Door Jonathan Brugge

Nieuwsposter/Frontpage-admin

Introductie Intel Centrino - een mobiel platform

12-03-2003 • 10:06

13

Singlepage-opmaak

Introductie

Intel Centrino aankondigingVandaag verloopt het embargo op de informatie over Intels nieuwe mobiele processor, voorheen bekend onder de codenaam Banias. Niet alleen de Banias wordt gepresenteerd, ook informatie over het platform dat de processor zal gebruiken wordt nu openbaar. Het is de eerste keer dat de processorfabrikant een CPU introduceert die vanaf het begin van het ontwerp gericht is geweest op de mobiele markt en het daarbij behorende lage energieverbruik. Tot nog toe vonden speciale versies van bijvoorbeeld de Pentium-serie na enige aanpassingen zoals SpeedStep hun weg naar laptops.

Intel Centrino logoIntel maakt bij de introductie uitgebreid duidelijk dat het de Banias niet als een stand-alone oplossing wil presenteren, maar als een onderdeel van een groter platform dat Centrino is gedoopt. Fabrikanten mogen het Centrino-label pas gebruiken als ze alle onderdelen van het platform in hun product hebben zitten. Volgens de marktstrategen van Intel zijn consumenten in veel gevallen niet op zoek naar meer snelheid, maar naar een grotere mobiliteit: voor gemiddeld kantoorwerk zijn bijna alle moderne processors geschikt. Die mobiliteit moet worden bereikt door het verhogen van de tijd die de batterij meegaat en door het verminderen van het gewicht van laptops. Het gaat daarbij om drie verschillende producten, die hierna nog afzonderlijk besproken zullen worden:

  • De Banias-processor
  • De i855PM of de i855GM als chipset
  • Intels Pro/Wireless LAN

Intel citeert cijfers van onderzoeksbureau IDC dat beweert dat in 2004 maar liefst negentig procent van de mobiele pc's uitgerust zal zijn met Wireless LAN. De afgelopen jaren is het aantal verkochte laptops gemiddeld met ongeveer vijftien procent per jaar toegenomen, dus de belangstelling van Intel voor deze markt is te verklaren. Door alle belangrijke onderdelen in eigen hand te houden, kan de hardwaregigant ervoor zorgen dat elk onderdeel goed met de andere samenwerkt. Natuurlijk wordt er ook gehoopt dat fabrikanten graag Centrino willen gaan gebruiken en daarmee verplicht worden om zowel de CPU als de chipset als de netwerkcontroller bij één enkel bedrijf aan te schaffen. Het is dan ook de bedoeling dat Centrino een Intel-only zaak wordt, waar andere fabrikanten geen onderdelen voor leveren.

De concentratie op energiezuinigheid is ook in de benchmark-aanbevelingen terug te zien. Intel beveelt MobileMark 2002 en WebMark 2001 aan als testsuites. Deze programma's testen niet alleen de snelheid van een systeem, maar ook de tijd die de accu meegaat en nemen beide factoren mee bij het samenstellen van een eindscore. Intels doel is om het op termijn mogelijk te maken een systeem gedurende een hele werkdag, acht uur lang, te kunnen gebruiken zonder dat een stroombron hoeft te worden opgezocht. Duidelijk is dat dat ook met Centrino niet gehaald zal worden, maar de nieuwe systemen moeten afhankelijk van de kwaliteit van de accu en van het stroomverbruik van de andere onderdelen wel een eind kunnen komen.