg bij de vorige eigenaar. Speelborden zijn dit keer geheel in 3d weergegeven waardoor spelers meer het idee hebben zich door een spelwereld te bewegen dan over een speelbord.

Mario Party 8 - Schieten

Gameplay en graphics

* Minigames

De minigames zijn nog steeds een mengeling van vaardigheidsspelletjes en spellen waarbij het draait om puur geluk. Waar spelers vroeger zo snel en vaak mogelijk op een knop moesten drukken, moeten zij nu daadwerkelijk de bijpassende bewegingen maken. Zo werden we bijvoorbeeld echte cowboys, met de wiimote al zwaaiend boven ons hoofd alsof het een lasso was, om daarna te mikken op een bewegend doel. We sloegen honkballen weg, gooiden sneeuwballen en gingen touwtje springen. Het leek wel een standaard vrijdagmiddag op de redactie.

Mario Party 8 - Sneeuwballen gooien

De controller wordt op verschillende manieren ingezet voor de spellen. Zo houdt de speler bij de racegames de controller overdwars vast. Het is vreemd dat de wiimote niet altijd op de meest logische manier ingezet wordt. Zo is er een bowling game waarbij we natuurlijk meteen gingen vergelijken met Wii-Sports. Helaas werkt het hier totaal anders: als de speler een beweging omhoog maakt vliegt de bowling bal over de baan, zonder dat de argeloze gamer ook maar enig idee heeft dat hij hier invloed op had. De vierpuntstoets wordt soms ook gebruikt op momenten dat de bewegingsgevoelige controller logischer was. In de totaal 65 minigames kunnen we constateren dat de meeste erg leuk zijn en werken zoals de speler dat ook zou verwachten. De Wii-controller zorgt gelukkig wel voor vernieuwing in de spelreeks, die hier niet om bekend staat. Mario Party 6 probeerde te vernieuwen door enkele minigames te besturen met stemcommando's, maar dit voelde meer als grappig extraatje dan als serieus game-element. Een nieuwe toevoeging is in de Extra Zone te vinden. Hier kan de speler aanvullende games spelen met een van de veertien te kiezen karakters uit de Mario-wereld, maar ook met een Mii-karakter. Het is een leuke toevoeging, maar was pas echt zinvol geweest als die mogelijkheid in het gehele spel had gezeten, en niet alleen in de Extra Zone.

Mario Party 8 - Speelbord

Het spel moet eigenlijk niet alleen gespeeld worden, de lol zit in het samen spelen en dan het liefst met vier mensen tegelijk. Elk karakter dat door de computer bestuurd wordt, maakt het minder leuk. Net als in de vorige delen nemen de door de computer bestuurde karakters uitvoerig de tijd om over het bord te lopen, na te denken en hun munten te besteden in een winkeltje op het speelbord. We hadden dit liever versneld gezien, want het kortste potje van tien beurten duurt toch nog steeds een dik uur. Omdat het samen spelen zo belangrijk is, schreeuwt Mario Party gewoon om een online modus. Toch levert Hudson een spel af zonder deze optie en dat is een gemiste kans.

* Graphics

Op het eerste gezicht lijkt het spel breedbeeld te bieden, maar schijn bedriegt. Hudson heeft zich er makkelijk vanaf gemaakt door het 4:3 beeld te voorzien van een kleurige achtergrond aan weerszijden om hiermee een 16:9 breedbeeld scherm te vullen. Waar wij echter meer moeite mee hadden was de GameCube-look die van het spel afstraalde. De Wii is natuurlijk geen PlayStation 3 of Xbox 360, maar dat wil nog niet zeggen dat gamers tevreden zijn met opgepoetste GameCube-graphics. De muziek en geluiden zijn gelijk aan vorige delen en ook is er opnieuw gekozen om niet gebruik te maken van stemmen in het spel, maar alleen wat losse kreten van elk figuurtje. Waarschijnlijk kiest Hudson liever de veilige bekende weg, en misschien is het maar beter dat we Mario, Wario en Toad niet hele verhalen horen afsteken.

Mario Party 8 - Racen

Conclusie

Donkey KongMario Party 8 is alleen leuk met vrienden of familie. De Wii-controller zorgt ervoor dat de minigames voor het eerst sinds tijden weer nieuw aanvoelen en bovendien valt er genoeg te lachen met de soms vreemde bewegingen die de speler moet maken. De nieuwe speelborden zijn sterk en vooral Tycoon Town is een goede aanvulling. Ontwikkelaar Hudson Soft had de game er grafisch beter uit moeten laten zien, want ondanks dat het bij de Wii niet om het grafische aspect draait, wil dat nog niet zeggen dat er weggekomen kan worden met GameCube-graphics en het ontbreken van breedbeeldondersteuning. Ook het gemis van een online-modus mag Hudson zwaar aangerekend worden. Hierdoor zou de game ook tegen anderen te spelen zijn indien er even geen vrienden in de buurt zijn. Hudson doet er verstandig aan om de franchise eens goed onder handen te nemen, want een Mario Party 9 die nogmaals hetzelfde doet als dit deel kan wel eens een feestje worden zonder feestgangers.

Minpunten
- geen online modus
- geen breedbeeld
- grafisch gelijk aan de GameCube

Pluspunten
+ de Wiimote maakt de minigames leuker
+ leuke speelborden

Cijfer: 7

TitelMario Party 8
Mario Party 8 - boxart
PlatformNintendo Wii
UitgeverNintendo
OntwikkelaarHudson Soft
Releasedatum21 juni 2007

Reacties (35)

35
35
12
8
1
9
Wijzig sortering
Mooie review,

ik heb het spel nu al een weekje en het is erg vermakelijk. Online leek mij ook super leuk, maar ik vind het toch een lastig idee aangezien de game erg lang duurt en mensen online nog al afhaken, het is natuurlijk niet als Counter Strike dat je gewoon lekker kan aanschuiven...

@sobani
Alle minigames volgens mij speelbaar zonder het bordspel (mits je ze hebt vrij gespeeld). Je kan de tekstspeed op fast zetten, hierdoor zal de tekst direct op het scherm verschijnen en kan je het ook direct weg klikken. Je kan ook CPU games uitzetten, als hij dan dus een singleplayer game moet spelen slaat hij de game over. EN je kan aangeven dat je games wilt spelen ZONDER eerst de uitleg ;). Op die manier gaat het spel al een stuk sneller en voor je het weet heb je dan 30 rondjes gespeeld :D
Leuk om na jaren weer eens een game review te lezen, heb alleen niet het idee dat 1 zo'n review een beetje verloren gaat op een toch voornamelijk hardware gerelateerde site.

Of is dit het begin van veel meer reviews? Zou op zich leuk zijn.
Het lijkt erop dat T.Net zich met de invoering van de channels ook wil verbreden.
We houden voorlopig gewoon http://life.tweakers.net/archieven/cat/207/reviews/ in de gaten en zien wel wat er van komt :)
AuteurAnoniem: 206413 @[Roland]5 juli 2007 13:18
Er komt nog veel meer in de toekomst. Overigens hadden we deze week ook deze review http://life.tweakers.net/reviews/701
Heb enkele weken terug een Wii gekocht met het zicht op het wat laten sudderen van de oorlog tussen xbox360 en ps3. Momenteel vind ik de Wii de meest originele game console dat er momenteel op de markt is verschenen. Onder meer MarioParty8 was een van de games die ik direct erbij heb gekocht.

Het veschil met andere game consoles is dat de Wii vooral op het sociale aspect mikt van gamen. Familie en vrienden rond de tv krijgen en uren lachen en plezier verschaffen. Eerst twijfelde ik een beetje aan mijn "tussen" aankoop, maar achteraf bekeken moet ik toegeven dat ik al ettelijke uren plezier aan het sociaal gamen heb gehad.

De Wii is toegankelijk door zijn mini-games daar waar Xbox360 en PS3 meer moeite moeten doen om mensen te overhalen die geen interesse hebben in games. Hier komt de Wii-controller om de hoek kijken. Deze maakt dat mensen makkelijk en meer natuurlijk kunnen gamen. Je doet de beweging en je bent vertrokken met spelen.

Toch moet ik toegeven dat de controllers qua prijs de dooddoener zijn. 2 verschillende delen kopen met ieder een redelijk zwaar prijskaartje doet snel twijfelen. Zolang men de mini-games als doel heeft om groepsvermaak voorop te stellen is de Wii zeker een goede koop. MarioParty8 is een must om de collectie aan te vullen.
In het Youtube tijdperk willen we toch geen tekst-review meer? Maar filmpjes!!! :)

Hier een paar reviews op Youtube:
http://nl.youtube.com/watch?v=_bF7LNUDL1w
http://nl.youtube.com/watch?v=TprTo13Za28

Leuke review! Hopelijk komen er nog (veel) meer Wii reviews!
Wat jullie als minpunten zien, zie ik juist als pluspunten. Breedbeeld is helemaal niet nodig, sterker nog, de verhoudingen 16:10 of 16:9 zijn gewoon raar in de huis- of slaapkamer, het is meer voor bioscopen. Tja, de graphics, het is misschien gewenst dat het er op een nieuwere console beter uitziet, maar ik heb liever dat het spel leuk is en blijft. Hoewel je het niet zou denken, past online juist niet bij dit spel, ik vind het juist leuk om te zien wat de computerkarakters doen en wil dat helemaal niet versneld zien. Een spel wat hierop lijkt en wat vanaf het begin online-opties heeft is een ander verhaal.
Ook het gemis van een online-modus mag Hudson zwaar aangerekend worden. Hierdoor zou de game ook tegen anderen te spelen zijn indien er even geen vrienden in de buurt zijn.
Nee, daar heb je juist de computerkarakters voor.
Zo is er een bowling game waarbij we natuurlijk meteen gingen vergelijken met Wii-Sports. Helaas werkt het hier totaal anders: als de speler een beweging omhoog maakt vliegt de bowling bal over de baan, zonder dat de argeloze gamer ook maar enig idee heeft dat hij hier invloed op had.
Oh dus alles moet er beter uitzien omdat het anders ouderwets is of lijkt, maar de besturing moet wel hetzelfde blijven, ofwel ouderwets.
de verhoudingen 16:10 of 16:9 zijn gewoon raar in de huis- of slaapkamer,
Wake up and smell the lcd's.
16:9 is (eindelijk) nu toch echt wel de standaard, een functie die op zijn minst degelijk aanwezig dient te zijn in een game.
Ik vind het helemaal niet raar dat er een breedbeeld tv in mijn voorkamer staat, als een heel groot deel van de tv programma's breedbeeld is en films al helemaal (anamorphic) breedbeeld zijn.
En in de bioscoop is de verhouding niet 16/9 maar 64/27 ofterwijl 2.35:1.
Nee, daar heb je juist de computerkarakters voor.
Echte tegenstanders zijn altijd leuker dan computerspelers, AI haalt het simpelweg niet bij (de meeste) echte breinen.
Oh dus alles moet er beter uitzien omdat het anders ouderwets is of lijkt, maar de besturing moet wel hetzelfde blijven, ofwel ouderwets.
Daar heeft iedereen het nu ook constant over, gameplay is geen graphics is geen gameplay.
Tetris DS is nog steeds dezelfde gameplay ('ouderwets'), maar daar klaagt niemand over, had het er nog helemaal hetzelfde uitgezien als de eerste versie (zwart-wit etc.) hadden wel meer mensen daar over geklaagd.
Anoniem: 146790 11 juli 2007 22:01
Ik vind hem iets te snel tegenover zijn voorgangers.
Er zijn minder verschillende soorten snoepjes, wat ik jammer vind.
Grafisch ziet het er goed uit, waarom zou dat top kwaliteit moeten zijn, mario party??
Op het laatste van een game zijn er weinig bonussterren
Koopa's "map" vind ik persoonlijk een beetje stom
Enneh, zijn er maar 5 mappen???
Prima review, zeker vaker doen! :)

1 punt van kritiek:
-waarom doorblijven hameren over de graphics? We weten allemaal dat de Wii als console daar niet voor bedoeld is. Daarnaast heeft Mario Party als game er ook geen waarde aan. Deze game valt of staat met gameplay en met dit 8ste deel de implementatie van de wii-mote.

Nu lijkt het met de waardering 7, dat het een middelmatige game is, terwijl de graphics-factor kennelijk is meegewogen.
Anoniem: 221159 @Kurios6 juli 2007 12:51
Het gaat erom dat de graphics van hetzelfde niveau zijn als de GC, terwijl de Wii (veel) beter aan kan.
Mooiere graphics kunnen ook bijdragen aan de gameplay, als is dat secundair. Daarbij blijven graphics altijd een punt van beoordeling, al is de console alleen maar bedoeld om mee te gooien, dat is geen argument.
Graphics kan nooit de gameplay verhogen. Het spelen van een spel wordt namelijk niet anders als de graphics verbeterd. Je kan Tetris spelen met real time raytracing beelden maar het spel blijft hetzelfde. Daarom is gamePLAY wat anders dan graphics. :)
Tetris niet nee, maar een shooter of eender welk first of third person spel, neem nu Oblivion, heeft weldegelijk baat bij zware en gedetailleerde graphics.

Speel eens Oblivion op de laagste grafische settings, en dan op de hoogste, en je merkt wel dat er een verschil is in de ervaring - vloeiendheid van het spel niet meegerekend.
ervaring in hoe het er uit ziet ja, niet in hoe je het spel speelt. Hoe je het spel speelt blijft hetzelfde. De gameplay is dus gelijk, alleen de graphics zijn anders. Dat je dan bijvoorbeeld minder sfeer hebt heeft niks met gameplay te maken.
In sommige shooters kan ik in de war raken door aliasing. Dan denk ik iemand te zien bewegen in de verte, maar dat zijn dan een paar verspringende pixels.
Dit kost me zo af en toe weer een sniperkogel.
In dit geval kunnen betere graphics zeker bijdragen aan de gameplay.
Anoniem: 221159 5 juli 2007 14:50
Misschien zijn ik en mijn vrienden en familie ongeduldig, maar wat is dat Mario Party ongelofelijk traag om te spelen. Elke keer is dat spel weer opnieuw bezig hetzelfde uit te leggen, natuurlijk zonder een manier om dat over te slaan. Je bent langer bezig om een spelletje voor je neus te krijgen dan het daadwerkelijk te spelen.

Schijnbaar vonden de makers het ook geen goed idee als je de minigames zou willen spelen zonder een van die trage bord spellen. Van de paar spellen die we konden vinden waren de meeste niet te spelen met meer dan twee spelers.

Dit spel heeft het nog geen half uur volgehouden in mijn Wii, ondanks dat ik het zo graag wilde hebben.

Ik ben echt blij dat dit spel in de winkel nog te ruilen was. 'T was anders een erg dure onderzetter geworden.
Ik was ook erg ontevreden over de snelheid van Mario Party en toen heeft Nintendo Wario Ware uitgebracht op de Nintendo. Dit is een stuk raarder (op een positieve manier) maar bevat ook heel veel minigames en dit gaat een stuk sneller zonder dat trage bord. Hoop dat er ook een Wii-deel komt die ook net als Mario Party gebruik gaat maken van de Wiimote. Voordeel van Wario Ware was ook dat het spel maar 30 euro kostte bij de lancering. Spel zag er alleen wat eenvoudig uit maar voor 30 euro is dat niet echt een probleem vind ik.
Er is toch al een Wario Ware voor de Wii? Wario Wares: Smooth Moves - http://wii.ign.com/objects/826/826990.html. Erg leuk spel!
100% mee eens. steed maar wachten maakte het er niet beter op... Hadden ze er een skip knop in gebakken dan had ik er nog over na willen denken...
Weet niet hoe ongeduldig je bent, maar 1 minuutje dingen instellen (hoeveel beurten, welk bord etc) om vervolgens 1, 2 of 3 uur achter elkaar te kunnen gamen vind ik niet zo erg (zou voor mij geen rede zijn om de game terug te brengen).

En als je goed had rond gekeken in het spel, dan was je waarschijnlijk wel opgevallen dat je ook de minigames kan spelen zonder het bord erbij (die optie zit er volgens mij al sinds deel 1 in ).

Vind het jammer voor je dat je de game niet wat meer hebt bekeken, dan had je er misschien wel uren/dagen/weken/maanden/jaren plezier van kunnen hebben.

Bij mij thuis is het tegenwoordig weer elk weekend een avondje party'n met vrieden.

PS. de filmpje/pauzes zijn een goed moment om je bier te nuttigen of je snack te eten. Spel is gewoon met dat idee gemaakt ;) .

[Reactie gewijzigd door Erik070 op 23 juli 2024 17:08]

Anoniem: 48656 5 juli 2007 12:36
Ik heb deze gespeeld en het is zeker fun. Vooral de minigames zijn erg leuk om te doen. Het roeien met 2 Wii spelers is echt te grappig om te doen. Echt een aanrader!!
Absoluut mee eens. Echter vind ik het wel raar dat de games in 4:3 zijn (soort schilderijkader bij 16:9). Die mag je van mij best toevoegen aan de min punten. Dit was bij de NGC versies iig niet.
Nee, de NGC versies hadden helemaal geen breedbeld en werden uitgerekt, dat voegt net zo weinig toe.
Hetzelfde bereik je als je in de configuratie van de Wii de schermstand op 4:3 zet.
Absoluut mee eens. Echter vind ik het wel raar dat de games in 4:3 zijn (soort schilderijkader bij 16:9). Die mag je van mij best toevoegen aan de min punten. Dit was bij de NGC versies iig niet.
Minpunten
- geen online modus
- geen breedbeeld
- grafisch gelijk aan de GameCube
Staat er toch bij? Of is dat er later bijgezet?
Ik vind al met al dat ze niet echt vernieuwend zijn, beetje makkelijk allemaal. Ik denk echter dat de gameplay weer een hoop goedmaakt.
Anoniem: 174100 5 juli 2007 13:03
ik vind hem niet zo leuk als de vorgie versie's

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.