Inleiding
Samengevat
Acers Aspire Switch 10 is een convertible die op vier verschillende manieren te gebruiken is. De prijs is scherp en Microsoft Office wordt gratis bijgevoegd. De toetsenborddock is voorzien van fullsize usb-aansluiting, al ondersteunt die helaas geen usb 3.0. De accuduur van bijna zes uur is aardig, maar concurrerende convertibles doen het nog beter. Wat schermhelderheid betreft doet de Switch 10 het wel weer een stukje beter dan de concurrentie.
Pluspunten
-
Flexibele convertible
-
Scherpe prijs, inclusief Office
-
Vrij goede schermhelderheid
Minpunten
-
Usb 3.0 ontbreekt
-
Accuduur is niet indrukwekkend
Eindoordeel
Eind 2013 al wist Asus met de Transformer T100 een interessante convertible te bouwen voor een erg lage prijs. De hardware was niet de snelste, maar dat werd ruimschoots goedgemaakt doordat de T100 veel waar voor zijn geld bood. Wat ons betreft had Asus met de T100 de netbook nieuw leven ingeblazen. Het was het dus de vraag of het concept zou aanslaan en een kwestie van wachten tot de concurrentie ook een dergelijke laptop zou bouwen.
Eind april introduceerde Acer de Aspire Switch 10. De fabrikant lijkt goed naar Asus te hebben gekeken, maar heeft er nog een schepje bovenop gedaan. Acers Windows 8-tablet is namelijk niet alleen met een bijgeleverd toetsenbord te gebruiken, maar kan ook nog eens omgedraaid in een 'display'- en een 'tent'-modus gebruikt worden. Met een prijs van 350 euro is de Acer ook scherp geprijsd en daarmee zou het een alternatief kunnen vormen voor de Asus T100.
We maken dus af en toe de vergelijking met de grootste concurrent, maar beoordelen de Aspire Switch 10 ook op zijn onafhankelijke eigenschappen. Onze test-Switch was voorzien van een Atom Z3745-processor, 2GB werkgeheugen en 32GB opslag; Office 2013 wordt bijgeleverd en de prijs bedraagt 350 euro. Op voorhand lijk je dus al veel waar voor je geld te krijgen en we gingen met de Switch 10 aan de slag om te zien of dat ook echt het geval is.
Uiterlijk en aansluitingen
Acer heeft met de Aspire Switch een Windows-tablet en een toetsenborddock gebouwd, die met behulp van magneten met elkaar worden verbonden. De tablet voelt stevig aan, maar is rondom van hard plastic gemaakt, wat niet bijdraagt aan een luxe uitstraling van de Switch. Om het uiterlijk van de Switch toch nog iets unieks mee te geven is de metalen achterkant gemaakt van kruislings geborsteld metaal.
/i/1402400038.jpeg?f=imagenormal)
Acers Aspire Switch is een hybride van laptop en tablet die wat ons betreft geslaagd is. In principe gaat het om een gewone Windows-tablet, die in een toetsenborddock geklikt kan worden. Dat is op zich niet nieuw; Asus deed hetzelfde al eens met de Transformer TX300 en meer onlangs nog met de Transformer T100. Het leuke van de Acer is echter dat je de tablet ook 'verkeerd om' in de dock kunt plaatsen, waardoor je de laptop in display- en tentmodus kunt zetten.
Een afneembare tablet is natuurlijk praktisch, maar heeft ook een voordeel in de displaymodus. Lenovo's Yoga-laptops en HP's Pavilion 11 x360 zijn tot hetzelfde trucje in staat, maar leunen daarbij op het toetsenbord, in tegenstelling tot de Aspire Switch. Afhankelijk van de ondergrond kan dat tot gevolg hebben dat er rommel in het toetsenbord terechtkomt. De Switch heeft dat nadeel niet en leunt gewoon op de onderkant van het toetsenbord.
Toetsenbord en touchpad
De Switch lijkt dus een mooie combinatie van laptop en tablet te zijn, maar helemaal perfect werkt de laptopmodus niet. De toetsenborddock is namelijk lichter dan de tablet, wat de Switch in laptopmodus topzwaar maakt. Klap je het scherm te ver open, dan valt de laptop om. Daarnaast blijft het toetsenbord niet helemaal vlak op zijn plek staan; de linkerpolssteun zweeft in de lucht.
Een ander nadeel van het toetsenbord is eigenlijk inherent aan het compacte formaat. Het toetsenbord is namelijk niet geschikt om lang mee te werken. Wie grote vingers heeft, zit al gauw te priegelen en dat geldt ook voor de touchpad. Wat dat betreft is de Switch niet geschikt als primaire computer, maar wel weer prima te gebruiken als laptop of tablet voor onderweg of erbij.
Aansluitingen
De meeste aansluitingen die je op een Windows-tablet zou verwachten, zijn aanwezig op de Aspire Switch. De linkerkant herbergt een 3,5mm-aansluiting en de aan-uitschakelaar met indicatieled. Daaronder bevindt zich de volumeregeling.
De rechterkant van de tablet is wat drukker bezet en levert ook wat onduidelijkheid op. Bovenaan treffen we de ingebouwde microfoon aan, met daaronder een klein gaatje. Met behulp van een paperclip kan de tablet daarmee geforceerd worden uitgeschakeld. Het is ons niet duidelijk waarvoor dit extra gaatje nodig is, want wie de aan-uitschakelaar tien seconden indrukt, bereikt hetzelfde effect.
Onder de micro-sd-lezer bevindt zich een micro-usb b-aansluiting en ook dat is een wat vreemde keus. Bij de meeste Windows-tablets wordt die aansluiting gebruikt om de tablet op te laden, maar dat is bij de Switch niet het geval, want die heeft daar een aparte aansluiting voor. Met behulp van een usb otg-kabeltje kan er wel een volledige usb-aansluiting van gemaakt worden, maar dat verloopje wordt helaas niet meegeleverd. Zonder otg-kabeltje heb je dus niets aan die aansluiting.
Tot slot bevinden zich op de tablet nog een micro-hdmi-aansuiting en de aansluiting voor de oplader. De toetsenborddock beschikt over een full-size-usb 2.0-aansluiting en die had wat ons betreft best usb 3.0 mogen ondersteunen, te meer omdat er in de tablet gewoon een usb 3.0-controller aanwezig is.
Synthetische benchmarks
Van Acer ontvingen we de Aspire Switch met 32GB geheugen. In Nederland wordt op dit moment alleen de Switch met 64GB opslag verkocht, dus wat opslag betreft is dit model niet representatief. Acer heeft overigens ook varianten van de Switch aangekondigd die beschikken over een harde schijf van 500GB in de toetsenborddock, maar het is nog niet duidelijk of en wanneer die in Nederland zullen worden geleverd.
| Acer Aspire Switch 10 SW5-011-15CJ |
Processor |
Intel Atom Z3745 |
Cores/threads |
4/4 |
Klokfrequentie (turbo) |
1,33GHz (1,86GHz) |
Gpu |
Intel HD Graphics |
Werkgeheugen |
2GB ddr3-1066MHz |
Opslag |
Hynix HBG4e (32GB eMMC) |
WiFi |
Broadcom 802.11a/b/g/n |
Schermpaneel |
10,1", 1366x768, ips |
Besturingssysteem |
Windows 8.1 32-bits |
Net als veel andere netbookachtige laptops heeft de Switch een Atom-processor van de Bay Trail-generatie aan boord. Het gaat om een licht aangepaste Atom Z3740, waarbij de maximale gpu-frequentie van de Z3745 met 778MHz iets hoger ligt dan de 667MHz bij de Z3740.
Opslag: niet te groot of te snel
Ons testmodel was voorzien van 32GB eMMC-opslag. Van die ruimte lijkt in eerste instantie weinig over te blijven. Windows 8.1 neemt met 4GB relatief weinig ruimte in, maar de herstelpartitie beslaat maar liefst 7GB. Gelukkig geeft het Acer Recovery Management de mogelijkheid om de herstelbestanden op een extern medium te zetten en vervolgens de herstelpartitie te verwijderen. In Windows blijft er dan nog ongeveer 25GB ruimte over.
/i/1402483578.png?f=imagenormal)
De opslag wordt verzorgd door eMMC-geheugen, hetzelfde geheugen dat je in smartphones en de meeste andere tablets aantreft. Het is goedkoop flashgeheugen, dat ten opzichte van ssd's een lage snelheid als nadeel heeft. Echte ssd's worden over het algemeen alleen in de duurdere Windows-tablets gebruikt. Om de snelheid van het geheugen te kwantificeren hebben we Crystaldiskmark gedraaid.
De Switch presteert in de sequentiële leestest naar verwachting en is iets sneller dan de Transformer T100. Om het verschil met een ssd te laten zien hebben we de Ativ Book 9 Lite in de vergelijking meegenomen.
De sequentiële schrijftest werd eveneens naar verwachting doorlopen. Het geheugen is niet het snelste, maar is in de meeste gevallen toch sneller dan een conventionele harde schijf. Het starten van Windows en het openen van programma's gaan vlot, al zal het verschil met een ssd onder zware belasting snel merkbaar zijn.
Cinebench
Met behulp van Cinebench legden we de Bay Trail-processor het vuur aan de schenen. Daarbij testten we achtereenvolgens de prestaties van alle cpu-cores, één cpu-core en de gpu.
In de multi-test presteert de processor conform verwachting, even goed als de Atom Z3740. Asus' Transformer T100 scoort lager dan je zou verwachten. De oorzaak daarvan is onduidelijk, maar omdat we geen warmteproblemen constateerden tijdens de review, vermoeden we dat het om een meetfout gaat.
Het mag geen verbazing wekken dat de Z3740 en 3745 bij belasting van één core gelijk presteren. De Core i3- en Celeron-processors zijn duidelijk een stuk sneller.
Het verschil tussen de Z3740 en 3745 bestaat uit een iets hoger geklokte gpu en dat is terug te zien in het resultaat van de OpenGL-test, waarbij vooral de gpu belast wordt. Met die kleine snelheidswinst is de Switch nog steeds niet echt geschikt om mee te gamen, al blijken oudere games als Counter-Strike en GTA: San Andreas redelijk speelbaar te zijn op de convertible.
Praktijkbenchmarks
Uit de synthetische benchmarks blijkt dat de Atom-processor in de Switch aardig met zuinige Ivy Bridge- en Haswell-processors kan meekomen, mits alle vier de cores ingezet worden. Met behulp van een aantal zelf ontwikkelde benchmarks bekeken we hoe de Switch presteert in een aantal scenario's die je in de praktijk zou kunnen tegenkomen.
In Photoshop worden alle vier de cores aan het werk gezet en daarin blijkt de Atom-processor sneller dan de Temash-apu van AMD. De Pentium N3520, die op dezelfde Bay Trail-architectuur gebaseerd is als de Atom in de Aspire Switch, is zelfs sneller dan de dualcore-i3- en -Celeron-processors.
In Lightroom worden de systemen met Atom-processors ingehaald door de Temash-apu van AMD, en de Celeron- en Core i3-processor van Intel zelf. De export-test heeft onder andere baat bij veel geheugenbandbreedte, wat het verschil met de Photoshop-test kan verklaren.
Met behulp van Handbrake converteren we een videofragment van full hd naar een lagere resolutie, wat ook in een kleiner bestandsformaat resulteert. Bij de test van de Asus T100 lijkt iets mis te zijn gegaan, gezien de grote afwijking.
Met Multipar, tot slot, repareren we een beschadidgd rar-archief. In deze test staan de quadcore-Bay Trail-processors hun mannetje en zijn ze even snel als de dualcore-i3-processor.
Scherm
De Aspire Switch kost 350 euro en voor dat geld mogen we niet te veel verwachten van het 10,1"-scherm. De resolutie bedraagt dan ook slechts 1366x768 pixels, maar Acer heeft wel een ips-paneel gemonteerd. Zeker bij tablets is dat prettig, omdat die geen vaste kijkhoeken hebben. Daarnaast gaat het om een gelamineerd paneel, Acer noemt het zero air gap, dat reflecties moet minimaliseren. Lumiflex moet er vervolgens voor zorgen dat het scherm ook buitenshuis goed afleesbaar is.
Afgezien van de resolutie blijkt het inderdaad een behoorlijk goed paneel te zijn. De kijkhoeken zijn goed, het scherm ziet er voldoende helder uit en de reflecties vallen mee, maar wat de Lumiflex-techniek doet, is ons niet helemaal duidelijk. Lumiflex kan apart ingeschakeld worden en zou dan bij fel omgevingslicht de kleurverzadiging aanpassen, waardoor het beeld beter afleesbaar wordt. Helaas hebben we geen verschil kunnen zien of meten en is het scherm in de volle zon, net als bij de meeste tablets, nauwelijks af te lezen.
Helderheid, contrast en kleurweergave
We hebben de helderheid, het contrast en de kleurafwijking gemeten met behulp van een Spectracal C6-colorimeter.
De backlight van de Aspire Switch blijkt het scherm goed te kunnen verlichten. Een helderheid van 337cd/m² is niet enorm hoog voor een tabletscherm, maar dankzij zero air gap vallen de reflecties op de hoogste helderheid mee. Ook bij invallend zonlicht valt er goed met het scherm te werken. Asus' Transformer T100, de grote concurrent, viel juist op dit punt tegen en was dan ook niet buitenshuis te gebruiken. Met een beetje goede wil is dat met de Switch wel mogelijk.
De kleuren die de Switch weergeeft, vinden we op het oog niet tegenvallen en de contrastmeting komt ook uit op een prima waarde, van iets meer dan 800:1. Concurrerende laptops en tablets doen het echter nog een stukje beter.
/i/1402470343.png?f=imagenormal)
Voor de volledigheid hebben we de kleurweergave van het paneel gemeten aan de hand van tien grijstinten en zes kleuren. Uit de meting blijkt dat het scherm te veel blauw weergeeft en dat de kleurafwijking met 8,6ΔE vrij hoog is. Bij een laptop van 350 euro vinden we echter niet dat we hoge eisen mogen stellen en zijn we allang blij met een ips-paneel.
/i/1402470367.png?f=imagenormal)
Ook de primaire en secundaire kleuren blijken behoorlijk af te wijken van het ideaal. Gemiddeld wijkt een Asus Transformer T100 minder af, maar het is maar de vraag hoeveel waarde je moet hechten aan een goede kleurweergave op een laptop die waarschijnlijk nooit voor professionele beeldbewerking gebruikt zal worden. Helderheid vinden we bij dit soort convertibles het belangrijkst en dat heeft de Acer het beste voor elkaar.
Accuduur
Zoals de meeste onlangs uitgebrachte Windows-tablets beschikt de Aspire Switch over een Bay Trail-processor, in dit geval met een scenario design power van slechts twee watt. Daarmee verwachtten we mooie resultaten te kunnen behalen in de accutests. Acer belooft een accuduur van maximaal acht uur, maar uiteindelijk blijkt dat enigszins tegen te vallen.
In de browsetest bezoeken we met behulp van Internet Explorer een vaste reeks websites. Om het de laptops niet al te makkelijk te maken hebben we automatische scrolling ingebouwd. De Aspire Switch scoort een heel verdienstelijke zes uur, maar we hadden op basis van de zuinige processor en de opgave van Acer beter verwacht. De oorzaak is vermoedelijk de relatief kleine accu die Acer heeft ingebouwd; de laptop moet het met 25Wh doen, terwijl de 11,6"-Lenovo Yoga 2 een 32Wh-accu meekrijgt en de Asus T100 van een 36Wh-exemplaar voorzien is.
Als een van de weinige laptops op Windows doet de Aspire Switch het in de videotest beter dan in de browsetest, al is het resultaat nog steeds niet overdonderend. Veel meer dan zes uur valt er niet uit te halen.
Warmtebeeld
Tijdens het testen van de Aspire Switch hebben we kortstondig naar de warmteontwikkeling gekeken, al kwamen we vrij snel tot de conclusie dat Acer die prima geregeld heeft. De tablet voelt niet warm aan tijdens intensief gebruik en de processor bleek in benchmarks ook steeds alle cores maximaal te kunnen belasten.

Om de Switch toch op de knieën te krijgen draaiden we Prime95, waarbij we alle vier de cores volledig belastten, maar uiteindelijk moesten we Furmark er nog naast draaien om de soc zijn gestelde tdp te laten overschrijden. De maximale temperatuur die we aan de achterkant van de tablet hebben gemeten, bedraagt 39°C. Een prima temperatuur, die je in de praktijk waarschijnlijk niet zult bereiken.
Fotogalerij en specificaties
Merk en uitvoering |
|
Categorie |
Tablets |
Merk |
Acer |
Serie |
Aspire Switch |
Product |
Acer Aspire Switch 10 |
Uitvoering |
32GB Aluminium |
Prijs en beoordeling |
|
Laagste prijs |
€ 349,- Vergelijk prijzen |
Aantal aanbieders |
4 winkels |
Eerste prijsvermelding |
Zaterdag 14 juni 2014 |
Beeldscherm |
|
Schermdiagonaal |
10,1" |
Schermresolutie |
1366x768 (WXGA Wide) |
Schermtype |
LCD |
LCD Panel |
IPS |
Touchscreentechniek |
Capacitief |
Multitouch |
Ja |
Backlight |
Led: Edge-lit |
Camera |
|
Cameraresolutie |
2Mp |
Technische specificaties |
|
Processor |
Intel Atom Z3745 |
Aantal cores |
Quadcore |
Snelheid |
1,33GHz |
Geheugengrootte |
2GB |
Geheugentype |
DDR3 |
Opslag |
|
Opslagcapaciteit |
32GB |
Hardeschijftype |
Solid State Disk |
Geheugenkaart (Mobiel) |
MicroSD, microSDHC, microSDXC |
Accu |
|
Afspeelduur (video) |
8u |
Draadloze verbindingen |
|
Verbinding (wlan) |
802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n |
Verbinding (Bluetooth) |
Bluetooth 4.0 |
Mobiel internet (3G/4G) |
Nee |
GPS |
Ja |
Fysieke verbindingen |
|
Video uit |
Micro-HDMI |
Verbinding (USB/FW) |
Micro-USB, USB 2.0 |
Uiterlijke kenmerken |
|
Gewicht |
585g |
Hoogte |
177,1mm |
Breedte |
261,6mm |
Diepte |
8,9mm |
Kleuren |
Aluminium |
Besturingssysteem |
|
Besturingssysteem |
Windows 8.1 |
Overige specificaties |
|
Tabletextra's |
Met docking station |
Bijzonderheden |
Scherm is afneembaar |
Meer informatie |
|
Alternatieven
Acers Aspire Switch kost in de goedkoopste uitvoering 350 euro, toevallig even veel als de introductieprijs van de Asus Transformer T100. Naast de prijs zijn ook de hardware en software bijna hetzelfde. De Acer en de Asus lijken vooralsnog het rijk voor zich alleen te hebben, want voor dat geld zijn er weinig convertibles met Windows 8.1 en Office 2013 te krijgen.
De directe concurrent van de Aspire Switch is de Transformer T100. Ten opzichte van de Acer houdt de T100 het langer uit op de accu en is er de mogelijkheid om te kiezen voor een extra 500GB harde schijf in de dock. Nadeel aan de T100 is dat het toetsenborddock wat wiebelig is en dat de schermhelderheid tegenvalt.
Asus Transformer T100 Review: Overtuigende 'convertible netbook'
Dells 10,8"-tablet draait eveneens Windows 8.1 op een Atom-processor en ook is er 64GB opslaggeheugen aanwezig naast 2GB werkgeheugen. De hogere prijs ten opzichte van de Switch zit 'm in het betere scherm met een resolutie van 1920x1080 pixels. Een toetsenbord wordt niet meegeleverd en vormt een relatief dure accessoire van ongeveer 115 euro.
Lenovo heeft de prijs van de Miix 2 onder de 500 euro weten te houden. Hoger dan die van een Aspire Switch dus, maar voor dat geld krijg je wel een 10,1"-tablet met een hoge schermresolutie van 1920x1200 pixels. Het werkgeheugen is 2GB groot, terwijl er 64GB opslag aanwezig is. Een toetsenborddock wordt meegeleverd.
HP's Omni-tablet is weer iets goedkoper dan de Aspire Switch. Dat laat zich verklaren door een iets langzamere processor, 32GB opslaggeheugen en de afwezigheid van een toetsenborddock. Sterk punt van de Omni 10 is de hoge schermresolutie van 1920x1200 pixels.
Conclusie
Acers Aspire Switch 10 heeft na een week testen geen verpletterende indruk op ons achtergelaten, al betekent dat zeker niet dat de Switch tegenviel. Bij de Asus Transformer T100 waren we onder de indruk van de goede prijs-kwaliteitverhouding en die weet de Aspire Switch te evenaren, maar niet te overtreffen.
De prijs van de Switch is scherp en voor dat geld krijg je een tablet die ook als laptop gebruikt kan worden, en die ook nog eens over een display- en tentmodus beschikt. Wij maakten nauwelijks gebruik van die extra mogelijkheden, maar er zijn scenario's te bedenken waarin dat wel prettig werkt. Daarnaast is het ips-scherm van de Switch behoorlijk goed. Vooral de hogere helderheid maakt de Acer interessanter dan de Asus T100 en ook de stabielere constructie van de toetsenborddock zorgt ervoor dat de Acer wat prettiger in gebruik is.
Zoals elke laptop heeft ook de Acer echter zijn nadelen. De accuduur vonden we niet indrukwekkend en hoewel de helderheid beter is, vallen het contrast en de kleurafwijking minder goed uit dan bij de T100. Ook de configuratie van de usb-aansluitingen is opvallend. In plaats van over usb 3.0 beschikt de toetsenborddock over een langzame usb 2.0-aansluiting en hoewel de tablet zelf ook nog over een micro-usb-aansluiting beschikt, wordt een otg-kabeltje niet meegeleverd.
Of de T100 of de Switch de betere keuze is, hangt af van persoonlijke voorkeur. Wil je een helderder scherm en een convertible met veel flexibiliteit, dan is de Switch 10 de beste keuze. Wil je een langere accuduur, dan kun je beter voor de T100 gaan. Geen enkele laptop is perfect en zeker bij systemen van 350 euro moeten er compromissen gesloten worden, maar dankzij de Switch is er voor dat geld nu een interessante optie bijgekomen.
Samengevat
Acers Aspire Switch 10 is een convertible die op vier verschillende manieren te gebruiken is. De prijs is scherp en Microsoft Office wordt gratis bijgevoegd. De toetsenborddock is voorzien van fullsize usb-aansluiting, al ondersteunt die helaas geen usb 3.0. De accuduur van bijna zes uur is aardig, maar concurrerende convertibles doen het nog beter. Wat schermhelderheid betreft doet de Switch 10 het wel weer een stukje beter dan de concurrentie.
Pluspunten
-
Flexibele convertible
-
Scherpe prijs, inclusief Office
-
Vrij goede schermhelderheid
Minpunten
-
Usb 3.0 ontbreekt
-
Accuduur is niet indrukwekkend
Eindoordeel