De Xperia Z4 Tablet is weinig verrassend in zijn vernieuwingen, maar waar we wel door werden verrast is het accessoire waarmee Sony hem toonde. Het bedrijf heeft namelijk een toetsenborddock ontwikkeld waar de tablet ingeklikt kan worden, vergelijkbaar met de Transformers van Asus of de Surface-modellen van Microsoft. De verbinding tussen tablet en dock gebeurt via bluetooth. Een stevige magneetconstructie houdt de tablet vast. Die zorgt ervoor dat de tablet echt niet zomaar uit de dock zal vallen, maar dat je hem ook zonder veel moeite kunt loshalen.
De dock is voorzien van een volledig qwerty-toetsenbord en nog enkele Android-specifieke toetsen. Omdat hij niet breder is dan de tablet zelf, zijn de individuele toetsen erg klein en zit alles behoorlijk nauw op elkaar gepropt. Dat maakt typen op het dockje niet ideaal en mensen die blind kunnen typen op een normaal toetsenbord zullen echt moeten wennen voordat ze dat ook kunnen op dit accessoire. Op de bouwkwaliteit en ook de aanslag van de toetsen is niets aan te merken.
Als we mochten kiezen, dan zouden we eerder voor een losse Z4 Tablet gaan dan voor eentje met dock, maar dat mogen we niet. Sony zal hem in Nederland namelijk alleen uitbrengen als combinatie en dan gaat het ook nog eens om de duurdere lte-versie. Hoewel Sony nog geen prijzen wil noemen, zal dat setje bij elkaar denken wij makkelijk meer dan 600 euro gaan kosten. De lte-versie van de Z2 Tablet was al dik over de 500 euro toen hij uitkwam en we hoorden op de stand bedragen van rond de 180 euro voor de dock.
Sony denkt dat een dergelijke set de zakelijke gebruiker zal aanspreken. Dat is op eerste gezicht geen gekke gedachte, vanwege de lte-ondersteuning en omdat Android steeds meer goede productiviteit-apps krijgt. Niet alleen Googles eigen Docs-suite heeft grote stappen gezet in de laatste jaren, maar Microsoft houdt zich sinds vorig jaar ook serieus bezig met Android. Tegenwoordig kun je daardoor prima versies van Word en Excel voor Android downloaden.
De combinatie van de Z4 Tablet en dock is vooral voor mensen die veelzijdigheid zoeken; de mogelijkheid om te wisselen tussen een tablet en een soort minilaptop. Wie echter lange teksten tikt, zal waarschijnlijk niet blij worden van de kleine toetsjes en de voorkeur geven aan een laptop, en voor tegen de 700 euro koop je tegenwoordig al mooie ultrabooks. Daarom vragen we ons af of Sony er goed aan doet om de Z4 alleen gebundeld met de dock te gaan verkopen. Daar zullen we over niet al te lange tijd achterkomen, want de combo moet dit voorjaar uitkomen in de Benelux.